Chile – Chilská republika

Od poloviny 16. až do 19. století bylo území Chile kolonizováno Španělskem a tvořilo část místokrálovství Peru. Samostatnost byla vyhlášena na počátku 19. století a až do poloviny 20. století byla země jedním z politicky nejstabilnějších států Jižní Ameriky. Druhé světové války se Chile účastnila jen formálně. Její další vývoj je spojen se jménem diktátora Pinocheta, po jehož svržení začala země opět ekonomicky rozkvétat.

KDY A JAK

Chile je zemí, ve které najdete krásné, čisté a bílé pláže omývané teplými vodami Tichého oceánu. Léto začíná v prosinci a končí v květnu, zimní období trvá od června do září, čemuž byste měli přizpůsobit dobu návštěvy Chile. V centrální oblasti Chile navíc v době od května do srpna často prší.

Mezinárodní letiště je v Santiago de Chile, kam létají spoje nejen z okolních zemí, ale i z Evropy, kdy je však třeba přesedat na některém významném evropském letišti, například v Londýně. Po zemi se do Chile dostanete z Bolívie i Peru, hraničních přechodů je však málo a některé jsou použitelné pouze pěšky. Na argentinsko-chilských hranicích je situace lepší, ale tady přechod většinou zahrnuje i cestu přes vysoké Andy.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Úroveň zdravotnických zařízení je rozdílná, především mimo Santiago de Chile se projevují nedostatky jak v technickém, tak v personálním zabezpečení. Veškeré zdravotnické služby jsou velmi drahé a platí se ihned v hotovosti, protože mezi Chile a ČR není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování zdravotnické péče. Už fakt, že člověk vstoupí do nemocničního zařízení a požádá o ošetření, stojí minimálně patnáct set korun, hospitalizace pak jde do tisíců dolarů. Důrazně proto doporučujeme kvalitní zdravotní pojištění a dostatečnou hotovost. Dobré je očkování proti choleře, žluté zimnici, tetanu, tyfu, paratyfu, žloutence, dětské obrně. Je nutné vzít s sebou tablety proti horečce, průjmu či poklesu tlaku a prostředky proti štípnutí komárem. Je třeba zachovávat zvýšenou hygienu.

Co se týče služeb, jsou na přijatelné úrovni. V obchodech najdete ucházející sortiment, otevřeno je většinou od pondělí do soboty od 10 do 20 hodin, supermarkety od 8,30 do 22 hodin, také v neděli dopoledne. Restaurace nabízejí poměrně kvalitní jídla, většinou národní, například empaňada (kombinace masa, kuřete a ryby na olivovém oleji s cibulí), humitas (speciální sezónní kukuřice) nebo cazuela de ave (zeleninová polévka s rýží, kuřetem a bylinami). Mezi vítané nápoje patří chilské víno. Vodu doporučujeme kupovanou, balenou s neporušených uzávěrem – která je k dostání prakticky všude. Ubytování se dá zajistit především ve větších městech, úroveň většiny hotelů však není na příliš vysoké úrovni. Telefonních automatů je dostatek, stejně tak i pohlednic nebo známek. Zásilka k nám putuje asi pět dnů letecky. Platební karty (Visa, Mastercard, American Express či Diner´s Club) jsou akceptovány ve velkých městech, na venkově minimálně. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, zásuvky jsou atypické, a proto je potřeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, pro řízení vozidla potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. V Chile existuje velmi dobře vybudovaná silniční síť. Nejdůležitější je dálnice Pan America, která protíná celou zemi od severu k jihu, jezdí se vpravo. Na dálnicích se platí dálniční poplatky. Většina výběrčích míst je situována v okolí Santiaga. Benzínových stanic je dostatek, stejně tak půjčoven automobilů. Kromě renomovaných firem Hertz nebo Avis tyto služby nabízí velké množství dealerů osobních aut. Doporučujeme, aby si každý velmi důkladně zkontroloval nájemní smlouvu, pojištění a spoluúčast. Rovněž doporučujeme, aby zákazník důsledně zkontroloval protokol o technickém stavu najímaného vozidla. Problémy se mohou vyskytnout třeba při cestě na jih (Ohňová země, národní park Torres del Paine), kdy je nutné cestovat přes celou Argentinu. Většina společností odmítá jakoukoli zodpovědnost při poruchách na argentinské straně. Silnice jak na argentinském, tak na chilském území jsou v této oblasti velmi špatné, často pouze šotolinové. Nejčastějšími poruchami jsou poškození tlumičů, závěsů kol a pneumatik, rozbité přední sklo kamenem odhozeným protijedoucím vozidlem nebo proražení nádrže. Chilské společnosti jsou si této situace velmi dobře vědomy, při vracení aut provádějí velice přísné kontroly a vyžadují proplacení škod. Z tohoto důvodu doporučujeme raději najmout auto, které má už přední sklo “vhodným” způsobem poškozené. Chilští řidiči, pokud jim to dopravní situace umožní, jezdí i po městě velice rychle. Směrová světla jsou používána jenom výjimečně. Obzvláště nebezpečná je situace při odbočování, kdy přednost před chodci mají odbočující vozidla.

