Bahamy – Bahamské společenství

Stejně jako další ostrovy v karibské oblasti obývali i Bahamy domorodí obyvatelé, kteří však byli postupem času vyhubeni kolonizátory. Jejich éra začala během slavné plavby Kryštofa Kolumba, který byl prvním Evropanem, jehož noha na Bahamy vstoupila. V polovině 16. století se Baham zmocnili Britové, kteří o souostroví museli koncem 18. století vybojovat se Španělskem vítěznou válku. Samostatným celkem jsou Bahamy od roku 1973.

KDY A JAK

Bahamy jsou souostrovím se stovkami korálových ostrovů pokrytých palmovými háji a exotickými zahradami. Návštěvníky sem lákají především dlouhé písečné pláže a průzračná mořská voda. Během celého roku tu vládne příjemné prostředí, také koupání v moři je možné ve všech měsících. Je třeba počítat s tím, že mezi červnem a říjnem tu občas drobně prší.

Bahamy se pyšní sedmi mezinárodními letišti, z nichž nejvíce používaná jsou dvě, jedno v Nassau. Nejjednodušší spojení vede přes Londýn do Nassau. Variantou jsou lety do USA a ze zdejších velkých letišť, například v Miami na Floridě, rovnou na Bahamy. Existuje také lodní spojení s okolními ostrovy i Floridou.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na vysoké úrovni, avšak všechny poměrně drahé služby musíte zaplatit v hotovosti. Důležité je proto kvalitní cestovní pojištění u zdravotní pojišťovny. Na ostrově nejsou stanovena žádná předepsaná očkování.

Služby jsou na Bahamách na velmi vysoké úrovni, protože ostrovy jsou častým cílem turistů z USA a příjmy z cestovního ruchu jsou proto pro Bahamy jednou z nejdůležitějších položek státního rozpočtu. Je však třeba počítat s tím, že ceny jsou velmi vysoké. Ubytování seženete prakticky na všech nejdůležitějších ostrovech naprosto bez problémů, a to buď v podobě luxusního pětihvězdičkového hotelu s vlastní zahradou a vířivou vanou nebo levné obyčejné místnůstky s klimatizací. Stravovacích kapacit je nejvíce na nejznámějších ostrovech – New Providence, Paradise Island, Grand Bahama a Andros. Nabízejí kvalitní jídla za přijatelné ceny, vzhledem k finanční náročnosti pobytu na Bahamách. V restauracích je potřeba počítat s tím, že tu přísně kontrolují věk pro konzumaci alkoholu, musí vám být alespoň osmnáct let. Toto pravidlo platí i v hernách a kasinech, jimiž jsou Bahamy proslulé. Obvyklé spropitné je kolem 15 procent z účtované částky, mnoho hotelů a restaurací si však spropitné často zahrne do ceny. Elektrické napětí je 110 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, k půjčení vozidla potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Pokud však budete na Bahamách pobývat a řídit déle než tři měsíce, musíte získat zdejší řidičskou licenci. Půjčovny, a to nejen vozidel, ale i motocyklů a kol, najdete zejména na ostrovech Grand Bahama a New Providence, na menších ostrovech fungují malé soukromé půjčovny. Dávejte si pozor na kvalitní pojištění. Před zapůjčením vozu se také obvykle skládá záloha, kterou obdržíte zpět při vrácení vozu. Jezdí se vlevo, silniční síť je velmi kvalitní, jen v méně navštěvovaných lokalitách je lepší používat terénní vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Je povinné používat bezpečnostní pásy a přilby na motocyklech.

Ostatní dopravu zajišťují zejména autobusy, které fungují precizně především v okolí Nassau. Soukromé mikrobusy jezdí denně od 6 do 18.30 hodin. Na nejvýhodnější cestování se zeptejte na autobusových nádražích. Na většině ostrovů jsou k dispozici taxíky. Spojení mezi ostrovy zajišťují malé letouny, jejichž letové řády jsou k dostání na letištích, ve městech a turistických střediscích. Levnější variantou jsou menší lodě a trajekty, které obstarávají spojení především mezi Nassau a hlavními ostrovy. Čas je mínus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Bahamy jsou poměrně bezpečným místem planety, ačkoliv zločinnost má stoupající tendenci. Nejvíce trestných činů se stane v chudších částech Nassau a Freeportu, málokdy se však týkají turistů. Je třeba dodržovat tyto bezpečnostní předpisy: Vždy pečlivě zamykat hotelový pokoj. Cennosti, pasy, letenky a hotovost uschovat v hotelovém trezoru. Nenechávat své věci bez dozoru, a to zejména na plážích. Vyhýbat se nočním plážím a tmavým čtvrtím měst.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Andros Town

Jedno z nejdůležitějších měst ostrova Andros, který je největším ostrovem. Věčná zeleň a divoké orchideje zářící snad všemi barvami jsou jen některé důvody, proč je Andros někdy trochu odvážně označován rájem na zemi. Po celém obvodu ostrova jsou rozsety desítky nádherných pláží, díky nimž sem každoročně přijíždí desetitisíce turistů, kteří tak zajišťují zaměstnání velké části místních obyvatel. Okolí ostrova je proslulé ideálními podmínkami pro potápění, čemuž nahrává i fakt, že průměrná teplota vody je 26,5 ° C. Jen malý kousek od pobřeží navíc můžete obdivovat krásu korálových kaňonů i jedinečnost pestrobarevného podmořského světa.

