Andorra – Andorrské knížectví

O Andorře, malém vnitrozemském státečku v Pyrenejích, existují nejstarší písemné záznamy z 9. století v souvislosti s vytvářením Španělské marky Karlem Velikým. Samotný stát vznikl v roce 1278, kdy se francouzské hrabství Foix a španělské biskupství ze Seu de Urgell dohodly, že nad Andorrou budou bdít chránit její zájmy společnými silami. Začátkem 17. století převzala tuto funkci Francie. Během středověku i novověku procházely Andorrou četné horské stezky vyšlapané pašeráky. Konec obchodu s pašovaným zbožím nastal až na konci 19. století. V roce 1993 byla přijata nová ústava o plné suverenitě země. V tomtéž roce byl ve volbách ustanoven parlament a také vláda.

Klimatické podmínky: V Andoře vládne vysokohorské středozemní klima, suché a zdravé. Mezi nejvyššími a nejnižšími polohami jsou velké teplotní rozdíly, také jednotlivé roční doby se od sebe velmi liší. Díky vysoké nadmořské výšce je léto krátké, ale intenzivní. Zima je pak studená, teploty jsou pod nulou a zemi pokryjí návaly sněhu. Řečeno mluvou teploměru, v létě se v Andoře setkáte s teplotami okolo 30 °C přes den, 15 až 20 °C v noci. V zimě jsou běžné teploty okolo minus 2 °C. Počet srážek se pohybuje od 770 do 1100 milimetrů, s dešti se často setkáte od května do října.

Nejlepší doba návštěvy: Díky vysoké nadmořské výšce a skvěle vybaveným lyžařským střediskům míří většina turistů do Andorry v období zimních měsíců, respektive v období od prosince do konce března. Sezóna pro pěší turistiku začíná v andorských horách v okamžiku, kdy zmizí poslední sníh. Pokračuje až do října. Pro poznávání země je nejlepší léto. V této době však v Andoře často prší, a proto by měl být turista připraven na vrtochy počasí, které se mění prakticky minutu od minuty. Počítejte s tím, že v červenci a srpnu můžete mít potíže s hledáním ubytování, protože Andorra je plná turistů. Ten samý problém vás ale může čekat v zimě, kdy jsou zase andorské svahy přeplněné lyžaři. Ve výbavě by neměly v žádném ročním období chybět sluneční brýle, protože horské slunce je velmi ostré.

Charakteristika: Andorra je zemí s dobrou bezpečnostní situací. Kriminalita je na nízké úrovni. Pozor je třeba dávat především na možnost okradení. V zaparkovaných automobilech není dobré ponechávat věci, které mohou upoutat zájem zlodějů (fotoaparáty, cennosti, doklady). Výjimkou nejsou ani krádeže vozidel.

Automobilová doprava: K řízení osobního automobilu na území Andorry turisté potřebují malý technický průkaz, řidičský průkaz (nejlépe mezinárodní), osvědčení o zaplacení povinného ručení (tzv. zelenou kartu) a mezinárodní označení CZ. V případě, že je vozidlo z půjčovny nebo není v majetku posádky, je nutný i notářsky ověřený souhlas právoplatného majitele. Na autopůjčovny narazíte ve velkých městech. V Andoře se jezdí vpravo. Silniční síť není příliš hustá vzhledem k převládajícímu horskému terénu. V některých oblastech Andorry je potřeba překonávat velká převýšení, některá místa jsou dosažitelná pouze terénními vozy. Po celé zemi je hustá síť benzínových čerpadel. Dopravní předpisy jsou v podstatě stejné jako v České republice. Je potřeba respektovat dopravní značení. Nejvyšší povolená rychlost je 40 km/h v obci a 90 km/h na zbylých silnicích. Dálnice na území Andorry nejsou. Povolená hladina alkoholu v krvi je půl promile. Bezpečnostní pásy musí pasažéři vozu povinně používat na všech sedadlech. Světla musí řidiči zapnout při snížené viditelnosti a také v tunelech. Používání pneumatik s hroty je zakázáno. Sněhové řetězy se mohou nasadit, jen když je to nutné.

