Angola – Angolská republika

Původně byla Angola součástí Konžského království, v 15. století ji však kolonizovalo Portugalsko, jehož nadvláda vydržela až do 19. století. V první polovině 19. století zaznamenali Portugalci první ústupek, protože museli zastavit výnosný obchod s otroky. Na konci 19. století byla Angola prohlášena právoplatnou portugalskou kolonií, od roku 1953 byla portugalským zámořským územím. Po desetiletí občanských válek vznikla v roce 1975 Angolská lidová republika. I poté tu však zuřila úporná válka mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi, socialistickými státy podporovaným Lidovým hnutím za osvobození Angoly a USA podporovaným Svazem pro úplnou nezávislost Angoly. Křehké příměří bylo uzavřeno teprve v roce 1991, ovšem od roku 1998 tu občasné nepokoje zuří znovu.

KDY A JAK

Neklidná Angola je zemí se dvěma klimatickými oblastmi. Sever země mezi městy Cabinda a Ambriz má vlhký tropický klimat, kdy teploty jsou velmi vysoké zejména v létě mezi měsíci listopadem a dubnem. Zimy jsou v severních oblastech studenější, ale sušší. Jih Angoly je po celý rok horký, ani v zimě od června do října teploty neklesají. Právě toto období je nejčastěji udáváno jako nejlepší pro návštěvu země, protože ručička teploměru ukazuje standardních 26 °C a srážky jsou nepatrné. Pro vaši představu, ročně napadne na jihozápadě Angoly kolem 8 palců srážek. Na severovýchodě země to je už 80 palců srážek.

Do Angoly se létá, cestovatelé musí využít letiště v Paříži, Bruselu či Lisabonu, odkud létají přímé linky do hlavního města Luandy. Let trvá osm hodin. Cestu po souši nedoporučujeme, protože je nebezpečná. Hlavní námořní přístavy jsou Cabinda, Namibe, Lobito a Luanda.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví v Angole je na katastrofální úrovni. Přijatelná zdravotnická zařízeni nefungují ani v metropoli. Chybí kvalitní lékařský personál a zdravotnický materiál. Zdravotníci přesto požadují úhradu v hotovosti za každý provedený úkon, proto nezapomeňte na dobré cestovní pojištění. Počítejte ale s tím, že náklady za poskytnutou pomoc vám budou proplaceny až po návratu do vlasti. Rizikem je také velký počet vražedných chorob, které cestovateli hrozí. Malárie je například rozšířená ve všech regionech, proto doporučujeme konzultace se zkušenými zdravotníky a patřičná očkování.

Služby pro turisty jsou v Angole na špatné úrovni, ačkoliv současná vláda mohutně investuje především do výstavby hotelových kapacit. Náklady na pobyt nejsou příliš vysoké, pohybují se kolem 20 USD denně. Platební karty ani cestovní šeky vám nebudou nic platné.

Angola trpí nedostatkem kvalitních ubytovacích kapacit, přestože jejich počet neustále roste. Je proto dobré před cestou vybraný hotel rezervovat přes organizaci Sociedade Angolana de Empreendimentos Turisticos e Hotelaria LDA (SATUL), tel: 2-332119, fax: 339820.

Největší výběr hotelů je samozřejmě v Luandě, kde se nalézají tyto hotely: Hotel Central (tel. 2-322737), Continental (2-334241), Grande Hotel Universo (2-333193). Hotel Costa do Sol (2-354264), Hotel Marimba (2-380511), Hotel Mundial (2-336141), Hotel Tivoli (2-392292), Tropico (2-391448) a Le Meridien Luanda (2-330037). Nejlepší hotel v Luandě je Le President Meridan Hotel (2-330048), který má pokoje s výhledem na moře, telefon, minibar, kabelovou televizi a další vybavení.

V Benguele jsou tyto kapacity: Empressa de Hotelaria re Similares (3-2865), Grande Hotel M’Ombaka (6-4621), Hotel Belo Horizonte (2-3091). V Lunda Sul jsou hotely Emprotel UEE (2-2008) a Kiima. V Lunda Norte je hotel Angola, v Malange hotel Emprotel a v Namibe vám nabízí své služby hotel Mocamedes (6-2055). Se stravováním je to v Angole problematické, protože země trpí občasným nedostatkem jídla a nápojů. Restaurací a barů je v zemi poskrovnu. Pokud si vyhlédnete přijatelný podnik, raději si místo rezervujte. Počítejte však s tím, že opravdu kvalitní nabídku, stravu a obsluhu naleznete jen v hotelu Le President Meridan v Luandě. Elektrické napětí je 220 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Jakákoliv doprava po Angole je nebezpečná. Na silnicích se stále nachází velké množství min a dochází tu k útokům na vozidla. V autobusech a vlacích hrozí okradení. Pěší cestování se už vůbec nedoporučuje kvůli riziku přepadení. Mnoho oblastí je dostupných jen letecky. Vojáci a policisté turisty kontrolují a často jim bezdůvodně zakazují další cestu.

