Antigua a Barbuda

Antigua byla objevena roku 1493 Kryštofem Kolumbem, od roku 1667 byla pod nadvládou Angličanů. Na konci 19. století k ní byla připojena i Barbuda. Až do roku 1956 byly ostrovy součástí britských Závětrných ostrovů, pak součást Západoindické federace. Nezávislost v rámci Commonwealthu byla vyhlášena až v roce 1981.

KDY A JAK

Antigua a Barbuda leží ve vysoce atraktivní oblasti Karibského moře. Společně s krásnými plážemi, bílým pískem, zelenými palmami a mystickým skalnatým pobřežím je souostroví předurčeno k nezapomenutelné dovolené. Panuje tu tropické podnebí, horké a také velmi vlhké, ne však nepříjemné především díky neustálému čerstvému mořskému vzduchu. Dobu svojí dovolené přizpůsobte teplotním poměrům, protože v letních měsících je tu téměř 40 °C. Nejnižší teplota, a to 15 °C, tu je v lednu.

Na souostroví se dostanete naprosto bez problémů, protože z velkých evropských letišť sem létají četné renomované aerolinky. Na zdejší mezinárodní letiště, které je vzdálené necelých deset kilometrů od St John´s, trvá let například z Londýna přesně 8 hodin. Dalším způsobem dopravy na Antiguu a Barbudu může námořní cesta z Evropy, která je však velmi dlouhá.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Veškeré zdravotnické služby se musí zaplatit v hotovosti, proto se vyplatí cestovní pojištění. Kvalitní ošetření poskytují nemocnice v metropoli, například Holbertom Hospital. Pokud cestovatel přijíždí z oblasti, v níž se nacházejí neštovice, žlutá zimnice nebo cholera, žádají úřady potvrzení o očkování proti těmto nemocím.

Služby jsou na ostrovech díky rozvinutému cestovnímu ruchu na skvělé úrovni, v obchodech a supermarketech seženete kvalitní potraviny i jakýkoliv druh alkoholických nápojů, na které jsme zvyklí. Mezi zdejší nápoje patří například červený nebo bílý rum Cavalier. Co se týče pitné vody, je lepší kupovat balenou vodu. V restauracích vám za poměrně vysoké ceny nabídnou nejčastěji ryby, krevety a jiné dary moře. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, bývá největším problémem jízda vlevo, protože tady stále převládají zvyklosti z doby, kdy souostroví patřilo Velké Británii. Pokud si chcete půjčit vůz, potřebujete mezinárodní i český řidičský průkaz. Půjčoven je na ostrovech dostatek, většinou poskytují kvalitní služby a nabízejí výběr z rozsáhlého vozového parku. Zdejší silnice jsou v dobrém stavu, nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h. Po ostrovech se můžete pohybovat i autobusem, protože linky spojují všechna větší města. Běžným způsobem dopravy jsou nepříliš drahé taxíky, zato doprava vrtulníky nebo malými letadly je velmi nákladná. Čas je minus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Souostroví je poměrně klidné a bezpečné, ale turistický ruch s sebou přináší samozřejmě řadu problémů. Koncentrace bohatých cestovatelů láká zloděje, takže tady hrozí drobná kriminalita a cennosti ponechané bez dohledu na plážích jsou výzvou pro nenechavce. Výjimečně se tady stávají i násilné trestné činy a přepadení.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

CODRINGTON

Nejdůležitější město Barbudy, romantické místo plné zeleně a nemnoha turistických památek. Cestovatele z celého světa sem proto láká spíše Barbuda jako taková. Ostrov se zvláštním jménem je jedním z mála kousků země v Karibském moři, který si zachoval svou neposkvrněnost současností. Barbuda je proto spíše domovem ptáků než hrstky osadníků, kteří se starají o blaho turistů. Na ostrově je přitom obrovská paleta příležitostí ke strávení famózní dovolené. Můžete se tu osamoceně potloukat po romantických písečných plážích s rozeklanými útesy. Na jejich nejvyšších místech jsou vraky lodí, jejichž kormidelníkům se nepodařilo vyvést svou loď ze zrádných skalnatých vod. Na vyhrazených místech Barbudy můžete lovit divokou zvěř nebo hrát golf na precizně upravovaných hřištích. Krásný zážitek skýtá také návštěva některé z rezervací vzácného ptactva.

