Bhútán – Bhútánské království

V minulosti knížectví, kde vedle sebe existovalo několik dynastií. Nejdříve Šabrungové, dále Desiové neboli světští vládci-regenti a nakonec Dže-khanpové neboli páni-opati. Od počátku 20. století však zemi vládnou Dug-gjalpové. Od druhé poloviny 19. století rostl vliv Británie. Poté, co se rádža Orgjan Wangčhug prohlásil absolutním vládcem, Británie formálně uznala nezávislost. K plné nezávislosti země však došlo až v roce 1949.

KDY A JAK

Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7000 metrů nad mořem. Povrch členěný říčními údolími se snižuje k jihu do nížiny řeky Brahmaputry. Podnebí je subtropické monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října. Monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské lesy a alpínské louky, nad sněžnou čarou je území s trvalým sněhovým a ledovcovým pokryvem. Vhodná doba pro cestování do Bhútánu je v období od března do května, od září do listopadu.

Cestovat do Bhútánu lze buď pozemní cestou z Indie (přechod Phuntsholing) nebo letecky (mezinárodní letiště Paro). Hranice s Čínou je uzavřená. Letecké spojení zajišťuje bhútánská letecká společnost Druk-Air. Letecké spojení do Bhútánu s jedním přestupem je do Bangkoku s navazujícím letem Druk-Air do Bhútánu. Rychlé spojení do Bhútánu je se dvěma přestupy přes Kalkatu nebo přes Káthmándú (z Frankfurtu či z Moskvy). V případě letecké cesty do Bhútánu s tranzitem přes Indii (Dillí nebo Kalkata) se doporučuje obstarat si před cestou také indické turistické vízum. Někdy se stává, že kvůli nepřízni počasí je let do Bhútánu zrušen a na další let se čeká i několik dnů. V minulosti se už několikrát stalo, že indické orgány v tomto případě vrátily cestovatele bez platného indického víza zpět. Cizinec nebude vpuštěn do letadla směřujícího do Bhútánu, dokud neprokáže, že má Visa Clearance.

NEMOCNICE, SLUŽBY

V Bhútánu neexistují kvalitní zdravotnická zařízení. Nedostává se zejména kvalifikovaných lékařů. Značně omezený je i dostatek některých léků. V případě ošetření nebo hospitalizace v Bhútánu je třeba počítat s úhradou v hotovosti, proto si před cestou sjednejte dobré cestovní pojištění. V Bhútánu neexistuje možnost rychlé lékařské pomoci vrtulníkem.

Od cestujících přijíždějících do země z oblastí žluté zimnice (z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz nebo jiné potvrzení o očkování proti této nákaze. Očkování musí být provedeno nejpozději šest dnů před vstupem do Bhútánu. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A, poliomyelitidě, tetanu, japonské encefalitidě a břišnímu tyfu. Celoroční riziko nákazy malárií je v jižní části království do nadmořské výšky 2500 metrů. Při pobytu v těchto oblastech se proto doporučuje chomoprofylaxe meflochinem (Lariam) v dávce 1 tablety (250 mg) jednou týdně. Cizinci jsou velmi často stiženi průjmovými onemocněními, vyskytuje se i cholera. V Bhútánu (hlavně v údolí Thimpu) je zvýšené riziko vztekliny. Telefon do nemocnice v Thimpu je 22496.

Služby pro turisty nejsou příliš rozvinuté. Bhútán se pro cizince otevřel teprve v roce 1994 a jejich počet je tady nadále velmi omezený. Turistická infrastruktura se proto rozvíjí jen velmi pomalu. Neexistují ani tříhvězdičkové hotely. V Thimpu se doporučuje rezervovat hotel Zndopelri, který je vyhlášený dobrou stravou. Většina cizinců však bývá ubytována v hotelu Mothigang v nadmořské výšce 2560 metrů. Relativně dobré hotely jsou ještě ve městech Bumthang, Trongsa, Mongar a Tashigang. Soukromá společnost Bhutan Tourism Corporation Ltd. spravuje síť jednoduchých ubytovacích zařízení s úslužným personálem.

Strava je hlavně rýžová, často silně kořeněná. Běžně je k dostání maso, a to vepřové, hovězí, drůbeží i jačí. V sezóně je k dostání ovoce. Doporučuje se pít vodu z uzavřených lahví, které jsou k dispozici ve větších městech, jinak hrozí riziko cholery. Bezpečný je i sladký čaj s mlékem a ovocné džusy. Není k dostání káva, pouze rozpustná. Alkohol je v Bhútánu místní provenience (čang, ara, tomba, whisky, džin, ovocné brandy, rum).

