Arménie – Arménská republika

Ke vzniku dnešní Arménie docházelo už ve starověku. Arménie je také první zemí na světě, kde bylo oficiálně přijato křesťanství. V 9. až 11. století rozkvétalo Anijské království, poté dobyla zemi Byzanc a moc získalo království Kilikijské. V 17. století došlo k rozdělení země mezi Persii a Turecko.

Koncem 19. a počátkem 20. století podlehlo arménské osídlení masakrům Turecka na jihu, které se stalo první genocidou moderních dějin. Poté se Arménie nakrátko stala samostatným státem, ale po čtyřech letech byla ruská část začleněna do Zakavkazské SFSR, po jejím zrušení došlo k vytvoření Arménské SSR. Po rozpadu SSSR vyhlásila Arménie nejprve svou svrchovanost a nakonec úplnou nezávislost a v prosinci 1991 byla jedním ze zakládajících členů SNS.

KDY A JAK

V Arménii je kontinentální horské podnebí, většina území totiž leží více než 900 metrů nad mořem. Během léta je příjemně, ale v noci teploty prudce klesají. Přesto je to nejlepší období pro návštěvu, protože zima je extrémně studená s poryvy větru a sněhovými bouřemi.

Nejjednodušší cesta je letecká, mezinárodní letiště Zvartnot u Jerevanu má spojení s hlavními evropskými městy, s Paříží, Amsterdamem, Londýnem nebo Frankfurtem nad Mohanem. Po zemi se cesta nedoporučuje, protože je zdlouhavá a nebezpečná. Jedna z možných tras vede přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko a nejistou Gruzii. Druhá vede přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Železniční spojení má Arménie s Tureckem a Gruzií.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče v Arménii je na velmi nízké úrovni. V nemocničních zařízeních je akutní nedostatek základních prostředků včetně sterilních jehel, anestetik a antibiotik. Starší turisté a lidé se zdravotními problémy by se do Arménie vůbec neměli vypravit kvůli neodpovídajícím zdravotnickým zařízením. Ačkoliv péče rozhodně není fundovaná, lékaři chtějí úhradu za své služby hned a v hotovosti. Nezapomeňte proto na dobré cestovní pojištění, ale počítejte s tím, že vám budou náklady proplaceny až po návratu do vlasti.

Služby cestovatelům jsou v Arménii na mizivé úrovni, ale zase je pobyt v této zemi nepříliš nákladný. Nenáročným cestovatelům postačí 15 USD denně. Při pobytu v dražším Jerevanu však musíte počítat i s pětinásobkem. Komplikací je nedostatek směnáren a bankomatů, takže je dobré do Arménie přicestovat například s dolary, které tu přijímají s otevřenou náručí. Zato platební karty tu z pochopitelných důvodů příliš neuplatníte.

Ubytování je v Arménii problém, pokud hledáte lepší hotely. Z ubytovacích zařízení z časů socialismu jsou dnes buď ruiny nebo soukromé domy. Relativně nejsnáze se nocuje v Jerevanu, kde jsou i kvalitní hotely. Například Armenia je podnikem s německým kapitálem i vedením, proto poskytuje velmi dobré služby, ovšem za tvrdou měnu. Na rozdíl od jiných ubytovacích kapacit má vlastní generátory, takže v něm nikdy nehrozí jinak běžné výpadky elektřiny. Také hotel Hrazdan má vlastní generátory, ale patří státu, a proto se v něm přednostně ubytovávají oficiální zahraniční návštěvy. Naproti je hotel Dvin, který má sice menší komfort, ale je velmi levný. Navíc disponuje něčím nevídaným, satelitním telefonem pro hosty. V ostatních částech země jsou miniaturní hotely s různou kvalitou služeb. Pokud využijete jejich služeb, budete se muset smířit s hmyzem pod postelí a studenou vodou. Využít můžete také přívětivosti lidí, kteří vám budou nabízet nocleh za drobný poplatek v domácnosti. V tomto případě je však na místě obezřetnost. Nocování pod širým nebem se příliš nedoporučuje.

