Benin – Beninská republika

Benin byl od středověku součástí Beninského království. Po rostoucím vlivu Francouzů byla země od poloviny 19. století začleněna do kolonie Francouzská západní Afrika. V padesátých letech 20. století došlo k vytvoření republiky Dahome v rámci Francouzského společenství, krátce nato k získání plné nezávislosti. Po několika letech nestabilní vlády nastal vojenský převrat, poté bylo jméno Dahome změněno na Benin, od roku 1990 Beninská republika.

KDY A JAK

Benin je typickou africkou zemí s krásnou divokou přírodou. Země má pouze krátké pobřeží, na kterém prší méně než ve vnitrozemí. Na pobřeží se průměrná teplota pohybuje kolem 27 °C. Přímořské oblasti mají dvě deštivá a suchá období. Bez deště jsou měsíce od listopadu do února a srpen. Prudké srážky přicházejí v měsících od března do července a od září do října. Severní oblasti jsou vyprahlé a horké v zimě a studené a deštivé v létě. Vzhledem ke klimatu Beninu je proto nejvhodnější zamířit do této africké země v době od prosince do února, kdy se turisté vyhnou dešťům, ale musí se chránit před žhavými slunečními paprsky.

Do Beninu se vzhledem k velké vzdálenosti létá, ale cestovatelé z Evropy nemají velký výběr mezi leteckými společnostmi. V současné době se na mezinárodní letiště Cadjehoun u města Cotonou létá z Paříže. Využít je možné i pravidelnou leteckou linku mezi Abidjanem a Cotonou, letouny startují třikrát týdně.

Po zemi je možné přijet po dvou silnicích. První spojuje Cotonou s Niamey v Nigeru a druhá Porto Novo, Cotonou, Lome a Accru s Lagosem v Nigérii. V roce 1991 začala stavba silnice z Beninu do Toga a Burkiny Faso. Železniční spojení z Nigeru není vždy funkční. Po moři se můžete do Beninu dostat z francouzské Marseille, pravidelná linka míří do Cotonou. Námořní spojení má země také se sousední Nigérií.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je v Beninu na přijatelné úrovni, ale není tu dostatek specialistů. Všechny lékařské úkony je nutné uhradit v hotovosti, proto doporučujeme kvalitní zdravotní pojištění. Nutné je očkování proti žluté horečce a choleře. Před cestou je vhodné začít užívat po dohodě s lékaři antimalarika. Vyvarujte se konzumace vody z vodovodního řadu, pijte jen kupovanou balenou vodu s neporušeným uzávěrem.

Benin je poměrně levnou zemí, ceny stoupají úměrně k blížící se metropoli. Pokud budete spát v levnějších ubytovnách, stravovat se na tržištích a jezdit hromadnou dopravou, postačí vám kolem 10 USD denně. Pokud se ubytujete ve skvělém hotelu, budete jíst v hotelové restauraci a půjčíte si automobil, připravte si kolem 300 USD denně.

V Beninu je několik kvalitních bank, které mění valuty ve výhodném kurzu a bez poplatku. Je možné používat platební karty, ale jen v největších hotelech a nejlepších restauracích. Kartou je možné uhradit pronájem automobilu.

Ubytování je nejsnáze dostupné v Cotonou, kde jsou vyhlášené hotely Dulac a Bodega. Stojí v příjemném prostředí, mají úslužný personál a profesionální služby. Najdete tu i další hotely, například Benin Sheraton, Novotel-Cotonou-Orisha (luxusní hotel jako stvořený pro mítinky, nachází se u golfového hřiště a tenisových kurtů a zahrnuje i bazén), Hotel de L’etoile, PLM Aledjo (výhled na moře, čtyřicet klimatizovaných pokojů, parkování, restaurace a bar), Hotel de La Plage (kromě hotelu i bungalovy se sprchou a telefonem, terasová restaurace a bazén), Hotel de France, Hotel de Port, Hotel du Golfe, El Dorado, Hotel de L’Union a Croix de Sud. V Cotonou je i kempink, v němž přijde noc na 3 USD a pronájem malé chatky na 10 USD.

V Abomey jsou tři dobré hotely – Hotel Dako ler Bohicon, Motel d’Abomey Abomey (veliké pokoje, bungalovy a místo pro kempink) a Chez Monique Abomey. Ve městě Lokossa stojí Etoile Rouge Hotel. Ve městě Ouidah je hotel Gbena a v Parakou je Le Relais des Routiers. V Porto Novo se nachází hotely Beaurivage a Dona. Hotely můžete při troše štěstí najít také v jiných městech stejně jako kempinky. Plochy pro kempink jsou i v Ponga u parku Pendjari.

