Dánsko – Dánské království

Dánsko bylo od starověku osídleno Germány, kteří odtud v 6. a 7. století mohutně expandovali na území dnešní Velké Británie a Německa. Zhruba v 10. století se Dánsko stálo základnou pro Vikingy, kteří odtud podnikali významné výboje směrem na západ.

O sto let později vznikla rozsáhlá a mocná říše (tzv. Imperium mari nordici), jejíž součástí byla kromě Dánska také Anglie a Norsko. V následujících staletích bylo Dánsko spojeno s okolními severskými státy, jednotlivá uskupení se ale různě měnila. Postavení velmoci si Dánsko nicméně uchovalo až do třicetileté války, která stála severské země mnoho sil.

V krutých časech první světové války bylo Dánsko neutrální. Ve druhé světové válce ho obsadila armáda nacistického Německa. Během německé okupace, v roce 1944, se od Dánska definitivně odtrhl Island. Po vyhlášení míru v roce 1945 se Dánsko vydalo na cestu k prosperitě. V současné době patří k Dánsku také samosprávná území Faerské ostrovy a Grónsko. V obou však existují tendence k vyhlášení samostatnosti.

PODNEBÍ

Klimatické podmínky: Dánsko má mírné klima bez extrémních teplot v létě a zimě. Během letních měsíců v červenci a srpnu, kdy je zároveň nejvyšší počet slunečních dnů, činí průměrná denní teplota okolo 19,5 °C. Naopak nejchladnějším měsícem je únor, kdy průměrná teplota klesá na 1,2 °C. Díky tomuto mírnému podnebí má metropole Kodaň obdobné klimatické podmínky jako například Londýn nebo Amsterodam.

Aktuální předpověď počasí na pět dní dopředu najdete na adrese Dánského meteorologického ústavu www.dmi.dk/eng/index.html.

Nejlepší doba návštěvy: Mnoho dánských turistických regionů ožívá už koncem dubna, kdy se začíná oteplovat a počet slunečných dnů se zvyšuje. Doba dovolených končí v říjnu, kdy se vše ukládá k zimnímu spánku. Období od dubna do října je proto pro návštěvu Dánska ideální.

V květnu a červnu je v Dánsku velmi krásně, protože celá země je zelená a zaplavují ji květy nejrůznějších barev. Počasí je v této době příjemné, navíc se vyhnete hlavní turistické sezóně, která vrcholí v červenci a srpnu. V těchto letních měsících je v Dánsku nejtepleji a je nejvyšší počet slunečních dnů. Koná se celá řada festivalů a koncertů pod širým nebem, muzea a další památky mají delší otevírací hodiny. Tajným tipem na návštěvu je konec srpna, kdy je počasí stále velmi příjemné a davy turistů ze země pomalu mizí.

NEBEZPEČÍ

Charakteristika: Dánsko je bezpečná země. Přesto na to doporučujeme nespoléhat, i tady dochází ke krádežím automobilů a jejich vykrádání, k drobnému zcizování osobních zavazadel, peněženek, dokladů a platebních karet. V noční Kodani je rozumné vyhýbat se Christianii a také drogovým uličkám kolem hlavního nádraží. Turisté by se také měli vyvarovat převážení stopařů přes německo-dánské hranice, protože jim může hrozit obvinění z pašování lidí.

Drogová kriminalita: Nedovolená výroba, prodej, nákup, držení, vývoz a dovoz omamných a psychotropních látek jsou postihovány trestem odnětí svobody až 6 let. Pokud se jedná o zvláště nebezpečné látky, je možné uložit trest odnětí svobody až na 10 let.

DOPRAVA DO ZEMĚ

Letecká: Je nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy do Dánska. Centrálním leteckým (a dopravním) uzlem je hlavní město Kodaň, u kterého se také nachází jedno ze tří dánských mezinárodních letišť.

