Argentina – Argentinská republika

Starověké domorodé obyvatele si ve středověku podmanili španělští dobyvatelé, jimž území patřilo až do začátku 19. století. Později se ale obyvatelé začali pomalu osamostatňovat, takže tu vznikala celá řada více či méně samostatných celků.

Zpočátku měla snaha o svobodu příliš mnoho problémů, nepodařilo se připojit Uruguay a Falklandské ostrovy, na které si Argentina činila nároky, obsadila Velká Británie. Zemi ovládal chaos, který ještě prohloubila prohraná válka o Paraguay. Během 1. světové války byla Argentina neutrální, ve 2. světové válce byla nucena na nátlak Spojených států vyhlásit formálně válku Německu a Japonsku. Klid v zemi nenastal ani po krvavých světových válkách, vládu převzala polovojenská skupina. Prohraná bitva o Falklandské ostrovy s Velkou Británií v roce 1982 přivodila pád této skupiny a země se vydala na cestu demokracie.

KDY A JAK

Argentina je zemí všech klimatických pásem, krásných bílých pláží a romantického pobřeží. Teplé počasí zajišťuje možnost koupání a příjemný pobyt prakticky ve všech ročních dobách, nejlepší je však přijet v prosince nebo lednu, kdy tu vládne léto. Později, především v květnu až červenci je moře studenější. Je také třeba pamatovat na to, že sever země je subtropický, na jihu je větší zima. Ve výbavě by neměla chybět teplejší bunda.

Cesta do Argentiny není vůbec komplikovaná, protože na letiště v Buenos Aires létají desítky společnosti z celého světa. Z ČR se sem dostanete s přestupem na některém významném evropském letišti. Po zemi vede do Argentiny cesta z Uruguaje, Brazílie, Paraguaje, Bolívie a Chile, kde je však cestování komplikované nutností přechodu vysokých And. Trajektové spojení existuje mezi Argentinou a Uruguají.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Pro turistickou návštěvu Argentiny se doporučuje pojistit se už v ČR pro cestu do zahraničí. Lékařské vyšetření (konzultace) se totiž v Argentině platí v hotovosti, pokud není cestovatel pojištěn, a cena se pohybuje od 30 do 60 USD a více. Základní léky na běžné zdravotní problémy mohou poručit lékárníci a tyto léky lze volně koupit. Pokud se do Argentiny přiváží větší množství léků, doporučuje se potvrzení o nezbytnosti užití pro osobní potřebu. Dobré je také očkování proti choleře, žluté zimnici, tetanu, tyfu, paratyfu, žloutence, dětské obrně. Je nutné vzít s sebou tablety proti horečce, průjmu či poklesu tlaku a prostředky proti štípnutí komárem. Je třeba zachovávat zvýšenou hygienu.

Co se týče služeb, Argentina je obecně považována za drahou zemi. Nicméně v Buenos Aires lze najít například jednoduché turistické ubytování za 30 USD za osobu a den (bez snídaně). Jídlo obecně a zejména hovězí maso je v Argentině velmi kvalitní. Doporučuje se vždy předem přesně vyjasnit podmínky poskytovaných služeb a jejich definitivní cenu. Obchody tu mají otevřeno v pondělí až sobotu od 8,30 do 13 a po polední přestávce od 16 do 20 hodin, supermarkety do 22 hodin a také v neděli dopoledne. Pro zasílání mezinárodních zásilek doporučujeme státní poštu Correo Argentino, otevřenou od 9 do 17 hodin, její pobočky však nejsou zrovna nejhustší. Poštovní služby jinak nejsou ideální, hrozí, že zásilka vůbec nepřijde nebo že přijde otevřená. Telefonovat je možné z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) či z veřejných telefonních stanic (locutorio – nepřetržitý provoz). Platební karty (Visa, Mastercard, American Express či Diner´s Club) jsou akceptovány pouze ve velkých městech, na venkově minimálně. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, zásuvky jsou atypické, proto je potřeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

K půjčení vozu se většinou vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta nebo platba v hotovosti. Půjčoven automobilů, motocyklů i jízdních kol je po celé zemi dostatek, jsou ale drahé. Síť argentinských silnic a dálnic je rozsáhlá, dobře udržovaná a spojuje všechna hlavní města země. Platí se za každý úsek dálnice. Co se týče bezpečnosti na silnici, je bohužel třeba konstatovat, že není valná, protože argentinští řidiči jsou velmi agresivní, zejména v hlavním městě Buenos Aires.