Autobusová doprava: Je velmi oblíbená, linky spojují všechna města. Jízdenky se kupují hned u řidiče, takže musíte oznámit cílovou stanici. Jízda je pohodlná, autobusy nebývají přeplněné ani znečištěné. Autobusem lze přitom projet celou Andorru zhruba za dvě hodiny. V zimě, když jsou v Andoře závěje sněhu, bývají do některých horských vesnic vypravovány speciální autobusové linky, a to výhradně kvůli lyžařům. Zajímavým tipem může být jednodenní výlet do Španělska či Francie pravidelnými autobusovými linkami.

Železniční doprava: Vnitrostátní železniční doprava v Andoře neexistuje.

Letecká doprava: Vnitrostátní letecká doprava neexistuje. Pokud se i přesto chcete přepravovat vzduchem, musíte si najmout vrtulník.

Charakteristika zdravotnictví: Zdravotnictví v Andoře je na velmi vysoké úrovni. Personál je vysoce profesionální, jednotlivá zdravotnická střediska skvěle vybavená. Tomu odpovídají ceny, které jsou velmi vysoké. Odvoz sanitkou i ošetření se musí hradit v hotovosti, i náklady na pobyt v nemocnici jsou značné. Proto je důležité věnovat pozornost kvalitnímu cestovnímu pojištění! Pokud není pacient schopen prokázat, že má pojistku, vyžaduje se písemná záruka úhrady před jeho propuštěním z nemocničního zařízení, a to bez ohledu na okolnosti přijetí do tohoto zařízení. Telefonní číslo na první pomoc je 116.

Léky a lékárny: Lékárnu najdete v každém městě. Jsou dobře zásobené a lékárníci ochotní, ale léky jsou v porovnání s ČR drahé. Proto je vhodné předzásobit se před cestou léky, které odpovídají vašim potřebám a délce pobytu.

Další rady: V Andoře se vyskytuje vzteklina. I když je pravděpodobnost setkání s nakaženým zvířetem malá, pokud k němu dojde, vyhledejte bez prodlení lékaře. Při zvýšených obavách je možné se před cestou nechat očkovat. Cestovatelům, kteří se hodlají pohybovat v zalesněných oblastech, hrozí stejně jako u nás klíšťová encefalitida. Některé cestovatele postihuje při návštěvě Andorry tzv. cestovní průjem. Příčinou je obvykle změna potravin, ale průjem může být způsobem viry, bakteriemi a parazity, kteří se vyskytují ve vodě a jídle. Proto je důležité vždy ověřit, zda je požití vody a jídla bezpečné.

Charakteristika kuchyně: Andorská jídla jsou především katalánská, se silným vlivem italské a francouzské kuchyně. Omáčky jsou zpravidla podávány s masem (především vepřovým) a rybou. Pasta je rovněž dosti běžná. Mezi typická místní jídla patří králík s rajskou omáčkou (cunillo), pečené jehně (xai), slanina, brambory, kapusta (trinxat) a určitý druh houbové omelety (truites de carreroles). Alkoholické nápoje koupené v supermarketech jsou v porovnání s cenami v restauracích a barech relativně levné. Výběr nápojů je přitom široký, jedná se především o dovážené značky. Velice oblíbené je víno.

Možnosti stravování: V Andoře je přibližně 300 restaurací, jejichž kvalita je srovnatelná se sousední Francií nebo Španělskem. Ceny jsou vzhledem k cenové hladině v ČR vysoké. Bary bývají otevřené dlouho do noci.

Obchody: Andoře se často říká supermarket Evropy. Právem. Přístup andorských obchodníků je totiž proslavený daleko za hranicemi země. Obchodníci kladou důraz na to, že zákazníkovi přidělí v obchodní transakci vedoucí roli a snaží se splnit každé jeho přání. Výhodou andorského byznysu je také to, že všechny obchody jsou duty-free. V současné době obchody nabízejí veliký výběr produktů, například šperky, optické zboží, sportovní oblečení, parfémy, elektroniku, potraviny a kvalitní oblečení. Potřebám zákazníků jsou přizpůsobeny i otevírací hodiny všech 5000 andorských obchodů. Často nezavírají přes poledne ani o státních svátcích. Velké obchody mívají otevřeno ve všední dny od 9 do 20 hodin, v sobotu od 9 do 21 hodin a v neděli od 9 do 19 hodin. Menší obchody jsou otevřené od pondělí do soboty od 9 do 13 hodin a od 16 do 20 hodin, v neděli do 19 hodin. Nejlevněji se nakupuje v supermarketech Supermercat.