Kodaňské mezinárodní letiště (Kastrup) je situované necelých 10 kilometrů jihovýchodně od města. Moderní letiště je plné duty-free shopů, barů, restaurací (otevřených do půlnoci), směnáren a také půjčoven automobilů, které nabízejí své služby sedm dní v týdnu. Bližší informace o provozu kodaňského letiště a letových řádech najdete na internetových stránkách www.cph.dk.

Kodaňské letiště má velmi dobré dopravní spojení s centrem metropole. Jezdí z něj rychlodráha do kodaňské centrální železniční stanice, odkud se koleje rozbíhají do všech koutů Dánska. Železniční stanice na letišti je situována vpravo od letištního terminálu, ve kterém si cestující vyzvedávají zavazadla. Jízdenku si můžete koupit u okénka DSB Travel Centre (DSB je dánská státní železniční společnost), které se nachází vpravo od východu.

Jízda vlakem do centra Kodaně trvá se spojem Kystbanen přibližně 12 minut. Je možné využít i jiné spoje, například vlak Inter City, který jezdí přímo do regionů Funen a Jutsko s jedinou zastávkou v Kodani. O všech možnostech dopravy je dobré se informovat přímo na letišti nebo na internetových stránkách DSB www.dsb.dk.

Z kodaňského letiště se do centra města dostanete i jinými způsoby dopravy, například autobusem. Jízda trvá přibližně 30 minut a autobusy odjíždějí každou čtvrthodinu. Před letištěm také stojí desítky taxíků.

Druhé dánské mezinárodní letiště je u města Arhus (Aarhus). Letiště se nachází necelých 50 kilometrů od centra, dopravní spojení zajišťují pravidelné autobusové linky a taxíky. Na letišti se nachází duty-free shopy, banky, směnárny, pošty, restaurace a půjčovny automobilů. Bližší informace najdete na internetových stránkách www.aar.dk.

Přiletět můžete i na mezinárodní letiště Billund. Jeho výhodou je, že se nachází necelé dva kilometry od známého Legolandu.

Automobilová: Turisté potřebují řidičský průkaz ČR s textem také v cizím světovém jazyce (lepší je mezinárodní řidičský průkaz), zelenou kartu o pojištění pro zahraničí, doklady o vozidlu a mezinárodní označení CZ z vnějšku vozidla. U vypůjčených vozidel musí mít i notářsky ověřené potvrzení o zapůjčení, a to ve světovém jazyce.

Po hlavních evropských silnicích se dostanete až do Kodaně (s pomocí nezbytných trajektů). Nejrychlejší cesta po silnici vede z České republiky do Dánska po komunikaci E 55 na trase Praha – Berlín – Rostock – Warnemünde, odkud jezdí několikrát denně trajekt do dánského přístavu Gedser. Jinou možností je zamířit do německého Lübecku a do přístavního města Puttgardenu, odtud pak trajektem do dánského Rodbyhavnu. Z tohoto přístavu vede až do Kodaně kvalitní dálnice. Bližší informace o trajektech do Dánska získáte na internetové adrese www.scandlines.de.

Železniční: Kodaň spojuje s ostatním evropskými velkoměsty kvalitní železnice. Z České republiky je možné jet s přestupem v Německu. Nejrychlejší cesta vede podle některých informací přes Hamburk, kde je třeba přestoupit, dále přes Rostock, pak trajektem do dánského města Gedser a znovu vlakem až do Kodaně. Dánskou národní železniční společností je DSB (www.dsb.dk).

Autobusová: Z České republiky jezdí do Dánska několik soukromých společností, většinou vyjíždějí několikrát týdně z Prahy.

DOPRAVA V ZEMI

Automobilová doprava: Turisté potřebují řidičský průkaz České republiky s textem také v cizím světovém jazyce (lepší je mezinárodní řidičský průkaz), zelenou kartu o pojištění pro zahraničí, doklady o vozidlu a mezinárodní označení CZ z vnější strany vozu. U vypůjčených automobilů musí mít i notářsky ověřené potvrzení o zapůjčení ve světovém jazyce.