Pokud se přesto rozhodnete vypůjčit si vozidlo, budete potřebovat náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny automobilů fungují v Luandě, kde své služby nabízejí renomované světové společnosti. Jezdí se vpravo. Stav silniční sítě je hrozivý. Většina komunikací byla zničena za občanské války a na mnoha místech se stále nacházejí pozemní miny. Doporučujeme terénní vůz s pohonem všech čtyř kol, protože do mnoha oblastí vedou neudržované silnice. Znovu upozorňujeme na obrovské nebezpečí v podobě min, banditů a zkorumpované policie.

Autobusová doprava funguje v mnoha oblastech, ale je nebezpečná. Autobusy jsou v děsivém stavu, nespolehlivé a jezdí přecpané. Mnoho pasažérů se zaměřuje na kapesní krádeže. Taxi je těžké najít a řidiči většinou požadují neúměrnou úhradu. Vlaky jezdí nespolehlivě. Většina železničních tratí je zničených a zaminovaných. Jediné kvalitnější spojení funguje mezi městy Lobito, Benguela a Luaubut. I tyto vozy jsou špinavé, bez klimatizace a lůžkové úpravy. Je možné využít také jiné trati, ale jsou v ještě hrozivějším stavu. Nutno dodat, že i vlaky jsou častým dějištěm násilí. Letecká doprava spojuje mnoho měst a často je jedinou možností, jak se někam dostat. Počítejte s tím, že zájem o místo v letadle je obrovský. V Angole je stejný čas jako u nás.

NEBEZPEČÍ

Angola je extrémně nebezpečnou africkou zemí, ve které neustále pokračují krvavé přestřelky mezi jednotlivými ozbrojenými znesvářenými frakcemi. Ve městech je obrovská kriminalita včetně krvavých zločinů. Ve venkovských oblastech operují ozbrojené skupiny banditů, které vraždí civilisty a přepadávají turisty. Obrovským rizikem je i dosud neznámé množství nevybuchlých pozemních min na silnicích a katastrofální hygiena, která nahrává vražedným epidemiím. Cestám nepřeje také nedostatek ubytovacích a stravovacích zařízení pro turisty a nebezpečná pitná voda. Samostatnou kapitolou je kriminalita, která kvete ve všech částech země. Pouliční kriminalita je běžná v každé denní a noční době ve všech čtvrtích Luandy. Turisté se často stávají cílem loupežných útoků v hotelových pokojích. Na ulicích patrolují vojáci a policisté se samopaly. Není dobré je žádat o cokoliv, protože mnozí z nich jsou zapojení do organizovaného zločinu, do vyděračství, loupeží i vražd. často dochází k vyhoštění obchodníků, i když mají všechny potřebné doklady v pořádku. Cestovatelé by se měli vyvarovat příletu do Luandy po setmění nebo si zajistit bezpečný transport do města. Cizí řidiče není bezpečné oslovovat.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Při cestě do Angoly je třeba počítat s komplikacemi. První nastává na letišti v Luandě, kde se sice nachází bar, restauraci i ošetřovatelé s očkováním proti tropickým chorobám, ale není tu ani jeden taxík. Doprava do pět kilometrů vzdálené metropole po svých je nemožná. Pokud na vás nikdo nečeká, musíte doslova uprosit někoho z místních, ale to je nebezpečné, protože se můžete stát obětí zločinu.

V Angole si můžete koupit všechny tradiční suvenýry z Afriky, tedy od vyřezávaných masek, bubnů a korálků až po pracné tkaniny. Vzhledem k malému počtu turistů se však výrobě suvenýrů věnuje jen hrstka domorodců. Proto jsou nejlepší nákupní možnosti ve velkých městech a v Luandě obzvláště. Mimo města vládne už jen chudoba.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kissama

Národní park ležící jižně od hlavního města Luandy je domovem obrovského množství divokých zvířat. Západní hranice parku tvoří Atlantický oceán, zatímco řeky Cuanza a Longa uzavírají rezervaci na severní a jižní straně. Celková rozloha chráněné plochy dosahuje téměř deseti kilometrů čtverečních.