Autobusovou dopravu zajišťují kvalitní vozy, které jsou čisté, ale často jezdí podle nejasných jízdních řádů. V dálkových autobusech se většinou podává občerstvení a jsou finančně velmi náročné. Variantou může být také cestování sběrnými minibusy, ale turistům se nedoporučují, protože jsou nepohodlné a také v nich hrozí krádeže. Lepší je využívat taxislužbu. Řidiči však nepoužívají taxametry, proto je nutné dohodnout si cenu předem, ale jsou seriozní a poctiví. Rozsáhlá železniční síť je velmi zadlužená, takže funguje nepříliš kvalitně. Velmi drahé jsou zdejší aerolinky, které létají do mnoha koutů země. Čas je minus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Argentina je relativně bezpečná. V poslední době se ale množí ozbrojená přepadení, zejména obchodů či restaurací. Dále je nebezpečí při výběru větší hotovosti v bance, kdy je vytipován klient a poté přepaden. Celkem však lze říci, že nebezpečí okradení nepřevyšuje standard. Nedoporučuje se vstupovat do chudinských čtvrtí, tzv. villas miserias. Zkušení cestovatelé nemívají problémy, každý je zodpovědný sám za sebe. Argentinská veřejnost je velmi citlivá na požívání alkoholu, opilost tu rozhodně netolerují. Při úředních jednáních se doporučuje vystupovat zdvořile a klidně. Výroba omamných a psychotropních látek je postihována odsouzením k trestu odnětí svobody na 4-15 let a k pokutě ve výši určené soudem. Stejně je postihováno nezákonné přechovávání semen rostlin určených k výrobě omamných látek a pěstování rostlin určených pro výrobu omamných látek. Stejný trestní postih hrozí osobě, která obchoduje s hotovými omamnými látkami nebo surovinou určenou k jejich výrobě, popřípadě je rozdává, skladuje či převáží. Za organizování nebo financování jakékoliv výše uvedené nezákonné činnosti zákon o omamných látkách doplňující trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody na 8 až 20 let a peněžitý trest.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Buenos Aires

Hrdé hlavní město, které obývá téměř polovina obyvatel země, je významným kulturním, politickým i obchodním centrem Argentiny. Má evropský ráz, i když se tu samozřejmě nezapře žhavá historie. Původně bylo Buenos Aires nevýznamným přístavem, který sloužil spíše pirátům, překupníkům a podloudníkům než pravým obchodníkům. Jeho vliv však postupem času vzrůstal, takže se na konci 18. století stal právem hlavním městem země. Během dalších dvou staletí se mu dostalo cti být sídlem mnoha panovníků nebo diktátorů, ale i konečnou adresou většiny přistěhovaleckých cest, které mířily do Jižní Ameriky. Nebyl to nejšťastnější cíl, protože potomci přistěhovalců dnes trpí v chudých slumech.

Nejpůsobivější památky stojí v centru argentinské metropole. Možná nejvýznamnější stavbou je pyšné Teatro Colón, v němž zněly krásné hlasy světových tenorů včetně Luciana Pavarotiiho. Budova proslulá výjimečnou akustikou stojí na Avenida Nueves de Julio a základní stavební kámen byl položen na konci 19. století. Otevřená však byla teprve po osmnácti letech stavby Verdiho Aidou. Už venkovní vzezření opery je fascinující, ještě větším zážitkem však jsou interiéry. Mramorové sloupy, drahými koberci pokrytá schodiště i zlaté salónky, to vše je tu možné najít. Jen několik bloků od Teatra Colón stojí obrovský žulový obelisk, vztyčený ve třicátých letech 20. století na místě, na němž poprvé zavlála vlajka svobodné Argentiny.