V nitru ostrova si zase můžete naplno vychutnat krásu zdejší neporušené tropické přírody se vzácnými ptáky, více než čtyřiceti druhy divokých orchidejí, divokými prasaty a leguány. Zdejší lidé jsou neuvěřitelně milí a míruplní, přičemž vás nezapomenout pozvat ani do svých tropických ostrovních domků. Pro milovníky vodních sportů ostrov skýtá neomezené možnosti, když si prakticky na každé pláži můžete pronajmou vše, od plovacího kruhu až po vodní skútr. Krásným suvenýrem z pobytu na tomto rajském ostrově může být některý z řady ručně vyráběných dárků, jakými jsou například různé ozdoby z mušlí.

Freeport

Jedno z nevětších měst ostrova Grand Bahamas, který je údajně druhou nejvyhledávanější turistickou lokalitou země. Zatímco v ostatních městech, například v Nassau, se snoubí historické stavby s novějšími objekty, Freeport je jednoznačně moderním městem. Stejně jako ostrov New Providence se Grand Bahamas honosí dlouhými perleťově bílými plážemi, luxusními hotely a kasiny v jeho nitru. Je tu však podstatně méně obyvatel, což je hlavním důvodem častých návštěv cestovatelů, kteří touží po úniku z ruchu velkoměst a klidu. Grand Bahamas je také domovem největšího systému podzemních vodních jeskyní na světě, který se nachází v národní parku Lucaya. Nachází se přibližně třicet kilometrů východně od Freeportu a návštěvníky přitahuje především neuvěřitelnou rozličností ekosystémů. Krásu zdejší přírody podtrhuje řada převisů, jeskyní, mostů přes potůčky i říčky a romantické pláže. Udržovat krásu zdejšího prostředí a zabraňovat jeho ničení nezodpovědnými turisty má za úkol Bahamská národní společnost. Nutno dodat, že se jí to naštěstí daří. Za zmínku stojí také národní park Peterson Cay – malý ostrůvek východně od Freeportu s charakteristickými útesy a malebnou písečnou pláží.

Krásným místem je i Port Lucaya s přístavem, tržištěm, bary a restauracemi ležícími jen malý kousek od překrásných pláží. Na Grand Bahamas však najdete nejen přepych hotelů, ale i klid a ticho v oblastech na míle vzdálených od civilizace.

Nassau

Metropole Baham a nejdůležitější město ostrova New Providence. Na něm a na sousedním ostrovu Paradise Island žije více než polovina obyvatel souostroví. Cestovní ruch zaměstnává téměř polovinu obyvatel obou ostrovů.

Nassau je zároveň hlavním centrem průmyslu a obchodu Baham. Procházka historickou částí města je jakýmsi výletem do světa koloniálních Baham, když vás na každém kroku obklopují příklady architektury z tohoto období. Společně s moderními budovami tvoří jedinečný celek. Jedním z turistický lákadel je pevnost Charlotte, která v minulosti střežila přístup do přístavu ze západu. Další pevností, která by rozhodně neměla ujít vašemu zájmu, je Fincastle. Nechal ji vybudovat na samotném konci 18. století guvernér Lord Dunmore. Z vodní věže, která se majestátně tyčí nad pevností, je překrásný výhled na velkou část města. Z pevnosti do města vede vápencové schodiště, které v proudech potu vybudovali roku 1790 otroci, aby zajistili únikovou cestu osazenstvu pevnosti. Z té doby si ostatně můžete prohlédnout řadu artefaktů a historických dokumentů. Pompey Museum však nabízí nejen takové expozice, ale obšírně dokumentuje i historii otroctví na Bahamách. Dalším zajímavým muzeem je Junkanoo.

Místem, které při putování Nassau nemůžete minout, je náměstí v centru města. Zaplňují ho obchůdky se suvenýry, kavárničky a restaurace. Dokonalé seznámení s místní flórou i faunou nabízí botanická či zoologická zahrada, zahrady Ardastra a mořský komplex Crystal Cay Park s podvodní observatoří. Můžete v ní sledovat desítky druhů ryb, korálů a mořských hub ve svém přirozeném prostředí.

Dlouhý most spojuje Nassau se slavným ostrovem Paradise Island, domovem luxusních pláží, světově známého golfového hřiště, přepychových hotelů a kasin světové třídy. Ostrov je však také rybářským rájem. Podle místních obyvatel tu máte úlovek jistý do 15 minut od ponoření splávku do moře. Celá řada místních kanceláří nabízí pronájem rybářských loděk i pomoc nezkušeným či začínajícím rybářům.

Rozloha: 13 881 km2

Počet obyvatel: 300 000

Hlavní město: Nassau (170 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Bahamský dolar (BSD) = 100 centů