Austrálie – Australský svaz

Teprve od 19. století se kontinent nazývá Austrálie, do té doby se jmenoval Nové Holandsko a od 18. století patřil mezi britské kolonie. V prvních letech 20. století vzniklo hned šest samostatných kolonií: Nový Jižní Wales, Jižní a Západní Austrálie, Viktorie, Queensland a ostrov Tasmánie, krátce nato bylo připojeno Severní teritorium. Po účasti v obou světových válkách získala Austrálie řadu území v Tichomoří. Poté, co byl přijat tzv. Australský zákon, byly omezeny poslední zbytky britského vlivu a nadále roste zájem o vznik republiky.

KDY A JAK

Austrálie je plná nádherných pláží s působivými korálovými útesy a její popularitu zvyšuje to, že leží na druhé straně polokoule a během naší zimy je v Austrálii pravé léto. Nejlepší měsíce pro návštěvu této krásné země je tedy v zimě, ideální je leden.

Vzhledem k obrovské vzdálenosti od ČR je jedinou možností do Austrálie letecká doprava. Na mezinárodní letiště poblíž Sydney, Melbourne, Brisbane, Cairns, Perth, Adelaide, Darwin a Hobart létá okolo padesáti zahraničních společnosti. Obvykle se létá přes některé významné evropské letiště například ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Londýně. Let trvá přibližně 22 hodin, ale často ještě déle.

Austrálie má několik zámořských území, vůči nimž neuplatňuje žádnou speciální politiku. Patří sem Ashmorské a Cartierské ostrovy v Indickém oceánu (6 km2), Vánoční ostrov v Indickém oceánu (135 km2, 1300 obyvatel, hlavní město Flying Fish Cove), Kokosové ostrovy v Indickém oceánu (14 km2, 700 obyvatel, hlavní město West Island), Ostrovy korálového moře v Pacifiku (3 km2), Heardovy a McDonaldovy ostrovy v Indickém oceánu (420 km2) a ostrov Norfolk Tichém oceánu (34 km2, 2700 obyvatel, hlavní město Kingston). Norfolk je zajímavý tím, že tu žijí potomci vzbouřenců ze slavné lodi Bounty.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotní péče je na velmi vysoké úrovni, patří k nejlepším na světě. Všeobecná nemocnice je v každém větším městě, v mnoha vesnicích fungují soukromí lékaři. Lékařské služby jsou však placené a značně drahé, proto je vhodné zdravotní pojištění.

Také služby jsou na velmi vysoké úrovni. Ceny základních potravin se pohybují na úrovni západoevropských zemí. Ubytování, obchody a opravárenství jsou na dobré úrovni. Počítejte s tím, že pokud se budete snažit vyžít v Austrálii levně, postačí vám kolem 100 USD denně. Při dobrém noclehu a stravě se může denní rozpočet pohybovat i kolem pětinásobku. Platební karty a cestovní šeky uplatníte bez problémů na většině míst Austrálie, směnárny jsou téměř na každém rohu.

Po celé Austrálii je mnoho kvalitních ubytovacích kapacit všech cenových kategorií. Můžete si vybrat mezi luxusními hotely s pozlacenými vodovodními kohoutky, penziony s rodinnou atmosférou, koloniálními vilami nebo apartmány postavenými ze dřeva. Během sezóny jsou některé ubytovací kapacity přeplněné, především v Queenslandu. Levné ubytování nabízí síť hostelů, kterou provozuje Youth Hostel Association se sídlem na adrese 422 Kent St, Sydney, NSW 2000, tel.: 02-92611111. Po celé zemi je obrovské množství kempů pro stany, v nichž si můžete pronajmout obytný vůz. Nejvíce kempů je u pobřeží i ve vnitrozemských národních parcích. Součástí kempů jsou sprchy, toalety a často i restaurace. Nocování pod širým nebem se nedoporučuje. Restaurací je v Austrálii obrovské množství, nabízejí nejen australskou, ale i evropskou, čínskou, indonéskou, japonskou a mnoho dalších kuchyní. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ. Je třeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

K půjčení osobního automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je po celé Austrálii dostatek včetně renomovaných mezinárodních společností, které nabízejí velmi kvalitní vozy. Ceny za pronájem automobilů včetně pojistného jsou dostupné. Minimální věk pro půjčení vozu je 25 let. Před zapůjčením se obvykle skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu a zaplacení eventuelních nepředplacených služeb.