Pro ostatní dopravu je nejlepší zvolit dálkový autobus Intercity, v němž se podává občerstvení a nápoje. Cena na vzdálenost cca 1000 km je cca 300 Kč, jízdenka v luxusním autobusu stojí maximálně tisíc korun na osobu. Vnitrostátní lety jsou dvakrát až třikrát dražší, letenky je výhodnější nakupovat v cestovních kancelářích. Železnice byla téměř zrušena, na několika zbývajících linkách jsou ceny o trochu vyšší než u autobusů. Vozy taxi služby jsou žluté nebo černé, jejich stanoviště naleznete bez problémů. Zdejší taxikáři používají taxametry a jsou velmi slušní a poctiví. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Chile je na jihoamerické poměry klidnou a bezpečnou zemí. Nedoporučuje se navštěvovat například chudé čtvrti Santiaga. Běžný turista se může setkat s kapesními zloději, to v centru Santiaga nebo v turistických střediscích jako Valparaíso nebo Viňa del Mar, kde však situace není horší než v západoevropských městech. Pozor na oblíbený trik kapesních zlodějů, když napřed vyhlédnuté oběti zašpiní oblečení (třeba zmrzlinou, limonádou či jogurtem) a okradou ji, když ji předtím jakoby nezištně přiskočí s kapesníkem na pomoc. Nedovolená výroba, prodej a transport omamných nebo psychotropních látek jsou trestné. Podle příslušné právní úpravy je ten, kdo bez úředního povolení vyrábí, prodává nebo transportuje látky, které mohou způsobit drogovou závislost či trvale poškodit lidský organismus, potrestán odnětím svobody a pokutou ve výši odpovídající cca 2.000 – 20.000 USD. Odnětím svobody a pokutou ve výši odpovídající cca 2.000 – 20.000 USD se trestá i ten, kdo podá osobám mladším 18 let těkavé látky typu toluenu. Odnětím svobody a pokutou ve výši odpovídající cca 1.000 – 10.000 USD se trestá rovněž ten, kdo bez povolení pěstuje rostliny, z nichž se uvedené látky dají vyrábět. Trestnímu postihu se vystavuje i ten, kdo konzumuje omamné nebo psychotropní látky na veřejném místě (např. na ulici, v tanečních sálech), či ve školních budovách. Za takovou konzumaci hrozí pokuta ve výši odpovídající cca 50 – 500 USD nebo povinná účast na speciálních preventivních programech, a to po dobu až 60 dní.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

ARICA

Pyšné městečko, hlavní centrum bojů peruánské války na konci 19. století. Kouzlo má především díky domorodým indiánským kmenům, jejichž příslušníci sem každý den dovážejí na mulách své výrobky, aby je prodali na zdejších trzích.

Významnou památkou města je kostel San Marcos de Arica, jehož návrh pochází z pera francouzského architekta Gustava Aifella, který navrhl i slavnou pařížskou rozhlednu. Kopec El Morro nad městem je národní perlou, ze které je fantastický výhled nejen na Aricu nebo na nedaleké muzeum archeologie s desítkami rozličných exponátů, ale i na rozlehlou poušť Atacama, nejvyprahlejší místo planety. Kapky vody sem přináší pouze nechvalně známý jev El Niňo, a to pouze jednou za sedm let.

PUERTO MONTT

Město v malebném zálivu Tichého oceánu. Není sice plné historických památek, ale zato má zvláštní atmosféru. Vládne tu přímořský klid, v dobrých restauracích podávají výtečná jídla, cestovatelé odtud pořádají výlety do mnoha národních parků.

Jedním z nich je park Vincente Perez Rosales. Je proslulý krásným jezerem Todos los Santos s průzračně čistou vodou, v níž se odrážejí nedaleké vysoké sopky a pohoří. Jezero není poslední vodní plochou v parku, je jich tu více než deset. Všechny jsou stejně čisté a úchvatné. Nedaleko města, na konci největšího chilského jezera Llanquihue, leží městečko Puerto Varas. Všechno je tu cítit Německem, pivo, styl staveb, život obyvatel. První domy tu totiž v 19. století vystavěli právě přistěhovalci z této evropské země.