V Dánsku je kvalitní silniční síť s perfektními dálnicemi. Transport mezi jednotlivými ostrovy zajišťují trajekty, které převážejí i automobily. Často je možné využít mosty. U dálnic jsou tísňové telefony, nebo je možné v případě nouze kontaktovat dánskou motoristickou organizaci Forenede Danske Motorejere (FDM), e-mail: fdm@fdm.dk. Podrobné informace je možné získat na adrese www.fdm.dk. FDM však nemá vlastní silniční službu, proto v případě tísně funguje non stop zhruba 200 pohotovostních center Falck a Dans Autohjaeopu.

Pravidla silničního provozu a dopravní značení je mezinárodní. Jezdí se vpravo. Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,8 promile. Všichni cestující v automobilu musí být připoutaní, malé děti musí sedět v autosedačce. V Dánsku je povinnost jezdit i během letního dne s rozsvícenými světly. Pokuty za nedodržení dopravních předpisů se pohybují většinou od 200 do 1500 DKK.

S benzinovými stanicemi není v Dánsku žádný problém, jsou na každém rohu. Často bývají otevřené non-stop, platit je možné i hlavními kreditními kartami. V Dánsku se setkáte i s automatickými pumpami, u kterých platíte za pohonné hmoty bankovkami v hodnotě 100 DKK pomocí platebního automatu.

Upozorňujeme na hustou dopravu v hlavním městě Kodani. Lepší, než se trmácet v zácpách, je zaparkovat automobil na bezplatném parkovišti (navedou vás k němu informační cedule) a do centra se vydat hromadnou dopravou. Také můžete od dubna do října využít městská kola. Jednoduše si je půjčíte u speciálního automatu za poplatek 20 DKK a když kolo vrátíte, je vám poplatek vrácen. Bicykl je ostatně častým dopravním prostředkem v Dánsku, někdy to vypadá, že je co do počtu na druhém místě hned za osobním automobilem. Na silnicích jsou speciální jízdní pruhy určené cyklistům, na venkově se zase nacházejí stovky kilometrů cyklostezek v čarokrásné přírodě. Kolo se dá přepravovat v autobusech, ve vlacích, na trajektech i v letadlech na vnitrostátních linkách.

Půjčovny automobilů: Pokud si budete v Dánsku půjčovat automobil, můžete využít služeb renomovaných mezinárodních společností i tuzemských firem. Minimální věk pro vypůjčení vozu je 20 let, ale mnohé společnosti požadují věk 25 let. Platit je možné v hotovosti i platebními kartami. Některé autopůjčovny poskytují speciální slevy na pronájem vozu o víkendech.

Chcete-li zajistit pronájem vozu už z České republiky, navštivte internetové stránky Dánského turistického úřadu (Danish Tourist Board) www.visitdenmark.com. Na příjemných stránkách i v anglické mutaci najdete pod odkazem Car Rental databázi několika set kanceláří, ve kterých si můžete pronájem vozu předjednat. Jednoduše zvolíte region, ve kterém si chcete automobil pronajmout, a databáze vám připraví přehled kanceláří s adresou, cenami, kontakty a případně i s internetovými stránkami, na nichž je možné vůz rezervovat.

ZDRAVOTNICTVÍ

Charakteristika zdravotnictví: Zdravotní péče v Dánsku je na excelentní úrovni, lékaři jsou profesionálové každým coulem. Turistům z České republiky je nutná první pomoc včetně hospitalizace poskytována zdarma. V jiných případech jsou poplatky za lékařskou konzultaci nebo ošetření poměrně drahé (až 500 DKK za konzultaci). Proto se vyplatí kvalitní zdravotní pojištění sjednané před cestou.

V případě nouze mohou turisté volat linku tísňového volání 112 (záchranná služba, policie i hasiči, zdarma i z veřejných telefonních automatů). V Kodani funguje na čísle 38 88 60 41 lékařská služba v noci mezi 16 a 8 hodinou ranní, a to ve všední dny, o víkendech a veřejných svátcích. V turistických kancelářích nebo v hotelu dostanete kontakt na nejbližšího zubaře. Lékaře rovněž můžete hledat v dánských Zlatých stránkách na adrese www.degulesider.dk.

