Ázerbajdžán – Ázerbájdžánská republika

Po rozpadu Timúrovy říše existovala v této oblasti řada menších států, které však musely stále odolávat expanzi vedlejších států – Turecka, Ruska a Persie. Počátkem 19. století se menší, severní část stala součástí Ruska. Ázerbajdžán se stal nezávislým státem po neúspěšném pokusu o federaci a po ruské revoluci, ale jeho nezávislost trvala pouhé dva roky.

Po zrušení Zakavkazské SFSR, jejíž součástí země byla, došlo k vytvoření Ázerbajdžánské SSR. Teprve v roce 1991, po rozpadu SSSR, vyhlásil Ázerbajdžán definitivní nezávislost a stal se jedním ze zakládajících členů SNS.

KDY A JAK

Ázerbajdžánské klima je všeobecně velmi teplé, ale zejména v horách a podhůří vás mohou nepříjemně překvapit mrazy. Nejlepší dobou návštěvy jsou samozřejmě letní měsíce, kdy vás však mohou trápit vysoké teploty. Počítejte s tím, že západní oblasti jsou velmi deštivé. Zima v ázerbajdžánských horách je často neuvěřitelně krutá.

Mezinárodní letiště Bina v Baku má pravidelné spojení s řadou velkých evropských měst, ke kterým patří například Frankfurt nad Mohanem, Londýn a další. Přicestovat je možné vlakem, protože existuje pravidelná linka mezi Baku a Tbilisi v Gruzii, což je ovšem kvůli kriminalitě ve vlaku velmi nebezpečné. Přímá linka je i mezi Baku a městem Machačkala v Rusku. Lodní spojení, byť nepravidelné, má Ázerbajdžán s Turkmenistánem a Iránem.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče v Ázerbajdžánu je na nízké úrovni. Cestovatelé tu naleznou málo zařízení našeho typu, avšak v hlavním městě Baku se situace pomalu lepší. V ostatních oblastech jsou nemocnice hrozivé, nehygienické a tudíž nebezpečné. Navíc v nich často panuje nedostatek základních zdravotnických prostředků včetně injekčních jehel a vakcín. Přesto lékaři vyžadují platbu v hotovosti, proto je na místě dobré cestovní pojištění. Počítejte však s tím, že se vám peníze za ošetření většinou vrátí až ve vlasti.

Služby cestovatelům jsou na nízké úrovni. Bývalá sovětská ubytovací zařízení jsou dnes spíše zchátralými ruinami, mnohé restaurace mají podobu škaredých škatulí s plastikovými židlemi a línou obsluhou. Nenáročný turista vystačí s 10 USD denně, náročný turista, který bude spát v nejlepších hotelích v Baku však musí počítat s desetinásobkem. V Ázerbajdžánu je možné bez problému platit dolary, zato cestovní šeky a platební karty tu neudáte.

Ubytování je snadno dostupné v Baku, kde fungují také dva hotely mezinárodního standardu, Hyatt Regency a Grand Europe. Zbylé hotely jsou stále vlastněné státem, takže nízká úroveň služeb, hygieny a stravování zůstává. Bezpečnost je v hotelech sporadická, proto využívejte hotelové trezory, pokud bude ve vašem hotelu instalován. Využít můžete i ubytování v privátu, tady je však na místě ostražitost. Nocování pod širým nebem se nedoporučuje.

Se stravováním je to stejné jako s ubytováním, nejširší výběr lepších restaurací je v hlavním městě. V ázerbajdžánské kuchyni jsou znát turecké, gruzinské i asijské vlivy, ovšem často se setkáte i s hrozivými návyky SSSR. Poměrně hojně tu narazíte na kebab v mnoha podobách, populární je dogva, ostrá jogurtová polévka s rýží a masovými koulemi. Lahodnou specialitou může být uzený i čerstvý jeseter a kaviár původem z Kaspického moře. Ačkoli jsou obyvatelé většinou šíitští muslimové, alkohol je v Ázerbajdžánu běžně dostupný. Pije se místní brandy, víno i vodka, zahraniční alkohol je spíše vzácností.