V Austrálii se jezdí vlevo, zpoplatněno je použití pouze několika dálnic, výše poplatku navíc není příliš vysoká. Pohonné hmoty jsou k dostání všude, v porovnání s Evropou jsou značně nižší, často poloviční. Maximální povolená rychlost je 60 km/h v obcích a 100 až 110 km/h na dálnicích. Bezpečnostní pásy se povinně používají na všech sedadlech. Jízda pod vlivem alkoholu se přísně trestná, povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dechové zkoušky jsou velmi časté. Nehody, při nichž vznikla škoda, musí být hlášeny policii.

Kvalita australské silniční sítě je velmi dobrá, pouze nejodlehlejší silnice mohou být prašné a neznačené. Obecně však platí, že všechny vozovky mají perfektní povrch a skvělé značení. Je tu však jedno velké nebezpečí – divoká zvěř, která často vbíhá pod kola. Nebezpečí srážky se zvířetem je vyšší v noci, kdy se klokani a další druhy australské fauny vydávají na lov.

Autobusová doprava patří mezi nejlevnější způsoby cestování po Austrálii, navíc bezpečné a jednotlivé spoje jezdí přesně podle jízdního řádu a velmi často. Autobusovou dopravu mají na starosti dvě hlavní autobusové společnosti, které poskytují také řadu speciálních slev. Na jeden z mnoha slevových pasů je možné jezdit celý týden. Lokální autobusovou dopravu v odlehlejších místech zajišťují drobní dopravci. Levná autobusová doprava je na Tasmánii, kde nefungují železnice.

Železniční doprava není v Austrálii nijak rozšířená, protože se jedná o obrovský kontinent. Přesto se vlakem dostanete na mnoho míst, jde ale o dražší způsob cestování, než jakým jsou autobusy. Stejně jako v autobusové dopravě mohou cestovatelé využít řadu speciálních slev. Letecká doprava je kvalitní, ale drahá. Trajekty fungují spolehlivě, například do Tasmánie se lodí jede kolem 14 hodin. Během sezóny je lodní doprava plná zajímavých slev.

Po většinu roku se v Austrálii vyskytují tři časová pásma: východní standardní čas (Viktoria, Tasmánie, Nový jižní Wales, Canberra a Queensland) – platí časový posun 9 hodin dopředu, centrální australský čas (severní oblast a Jižní Austrálie) – platí posun o 8.30 hodin dopředu, západní standardní čas (Západní Austrálie) – posun o 7 hodin.

NEBEZPEČÍ

Neorganizovaná turistika v odlehlých oblastech polopouště vede často ke zdravotnímu hazardu, případně smrti hladem a žízní. Proto je nutné při cestách do hlubokého vnitrozemí vzít s sebou dostatečné zásoby pohonných hmot, vody a potravin. Ve volné přírodě hrozí uštknutí jedovatými hady a pavouky, v tropických vodách napadení krokodýlem a zranění jedovatými mořskými živočichy. Vzhledem k vysoké sexuální kriminalitě se nedoporučuje cestovat autostopem.

Nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů spolu se šířením toxikomanie jsou upraveny v zákoně, jenž vychází z Úmluvy OSN proti ilegálnímu obchodu s omamnými a psychotropními látkami. Za držení zařízení a látek, specifikovaných v uvedené úmluvě, pro výrobu omamných nebo psychotropních látek, pro jejich prodej, zásobování, dovoz/vývoz do/z Austrálie, transport nebo distribuci hrozí trest odnětí svobody na 5 až 10 let. Prodej, zásobování nebo držení omamných nebo psychotropních látek se trestá odnětím svobody, podle jejich množství, na 2 až 10 let s možností uložení trestu doživotí v případě, že se jedná o “komerční” množství. Trestným činem je rovněž obchod s drogami na palubě australského letadla či lodi a konspirace mimo území Austrálie ke spáchání příslušného činu v Austrálii a dále dovoz/vývoz nebo držení narkotických a psychotropních látek za účelem jejich dovozu/vývozu.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Peníze můžete bez obav směnit v kterékoli bance, autorizované směnárně či mezinárodním hotelu. Cestovní šeky, stejně jako většina kreditních karet (American Express, Diners Club, Mastercard a Visa) jsou běžně akceptovány.

Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte například opály, domorodé výrobky z kůže, ručně malované bumerangy nebo výtečná vína.

Australská kuchyně je směsicí kuchyní z celého světa. Určitě však nevynechejte barbecue, které Australané pořádají velmi často. Pivo se pije s ledem, z tvrdého alkoholu je nejznámější Bundy Rum. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Alice Springs

Město v horkém australském vnitrozemí, které vděčí za své jméno omylu. První kolonizátoři totiž mylně považovali malou kaluž vody ve vyschlém řečišti za pramen (spring). Největšího rozkvětu se Alice Springs dočkalo až v sedmdesátých letech 20. století, kdy sem začali houfně jezdit turisté. Město je totiž skvělým výchozím bodem k cestám do širokého okolí.

Nejstarší památkou Alice Springs je bývalá věznice Stuart Town Gaol z roku 1909. Zločinci si tu už dávno neodpykávají své hříchy, takže je budova přístupná cestovatelům. Nad městem se tyčí kopec Anzac Hill, z něhož je krásný pohled na město. Old Courthouse je stará soudní budova, která byla uzavřena až v roce 1980. Dnes je v ní malé muzeum, které dokumentuje život australských průkopnic. Další muzeum se nachází v bývalé nemocnici, ale nejdůležitější expozice ukrývá Museum of Central Australia. Je zaměřené na přírodopis a cestovatelé v něm mohou vidět i úlomky meteoritu.

V okolí Alice Springs je mnoho významných rezervací, například Chambers Pillar Historical Reserve. Nachází se tu padesát metrů vysoký pískovcový sloup, který kdysi sloužil jako dobrý orientační bod. Devil´s Marbles Conservative Reserve je ďábelským místem Austrálie. Stojí tu obrovské kamenné koule, jejichž vznik je opředen řadou pověstí. Zajímavou rezervací je i Henbury Meteorites Conservative Reserve – dvanáct kráterů vyhloubených meteority.

Canberra

Hlavní město Austrálie obklopené buší a horami si stále zachovává jakýsi venkovský nádech. Žije tu poměrně málo lidí, chybí tu typické výškové budovy a v zapadlých uličkách můžete klidně potkat klokana.

Na místě dnešní Canberry stála původně jediná ovčí farma, jejíž okolí se rychle rozrostlo díky projektu amerických architektů, kteří naplánovali nové hlavní město s budovami soustředěnými kolem umělého centrálního jezera. Právě tady se dnes nalézá centrum australské metropole.

V tzv. parlamentním trojúhelníku stojí pahorek Capital Hill s budovou parlamentu, nachází se tu i všechny významné politické, ekonomické a kulturní instituce. Baptistický kostel St. John a škola v jeho sousedství patří mezi nejstarší budovy Canberry, byly postaveny už v první polovině 19. století. Blundell´s Cottage na druhé straně parlamentního trojúhelníku je torzem prvních staveb Canberry. Pochází z roku 1858 a dokumentuje život prvních samotářů v této oblasti. Parlamentní trojúhelník je domovem i Australského válečného památníku, který představuje poctu více než 100 tisícům Australanů, kteří padli během druhé světové války. Opodál stojí i Australsko-americký památník, symbol díků za pomoc USA v krvavém válečném konfliktu. Přímo uprostřed jezera se nachází Památník kapitána Cooka. Kroky turistů často vedou do Starého parlamentu z roku 1927 nebo do Australské národní galerie. Je plná australského i domorodého umění, své místo tu našly i evropská umělecká díla.