V Arménii najdete modernější privátní restaurace i typické podniky socialistické éry. Zamířit byste každopádně měli do lepších zařízení, protože jinak vám naservírují nechutný a mastný pokrm. Arménská kuchyně je založená na jehněčím, které může být grilované a servírované jako šašlik s chlebem, připravené jako polévka nebo dušené v kombinaci s ovocem či ořechy.

Šašlik vám připraví i v pouličních stáncích. Poblíž stánků se šašlikem visí ze stromů čerstvě poražená těla ovcí, což často působí poněkud odpudivým dojmem na turisty, kteří se právě chystají okusit pokrm připravující se na grilu. Místní prodejci se však tímto způsobem snaží dokázat, že použité maso je skutečně čerstvé. Tradiční oblibě se těší ovčí sýr, který se obvykle podává s chlebem a čerstvou zeleninou. Pije se výborná arménská brandy, kterou oceňoval i Winston Churchill. Během sklizně vinné révy postávají u silnic zemědělci, kteří prodávají šumivý, mírně kvašený alkoholický nápoj. Arménská káva je podobná turecké, podává se silná v titěrných šálcích. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz. Často se setkáte s výpadky proudu.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Nepočítejte však s tím, že si v Arménii půjčíte vůz, půjčovny tu totiž prakticky neexistují. Možné je však najmout si vůz i s řidičem, což je ovšem velmi drahé. Jízda po Arménii vyžaduje ostražitost. Hlavní silnice mimo městské oblasti jsou poničené s obrovitými výmoly. Druhořadé silnice jsou v hrozivém stavu a je lepší se jich vyvarovat. Problémem je velký nedostatek pohonných hmot. Nákladní doprava není příliš hustá kromě hlavní trasy z Jerevanu k hranicím s Iránem.

Autobusy fungují mezi hlavními obydlenými místy. Nejsou však spolehlivé ani pohodlné. Je běžnou praxí najmout si zamáváním soukromé auto jako taxi. Městskou hromadnou dopravu v Jerevanu zajišťuje metro a nespolehlivé autobusy a trolejbusy. Taxikáři stojí v centru města. Jerevan má velké mezinárodní i malé vnitrostátní letiště, odkud létají letouny do dalších měst v Arménii. Letecká doprava však trpí nedostatkem paliva. Čas je plus dvě hodiny.

NEBEZPEČÍ

Situace v Arménii odpovídá ostatním zemím bývalého SSSR, snad s tou výjimkou, že tu není na tak hrozivé úrovni násilná trestná činnosti. Zato drobná pouliční kriminalita v zemi vesele vzkvétá, především v noci. Proto nenoste viditelně cennosti, neukazujte velkou hotovost a po setmění raději nevycházejte. Vyvarujte se železniční dopravy, protože vám hrozí okradení či dokonce přepadení. Důrazně varujeme před cestami do blízkosti hranic s Ázerbajdžánem, kde od časů lítých bojů o Náhorní Karabach stále patrolují ozbrojené eskorty, které zadrží každou osobu v této oblasti. V zemi jsou stále miny a nevybuchlé granáty.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Alaverdi

Město v půvabném údolí, v němž se těží měď. Centrem pozornosti návštěvníků je Sanajnský klášter z 10. století, ale za zmínku stojí i Spasitelův a Odzunský chrám. Pochází ze 6. století a v jeho těsném sousedství se nachází významný středověký hřbitov.

Necelých dvacet kilometrů od Alaverdi je Achpatský klášter. Mniši ho nechali vystavět mezi 10. a 13. stoletím na vysokém horském úbočí. Klášter je proslavený nejen tím, že tu po staletí odolával různým vlivům křesťanství, ale i známým pěvcem 18. století Sayatem Novou. Ten byl uvrhnut do vyhnanství poté, co se znelíbil dvoru v Tbilisi, proto dožil svůj pestrý život právě v Achpatském klášteře. Jeho milostné písně však jsou mezi obyvateli oblíbené dodnes.