Na Plaza de Mayo je zachováno několik historických budov, byť je už dávno sevřela do své náruče moderní zástavba. Asi nejslavnější stavbou je Casa Rosada, prezidentský palác postavený na místě dřívější mohutné koloniální pevnosti. Z jeho balkónů pronášeli své projevy představitelé země včetně Juana Peróna. Podzemí paláce, dříve turistům přísně zapovězené, dnes skrývá skvosty muzea, které připomíná historii Argentiny. Stranou zájmu turistů na Plaza de Mayo nezůstává ani metropolitní katedrála. V proudech potu ji dělníci vystavěli na pozemku, na němž dříve stával známý koloniální kostel.

V Buenos Aires je také řada muzeí, rozesetých po celé metropoli. Nejvýznamnějším je Národní muzeum krásných umění na Avenida del Libertador s uměleckými díly, kterým dominují skvosty mistrů štětce skutečného věhlasu, například Vincenta Van Gogha nebo Pabla Picassa. Zahanbit se však nenechá ani Národní historické muzeum v Parku Lezama s pozůstatky španělské nadvlády. Významným místem Buenos Aires je hřbitov Recoleta, na němž spí svůj věčný spánek slavná Evita Perónová.

Pouhých padesát kilometrů východně od Buenos Aires leží La Plata, která proslula zejména během úporných bojů ve světových válkách, kdy tu byl dokonce potopen jeden z významných německých křižníků. Počátky města však lze spatřovat už v 19. století, kdy se sem přišli činit architekti ze Spojených států. Centrem La Platy je náměstí Plazza Moreno s pověstí opředeným základním kamenem města, monstrózní novogotickou katedrálou, guvernérským palácem a radnicí. V obrovském parku Paseo del Bosque je možné najít krásný amfiteátr, zoologickou i botanickou zahradu, muzeum míru. Jen sedm kilometrů od města stojí vesnička, kterou těsně před svou smrtí otevřela samotná Evita Perónová.

Paraná

Původně hlavní město země z počátků 18. století, jemuž vzalo korunu nynější Buenos Aires. Dnes je proslulé nejen svou pro Argentinu netypickou atmosférou, ale také díky desítkám parků, které jsou rozprostřeny kolem řeky Paraná.

Centrem města, alespoň co se historických památek týče, je náměstí Primero de Mayo. Zdálky viditelná pošta stojí na místě původní honosné rezidence diktátorů země, vlajku po bývalém kostelu zase převzala nádherná katedrála. Cestovatelé často míří také k budově radnice nebo městského divadla. Stejně jako v Buenos Aires i tady najdete desítky muzeí, například historie, umění nebo vojenství. S protějším Santa Fé spojuje město dlouhý podvodní tunel.

Z La Platy se také pořádají výpravy do nedalekého národního parku Iguazú. Nejznámější park možná celé Jižní Ameriky je plný subtropické vegetace, vzácných druhů zvířat i neprostupných toků řek a říček. Dominantním místem je však téměř tři kilometry široký vodopád na řece Iguazú před jejím soutokem s další řekou Paraná. Poslední kusy zdejší zvláštní palmy Yatay zase můžete vidět v parku El Palmar.

Salta

Vysoko položené město založili na konci 16. století španělští kolonizátoři, aby odtud mohli zásobovat a chránit své další výboje za mocí a za bohatstvím. Stavby z koloniální doby v sobě skrývají četná muzea, například umění, historie a přírodních cenností.

V hledáčku fotoaparátů cestovatelů se nejčastěji objevuje kostel Sv. Františka, pestře zbarvený a vybavený. V nabídkách turistických kancelářích jsou výlety do nedaleké mohutné pevnosti Quilmes, které ani zub času neubral nic z její poutavosti. Zvolit se dá také výlet do parku Quebrada de Cafayate, jehož dominantou jsou rozeklaná skaliska mohutných hor.

Jižně od Salty leží San Miguel de Tucumán, během španělské kolonizace významné obchodní centrum země a křižovatka cest se zlatem. Právě tady se na začátku 19. století parafovala dohoda o nezávislosti země, a to v jedné z nejdůležitějších budov města, Case da la Independencia. Město má evropskou příchuť a skýtá možnost návštěvy četných muzeí, například archeologického nebo religiózních umění. Cestovatelsky zajímavé je také rušné tržiště Mercado de Abasto.