Léky a lékárny: Nacházejí se na každém rohu, ve větších městech jsou dokonce otevřené non stop. Najdete je podle označení Apotek. Většina léků je na předpis.

Další rady: Voda je v Dánsku pitná i z vodovodního kohoutku, protože Dánsko má údajně nejčistší vodu v Evropské unii. Pokud však dánským vodovodům nevěříte, můžete si koupit balenou pitnou vodu, a to v každém obchodě.

UBYTOVÁNÍ

Charakteristika ubytování: V Dánsku není problém sehnat přijatelné ubytování. K dispozici máte stovky hotelů, kempů, hostelů i hostinců, které mají staletou historii. Nocovat můžete na farmách i v prázdninových chatkách u moře. A dokonce si můžete zajistit pobyt v dánské rodině.

Sháníte-li ubytování individuálně, navštivte internetové stránky Dánského turistického úřadu (Danish Tourist Board) www.visitdenmark.com. Na příjemných stránkách (i v angličtině) pod odkazem Accommodation najdete databázi asi tisícovky ubytovacích zařízení v Dánsku.

Jednoduše zvolíte typ zařízení a region, ve kterém se chcete ubytovat, a databáze vám připraví přehled podniků s charakteristikou, počtem hvězdiček, adresou, cenami, kontakty a případně i s internetovými stránkami, na nichž je možné pokoj rezervovat.

Najít ideální ubytovací zařízení můžete i prostřednictvím jiných stránek, například na adrese www.dkhotellist.dk nebo www.hotels-in-denmark.dk. Kusé informace o dánských hotelech si můžete obstarat i na adrese www.aeroe.byportalen.dk.

Hotely: V Dánsku nabízejí své služby stovky hotelových zařízení, která se nacházejí ve všech hlavních přímořských regionech a městech. Dánské hotely jsou rozdělené do pěti kategorií, od jedné do pěti hvězdiček.

Většina hotelů (a nejen jich) je sdružena v organizaci HORESTA (Asociace dánských hotelů, restaurací a dalších subjektů podnikajících v turistickém průmyslu). Bližší informace najdete na internetové adrese www.horesta.dk či www.danishhotels.dk. Pracovníky asociace můžete také kontaktovat na adrese Vodroffsvej 46, DK-1900 Frederiksberg C, tel.: 35 35 60 88, fax.: 35 35 93 76, e-mail: horesta@horesta.dk.

Kempy: Kempování je v Dánsku velmi rozšířené. Tomu ostatně odpovídá také počet kempů. Registrovaných je přibližně 500. Zákazník potřebuje dánský karnet (v některých případech to není nutnost), který si může koupit přímo v kempu nebo v turistických kancelářích. V těch je také možné koupit brožuru s detailními informacemi o všech kempech v zemi, kterou vydává každý rok společnost Danish Camping Union. Bližší údaje o možnostech kempinku v Dánsku najdete na adrese www.dcu.dk.

Ceny se odvíjejí od toho, kolik z maximálně možných pěti hvězdiček kempinkové zařízení má (dítě do čtyř let obvykle platí polovinu). Rozdělení kempů podle hvězdiček kontroluje dánská organizace kempinkových zařízení. Pětihvězdičkové kempy uspokojí i ty nejnáročnější hosty. Tříhvězdičková zařízení disponují sprchami, kuchyněmi a obchody. Jednohvězdičkové kempy většinou mají jen toalety a umývárny.

Pozor na to, že v Dánsku je přísně zakázáno nocování pod širým nebem (volné kempování), a to na státní půdě, u silnic, na parkovištích, odpočívadlech u dálnic i na plážích. Pokud hodláte nocovat na soukromém pozemku, je to možné, ale až po svolení od majitele. Dánsko si rovněž chrání přírodu, a proto je zakázáno rozdělávat oheň mimo povolená místa.