První vyhlášky o ochraně zdejší přírody pocházejí z roku 1938, ale národním parkem bylo krásné území prohlášeno až v lednu 1957. Od těch dob se mnohé změnilo. Kvůli dlouhé válce a rozsáhlému pytláctví poklesl počet divokých zvířat, i když jejich množství je stále fascinující. Nejčastěji tu potkáte červené buvoly, grošované antilopy, vodní želvy, stepní a vodní kozy. Žije tady i obrovské množství ptáků.

Luanda

Metropole Angoly je nejdůležitějším městem chudičké země. Luanda se rozkládá kolem půvabné zátoky, jejíž součástí je mnoho krásných pláží. Nejproslulejší z nich se jmenuje Ilha a leží pouze pět minut pohodové chůze od centra města. Mezi nejzajímavější místa v metropoli patří mohutné pevnosti. V jedné z nich se dnes nachází Muzeum vojenských sil. Cestovatelé často míří také do Národního antropologického muzea. Děsivým zážitkem pro slabší nátury pak je návštěva Muzea otrokářství. Stojí na kraji města a je plné hrozivých exponátů, které názorně dokumentují krutost, s jakou bylo zacházeno s nebohými otroky. Tím ale výčet poutavých míst Luandy končí, protože angolská metropole je jinak velmi špinavým městem, z něhož je na míle daleko cítit chudoba. Ne bezdůvodně bylo v roce 1999 zařazeno mezi deset měst s nejhorší životní úrovní na světě.

Okolí Luandy už tak neutěšené není. Je zajímavé především díky desítkám nádherných pláží jako stvořených pro vodní radovánky. Na poloostrově Mussolo mají turisté řadu příležitostí k vodním sportům. Jižně od Luandy se nalézá osamělá pláž Palmeirinhas. Okolní scenérie je velkolepá, ale koupání tu může být nebezpečné. Rybařit je možné na pláži Santiago.

Právě v blízkosti půvabných pláží u Luandy došlo v prvních měsících roku 2000 k fantastickému objevu. Mezinárodní vědecký tým na průzkumné lodi Meteor objevil v mořských hlubinách kolem jednoho sta dosud neznámých živočichů, především miniaturních raků, mušlí a mořských hub. Největším úlovkem však byla černá ryba s teleskopickýma očima a svítícími orgány.

Malange

Nejdůležitější město stejnojmenné provincie se rozkládá u řeky Cuanza. Malange je stejně chudé jako většina ostatních obydlených míst Angoly, ale disponuje něčím, co z něj dělá vyhlášený cíl cestovatelů. Několik kilometrů od Malange totiž burácejí fantastické vodopády Kalangula. Dravá voda se řítí do obrovské hloubky za ohlušujícího řevu, který přehlušují jen skřeky divokých ptáků. Největším zážitkem je návštěva vodopádů v období dešťů, kdy je rachot přírodního skvostu ještě děsivější.

Novo Redondo

Střediskové město divoké provincie Kwanza Sul je známé i pod dlouholetým jménem N´Gunza Kabolo. V Novo Redondo nenajdete mnoho památek, ale je skvělým výchozím bodem pro cesty po provincii. Kwanza Sul hraje důležitou roli v angolské ekonomice, do níž přispívá rybolovem, produkcí kávy i jiných zemědělských plodin. Turisty sem však láká spíše proslulý Srnčí vrch Morro dos Veados a půvabné pobřeží. Obzvláště oblíbeným místem je Měsíční vyhlídka Miradouro de Lua, ze které je fantastický výhled na mys Ledo a mys S. Braz. Jsou tu i skvělé podmínky k rybaření. Mezi další přitažlivá místa provincie patří vodopády Cachoerias v ústí řeky Keve, pevnosti a jeskyně v Sassa, termální lázně Tocota, jeskyně Kicombo a keramické dílny ve městech Sumbe, Calulo, Kibala a Waco-Kungo.

Rozloha: 1 246 700 km2

Počet obyvatel: 11,3 milionu

Hlavní město: Luanda (2 miliony obyvatel)

Úřední řeč: portugalština

Náboženství: křesťanství

Měna: Kwanza (KZ) = 100 lwei