Barbados

Nejstarší historii ostrova ovládají lidožrouti Karibové, pro Evropu ho objevují počátkem 16. století Portugalci. Nakonec byl obsazen Španěly, kteří o něj v 16. a 17. století soupeřili s Francouzi a Angličany. Nakonec se stal anglickou kolonií. Vnitřní autonomii získal až počátkem šedesátých let 20. století, do té doby byl součástí federace Západoindických ostrovů. V roce 1966 se stal nezávislým státem v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Barbados je jedním z nejkouzelnějších ostrovů Karibiku. Je plný liduprázdných pláží s bílým pískem, obklopených krásnými palmovými háji. Cesta na Barbados je životním zážitkem. Co se týče počasí, většinou tu žhne tropické slunce, deštivé počasí zaskočí obyvatele jen občas, nejvíce mezi červencem a listopadem. Říká se, že nejlepší dobou pro návštěvu ostrova je únor až květen, kdy tu jsou však také nejvyšší ceny a nejvíce turistů.

Nejjednodušší cesta na Barbados vede z Londýna či z Frankfurtu nad Mohanem, odkud létají jednotlivé soukromé společnosti alespoň jednou týdně. Cestovní kanceláře pořádají na ostrov charterové lety, které nejsou vždy vytížené. Spojení mezi jednotlivými státy v karibské oblasti zajišťují malé aerolinky a trajekty.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Je na vysoké úrovni, protože Barbados je vyhledávanou turistickou destinací především lidmi ze Spojených států. Proto je po celém ostrově dostatek zdravotnických zařízení, nemocnice je v metropoli Bridgetown. Všechny zákroky včetně základního ošetření se ale platí v hotovosti a ceny jsou vysoké, proto se vyplatí uzavřít dobrou cestovatelskou pojistku. Služby jsou také perfektní, právě kvůli velkému počtu turistů. V obchodech a supermarketech koupíte všechny druhy potravin i nápojů. V restauraci vám nejčastěji připraví tzv. létající rybu Bajan nebo jiný dar moře. Nejznámějším nápojem je zdejší výtečný rum s ledem. Vodu je možné bez obav pít na celém ostrově, protože je filtrována. Místní telefony jsou naprosto zdarma Elektrické napětí je 110 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pokud chcete na Barbadosu jezdit osobním vozem, potřebujete mezinárodní i český řidičský průkaz. Půjčoven je na ostrově dostatek, lze si za prakticky stejnou cenu pronajmout i vozidlo s řidičem. Stav silniční sítě je velmi dobrý. Jezdí se vlevo, maximální rychlost je 50 km/h ve všech obydlených oblastech, na ostatních silnicích pak 80 km/h. Po ostrově se dá pohybovat také modrými linkovými autobusy, které jsou relativně levné, jezdí spolehlivě a přesně podle jízdních řádů. Na Barbadosu jezdí také žluté minibusy, což jsou sběrné taxíky pro větší počet cestujících. Luxusním, avšak drahým způsobem dopravy jsou vrtulníky a malá letadla. Čas je minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ

Barbados je oblíbeným cílem turistických cest také proto, že tu cestovatelům nehrozí žádné zvláštní nebezpečí vyjma krádeží, se kterými se však mohou setkat na celém světě. Určitým rizikem může být napjatá situace mezi místními bělochy, kteří ostrov po hospodářské stránce fakticky ovládají, a většinovým černošským obyvatelstvem. Násilí se tu však objevuje vzácně a turistům prakticky vůbec nehrozí. Proto je největším nebezpečím paradoxně počasí, protože především v létě tu panují vysoké teploty, které mohou přivodit nevolnosti i úpal.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bridgetown

Útulná malá metropole se nachází na jihozápadním konci ostrova. Je rušná a plná života. Nejsou tu žádné gigantické stavby, snad jen Finanční centrum Toma Adamse, v němž sídlí centrální banka, trochu vybočuje. Předměstí se táhnou podél pobřeží a mnoho z nich je velmi příjemných, plných rozkvetlé zeleně a malých vilek z 19. století. Barbadoská metropole se přitom dělí na dvě hlavní části – dolní město s náměstím Národních hrdinů na severní straně Careenage a historickou část Garrison.

Náměstí Národních hrdinů bylo až do roku 1999 nazýváno Traffalgarským náměstím a bylo domovem sochy lorda Nelsona, který se pyšně díval směrem k nákupní čtvrti. Nedávno se však náměstí stalo předmětem rozsáhlých sporů a dnes se pomalu mění, aby více připomínalo barbadoské hrdiny. Lord Nelson byl otočen o 180 stupňů, aby se díval méně důležitým směrem a uvažuje se o tom, že své místo opustí úplně. Náměstí nyní oslavuje deset národních hrdinů, jejichž portréty visí na zdech Pokladnice. V nejbližší době by je měly vystřídat sochy a možná, že už v těchto chvílích je sem instalují odborníci, aby národní hrdinové svému lidu navždy připomínali slavnou barbadoskou minulost. Na náměstí je také památník zdlouhavé války a kašna, která připomíná zavedení vodovodu do Bridgetownu v roce 1861. Na severní straně náměstí stojí Parlament a Sněm z konce 19. století, který je působivou stavbou s červenou střechou a zelenými okenicemi. Orloj v gotickém stylu spíše připomíná kostel, přesto je často v zorném poli cestovatelů.