Zvláštností kraje jsou chai kanas (čajovny), což jsou typické bašty mužství, v nichž zarostlí Ázerbajdžánci popíjejí lahodný sladký černý čaj z drobných šálků. Troufalé návštěvnice sem sice mohou zavítat, ale na vlastní kůži brzy ucítí, že jsou nevítané. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Jedinou možnost vypůjčit si vůz máte v Baku, kde funguje hrstka půjčoven. Řízení v Ázerbajdžánu je ale hazard, protože silniční síť je v katastrofálním stavu i ve velkých městech. Otevřené výkopy, vraky vozidel či hospodářská zvířata na silnici jsou běžným obrázkem. Dopravní předpisy se nedodržují, často se jezdí neúměrně rychle, značení je nevyhovující, osvětlení neexistující. K vážným nehodám dochází denně. Především do hor byste měli vyrazit vozem, který má pohon na všechna čtyři kola. Jezdí se vpravo.

Veřejná doprava v zemi je přeplněná a neudržovaná. Autobusy jsou v hrozivém stavu. Před železniční dopravou varujeme, protože ve vlacích často dochází k trestným činům. Vozy taxi jsou bez taxametru, cenu doporučujeme sjednat ještě před nastoupením. Musíte si uvědomit, že původně navržená cena je neskutečně nadsazená. Přesto je především v Baku dobré taxíky používat, protože metro je extrémně nebezpečné. Letecká doprava v Ázerbajdžánům podléhá zvláštním pravidlům. Některé lety jsou náhle zrušeny a pasažéři se přesunou do následujícího letadla bez ohledu na to, že je plně vytíženo. Cestující jsou proto nuceni při letu postávat i se svými zavadly v uličkách a letadlo je doslova přecpáno lidmi. Čas je plus tři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Situace odpovídá ostatním zemím bývalého Sovětského svazu, kriminalita je na velmi vysoké úrovni. Hrozí okradení, ale i násilné loupeže se zbraní v ruce. Potřeba je dávat pozor především na místech, kde se soustřeďuje mnoho lidí, tedy na tržištích nebo v dopravních prostředcích. Po setmění doporučujeme nevycházet. Extrémně nebezpečnou oblastí je Náhorní Karabach, arménská enkláva uvnitř Ázerbajdžánu, která smutně proslula lítými boji na začátku devadesátých let 20. století. Ačkoliv příměří už bylo oficiálně vyhlášeno, stále tu probíhají ozbrojené střety.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Baku

Hlavní město Ázerbajdžánu a nejdůležitější politické, obchodní a kulturní centrum země. Žije tu každý pátý Ázerbajdžánec, což dostatečně vypovídá o významu města. Rozkládá se kolem stejnojmenné zátoky, která je společně se sedmdesát kilometrů dlouhým poloostrovem plná slunce a příjemného klimatu.

Historie Baku sahá až do doby bronzové, při archeologických vykopávkách tady odborníci odkryli úchvatné hrobky právě z této doby. Ani během dalších staletí město neztratilo pranic na významu, díky tomu se Baku pyšní přídomkem jednoho z nejstarších souvisle obydlených míst v zemi i v celé oblasti.

Nejstarší částí zástavby je tzv. Vnitřní či Staré město, mezi cestovateli velmi populární změť uliček a pustých zákoutí, někdy nazývaná Akropolis Baku. Působivou památkou je Panenská věž z 12. století. Tloušťka zdí této úchvatné stavby přesahuje pět metrů a je možné vystoupat osm pater až na samý vrchol věže, odkud je krásný výhled na město a zátoku. V útrobách zdí je umístěno několik výstavních expozic. Dalším cílem cestovatelů je Palác šáha, jehož původ se datuje do 15. století, kdy se šáh paradoxně z Baku odstěhoval. Kopule této stavby, klenby, mozaiky i kamenické práce jsou provedeny v nádherných tvarech a barvách. Je tady i mnoho dalších staveb, které stojí za prozkoumání, například Mauzoleum či Turecké lázně, v jejichž komplexu si často dávají dostaveníčko folkoví umělci.

