Belize

Od počátku 16. století tu probíhala španělská kolonizace a severní část Belize se stala součástí místokrálovství Nové Španělsko. Anglické, především pirátské osady začaly vznikat v polovině 17. století a od druhé poloviny 18. století bylo území definitivně britské. Až do sedmdesátých let 20. století se jmenovalo Britský Honduras. Země vyhlásila svou samostatnost v rámci Commonwealthu v roce 1981 , kdy už platil nový název státu – Belize.

KDY A JAK

Nejlepší dobou návštěvy Belize je suché období mezi prosincem a květnem, kdy sem však míří tisíce cestovatelů, ceny rostou a hotely jsou přeplněné. Proto je lepší přicestovat v době od července do listopadu. Je však třeba počítat s tím, že je to období hurikánů.

Z ČR se do Belize dostanete jen komplikovaně. Jedna z možných cest, ovšem s několika přestupy, vede přes některé velké evropské letiště (například Frankfurt nad Mohanem nebo Londýn) do Miami a Los Angeles v USA. Odtud létají pravidelné lety do Belize City. Existují také pravidelné spoje z Guatemaly. Po zemi do země můžete přijet z mexického Chetumalu a guatemalských Benque Viejo del Carmen a Melchor de Mencos, odkud jezdí pravidelné autobusové linky. Po moři se dá do Belize dostat z Hondurasu a Guatemaly.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je velmi řídká a většinou na nízké úrovni. Vážné zdravotní problémy, které si žádají dobré ošetření či dokonce hospitalizaci, váš však mohou stát desítky tisíc korun. Navíc je většinou třeba platit v hotovosti. Proto je nutné výborné zdravotní pojištění, počítejte však s tím, že vám budou peníze vráceny až po návratu do vlasti.

Služby jsou na přijatelné úrovni, ale překvapivě velmi drahé. Řada potravin se dováží z USA, proto je potřeba počítat s podobnými cenami. Nutné je dodržovat základní hygienické návyky, abyste ze zdejší stravy neměli zdravotní problémy. Vždy pečlivě zkontrolujte, zda je jídlo dobře tepelně zpracované, nejezte ovoce z trhu, které nemůžete oloupat, vodu kupujte balenou a s neporušeným uzávěrem. Levným jídlem jsou tacos, často se podává chilli.

Ubytovacích kapacit je v zemi dostatek, nejvíce samozřejmě v přímořských lokalitách. Najít tu můžete od luxusních hotelů až po levné penziony. Nocování pod širým nebem se v žádném případě nedoporučuje, hrozí minimálně okradení. Elektrické napětí je 110 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Pokud snad jedete vlastním vozem, potřebujete ještě doklad o jeho vlastnictví automobilu a doklad o jeho pojištění (může být zakoupen na hraničním přechodu při vstupu do země). Silnice v Belize mají podobu dvouproudových kvalitních cest i prašných stezek. Obecně se dá říci, že ve městech jsou silnice lepší, zato na venkově mají většinou katastrofální podobu. Při jízdě je nutná velká opatrnost, protože do cesty často vstupují chodci, jezdci na koních, cyklisté, zemědělské stroje, kamiony a další stroje, které pomalu jedou či dokonce stojí bez varování i v zatáčkách a nepřehledných úsecích. Autoservisy jsou dostupné pouze na třech hlavních silnicích, které spojují Belize City s Mexikem, Guatemalou a jižními částmi země. Servisy jsou navíc daleko od sebe. V Belize neexistují žádné tísňové silniční služby. Nedoporučujeme cestovatelům jezdit po setmění kvůli stavu silnic, nedostatku servisů a absenci pouličního osvětlení. Z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme zastavovat autům, která mohou jen naoko vypadat jako porouchaná.

Ostatní dopravu zajišťují především minibusy, které jezdí chaoticky a podle ústních jízdních řádů. Jsou bezpečné a cestovatelům v nich nehrozí žádné problémy či krádeže. Pravidelně jezdí především mezi městy Belize City a Corozal a mezi Belize City a Benque Viejo Del Carmen. Mezinárodní lety fungují poměrně dobře, vnitrostátní linky už nejsou na tak dobré úrovni. Výše letištních poplatků při odjezdu ze země činí 20 USD. Čas je minus 7 hodin.