V Beninu je obrovský výběr z restaurací. V Cotonou existují desítky podniků, které servírují od francouzských jídel až po beninské speciality. Zdejší kuchaři dokáží skvěle připravit dary moře. Naopak v Porto Novo je situace horší, město restauracemi zrovna neoplývá. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu na území Beninu je nutný náš i mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se vpravo. Půjčovny aut fungují v Porto Novo a Cotonou, většinou nabízejí přijatelný vozový park. Silnice jsou ve špatném stavu, obvykle je tvoří udusaný písek a bývají plné výmolů, děr a zvířat. Během období dešťů je mnoho komunikací nesjízdných. Silnice s pevným povrchem jsou v Cotonou, podél pobřeží a na severu na trase do Nigeru. Při řízení je třeba dávat obrovský pozor, protože kromě úskalí v podobě špatného stavu silnic jezdí v Beninu obrovské množství motocyklů a přetížených kamionů. Řidiči bývají neopatrní. Noční jízdu vůbec nedoporučujeme.

Hlavním dopravním prostředkem v Beninu jsou autobusy, minibusy a sběrné taxíky, do nichž se můžete posadit v každém městečku. Jízdné je většinou fixní. Naopak v klasických taxících je třeba domluvit cenu předem.

Benin má jednu železniční trasu dlouhou téměř 600 kilometrů. Vede z Cotonou do Bohiconu, Savé a Parakou. Vozy jsou v dobrém stavu, ale polstrovaná sedadla jsou pouze v první třídě. Ve druhé třídě se sedí na dřevěných lavicích. Ve většině vlaků je k dispozici jídelní vůz. Děti do čtyř let cestují zdarma, děti od čtyř do devíti let platí poloviční jízdné. Jízda z Cotonou do Segboroué trvá dvě a půl hodiny, do Pobé čtyři hodiny a do Parakou necelých 14 hodin.

Letecká doprava je poměrně řídká. Státem řízená letecká společnost nabízí pravidelné spojení mezi městy Cotonou, Parakou, Natitingou, Djougou a Kandi. Pokud máte dostatek financí, můžete si najmout dvoumístné letadlo k individuálním letům. Čas je v Beninu stejný jako v ČR.

NEBEZPEČÍ

Benin je zemí s přiměřenou kriminalitou. Pouliční kriminalita především v Cotonou neustále roste. K většině loupeží a přepadení dochází podél třídy Marina Boulevard a na plážích poblíž hotelů navštěvovaných zahraničními turisty. Během přepadení často dochází k poranění oběti, protože zločinci jsou ozbrojení a neváhají použít násilí. Nedoporučujeme ukazovat cennosti, nenechávat nic na plážích, nechodit osamoceně po setmění a vyvarovat se opuštěných míst.

Velkým rizikem jsou také časté finanční podvody, na které doplácejí zahraniční podnikatelé. Většinu podvodů mají na svědomí obyvatelé sousední Nigérie. Před uzavřením jakéhokoliv obchodu proto kontaktujte zastupitelský úřad ČR v Nigérii.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Nejoblíbenější suvenýry z Beninu se váží ke kultu woodoo, který má stále řadu stoupenců. Rituální masky, dřevěné šamanské pomůcky i prášky z opičích mozků můžete nakoupit třeba na známém tržišti Dantokpa v Cotonou.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Abomey

Bývalé hlavní město obrovského království Dahome je plné krásných památek. Bohatá historie Abomey je znát především ve zdejším vynikajícím muzeu, které je právem častým cílem turistů. Honosná muzejní budova je plná vzácných cenností. Trvalo celá léta, než se historikům podařilo dát dohromady skutečně unikátní kolekci, z nichž největší perličkou je trůn vyrobený z lidských lebek. Dokumentuje sílu, s jakou království odolávalo nájezdníkům, i krutost, s jakou zacházelo s poraženými vojáky.

Historickým budovám dominuje opravený Královský palác. Většina okolních domů byla zničena v roce 1892 při ničivém požáru.

Přeživší stavby ale rozhodně stojí za vidění. Nedaleko od paláce se nachází Centre des Artisanants, v němž se prodávají řemeslné výrobky za velmi dobré ceny.