Nejpůsobivější expozicí Baku je Muzeum koberců a aplikovaného umění v Dzhumské mešitě. Vlastní brilantní ukázku tkaných a vázaných ázerbajdžánských koberců doplněnou klenoty, výšivkami, výrobky z kovu a dřevořezbami. Jen několik bloků severovýchodně od Vnitřního města je Ázerbajdžánské historické muzeum se skvěle zpracovanou expozicí doby kamenné.

Asi dvacet kilometrů severovýchodně od Baku leží vesnička Surakany. Mezi mrňavými domy se ukrývá monumentální chrám Atašgah, známý také jako Chrám ctitelů ohně. Okolní krajina totiž ukrývá obrovské množství zemního plynu, takže oheň je tu běžným obrázkem. Plameny hořící v každém rohu střechy jsou zásobovány přírodním plynem uloženým pod zemí. Ačkoli je chrám starší tisíce let, jeho dnešní podoba pochází ze 17. století. Mezi nejzajímavější části patří starověké sanskrtské nápisy, které svědčí o tom, že chrám a jeho obyvatelé byli velmi ovlivněni Indií.

Okolí hlavního města Baku však neukrývá jen svatý chrám, ale i několik středověkých hradů. Najdete je v Ramaně, Nardaranu a Mardakyany, všechny byly postaveny na obranu zdejších šáhů ve 14. století. V Ramaně také můžete vidět zbytky starobylých naftových polí, Nardaran je městem s továrnou na koberce. Mardakyany se pyšní botanickou zahradou a mešitou.

Jihozápadně od Baku leží Gobustan, muzeum pod otevřeným nebem s různě rozmístěnými zkamenělinami z dob neolitu. Cestovatelům utkví v paměti také čtyři tisícovky nápisů, z nichž některé jsou staré dvanáct tisíc let. Zajímavostí tohoto místa je skála-tamburína, která vydává hluboký, rezonující tón, když do ní uhodíte.

Kuba

Městečko s bohatou historií, které však lze popsat pouze pár desítkami slov. Leží severně od Baku a ještě v 18. století bývalo hlavním městem zdejší oblasti. Dnešní podoba města potěší především fotografy, protože tu vždy na jaře rozkvete fascinující množství orchidejí. Můžete nahlédnout i do městské pevnosti ze 16. století nebo do mešity z 19. století.

Shemaka

Toto malé městečko bývalo od 6. století především obchodním centrem a hlavním městem zdejšího okrsku, v dalších staletích mu však jeho pozici vzalo právě Baku. Dodnes tu však sní svůj věčný sen většina starých královských vládců, kteří jsou pohřbeni v Mauzoleu Eddi Gyumbez – Mauzoleu sedmi kopulí. Z historických památek pak stojí za zmínku Djumská mešita z 10. století. Shemaka je také proslulá koberci a vínem.

Stěpanakert

Jedno z nejdůležitějších měst Náhorního Karabachu a jeho správní centrum. Stěpanakert se dá směle zařadit mezi jedno z nejnebezpečnějších měst světa, protože Náhorní Karabach je velmi žhavou oblastí, o kterou se přou přestavitelé Ázerbajdžánu a Arménie.

Náhorní Karabach, oblast osídlená převážně Armény, je smutně proslulý šestiletým krvavým konfliktem, při němž přišlo o život třicet tisíc lidí a stovky tisíc obyvatel ztratily střechu nad hlavou. Samotný Stěpanakert je dodnes místem plným násilí, například v březnu 2000 málem v ulicích města zemřel prezident Náhorního Karabachu Arkadij Gukasjan. Neznámí útočníci na něj stříleli ze samopalů bez ohledu na to, že mohli zranit nevinné civilisty.

Rozloha: 86 600 km2

Počet obyvatel: 7,5 milionu

Hlavní město: Baku (1,2 milionu obyvatel)

Úřední řeč: ázerbájdžánština

Náboženství: islám

Měna: Manat (AM) = 100 gopiků