Už mimo náměstí Národních hrdinů leží katedrála sv. Michala s mechanickými hodinami. Původní katedrála byla vysvěcena už v roce 1665, ale v roce 1780 ji zničil hurikán. Nynější katedrála je rozlehlá impozantní stavba s balkónem, krásně klenutým stropem a nachází se v ní několik hrobek. Dokončena byla v roce 1789, ale v polovině 19. století ji opět zpustošil hurikán. Tentokráte se však naštěstí nemusela stavět znovu. Nepříliš daleko od katedrály je Královnin park, půvabné zelené místo s divadlem, galerií a příjemnou hospůdkou. Synagoga stojí na místě původního židovského svatostánku z konce 17. století a dodnes slouží náboženským účelům. Zajímavé je, že její provoz dotuje pouhých šestnáct rodin. Na nedalekém hřbitově je hrob Benjamina Massiaha, který byl na konci 18. století známým vykonavatelem obřízek.

Oblast jižně od třídy James je jako stvořená pro pouliční tržiště, která se tu skutečně nacházejí na každém rohu. Podél ulic Swan a Boulton můžete nakoupit celou řadu zajímavého zboží, od čerstvého ovoce a zeleniny až po tradiční suvenýry. Často se tu můžete setkat s vystoupením pouličních umělců. Velký rozvoj je plánován podél Careenage, kde jsou stará skladiště pomalu přeměňována na restaurace, bary, obchody a diskotéky. Výborným cílem poznáníchtivých turistů je observatoř Harry Baileyho. Právě tady mohou vidět hvězdy jižní oblohy. Bridgetown nabízí také celou řadu seznámení s místním alkoholem, protože tu funguje několik rumových rafinerií. Nedílnou součástí prohlídky je také ochutnávka. Funguje tu také zvláštní způsob lákání turistů ke konzumaci alkoholu. Dostanete kartičku, na níž vám barmani předem vybraných podniků umístí jedno razítko. Když jich budete mít pět, dostanete výlet do pivovaru s další konzumací. Když jich budete mít patnáct, dostanete jako bonus ještě tričko.

Z metropole se také dají pořádat výlety do nedaleké vesničky z roku 1850, která byla domovem sira Grantleyho Adamse. Návštěvníci tu uvidí nejen typickou barbadoskou architekturu, ale také muzeum s příjemnou restaurací a obchody s rukodělnými výrobky ze dřeva a slámy.

St. Lawrence

Úchvatné městečko, které je spíše půvabným letoviskem než místem se žhavou historií. Turisté tu proto najdou spíše restaurace, bary a diskotéky v blízkosti bělostných pláží. Významná je především Doverská pláž, pohyb po ní je skutečným zážitkem. V okolí St. Lawrence navíc leží řada dalších zajímavých městeček, například Hastings a Worthing. Domorodí obyvatelé tu lidem předvádějí výrobu typických nástrojů a jsou tu dlouhé pláže s bělavým pískem a vzrostlými palmami.

Hrad lorda Sama, vápencové korálové sídlo na jižním konci zátoky Long Bay a nedaleko od St. Lawrence, má zajímavou, byť trochu přikrášlenou historii. Byl vybudován mužem, který podle legendy umístil světla na nedaleký Ševcovský útes, aby sem nalákal nic netušící lodi. Kormidelníci doufali, že plují do bezpečného přístavu, ale opak byl pravdou. Jakmile lodi ztroskotaly na skalnatém pobřeží, přiblížil se lord Sam s dalšími ozbrojenci, námořníky ubil k smrti a vzácný lodní náklad ukradl. Historikové sice toto tvrzení vyvracejí, ale průvodci turistům zajímavou historku stále vyprávějí. Dodnes dochované sídlo vypadá spíše jako honosná rezidence než hrad, ale přesto stojí za návštěvu. V interiérech totiž ukrývá také slušnou sbírku maleb a antického vybavení.

St. Lucy

Příjemná osada, kterou jakoby vůbec nezasáhl zub času ani pokrok posledních desítek let. Leží u několika půvabných pláží, před zraky nezasvěcených cestovatelů ji kryjí skalnaté útesy. Na mnoha místech tu můžete pozorovat želvy, jak se prohánějí v mořských vlnách a nedbají na přítomnost lidí. Na severu osady jsou jeskyně na úrovni moře, které vytvořila slaná voda. Jsou domovem sasanek a různých druhů květin.

St. Lucy je jako stvořená k procházkám po romantických opuštěných plážích s jemným pískem, kde se můžete bez omezení koupat, potápět a pátrat po pokladech, které tu prý ukryli piráti. Divoká příroda však může být také zrádná, protože mnohé skály, které lákají k zdolání, jsou velmi kluzké a nebezpečné. Úchvatný pohled nabízí například Malá zátoka, přes jejíž útesy se především v zimě řítí masy vody. Paul´s Point je oblíbené místo k piknikům. Naskytne se vám tu úchvatný pohled na jeskyni Gay´s s oblázkovou pláží, kterou si můžete vychutnat při odlivu, kdy je naprosto bezpečná. Daleko impozantnější pohled však skýtá zdejší hora Pico Tenerife, pojmenovaná španělskými námořníky, kterým připomínala horu na jednom z Kanárských ostrovů Tenerife.

Rozloha: 431 km2

Počet obyvatel: 260 000

Hlavní město: Bridgetown (8 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: barbadoský dolar (BBD) = 100 centů