Bokoumbé

Vesnice pod nejvyšší horou Beninu je příkladem klasické západoafrické osady. Je domovem lidí kmene Somba, jejichž výrobky si můžete koupit na zdejším trhu. O něm se říká, že je nejlepším nákupním místem v Beninu. Pro obyvatele regionu představuje skutečnou společenskou událost, proto se domorodci mezi stánky veselí, popíjejí, vyprávějí si bajky a hrají hazardní hry.

Turisté okouzlení nezaměnitelnou atmosférou nakupují vzácné řezbářské výrobky, dýmky i čerstvé zemědělské produkty. Každé čtyři roky se v Boukombé koná Festival bičování. Během několika festivalových dní pobíhají ulicemi nazí muži a bičují mladíky z okolních osad.

Porto Novo

Krásné hlavní město Beninu. Oficiálně je sice Porto Novo metropolí a administrativním centrem země, ale vláda přesunula většinu svých aktivit do nedalekého Cotonou. Přesto stojí Porto Novo za návštěvu, i když díky blízkosti nigerských hranic působí dojmem, že vás tu už nic zajímavého nečeká. Ale zdání klame! Porto Novo je plné úžasných historických míst. Zdejší domy, to je pestrá směsice předkoloniální a koloniální architektury.

Nejlákavějším místem je tržiště Marché d´Adjara, na kterém si můžete koupit typické suvenýry, bubínky, košíky a nejlepší hrnčířské výrobky z Beninu. Nejzajímavější stavbou však je Etnologické muzeum. Za jeho zdmi se ukrývají krásné exponáty dokumentující pestré etnologické složení obyvatelů Beninu. Další budovou, kterou cestovatelé často navštěvují, je kostel s brazilskou výzdobou. V současné době slouží jako mešita.

Nedaleko Porto Novo leží další důležitá města – Cotonou a Ouidah. Cotonou začalo vzkvétat po zrušení otroctví, kdy se sem začali za prací sjíždět obyvatelé Toga a Nigérie. Podél třídy Jonquet je mnoho zářivých barů a nočních klubů. Turisté však míří spíše na obří tržiště Grand Marché de Dantokpa. Několikrát týdně tu mohou nakoupit různé druhy zboží – kazety s tradiční beninskou hudbou, suvenýry či předměty voodoo. Za zmínku stojí i vyhlášené muzeum. Severně od města leží vesnice Ganvié. Její obyvatelé žijí v bambusových chatrčích postavených na kůlech nad jezerem Nokoué. První stavby vyrostly už v 18. století, kdy jeden z kmenů hledal útočiště před nájezdníky. Dnes je Ganvié častým cílem turistů, protože nad vodou stojí obchody, restaurace i hotely.

O nedalekém Ouidah se dá bez nadsázky říci, že je centrem magie Beninu. Kult woodoo tu totiž přežívá dodnes. Největší zajímavostí je Historické muzeum. Nachází se v něm tolik památek na pověstný kult, že mu obyvatelé říkají prostě Woodoo muzeum. Dominantou přístavního města je chrám sv. Pythona a portugalská pevnost.

Route des Esclave, Cesta otroků, vede ze staré čtvrti k bájné pláži, na které se dodnes nacházejí různé kouzelnické předměty a sochy.

W

Jednoduše nazvaná rezervace se nalézá na pravém břehu řeky Niger. Z větší části leží na území sousedního státu Nigeru, ale jednu z oblastí je možné navštívit z Beninu. W je jedním z afrických parků zapsaných do seznamu UNESCO. Když vědci začali s průzkumem, používali malá letadla. Z ptačí perspektivy jim oblast připomínala písmeno W a název rezervace byl na světě.

Na ploše více než dva tisíce kilometrů čtverečních žijí tisíce vzácných druhů zvěře, které odtud vyhání jen období sucha. V ostatních měsících se W zelená a krajem duní kopyta slonů, buvolů, gazel a antilop. Bahnité zátočiny řeky Niger jsou v té době plné hrochů a krokodýlů.

Nedaleko od parku W leží městečko Malanville, které je známé jako centrum obchodu. Na trzích vesničané nabízejí plodiny vypěstované na nuzných políčkách i rukodělné výrobky. Pokud máte odvahu, můžete si dát i něco na zub v místních restauracích.

Rozloha: 112 622 km2

Počet obyvatel: 5,6 milionu

Hlavní město: Porto Novo (180 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: francouzština

Náboženství: tradiční

Měna: CFA frank = 100 centimů