NEBEZPEČÍ

Belize patří mezi země s vysokou mírou kriminality, někdy spojené s obchodem s drogami. Poměrně nebezpečné je v tomto směru především hlavní město Belize City. Doporučuje se dodržovat některé základní zásady: uschovat cestovní pas a další doklady, letenku a podobné věci v hotelovém trezoru a cestovat pouze s fotokopií pasu a s minimem finanční hotovosti, nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci (videokamery, fotoaparáty, řetízky), zaparkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat žádné věci, nebrat stopaře a jezdit vždy se zamčenými dveřmi a zavřenými okny, objednávat taxi prostřednictvím recepce. Na hranicích mezi Belize a Guatemalou je většinou velmi nebezpečno, protože mezi oběma státy neustále zuří chronický spor o území. Guatemala si totiž stále nároku část území Belize, kterou dlouho považovala za své území a diplomaticky ji uznala teprve v roce 1991. Na hranicích se proto často střílí, výjimkou nejsou fingovaná přepadení.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Zajímavá místa

Belize City

Malebné město s 80 tisíci obyvateli bylo metropolí země. Tropické bouře, které jej pravidelně srovnávaly se zemí během 19. a 20. století, přicházejí stále a působí velké škody na letitých dřevěných stavbách. Když zrovna neřádí počasí, je Belize City vyprahlé a plné shonu.

Městské obchodní centrum je odděleno od ušlechtilejšího severního sousedství Hauloverskou zátokou, která tvoří rameno řeky Belize. Přes řeku se klene most Swing. Jižně od mostu se nacházejí významné památky, například Battlefieldský park, který je neustále plný prodavačů a lenošících lidí. Katedrála sv. Johna z poloviny 19. století je nejstarším a nejdůležitějším anglickým kostelem v oblasti. Za zmínku stojí i Blisský Institut, městské kulturní centrum.

Severně od mostu je budova Paslow, sídlo hlavní pošty celé ze dřeva, a také pevnost George Lighthouse. Na severním břehu Hauloverské zátoky je dobrý výběr ubytování. Na konci severního břehu poloostrova stojí luxusní hotely. Hlavní obchodní třídy jsou Albert, Regent, King a Orange třída.

Severně od Belize City leží Altun Ha. Pozůstatky této památky jsou situovány nedaleko vesnice Rockstone Pond v okresu Belize. Vchod do zříceniny se nachází necelé dva kilometry od 50. kilometru Staré severní silnice. Altun Ha, nejrozlehlejší vykopaná zřícenina v Belize, bývala největším obřadním místem i zásadním obchodním střediskem. Nejvýznamnějším nálezem z vykopávek Dr. Davida Pendergasta je Nefritová hlava, která zpodobňuje Boha slunce Kinich Ahau. S výškou 15 centimetrů a délkou 22,5 centimetru je to dodnes největší nefritový nález v éře Mayů.

Belmopan

Nynější hlavní město bylo vybudováno v geografickém centru země po hurikánu Hattie, který zničil v roce 1961 Belize City. Ti, kteří se zajímají o mayské starožitnosti, mohou navštívit Belizské oddělení archeologie. Je tu veřejné muzeum, do hrobky je nutno se objednat, protože je otevřena pouze v pondělí, ve středu a v pátek od 13.30 do 16.30 hodin. Návštěva musí být nahlášena nejméně dva dny předem a může to být telefonicky na čísle 82-2106 a nebo faxem 82-3345. Turisté směřující na západ mohou strávit příjemné chvíle v rozkošné Belize Zoo či v Tropickém vzdělávacím centru. Zoo se nachází asi půl hodiny za Belmopanem. Pro nocleh v Belmopanu se nachází tři poměrně levné hotely, Belmopan Convention Hotel, Bullfront Inn a Circle A Lodge. Nedaleko Belmopanu je Ranč Banana Bank – selské sídlo, které sloužilo jako dobytčí ranč. Jedním z majitelů je Carolyn Carr, přední belizská umělkyně, jejíž obrazy můžete vidět po celé zemi.