Nad parlamentním trojúhelníkem se tyčí vrchol Red Hill, na který můžete vystoupat pěšky, dojet autem nebo lanovkou. Je odtud úchvatný pohled na celé město i na jednotlivé stavby, které jsme zatím nestihli popsat. Mezi ně patří například Australská královská mincovna, která vyrábí každý měsíc kolem pěti milionů mincí. Z Red Hillu je vidět i čtvrť Yarralumla, ve které se dnes nachází všechny významné ambasády.

Canberra je samozřejmě také městem zelených ploch, cestovatelé tu naleznou například Australskou národní botanickou zahradu, ve které roste téměř 100 tisíc rostlin včetně nejvzácnějších kousků. Národní akvárium se pyšní tisíci druhy vzácných obyvatel moře, které je možné obdivovat z působivých skleněných tunelů, vyvýšených plošin i průhledů pod hladinou. V těsném sousedství akvária se nachází Australian Wildlife Sanctuary – zahrada, která je domovem původních australských zvířat včetně koaly, psů dingo a pštrosa emu. Cocking Green je miniaturní anglická vesnice, jejíž jednotlivé domy nesahají ani po kolena. Stojí v krásném zeleném parku, kterým se můžete toulat kolem cihlových minidomů, dřevěných minichat a kamenných minihradů.

Darwin

Krásné přístavní město pojmenované po slavném biologu Charlesi Darwinovi, který poprvé publikoval slavnou evoluční teorii. Historie města se začala psát v roce 1839, kdy v úžasné zátoce u dnešního Darwinu zakotvil britský kapitán John Lort Stokes a nazval okolí po svém příteli, mladém biologovi Darwinovi.

První stála osada tu vznikla až o třicet let později a zpočátku byla pouhou britskou kolonií, kolem které vyrůstaly jako houby po dešti rozlehlé dobytčí farmy. V osmdesátých letech 19. století však bylo v okolí Darwinu nalezeno zlato a do města se sjely tisíce dobrodruhů. Během druhé světové války byl přístav mnohokrát bombardován japonskými letouny a roce 1974 Darwin zpustošil cyklon Tracy.

Dnes nejsou staré rány osudu na Darwinu prakticky vůbec znát. Vzpomínkou na ničivé cyklóny je Old Darwin Town Hall – stará radnice. Její zachované ruiny dokumentují obrovskou moc přírody, která původní radnici ošklivě pošramotila už na konci 19. století, kdy se tu přehnal první z velkých cyklónů. Tracy v roce 1974 zkázu budovy dokončil.

Mezi další zajímavosti Darwinu patří Brown´s Mart, během zlaté horečky hornická burza, dnes sídlo významných divadelních souborů, v němž se hrají nejlepší divadelní kousky. Stará policejní stanice a Courthouse jsou zrenovované historické budovy, dnes fungující jako kanceláře. Připomínkou života prvních obyvatel Darwinu je Lyons Cottage, zrenovovaná telegrafní stanice, ve které se nachází malé muzeum. Naproti stojí Admirality House, kdysi sídlo australské armády. Nad přístavem se tyčí nejstarší budova města – Guvernérský palác z roku 1879.

Živoucím srdcem Darwinu je Smith Street Mall – obrovské nákupní středisko, ve kterém je možné koupit od moderních mobilních telefonů až po tradiční suvenýry. Před jednotlivými obchůdky se neustále předvádějí pouliční umělci, takže tu zní vábivé melodie houslí a zvuky tradičních australských bubnů.

V okrajových čtvrtích města se nalézají další zajímavosti, kterým dominuje Aquascene. Lidé pouze využili skutečnost, že do darwinské zátoky odjakživa připlouvají různé druhy ryb, a přistavěli umělou plošinu. Odtud je možné během přílivu pozorovat úchvatné obyvatele mořských hlubin, z nichž někteří se nechají i krmit a dokonce pohladit.

Severně od centra města je Botanická zahrada, ve které rostou téměř dva tisíce druhů rostlin včetně vzácných palem. Milovníkům letectví je určen Australian Aviation Heritage Centre, obrovský hangár s desítkami typů historických i současných letadel. Největším exponátem je americký obří bombardér B-52, který během druhé světové války působil v Oceánii.