Hostely: Mladým turistům je v Dánsku k dispozici kolem 100 hostelů (vandrerhjem) po celé zemi, ve všech je nutná karta IYHF (ke koupi přímo v hostelech, je možné ji koupit i v Praze). Stejně jako v mnoha světových hostelech mají i v dánských ubytovacích zařízeních přednost studenti a lidé do 26 let.

Hostely jsou rozdělené od jedné do pěti hvězdiček podle kvality služeb, které nabízejí. V zimě bývají často zavřené, během sezóny je lepší rezervace. Aktuální informace získáte v asociaci hostelů Danhostel na adrese Vesterbrogade 39, DK-1620 Copenhagen V. K dispozici máte i internetové stránky www.danhostel.dk.

Hostince: Jsou velmi zajímavou možností ubytování. Hostinská zařízení (restauranty a hotely v jednom) byla vytvořena už na konci 13. století, kdy dánský král nařídil zprovoznit síť těchto podniků pod názvem kros. Dnes jsou rozseté po celé zemi.

Setkat se můžete s tradičními hostinci, ve kterých se stále vaří a posluhuje podle starých zvyklostí (to ale neznamená, že špatně). V jiných hostincích vás zase překvapí moderní služby a vybavení včetně skvělé mezinárodní kuchyně. V sezóně se doporučuje rezervace.

Prázdninové domy: Jsou obdobou našich rekreačních chat. Prázdninové domy stojí zejména na plážích (a vůbec v přímořských oblastech). Zpravidla si můžete pronajmout apartmán i pro deset lidí. V ceně pochopitelně nejsou žádné služby.

Farmy: Ideální varianta pro milovníky ekoturistiky. Na klasických farmách je možné nocovat za poplatek jako v hotelu, ale obvyklejší je pronajmout si pokoj na delší dobu a začlenit se do běžného života na farmě (někde je to vyžadováno). Odměnou je nejen poznání života farmářů, ale možnosti jízdy na koni, rybaření ve vlastních rybářských revírech apod.

Ubytování v soukromí: Zajímavá a v Dánsku velmi rozšířená možnost ubytování. Turisté si mohou pronajmout (většinou na noc) pokoj se sociálním zařízením, často se snídaní. Jedná se o levnější způsob ubytování. Na volné pokoje narazíte po celé zemi, obvykle je poznáte podle klasického označení Zimmer frei nebo dánsky Varelse. Informace o tomto způsobu ubytování můžete získat i v turistických kancelářích.

Ubytování na oplátku: V Dánsku je velmi rozšířené bydlení na oplátku. V praxi to znamená, že se předem domluvíte s konkrétní rodinou, u které pak dohodnutou dobu bydlíte. Můžete se zapojit do jejího fungování, ale nemusíte. Záleží na domluvě. Na oplátku pak někdo z dánské rodiny přijede bydlet k vám. Mladí Dánové to praktikují převážně během letních prázdnin od konce června do srpna. Bližší informace i nabídky je možné získat na internetových stránkách www.bbdk.dk, které provozuje organizace HomeLink Denmark, Dansk Bolig Bytte, P.O. Box 53, Bernstorffsvej 71, DK-2900 Hellerup, tel: 39 61 04 05, fax: 39 61 05 25, e-mailová adresa bed@bbdk.dk.

OBCHODY A SLUŽBY

Obchody: Jsou otevřené ve všední dny od 9 do 17.30 hodin, v pátek zůstávají otevřené až do 20 hodin. V sobotu zavírají kolem 14 hodin. V neděli bývají obchody zavřené. Řada obchodů v Kodani je otevřených dlouho po oficiální otevírací době.

Supermarkety jsou otevřené od časného rána do pozdního večera, během turistické sezóny je navíc zavedena speciální otevírací doba dlouho do noci. Omezený sortiment potravin je možné koupit non stop v benzínových stanicích a v pouličních stáncích s občerstvením.

Suvenýry: Turisté mají na výběr z mnoha suvenýrů. Typickou památkou na Kodaň je zdejší porcelán. Pro Bornholm je charakteristická keramika, pro Faerské ostrovy výrobky z přírodní vlny. Zapomenout nesmíme na krásné skleněné vázy, stříbrné šperky, kožešiny a samozřejmě na Lego.