Jerevan

Jedno z nejstarších nepřetržitě obydlených měst na světě. Jerevan leží většinou na kopcích, které se vznešeně tyčí nad městem. Jeho zvláštností je, že téměř všechny ulice směřují do centra na náměstí Republiky. Právě tady se odehrávají všechny důležité akce, například oslavy místních svátků. Také tu jsou umístěny důležité úřady, banky a muzea.

Hlavními ulicemi, kde je mnoho příležitostí ke koupi upomínkových předmětů, se dostanete do parku na východní straně Jerevanu. V krásně udržované zeleni se ukrývají pomníky, sochy a stavby. Mimo jiné tu najdete mohutnou sochu hrdiny, který vedl Arménské bojovníky proti Peršanům, Erabunské muzeum a památník věnovaný genocidě z roku 1915, která se tragicky zapsala do dějin arménského lidu. Světoznámý Filharmonický orchestr sídlí v budově Opery, která obdržela cenu Grand Prix za stavitelský návrh. Mezi drahocennosti arménské kultury patří Matendadaran, v němž našlo svůj domov více než 12 tisíc starobylých arménských textů a ručně psaných knih a rukopisů. Nejstarší z nich pocházejí z 9. století.

Velký rozvoj čekal Jerevan po osamostatnění Arménie, kdy se ve městě zrodilo mnoho hotelů a ubytoven, v nichž je možné najít velmi levné ubytování. Čekat na sebe dlouho nenechaly ani skvělé restaurace, bary a noční kluby, které do Jerevanu přivedly loudavý styl života, typický pro mnohá západní velkoměsta. Místní lidé se po pádu komunismu uchýlili k bohémskému životu a většinou je uvidíte u skleničky něčeho dobrého.

Západně od Jerevanu leží města Echmiadzin a Ashtarak. Echmiadzin, druhé největší město Arménie, je známé především ortodoxní katedrálou. Za zdmi bývalé královské metropole se nalézá i nádherný kostel sv. Gregoryho ze 7. století. Návštěvníci však dnes mohou obdivovat jen jeho ruiny, protože byl poničen během ničivého zemětřesení v 10. století. Město Ashtarak se pyšní velkou zajímavostí – obrovským oranžovým Tsinavorským kostelem z 5. a 10. století a malým červeným Karmavorským kostelem ze 7. století. Nedaleko tohoto historického města se nachází i nejvyšší hora země Aragats vysoká téměř 4100 metrů. Přibližně v poloviční výšce stojí Amberská tvrz a kostel z 11. až 13. století. Jižně od Jerevanu leží Artashat s legendárním klášterem Viran a vykopávkami Dvinu – dříve hlavního města země ze 4. století.

Sevan

Malé město na břehu stejnojmenného jezera o rozloze téměř 1400 kilometrů čtverečních. Před lety, když začala být řeka Razdan využívána pro zavlažování, ubylo jezero přibližně o pětinu. Po poklesu hladiny zajásali archeologové, protože se jejich zrakům objevila starobylá města, o nichž dlouho nikdo nevěděl. Mnohé stavby jsou dokonce starší více než 2000 let.

Ve městě Sevanu stojí kostely z 9. století, které jsou skvělou ukázkou arménské architektury. Naopak důkazem megalomanství bývalého Sovětského svazu je obrovský tunel přes hory. Při jeho stavbě musela být dokonce odchýlena nedaleká řeka Arpa.

Severně od Sevanu se nachází město Dilizhan na úpatí hory, která nese navlas stejné jméno. Kroky cestovatelů míří nejčastěji do Regionálního muzea nebo do některé z mnoha továren na výrobu nábytku a koberců. Zajímavá je i návštěva ruin dvou klášterů ze 13. století, které leží v překrásné oblasti Dilizhanských hor. Je to oblast bohatá na lesy a prameny vod. Na podzim stojí za vidění Agartsinská soutěska a Agartsinský klášter starý více než 1000 let.

Rozloha: 29 000 km2

Počet obyvatel: 3,8 milionu

Hlavní město: Jerevan (1,2 milionu obyvatel)

Úřední řeč: arménština

Náboženství: křesťanství

Měna: Dram (AMD) = 100 lumů