Historie Barbudy je po staletí úzce spjata s historií Antiguy. První ranné pokusy o osídlení byly dlouhá staletí marná, teprve na konci 17. století se Britům podařilo založit kolonii silnou natolik, aby odolala nezdolné přírodě i útokům divokých domorodých obyvatel. Do dějin ostrovů se posléze nesmazatelně zapsal Christopher Codrington, který se zasadil o to, aby se na souostroví začala pěstovat cukrová třtina. Pozůstatky z té doby jsou na Barbudě patrné dodnes, protože se tu nacházejí zřetelné zbytky plantáží, impozantní hrad Martello bránící výnosné zemědělské plochy a Codringtonské panství na nejvyšším místě ostrova.

NELSONS DOCKYARD

Nejlákavější místo souostroví, národní park vytvořený z historických loděnic admirála Nelsona. Přístav byl postaven jako základna britského námořnictva a během bouřlivých let na konci 18. století sloužil jako hlavní velitelství Návětrných ostrovů. Ještě během slavných dob Horatia Nelsona se loděnice rychle rozrůstaly, ale postupem času je britská armáda využívala stále méně, až byly v roce 1889 zcela uzavřeny.

V současnosti jsou Nelsonovy loděnice kompletně zrestaurovány a tvoří celosvětový unikát. Nejzajímavějším místech národního parku je Clarence House – rezidence postavená pro krále Williama IV. (1765 – 1837), který sloužil pod admirálem Nelsonem jako kapitán válečné lodi HMS Pegasus. Vysoko nad přístavem na vrchu Shirley stojí opravené pevnosti, z nichž je fantastický pohled přes celý přístav a mnohem dále přes Karibik až k ostrovům Montserrat a Guadaloupe. Každou neděli je tato vyhlídka zpestřena piknikem a živou hudbou v místním baru, který vedle skvělých jídel nabízí také originální míchané nápoje.

Součástí krásné cesty na vrch Shirley je i centrum Dow´s Hill, kde mohou cestovatelé vidět působivou multimediální show týkající se historie souostroví od počátku osídlení až po vyhlášení nezávislosti. Pozorovací plošina Dow´s Hill skýtá další skvělý pohled na přístaviště i na pevnost Berkeley, která stojí na opačné straně zátoky.

ST. JOHN´S

Hlavní a největší město souostroví se objevuje snad na každé fotografii z tohoto pozemského ráje. Nad ostrovní metropolí se totiž tyčí dominantní velkolepé věže zdejší katedrály. Dělníci ji museli v potu tváře stavět hned třikrát, naposledy v roce 1845. Původní chrámy totiž zničilo zemětřesení v letech 1683 a 1745. Nynější katedrála bývá prvním zastavením při prohlídce malebné metropole.

Dominantou je i nedaleká pevnost James z poloviny 18. století. Byla postavena, aby chránila tehdejší přístavní město st. John´s. Perfektně dochované hradby dodnes nesou masivní děla, aby dnešním turistům ukazovaly moc, jakou posádka pevnosti ve své době disponovala. Z nejvyšších míst opevněné stavby je navíc úžasný pohled na záliv i město.

St. John´s je s nedávno dokončenými loděnicemi skvělou příležitostí k nákupům a příjemně strávené dovolené. Pro cestovatele, které zajímá historie ostrovů, je tu muzeum Antiguy a Barbudy. Sídlí v koloniálním domě z poloviny 18. století a nabízí ukázky předmětů, které byly objeveny při archeologických vykopávkách. Nachází se tu i typická ukázka arawackého domu původních obyvatel v životní velikosti nebo modely plantáží, na nichž se ještě před několika desítkami let trápili otroci.

Za návštěvu stojí farmářské tržiště na jižním konci města. Úchvatný zážitek skýtá toto pulsující místo především v pátek a sobotu, vždy v časných ranních hodinách. Ukázky uměleckých řemesel, suvenýry i fantasticky zbarvené tropické ovoce vám zpestří tropické ráno.

Rozloha: 440 km2

Počet obyvatel: 200 000

Hlavní město: St. John´s (40 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Východokaribský dolar (ECS) = 100 centů