Corozal

Malebné přímořské město ve stejnojmenné zátoce je jedním z větších měst Belize, přesto má pouze devět tisíc obyvatel. Bylo vybudováno uprchlíky během občanské války mezi Mestici a Indiány v Mexiku. Převládajícím jazykem je zde španělština.

Corozal stojí na místě dřívějšího mayského města Santa Rita, důležitého obchodního centra, jenž bylo zničeno Španěly roku 1550. Jeho pozůstatky jsou odkryty za hranicí města. Historie města je vyobrazena na nápadně krásné zdi Corozalské městské síně. Hradby, které maloval umělec Manuel Villamor Reyes, byly restaurovány roku 1986 a ukazují hlavně vykořisťování přistěhovalých dělníků během let 1850 až 1860. Významné jsou nedaleké pevnosti, například Cerros na poloostrově v zátoce Chetumal. Býval důležitým pobřežním obchodním střediskem v letech 350 před naším letopočtem až 250 našeho letopočtu. Pro chvíle oddechu před cestou na zajímavá místa v okolí Corozalu může posloužit Tonyho restaurace se skvělou belizskou, mexickou i mezinárodní kuchyni. Také v Hotelu Maya jsou cenově dostupná mexická jídla. Ubytování, stravu a rezervace turistických výprav poskytuje hotel Karibik nebo Nestor.

Po odpočinku můžete vyrazit do Přírodní rezervace Shipstern nebo na Motýlí farmu. Tropická lesní rezervace o rozloze 22.000 akrů leží na poloostrově Shipstern. Je nejméně rozvinutou oblastí Belize, nejlépe je dosažitelná loďkou z Corozalu či z Conseja, v případě sucha i autem po cestě Orange. Většinu poloostrova tvoří neprůchodná džungle, savana a močály. Žije tady například jaguár, puma, tapír, jelen, tukani, papoušci a mnoho jiných druhů ptactva a vodních živočichů. Tropická Nadace, která rezervaci spravuje, plánuje obnovit chov opic.

V přírodní rezervaci vzniká motýlí farma, kde můžete pozorovat motýly v různých stupních vývoje. Žije tu i několik hadů, kteří se chovají přátelsky a návštěvníci si je mohou i pohladit. Za symbolický poplatek se cestovatelé mohou s doprovodem i bez něj procházet po botanické stezce Chiclero a poznávat množství léčivých stromů, které tady rostou. Druhá motýlí farma, rovněž přístupná veřejnosti, byla otevřena s pomocí vesničanů z nedaleké Sarteneji. O motýly se tu velice starostlivě pečuje a jsou vyváženi do zoologických parků a zahrad v Evropě.

Xunantunich

Na dohled od řeky Mopan, necelých 15 kilometrů západně od města San Ignacio se nacházejí pozůstatky jednoho z nejdůležitějších obřadních center země – Xunantunich. Tento historicky cenný skvost Belize je jednoduše dosažitelný veřejnou dopravou. Poslední kilometry už však musíte zdolat sami, a to přívozem přes zelenavé vody řeky Mopan a pak pěšky. Samozřejmě tu existuje i jednodušší možnost, jako je cesta s některou z cestovních kanceláří.

Celý komplex Xunantinich se skládá celkem z šesti velkých náměstí či spíše nádvoří, která jsou obklopena více než pětadvaceti chrámy a paláci. Hlavním turistickým lákadlem zůstává pyramida El Castillo ve východní části komplexu. Je vysoká téměř 40 metrů. Dlouhou dobu byla nejvyšší člověkem postavenou historickou budovou.

Většina hodnotných částí komplexu už prošla rekonstrukcí, která se nejvíce týkala východní části. Už řadu let tu navíc probíhá intenzivní bádání historiků a archeologů, které pomáhá lépe porozumět historii tohoto, tak trochu závojem tajemství zahaleného místa.

Rozloha: 22 961 km2

Počet obyvatel: 200 000

Hlavní město: Belmopan (4 tisíce obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Belizský dolar (BZD) = 100 centů