Bezproblémová je výměna amerických dolarů. Směnárny existují v největších hotelích nebo v Bank of Bhutan, která má 26 poboček po celé zemi. V hlavním městě Thimpu je kancelář American Express, kam je možné si v případě nouze nechat poslat peníze z ČR nebo odjinud. Kreditní karty nejsou v Bhútánu akceptovány, kromě American Express v několika málo hotelích a obchodech. Elektrické napětí je 230 až 240 V, 50 HZ, ale často kolísá. V některých venkovských a horských lokalitách elektřina není zavedena. Vyplatí se kapesní svítilna.

DOPRAVA, ČAS

Cestovat do Bhútánu vlastním motorovým vozidlem není povoleno. Půjčoven není v Bhútánu dostatek. S ohledem na značně velké vzdálenosti mezi jednotlivými obydlenými místy je také nutné při cestách autem vozit zásobu vody a pohonných hmot. Hlavní silnice mají zpevněný povrch. Provoz je značný. V horském terénu je kvůli počasí často snížena viditelnost, navíc existuje hodně nepřehledných zatáček a úzkých míst.

Vedle automobilové dopravy je možné po Bhútánu cestovat už jen autobusem nebo taxíkem, protože železniční doprava neexistuje. Autobusy jsou poměrně spolehlivé, v taxících je lepší domluvit si cenu předem. V Bhútánu je v zimě o pět a v létě o šest hodin více než u nás.

NEBEZPEČÍ

Kriminalita v Bhútánu je minimální a omezuje se na drobné krádeže. Ztráta nebo odcizení cestovního dokladu musí být nahlášena nejbližší policejní stanici a velvyslanectví České republiky v Dillí. Do mnoha oblastí Bhútánu není cizincům vstup povolen. V principu platí, že se mohou pohybovat jen po známých turistických trasách. Mimo tyto trasy existuje množství zajímavých chrámů a klášterů, které stále plní svou původní funkci, takže přístup cizincům sem je povolen jen na zvláštní povolení.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Jakar

Nádherné město v údolí Bumthang se chlubí takovým šarmem jako žádné jiné město v zemi. V ulicích se procházejí mniši, na rozích domků postávají prodavači. Klášter Jambay Lhakang je každoročně v říjnu místem okázalých slavností, během kterých tančí před diváky neplodné ženy, aby požehnaly těhotným.

Údolí Bumthang bývá často srovnáváno s krajinou Švýcarska. Terén se velmi rychle mění od rododendronových lesíků k jehličnanům. V oblasti Chumey pěstují drobní zemědělci pšenici, ječmen, brambory i pohanku. Na okolních kopcích stojí kláštery s oddanými mnichy, kteří prý léčili nemocné vladaře a zavedli v údolí buddhismus. Nikde jinde v Bhútánu neuvidíte tolik klášterů jako právě tady.

Bumthang byl také domovem jednoho z velikých buddhistických učitelů, Pemaligpa. Potomci tohoto významného muže tu údajně dodnes žijí. Pemalingpa byl kovář, který prý dokázal díky mystickým silám odhalit duchovní bohatství na dně hořícího jezera.

Mongar

Vstupní brána do východního Bhútánu, v němž jsou města postavena na příkrých úbočích hor. Největší zajímavostí města je opevněný klášter s jednoduchým jménem Mongar. Byl postaven v roce 1953 z příkazu Třetího krále Bhútánu – Jigme Dorje Wangchuck. Nedaleko stojí královský penzion, který poskytuje nádherný pohled přes celé Mongarské údolí. V okolí Mongaru se nacházejí jedny z nejhezčích tkalcovských vesniček.

Právě z Mongaru vychází nádherná cesta přes Himaláje. Míří do města Ura a spojuje západní Bhútán s východním. Obě části země jsou velmi rozdílné. Východní nářečí je tak odlišné od západního, že obě skupiny hledají jen těžce společnou řeč. Cesta z Mongaru do Ura, která trvá i sedm hodin autem, skýtá několik krásných výhledů. Za jasného počasí je vidět na kilometry daleko, až k pomerančovým hájům v teplých oblastech Bhútánu.

Paro

Návštěva Bhútánu obvykle začíná a končí v Paro. Právě tady totiž můžete obdivovat několik čarovných údolí z celého království. Jakmile se po vystoupení z letadla poprvé nadechnete, zasáhne vás ticho a mír. Paro je malé město, většina obyvatel žije v okolních údolích. Jsou tak široká, že se v nich rozkládá letiště, město a opevněný klášter dzong s názvem Paro, symbol náboženského a světského života v celém okolí. Dzong Paro je rovněž stavitelským zázrakem, který udává tón všem dzongům v království, Byl postaven v 15. století a vysvěcen až v roce 1646. Nad dzongem se tyčí stará strážní věž, která je sídlem Bhútánského národního muzea. Sbírky obsahují umělecké výrobky, zbraně, razítka, vycpané ptactvo i zvířenu. Nachází se tu i krásné stříbrné čajové servisy. Expozice je typickou ukázkou krásy Bhútánu. Předměty nízké hodnoty jsou navzájem provázány a dohromady tvoří historii jednoho z nejstarších národů na celém světě.