PUNTA ARENAS

Jedno z nejjižnějších měst na světě. Už v polovině 19. století tu stávala opevněná tvrz, která měla chránit obchodní trasy na západní Ameriky. O pár desítek let později tady zavládl velkolepý rozmach, protože na severu kontinentu bylo objeveno zlato a po zdejší námořní cestě mířily lodě plné nadšených pasažérů, kterým zamotala hlavu zlatá horečka. Po otevření Panamského průplavu však věhlas města poněkud pohasl.

Z dob největší slávy se však v Punta Arenas zachovala celá řada honosných budov mnoha významných obchodníků. Nejobdivovanější stavbou je Casa Braun-Menéndez nebo zdejší katedrála. V domech, jejichž interiéry jsou zpřístupněné turistům je možné vidět okázalé vnitřní vybavení, fresky, dobový nábytek i další zajímavosti.

Punta Arenas je výborných výchozím místem k výletům do národního parku Torres del Paine. Jeho cestovatelsky vyhlášeným srdcem jsou špičaté žulové jehly, opředené desítkami rozmanitých pověstí. Famózní pohled však skýtají i dlouhé planiny ošlehané teplým větrem nebo naopak zasněžené vrcholky And. Součástí nezkažené přírody jsou vzácné druhy zvěře, žijí tu například pumy, šedé lišky, plameňáci nebo kondoři.

SANTIAGO DE CHILE

Páté největší město Jižní Ameriky a chilská metropole nemá zrovna nejlepší pověst, přesto stojí za návštěvu. Bylo založeno koncem 16. století, aby na hřebenech hrdých hor vydrželo jen necelé dva roky, než bylo rozmetáno na prach během nájezdů divokých indiánských kmenů. Bylo obnoveno a během následujících staletí přestálo nekončící útoky domorodců i přírodních živlů. Dnes je domovem milionů lidí.

Centrem města je náměstí Plaza de Armas s významnou katedrálou, radnicí, muzeem s černými historickými exponáty, hlavní poštou a řadou výstavních budov z koloniálních časů. Na nejvyšších místech hory Santa Lucia stojí budova Národní knihovny s tisíci svazky knih včetně vzácných dobových tisků.

Velký Parque Forestal nezastírá, že mu byly předlohou proslulé francouzské parky. Cestovatelé v něm najdou především klidný odpočinek po dlouhém putování. Evropský vliv je patrný také na ústředním tržišti Mercado Central, jehož jednotlivé díly byly dokonce přivezeny až z daleké Anglie. Ke koupi tu jsou nejen čerstvé potraviny a zboží moderního charakteru, ale také krásné suvenýry včetně výrobků z lamí srsti.

Do čtvrti Bellavista míří obyvatelé města především za nedělním obědem, protože tu je řada vyhlášených restaurací. Právě tady stojí dům La Chascona, navržený nositelem Nobelovy ceny a básníkem českého původu Pablem Nerudou. Na proslavený pahorek Cerro San Cristóbal, z něhož je fantastický pohled především na velkoměsto v ranním oparu, vede lanovka i pohodlná přístupová pěší cesta.

Západně od chilské metropole leží Valparaiso, pojmenované podle Rajského údolí, ve kterém se rozkládá. Důležitý přístav z 15. století se během své pestré historie muselo bránit vpádům pirátů, kteří zle zatápěli španělským obchodním galeonám naloženým poklady nesmírné ceny. Jedním z nejznámějších pirátů a mořeplavců byl slavný Francis Drake. Při vyslovení jeho jména se obyvatelé Valparaisa chvěli strachy, jeho útoky provázely modlitby a křižování.

Na svazích pahorků se rozkládá staré město, které nepadlo za oběť ani ničivému zemětřesení na začátku 20. století. Úzké a křivolaké uličky jsou plné historických domů i působivých zákoutí, je však lepší je navštěvovat v početnějších skupinách. Zato přístav kolem zálivu je přehlídkou moderních výškových budov, plných kanceláří a obchodních zastoupení rejdařských společností. Pořádají se odtud i výlety do údolí Maipo, které je proslavené pěstováním velmi kvalitního vína.

Rozloha: 756 750 km2

Počet obyvatel: 13,8 milionu

Hlavní město: Santiago de Chile (4,6 milionu obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: chilské peso (CLP) = 100 centavů