Poštovní a telekomunikační služby: Jsou na vysoké úrovni. Telefonovat můžete z automatů, které najdete na každém rohu.

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

Kultura: Ač malá, nabízí Andora turistům mnoho možností kulturního vyžití. Stará se o to především Národní auditorium v Ordinu, výstavní hala v hlavním městě, kulturní kongresové centrem v Sant Julia de Loria a další střediska po celé zemi. V Andoře se rovněž nachází několik cenných galerií, výstavních expozic a center, která stále obnovují své expozice a představují historické i současné skvosty. Andorra se pyšní i velmi hodnotnými muzei. Mezi nejznámější patří Muzeum automobilů v Encamp, Muzeum miniatur a Poštovní muzeum (obě v Ordinu).

Slavnosti a festivaly: Oblíbeným a známým hudebních festivalem je Mezinárodní jazzový festival Andorra/Escaldes-Engordany, který se koná v červenci. Stejně známý je také festival klasické hudby v Ordinu (září). Chcete-li poznat lidové tradice Andorry, je vhodné zamířit na některou z tradičních slavností, které se pořádají po celé zemi. Mezi nejznámější patří Marratxa v Sand Julia de Loria a tanec svaté Anny v Escaldes-Engordany. Setkat se můžete i s působivými představeními zdejších folkových tanečních skupin.

Zábava: V každém větším andorském městě se nabízí možnost návštěvy divadla nebo kina. Pokud zrovna nestojíte o kulturní zážitky, stačí zajít do některé z restaurací nebo barů. Velmi populární jsou i diskotéky, které zažívají největší nápor v zimních měsících, kdy do nich míří tisíce zahraničních turistů.

Rádio a televize: Andorskou televizní společností je ATV (Andorra Televisió). Rozhlasovou stanicí je RNA (Rádio Nacional d´Andorra).

Zdravotní turistika: Do Andorry míří každoročně tisíce turistů na zotavenou, aby se dostali opět do psychické formy a pohody. Termální vody Pyrenejí, bohaté na síru, v tom hrají hlavní roli. Celá řada hotelů nabízí návštěvníkům sirné lázně. Největší zábavně-lázeňské centrum jižní Evropy se nazývá Caldea. Tento vodní palác s velmi působivou architekturou leží v nadmořské výšce 1000 m.n.m. v Escaldes-Engordany. Caldea je navštěvována po celý rok.

Sport: Sportem číslo jedna je v Andoře lyžování. Vždyť knížectví je nejvyšším státem v celé Evropě, protože většina území leží ve výšce nad 1000 m.n.m. Andorru navíc obklopují horští velikáni s výškou 3000 metrů a na sjezdovkách je dostatek sněhu po celou zimu. To všechno společně s příznivými klimatickými podmínkami řadí Andorru mezi lyžařské velmoci. Nejvýznamnější lyžařskou oblastí je Pas de la Casa/Grau Roig. V zimních měsících tu panují ideální podmínky pro vyznavače všech druhů sněhových radovánek. Lyžařům jsou k dispozici desítky upravených sjezdovek, které bývají v případě potřeby uměle zasněženy. Sjezdovky se dělí podle obtížnosti, takže oblast Pas de la Casa/Grau Roig je vhodná pro začínající i zkušené lyžaře. Pro snowboardisty je tu navíc otevřený speciální snowpark s U-rampou, a to naprosto zdarma. Kromě tohoto regionu jsou v Andoře ještě další čtyři lyžařská střediska, společně s Pas de la Casa/Grau Roig mají celkem 277 kilometrů sjezdovek. Každé středisko je vybavené moderní technikou, kabinovými i sedačkovými lanovkami a sněžnými děly. V létě je v andorských horách populární pěší turistika, horolezectví a pochopitelně také jízda na horských kolech. Podle počtu sportovních odvětví a sportovních klubů působících v této malé zemi to vypadá, že každý obyvatel musí aktivně provozovat hned několik sportů. Mezi nejoblíbenější sporty Andořanů patří jízda na koni, tenis, plavání, rybaření, sportovní střelba, fotbal, ragby, košíková a motoristické sporty.