Hobart

Nejdůležitější město Tasmánie a druhé nejstarší město Austrálie. První domy dnešního Hobartu vyrostly v roce 1804 a město se brzy stalo překladištěm trestanců, kteří v Tasmánii mýtili lesy, stavěli osady a bojovali s domorodými obyvateli. Díky moderním zbraním počet domorodců neustále klesal, na konci 19. století jich na Tasmánii žila jen hrstka. Dnes tu můžete spatřit jen míšence evropských kolonizátorů a původních obyvatel.

Hobart leží na sedmi pahorcích na břehu řeky Derwent. Většina zajímavých staveb se nachází v centru Hobartu. Cestovatelé mohou vidět například Constitution Dock, hlavní kotviště jachet, člunů i parníků. Budova parlamentu postavená trestanci pochází z první poloviny 19. století. Turisté mohou navštívit část objektu.

Dalším půvabným místem je Tasmanian Museum a Art Gallery, ve kterých můžete vidět řadu krásných uměleckých děl s motivem Tasmánie. V Hobartu se nachází i nejstarší divadlo v celé Austrálii – Theatre Royal z roku 1837. Nejhorší období zažila impozantní stavba v šedesátých letech 20. století, kdy ji notně poničil požár. Dnes už není po krutých plamenech a škodách ani památky a divadlo opět slouží svému účelu. Zajímavou ulicí je Salamanka Place, která je celá v pískovci. Jednotlivé krámky a dílny jsou malé jeskyně, v nichž lidé žijí stejně jako v minulém století. Na kopcovitém mysu je tzv. Batery Point, stará námořní vesnice chráněná děly, která se nachází uprostřed krásného zeleného parku.

Milovníky hrůzy upoutá Criminal Cours a Penitentiary Chapel – vězeňský komplex s kapličkou, v němž se dříve konaly popravy. V Hobartu jsou samozřejmě také četná muzea, například Maritime Museum – námořní muzeum. V jeho útrobách jsou staré sextanty, kormidelní kola i modely lodí, které dorazily do Tasmánie jako první. Anglesea Barrack a Military Museum jsou zasvěcené armádě. Jde vlastně o historickou milici, která funguje dodnes.

Na výběžku pevniny jihovýchodně od Hobartu leží obávaný Port Artur – původně dřevařský závod a trestanecká kolonie pro nejtěžší zločince. V první polovině 19. století byl Port Artur považovaný za nejtvrdší vězení celé britské říše. Jeho prostory ochutnalo téměř 15 tisíc lidí. Součástí celého areálu je blázinec pro vězně, kteří útrapy nepřežili v duševním zdraví. Je tu i drsná nemocnice pro vězně, kteří útrapy nepřežili v tělesném zdraví. A konečně se tu nachází i veliký hřbitov pro vězně, kteří útrapy nepřežili vůbec.

Melbourne

Město, jehož zakladatelem je trestanec John Batman. Když se koncem roku 1835 zastavil na místně dnešní Melbourne, uchvátila ho okolní příroda natolik, že se rozhodl tu na čas zůstat. Zbudoval tu stanový tábor, který se během pouhých dvaceti let rozrostl do nebývalé velikosti. Hlavní zásluhu na tom má zlato, jehož objev sem přilákal davy zlatokopů. Na konci 19. století bylo Melbourne hlavním průmyslovým centrem Austrálie, v němž sídlil i parlament. Teprve ve třicátých letech 20. století se vládní budovy přestěhovaly do nové metropole Canberry.

Dnes je Melbourne moderním městem, jemuž se také někdy říká Zahradní stát. Právě zahrady a parky totiž tvoří charakteristickou tvář města. První zelené plochy projektovali slavní architekti z Anglie, kteří sem připluli na pozvání nejbohatších obyvatel Melbourne na konci 19. století. Za jedny z nejkrásnějších zahrad jsou všeobecně považovány Queen Victoria Gardens, nalézají se tu i květinové hodiny darované švýcarskými hodináři.