San Carlos de Bariloche

Světoznámé lyžařské středisko a centrum všech zimních radovánek, na němž v minulých staletích Španělé prolili spousty domorodé krve při hledání zlata a drahých kamenů. Dnes tu temnou historii okolí nepřipomíná vůbec nic. Možná je to tím, že město prošlo hektickým rozvojem teprve před několika desítkami let, takže většina budov je moderních a šitých na míru pro turisty. Lyžařům tu jsou k dispozici perfektně připravené sjezdovky s vleky, ubytovací kapacity i skvělé restaurace.

Mimo zimní sezónu město slouží jako výchozí místo k cestám do národního parku Nahuel Huapi, jehož součástí jsou nejen čisté lesy, ale také stejnojmenné, sto kilometrů dlouhé jezero. Mezi obyvatele nezkažené přírody patří také velmi vzácné druhy zvěře, například ojedinělé kusy jelena pudu pudu.

Trelew

Menší město, za jehož založením v 19. století stojí přistěhovalci z Welsu. Na státem svěřeném kousku úrodné půdy dokázali v potu tváře postavit svou existenci a vytvořit zcela specifickou kolonii. Dnes je Trelew důležitým dopravním uzlem, sídlem paleontologického muzea s památkami nejen na dobu dinosaurů a výchozím místem pro návštěvu mnoha úchvatných přírodních parků.

Jezdí se odtud například na poloostrov Valdés, který je proslulý především nespoutaným pobřežím plným ostrých skalisek, o něž se tříští divoké mořské vlny. Na jižním okraji poloostrova však vládne opačná atmosféra. Na dlouhých písčitých a klidných plážích se líně povalují lvouni, tuleni i lachtani, z moře občas vyfukuje vodotrysky vody velryba. Právě kvůli zachovalým životním podmínkám mnoha vzácných druhů živočichů je turistům povolen přístup pouze na některá speciální pozorovací místa.

Z Trelew vede cesta také na poloostrov Punta Tombo. Je domovem početné kolonie vzácných tučňáků Magellanových. Stejně jako na Valdés je i v Punta Tombo přístup povolen jen na některá místa.

Ushuaia

Největší místo jižního cípu Argentiny, dobrodružnými romány proslavené Ohňové země. Město z konce 19. století je domovem mnoha desítek tisíc lidí a hlavní atrakcí, bývalou misijní stanicí, která byla později přestavěna na vězení pro nejhorší zločince. Ani to však nebyl její konečný úděl, byť se tvrdý režim v objektu prakticky nezměnil. Zločince totiž vystřídali vojáci. Dnes slouží budova mírumilovným účelům, je cílem cestovatelů.

Nejdůležitější třídou města je San Martín s bary, restauracemi, hotely i obchůdky, velký význam má také přístav, odkud se pořádají velkolepé plavby po kanálu Beagle. Turisté často zastavují na některém z mnoha ostrůvků, které obývají pouze hejna ptáků, nebo se v čistých vodách zálivu potápějí obdivovat krásy podmořského života. Historie celého kraje je pečlivě zaznamenaná v muzeu Konce světa.

Pro cesty do národního parku Tierra del Fuego je Ushuaia ideálním výchozím bodem. Součástí parku jsou ledovce i husté zelené lesy, kolonie mořských ptáků i obydlí drobné lesní zvěře. Park Los Glaciares je zase proslulý průzračně čistými vodami jezer Viedma a Argentino a nejdelší patagonské řeky Rio Santa Cruz. Zdejší ledovec Perito Moreno je jedním z nemnoha světových ledovců, který se neustále někam sune. Za dohledu vědců pomalu postupuje směrem k jezeru Argentino, které v obavách očekává jeho vpád.

Rozloha: 2 766 890 km2

Počet obyvatel: 33,5 milionu

Hlavní město: Buenos Aires

(3 miliony obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: argentinské peso (ARS) = 100 centavů