Pošty: Na budovu pošty narazíte v každém větším dánském městečku. Většinou jsou otevřené ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu do 12 hodin. Otevírací hodiny jsou ale stanovovány individuálně, proto se můžete setkat i s jinými časy. Pošta na hlavním nádraží v Kodani bývá otevřené ve všední dny od 9 do 21 hodin, v sobotu do 18 hodin, v neděli do 16 hodin. Dánské pošty jsou velmi kvalitní a poskytují precizní služby.

Telefony: Telefonních automatů je mnoho, telefonovat je možné i z pošt a kanceláří Statens Teletjensete. V Dánsku se používají telefonní karty Telekort, které je možné koupit na poště, v prodejně s tiskem, na nádraží. Cena je 30, 50 a 100 DKK. Mezinárodní telefonní kód do Dánska z České republiky je 0045. Když voláte z Dánska domů, vytočte 00420 a předvolbu města bez nuly.

Elektřina: Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz. Používají se zásuvky našeho typu.

AKTIVITY

Charakteristika: Dánsko je od základu velice kulturní zemí s bohatou historií a nudit se tady rozhodně nebudete. Kromě klasických kulturních aktivit (návštěva festivalů, koncertů, muzeí, galerií a dalších zařízení) se můžete věnovat turistice, sportu nebo se pobavit v četných barech a diskotékách.

Když navštívíte internetovou prezentaci Dánského turistického úřadu (Danish Tourist Board) na adrese www.visitdenmark.com (v angličtině) a zvolíte sekci Events, můžete si v přehledné databázi vybrat aktivitu, které se chcete v Dánsku věnovat – hudební koncert, sport, divadelní představení, kulturní festival, fotografickou výstavu. Jednoduše zvolíte požadovaný program, region nebo dokonce konkrétní město a datum. Databáze vám vyhledá konkrétní akci a pozor, někdy i na tři roky dopředu. A to i s internetovými adresami, na nichž se dozvíte více…

Kultura: Centrem kulturního života Dánska je hlavní město Kodaň. Muzeum, divadlo, galerii či koncertní halu však najdete v každém větším městě. Během letních měsíců se navíc konají četné festivaly a kulturní akce pod širým nebem.

Podrobné informace o možnostech kulturního vyžití najdete na adrese www.kulturdanmark.dk nebo www.kulturnet.dk. Na těchto stránkách jsou údaje o kulturních aktivitách, památkách a zajímavých projektech. V přehledné tabulce zvolíte požadovanou kulturní aktivitu a databáze vám vyhledá vše potřebné – muzea a odkazy na jejich stránky, knihovny, divadla, kina i vše o dánské televizi…

O aktuálním kulturním dění v Kodani informuje server Copenhagen This Week, který najdete na internetové adrese www.ctw.dk. Kromě pozvánek na zajímavé akce stránky obsahují také odkazy na další relevantní internetové servery. Na stránkách www.karnevaliaalborg.dk zjistíte vše o karnevalech, které se v Dánsku konají. A konečně na adrese www.kgl-teater.dk najdete prezentaci Královského divadla včetně programu a údajích o rezervaci vstupenek.

Hudba: Pokud do Dánska míříte za hudbou, jste na správném místě. Koncertní haly najdete v Kodani a každém samosprávném městě. S hudební produkcí se setkáte také v kostelech, na zámcích nebo v měšťanských domech.

Dánsko je bohaté na klasickou vážnou hudbu, kterou prezentuje celkem sedm symfonických orchestrů. Dánská opera sídlí ve městech Kodaň a Arthus. Pokud jste milovníky jazzu, můžete navštívit celou řadu klubů, stejně tak jste-li milovníky roku a popu. Rovněž folková hudba je velmi populární. Mísí se v ní vliv Skandinávie, ale také třeba irské a skotské hudby. Podrobné informace o dánské hudbě získáte na internetové adrese www.mic.dk. A pokud jste fandové moderní hudby, pak navštivte stránky momentálně nejznámější dánské popové skupiny Aqua (www.aqua.dk).