Centrem města je Swanston Street, na níž se nachází řada honosných viktoriánských budov z druhé poloviny 19. století. Cestovatelé tu naleznou i městské lázně z roku 1903, které dodnes slouží svému účelu. Zlatem z nedalekých nalezišť byla zaplacena stavba další úchvatné budovy, městské radnice Melbourne Town Hall z roku 1867. Nejkrásnější budovou v okolí Swanston Street však je vysoká novogotická katedrála St. Paul´s z osmdesátých let 19. století.

Ostrým protikladem historickým budovám jsou mrakodrapy Rialto Towers. Se svojí výškou 253 metrů jsou nejvyššími budovami na jižní polokouli. V 55. patře funguje vyhlídková plošina, na kterou je možné jednoduše dojet výtahem, takže se nemusíte bát namáhavé cesty po schodech. Z plošiny je fantastický pohled na celé město i na nedalekou Čínskou čtvrť. První utečenci z Číny začali do Melbourne přijíždět v padesátých letech 19. století a od té doby si tu vydobyli svérázné postavení. Jejich čtvrť je plná tradičních restaurací a krámků, v nichž se život prakticky vůbec nezměnil. V centru Čínské čtvrti je Museum of Chinese Australian History, které mapuje pronikání Číňanů do Austrálie a jejich sžívání s původními obyvateli.

Ojedinělou možnost nabízí Old Melbourne Gaol – bývalá melbournská věznice, ve které bylo během její existence popraveno téměř 150 odsouzenců. Vězeňský režim byl velmi tuhý, ticho, nucené práce, špatná strava a samotka. V současné době je v části věznice malé muzeum a pokud budete mít štěstí, uvidíte duchy popravených vězňů, kteří tu údajně straší.

Perth

Nejodloučenější město na světě, které má blíž k jihovýchodní Asii než k ostatním australským městům. První osada v novodobých australských dějinách tu byla založena ve třicátých letech 19. století. O pouhých dvacet let později byli původní obyvatelé, kteří tu žili desítky tisíc let, vyhnáni daleko za hranice Perthu. Britské město se velmi rychle rozrůstalo, a to i díky trestancům, kteří museli pomáhat při stavbě Perthu. Na konci 19. století se v okolí rozmohla zlatá horečka, během níž byly vybudovány mnohé úchvatné stavby. Rozvoj města nezastavila ani první světová válka, naopak sem byli po jejím skončení posláni váleční veteráni, kteří tu za slušný plat pomáhali budovat infrastrukturu.

Dnešní Perth je oblíbeným turistickým místem, protože v jeho okolí se nacházejí nádherné pláže a město samo je velmi zajímavé. Navzdory bohaté minulosti tu mnoho odkazů předků nezbývá, protože na jejich místech dnes stojí mrakodrapy a moderní obchodní centra. Mezi hlavní památky patří anglická katedrála St. George´s, která byla postavena na konci 19. století. Za návštěvu stojí také bývalá rezidence guvernéra Goverment House. Mohutnou obdélnou stavbu, kterou v šedesátých letech 19. století zbudovali trestanci, obklopují věčně zelené parky.

Impozantním dojmem působí románská katedrála St. Mary´s postavená roku 1844. Zajímavá je i nejstarší australská mincovna, která je v provozu déle než sto let. Návštěvníci do ní mohou nakouknout v rámci krátké prohlídky, během níž absolvují i ukázku odlévání zlata. Netradiční expozice se nachází v Old Fire Station – staré požární stanici. Budova byla postavena na přelomu 19. a 20. století a dlouhých osmdesát let tu působil perthský hasičský sbor. Dnes jsou jednotlivé místnosti upraveny na hasičské muzeum, v němž můžete vidět nejen skvěle opravené cvičebny, ale i staré hasicí přístroje.