Říká se, že Guru Rinpoche, zakladatel bhútánské odnože buddhismu, přijel do údolí Paro před více než tisíci lety na hřbetu legendární tygřice. Po tři měsíce rozjímal v jeskyni, ve které byl později zřízen klášter pojmenovaný Taktsang Lhakang neboli Tygří doupě. Návštěvníci Paro dnes mohou absolvovat podrobnou prohlídku kláštera, k němuž lze dojít pěšky či na poníkovi, což trvá zhruba tři hodiny. Turisté si mohou odpočinout v kavárně BTCL, která se nachází na skvělém místě s krásným výhledem.

Thimpu

Malé okouzlující město v srdci Himalájí. Leží ve vlastním údolí rozděleném hlubokou řekou. Rozvoj města je přísně regulován, aby nové budovy nepřevyšovaly určitou výšku. Nic nesmí zastínit tradiční bhútánské stavby. Toto opatření dokonce přineslo to, že jediný semafor ve městě dělníci umístili do malého buddhistického chrámu. Protože se ale příliš nehodil k přirozené tváři Thimpu, byl na příkaz krále odstraněn.

Dnešní Thimpu je na první pohled poklidné a mírné místo. Na hlavní třídě je vidět pouze hrstka aut a ani obyvatele města hned neuvidíte. Ale pokud nahlédnete do bank a obchodů, spatříte srdce Bhútánu a jeho typické obyvatele. Lidé chodí i do zaměstnání oblečeni do stylových šatů gho nebo kira a stále udržují své tradice.

Město je plné podivuhodných restaurací a útulných obchůdků. Jsou plné ručně tkaných látek, dřevořezeb, oblečení a šperků. Víkendové trhy názorně ukazují život v království. Obchodníci tu bez ustání dokazují svou obratnost a šikovnost, takže se kolem stánků neustále kupí houfy pobavených zákazníků. Je to zvyk starý stejně jako tržiště samo.

Nakoupit můžete různé druhy čerstvé zeleniny stejně jako tradiční bhútánské masky, zdobené nože a krásné šperky. Dalším oblíbeným vývozním zbožím jsou poštovní razítka. Nejkrásnější jsou zaznamenána v pamětní knize uvnitř thimpuské hlavní pošty.

Mezi další zajímavá místa města patří tradiční malířská škola. Jsou v ní vystaveny starodávné bhútánské malby thangka, jejichž technika se vyučuje v budově Chorten. Národní knihovna se zase pyšní ohromnou sbírkou knih a dokumentů o buddhismu.

Šest kilometrů od Thimpu je nejstarší královský opevněný klášter dzong – Simtokha Dzong. Dnes je využíván jako Dzongská jazyková škola Bhútánu. Asi nejvznešenější stavbou v okolí Thimpu je Taschicchodzong na břehu řeky Wangchu. Dokazuje perfektní práci restaurátorů, kteří původní středověkou královskou stavbu zrenovovali opravdu citlivě.

Trongsa

Dědičný domov královské rodiny, v němž se vždy před korunovací nového panovníka koná zajímavý ceremoniál. Také tady se nachází opevněný klášter dzong z roku 1648, tradiční dům králů. Nad dzongem se majestátně tyčí strážní věž, která sloužila jako ochrana před možnými útoky. Dnes poskytuje návštěvníkům úžasný pohled na město.

Trongsa leží v geografickém středu bhútánského království, což vládcům umožňovalo účinně řídit východní i západní oblasti země. Okolní Černé hory jsou oblastí, která byla až do roku 1970 dosažitelná pouze pěšky nebo na mule. Horská stezka vede listnatým lesem, druhou část pokrývá vysoký bambus. Asi pět kilometrů od Trongsa vede podél útesu a pak se prudce stáčí doleva. Právě tady stojí za to zastavit a vyfotografovat si údolí. Pohled patří mezi nejkrásnější obrázky Bhútánu, které se nikdy neokoukají.

Rozloha: 47 000 km2

Počet obyvatel: 2 miliony

Hlavní město: Thimpu (30 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: dzongkha

Náboženství: buddhismus

Měna: Ngultrum (NU) = 100 četrumů