Zajímavá místa

Andorra la Vella

Hlavní město se rozkládá pod horou Enclar (2317 metrů) po obou březích řeky Gran Valiry. Je centrem veškerého politického, společenského a kulturního života Andorry. Na pravém břehu se nachází historické jádro města, levý břeh je spíše určen hospodářskému zázemí metropole s velkým množstvím obchodních domů a sportovišť. Hlavními tepnami města jsou Av. Meritxell a Av. Príncep Benlloch, které jsou doslova obsypány obchody, restauracemi a hotely. Z historických památek stojí za zmínku farní kostel Sant Esteve na náměstí Príncep Benlloch, jehož jádro tvoří věž a kaple sv. Ondřeje z 12. století. Pozdější novorománská přístavba jen dokreslila dnešní vzhled tohoto kostela. Křivolakými uličkami staré čtvrti dojdete ke knížecímu paláci Casa de la Vall, který byl postaven v 16. století jako šlechtický dům a dnes slouží především jako sídlo Generální rady, vlády a soudu. Za pozornost stojí překrásné gotické fresky zdobící některé místnosti a věž s břidlicovou střechou. V prostorách paláce najdete mimo jiné také filatelistické muzeum. Okolí honosné stavby je upraveno jako park a nabízí i vyhlídku na město. Pokud se trochu vzdálíte od centra města, za návštěvu určitě stojí kaple Sant Andreu a kostel Santa Maria del Fener.

Canillo

Území farnosti Canillo leží po obou březích řeky Valiry a zaujímá čtvrtinu rozlohy celé Andorry. Správním střediskem farnosti je stejnojmenné město Canillo s nadmořskou výškou 1530 metrů. Vyhledávají ho především milovníci letních i zimních sportů, kterým je určena mimo jiné také gigantická budova Paláce sportu (Palau de gel d´Andorra). Nedaleko od města leží jedna z nejdůležitějších architektonických památek Andory – kostel Sant Joan de Caselles z 12. století s jedinečnými nástěnnými freskami a románskou keramickou plastikou Ježíše na kříži. Zajímavé jsou také ukázky archeologických nálezů z okolí kostela. Městečko Soldeu, ležící v nadmořské výšce 1800 metrů, je od Canilla vzdáleno přibližně osm kilometrů a společně s okolními vesnicemi Incles, El Tarter a Sant Pere tvoří významné lyžařské centrum. Téměř posvátným místem je městečko Meritxell. Důvod je prostý, nachází se tady dřevěná malovaná soška Madony Meritxelské, patronky Andorry. Za návštěvu stojí i vesnička Prats s goticko-románským kostelíkem.

Ordino

Správní středisko stejnojmenné farnosti leží v nadmořské výšce 1298 metrů. Pokud ho navštívíte, neměli byste si nechat ujít návštěvu unikátní historické památky Casa Arena de Plandolit. Jedná se o dům z první poloviny 17. století, jehož místnosti jsou udržovány v původním stavu a slouží jako národopisné muzeum. V domě nechybí ukázky dobového nábytku a dalšího zařízení včetně expozice zbraní, hudebních nástrojů a pekařských výrobků. Historickým dokladem vinařské tradice města jsou zajímavé staré sklepy. Dům je též úzce spjat s osobou barona de Senaller, autora reformy z druhé poloviny 19. století.

Zkušenosti turistů

Oficiální název: Andorrské knížectví

Rozloha: 468 km2

Počet obyvatel: 65 000

Hlavní město: Andorra la Vella – 23 000 obyvatel

Úřední jazyk: katalánština

Náboženství: katolické 86 %, ostatní 14 %

Měna: 1 euro (€) = 100 centů

Státní zřízení: knížectví se systémem republikánského charakteru

Nejvyšší hora: Coma Pedrosa (2946 m)

Nejdůležitější vodstva: –

Gramotnost: 99%

Datum vytvoření: 1278

Správní členění: 6 obcí

Členství: CE, ECE

Čas: stejný jako u nás (GMT + 1)