Sydney

Jedno z nejznámějších australských měst se nachází v krásné zátoce Sydney Cove, kde v roce 1788 zakotvila první loď z trestanci z Anglie. Právě tady byla vyhlášena britská kolonie Nový Jižní Wales. První domy vyrostly v dnešní čtvrti Rocks. Šlo o jednoduché dřevěné barabizny, protože trestanci měli úplně jiné starosti, než stavět lepší domy. Museli přežít, tedy vyrovnat se s jiným prostředím a také s domorodci. Proto byla Rocks dlouhá léta šerednou čtvrtí, ve které se to hemžilo potkany a nakažlivými chorobami.

Dnešní Rocks a samozřejmě i celá Sydney vypadá úplně jinak. Ulice jsou krásně udržované, všude je pořádek a zeleň. Rocks, nábřeží Circular Quay a okolí představují hlavní turistické lákadlo, protože se tu mimo jiné nalézá slavná Susannah Place – čtvrť postavená výhradně z pískovce. Malé muzeum dnes ukazuje, že i v takhle hrozných podmínkách je možné žít.

Další krásnou stavbou nejstarší sydneyské čtvrti je Cadman´s Cottage – bývalá ubytovna posádek guvernérských lodí a zároveň nejstarší dochovaná stavba v Sydney. Domek postavený v roce 1816 je pojmenován po trestanci Johnu Cadmanovi, který byl odsouzen k vyhnanství v Austrálii za krádež jednoho jediného koně. Postupem času získal místo kormidelníka hlavního guvernérského plavidla. Hero of Waterloo je prastarý hostinec z roku 1844, v němž si můžete odpočinout po náročné prohlídce Sydney.

Průmyslové a obchodní centrum města se rozkládá kolem George Street. Na první pohled vás uchvátí vysoké moderní mrakodrapy a zastoupení důležitých společností. Queen Victoria Building je bývalá plodinová burza z roku 1898, kterou restaurátoři a stavbaři citlivě přestavěli na významné obchodní centrum. AMP Tower vypadající jako velká pochodeň je častým cílem návštěvníků, protože v horních patrech tohoto mrakodrapu je obrovská vyhlídková plošina s krásným výhledem na Sydney. Samostatnou kapitolou je Hyde Park, obrovský zelený park se sportovišti a malým vojenským muzeem. Krásnou zelenou plochou je také Čínská zahrada ve zvláštní Čínské čtvrti. Zahalené do větví vysokých stromů tu stojí typické pagody a paláce. Královská botanická zahrada má úctyhodných třicet hektarů, na nichž rostou tisíce druhů vzácných rostlin. Mimo jiné se tu nalézá největší sbírka palem na celém světě nebo rostliny, které nasbíral kapitán Thomas Cook.

Sydney má i svůj malý Alcatraz, ostrovní pevnost Fort Denison. V mohutné opevněné stavbě čekali na smrt nejtěžší australští zločinci. Dostávali skrovné příděly jídla a přežívali v těžkých podmínkách. Smutné dějiny pevnosti se začaly psát dlouho před jejím postavením, protože na ostrově v Sydneyském zálivu byl v roce 1796 pověšen vrah Francis Morgan. Jeho tělo údajně na šibenici viselo dlouhá tři léta pro výstrahu podobným rabiátům. Samotný Fort Denison byl postaven v polovině 19. století, armádě sloužil dlouhá léta. Dnes je možné ho navštívit během krásné výpravy malou výletní lodí.

Sydney je samozřejmě také městem muzeí. V centru se nachází Museum of Sydney, které skvěle mapuje historii města. Australian Museum je největším australským přírodovědným muzeem, v němž cestovatelé uvidí mimo jiné nálezy prehistorických zvířat včetně dinosaurů. Námořní muzeum v přístavu je také místem, kde kotví válečné lodi i replika HMS Endeavour, s níž kapitán Thomas Cook objevoval Austrálii. Temným muzeem je Hyde Park Barracks, ve kterém bydlili původní obyvatelé, většinou trestanci z Anglie. Muzeum ukazuje těžký život, který museli vést. Sydney však nezapomíná ani na galerie, například Art Gallery of New South Wales je plná vzácných pláten a soch.

Rozloha: 7 686 851 km2

Počet obyvatel: 18,1 milionu

Hlavní město: Canberra (310 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: protestantské, katolické

Měna: Australský dolar (AUD) = 100 centů