Bahrajn – Bahrajnský stát

Od 7. století byl stát součástí Arabské říše, přibližně od počátku 12. století byl pod vlivem států na území Íránu a po dobytí Portugalci začátkem 16. století zde byla zřízena faktorie. Peršané dobyli stát ve dvacátých letech 17. století. Dynastie, která panuje dodnes, se od počátku 19. století opírala o podporu Velké Británie. Poté došlo k vyhlášení nezávislosti země. Íránskému tlaku dnes Bahrajn odolává spojenectvím se Saúdskou Arábií.

KDY A JAK

Bahrajn, který se skládá z 33 malebných ostrovů, je jedním z nejkouzelnějších míst v celém Arabském zálivu. Bahrajn je velmi horkou zemí, během léta teploty šplhají až ke 40 °C a je velké dusno. Proto je lepší Bahrajn navštívit mezi listopadem a únorem, kdy není tak velké horko a teploty se pohybují kolem 20 °C, zato vás ale mohou překvapit drobné srážky. Návštěva v březnu není příliš vhodná, protože v zemi vrcholí oslavy po Ramadánu, všude je plno lidí a ceny jsou i dvojnásobné.

Nejjednodušší cesta do Bahrajnu vede přes některé významné evropské letiště, například přes Londýn, Frankfurt nad Mohanem, Milán či Amsterdam, let trvá přibližně šest hodin. Po zemi má ostrovní Bahrajn spojení se Saudskou Arábií, kam vede silnice na vysoké hrázi. Cesta trvá necelé dvě hodiny, platí se menší poplatek.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na dobré úrovni. Hlavně v metropoli existuje několik renomovaných klinik, které jsou však velmi drahé. Lékaři všeobecně vyžadují platbu za lékařské ošetření v hotovosti, proto je nutné kvalitní cestovní pojištění. Počítejte však s tím, že vám budou náklady proplaceny až po návratu do vlasti.

Bahrajn není zrovna nejlevnější zemí, takže pokud si chcete dovolenou opravdu užít, připravte si kolem 200 USD denně. Při velkém šetření, levném stravování i ubytování se můžete dostat až na čtvrtinu. Menší denní rozpočet je však malým zázrakem. Měnit peníze můžete v Bahrajnu úplně bez problémů, protože nejen v Manamě je mnoho bank a směnáren. V ulicích většiny měst jsou také četné bankomaty a řada podniků akceptuje mezinárodní platební karty.

Ubytování je lehce k sehnání, protože tu fungují desítky hotelů od jednohvězdičkových až po pětihvězdičkové. Vždy je však třeba počítat s tím, že jde o poměrně drahou záležitost. Také restaurací je v Bahrajnu dostatek, a to různých kuchyní. Natrefit můžete na restaurace čínské, indické, mexické, arabské, kreolské, íránské, thajské, turecké, japonské, libanonské i typicky evropské. Nejlevnější možností stravování jsou fast food restaurace či hotové potraviny, které si můžete koupit ve zdejších supermarketech. Pije se voda (byť je pitná z vodovodu, je lepší ji kupovat), arak a pivo. Alkohol je k dostání zejména v nemuslimských nočních klubech nebo v restauracích pro turisty, samozřejmě kromě Ramadánu. Arabská káva je silná a servíruje se v titěrných šálcích. Elektrické napětí je většinou 230 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního automobilu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který vám navíc musí uznat na zdejším dopravním inspektorátu. Místní i mezinárodní půjčovny nabízejí své služby po celé zemi. Silniční cestování po Bahrajnu je všeobecně bezpečné. Většina hlavní silnic na severu země je čtyřproudá a skvěle udržovaná. Ve starých částech měst Manama a Muharraq je však řada úzkých, klikatých a nekvalitních uliček. V mnoha částech Manamy také vládnou dopravní zácpy. Turisté si musí dát pozor na časté kruhové objezdy. Řídí se vpravo. Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci, 80 km/h na ostatních silnicích a 100 km/h na dálnicích. Veřejnou hromadnou dopravu zajišťují čisté autobusy, které vás za neměnný poplatek 50 filů odvezou prakticky do každého města či vesničky. Řidiči taxislužby používají taxametry, lepší je však sjednat cenu před nasednutím. Pravidelné spojení mezi malými ostrovy zajišťují malé motorové lodi. Čas je plus dvě hodiny.

NEBEZPEČÍ

Zločinnost všeobecně není velkou starostí Bahrajnu, ale především v Manamě se mnohdy konají demonstrace, při kterých byste mohli dojít úhoně. Opatrnost je proto na místě. Nikdy nenechávejte věci bez dozoru na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Manama

Metropole Bahrajnu je moderní město, které se ve stylu Manhattanu tyčí vysoko nad obzorem. Historické centrum se rozkládá nedaleko klenutého průchodu Bab al-Bahrain a ačkoliv většina okolních čtvrtí je moderní, uspořádání ulic stále dodržuje tradiční linie. Na okraji nové zástavby se nachází starobylé hlavní město Bilad Al Qadim, jehož původ se datuje do roku 900. Pokud zatoužíte dokonale poznat bahrajnskou minulost, začněte svou pouť na pahorku A´ali Burial. Nachází se tu pravděpodobně největší pravěký hřbitov na světě se zhruba 170 tisíci hroby, které pocházející z let 3000 před naším letopočtem až 600. Mezi další starobylá místa patří dům Beit Al Jasra, rodiště bahrajnského panovníka Amira, či dům obchodníka s perlami Beit Al Siyadi z 19. století. Výčet dalších významných staveb by zaplnil několik stran, proto zmiňme Chrám Barbar, starověké pevnosti Arad, Bahrain a Riffa nebo Národní muzeum, které archeologicky zachycuje vývoj Bahrajnu. Můžete v něm vidět i pravěké hroby z roku 2800 před naším letopočtem, které sem byly dopraveny z pouště. Manama má zároveň mnoho ropných muzeí.

Největší bahrajnskou mešitou je Al Fateh, ale muslimských svatostánků má bohatá země samozřejmě mnohem více. Zajímavostí je i to, že historické domy ve staré čtvrti si stále udržely tzv. větrné věže. Ční do výše pěti až šesti metrů nad domem a kdysi sloužily jako primitivní klimatizační zařízení.

Dalšími zajímavostmi malého Bahrajnu jsou dlouhé táhlé písečné pláže a korálové útesy. Největší a nejkrásnější pláží je Al Jazair, plná plážových chatek, pavilónů a piknikových míst. Zajímavou vyjížďku můžete podniknout například na Kouřovou horu Jebel Dukhasn, stezku Krále Fahada nebo na útočiště divoké zvěře, rezervaci Al-‘Areen.

Rozloha: 707 km2

Počet obyvatel: 600 000

Hlavní město: Manama (140 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: arabština

Náboženství: muslimské

Měna: Dinár (BD) = 1000 filů