Muzea: Stejně jako koncertních hal a galerií je v Dánsku i mnoho muzeí. Například v Kodani se nachází nejen proslulé botanické, geologické a technické muzeum, ale i další expozice. Při procházení dlouhého seznamu dánských muzeí máte pocit, že Dánsko má muzeum snad úplně na všechno. Jen namátkou jmenujme několik muzeí, které tu najdete: muzeum zvířat, muzeum zemědělství, muzeum Hanse Christiana Andersena, muzeum pekařství, muzeum hodin. Muzeí jsou zkrátka stovky a stovky. Podrobnosti najdete na adrese www.dmol.dk.

Zábava: Stejně jako na kulturu je Dánsko bohaté i na zábavu. Turistům se nabízejí diskotéky, hudební kluby, restaurace, kina, prakticky vše, na co si vzpomenete. Největší počet zábavních podniků je samozřejmě v Kodani, ale ani další města nezůstávají stranou. Oblíbené jsou bary i pivnice, které nezřídka zavírají až k ránu. Nezapomeňme uvést noční kluby.

Sport na souši: Dánsko je zemí sportu zaslíbenou. Mezi turisty je například velmi oblíbená cyklistika, protože v dánských městech i vesnicích jsou speciální jízdní pruhy pro cyklisty a v zemi je celá řada cyklistických tras. Podrobné mapy a průvodce koupíte v turistických informacích. Oblíbenou trasou je stezka nedaleko Kodaně, která je dlouhá necelých patnáct kilometrů a vede krásnou krajinou.

Dánsko je také Mekkou fotbalu. Mnoho dánských fotbalistů hraje v renomovaných světových klubech a samotná dánská liga je velmi kvalitní. A když hraje národní tým, jedná se doslova o státní svátek. Snad nejznámějším domácím týmem je FC Kodaň (www.fck.dk).

Významným dánským sportem je badminton, ve kterém dánští sportovci sklízejí úspěchy i na mezinárodní scéně. Badminton nabral vítr do plachet v roce 1987, kdy Dánové vyhráli turnaj All England Championship.

Turisté se mohou věnovat i nenáročným sportům, například jízdě na koni. Na venkově je totiž více krav než koní, čemuž odpovídají poměrně mírné ceny za hodiny ježdění. Koně si můžete najmout za poplatek na farmách.

Velmi rozšířeným sportem je golf, protože v Dánsku je téměř 130 golfových kurtů. Podrobné informace o golfu najdete na stránkách www.golfonline.dk (jsou i v angličtině).

Rybaření: Stejně jako v celé Skandinávii je i v Dánsku velmi oblíbený rybolov. Ryby můžete chytat na moři, ale i na sladkovodních řekách a jezerech. Nutná je licence, kterou lze koupit na jednodenní, týdenní nebo roční rybaření. K dostání je v turistických informacích.

Vodní sporty: Vodní radovánky mají v Dánsku výborné zázemí. Pláže jsou písčité, vybavené vším potřebným pro milovníky plavání, windsurfingu nebo třeba jachtingu. Rovněž je možné využívat vnitrozemské řeky a jezera a samozřejmě i četné vodní parky.

Většina turistů se bude v dánských vodách hlavně koupat. Příznivé podmínky panují v letních měsících, kdy teplota vody vystoupá na 20 až 22 stupňů Celsia. Většina pláží se pyšní modrou vlajkou, která je důkazem kvality, čistoty a bezpečnosti. Nejkrásnější pláže najdete na severu Jutska a Sjaellandu. Obyvatelé Kodaně míří na jih na Ishoj strand.

U dánského pobřeží se budete často setkávat s windsurfingem, který si Dánové velmi oblíbili. Vybavení se na plážích běžně půjčuje. Nejvíce půjčoven je na západě Jutska, právě tady vane příznivý vítr. Podrobnější informace najdete na stránkách Dánské windsurfingové organizace (www.dbo.dk). Bohužel ne všechny informace jsou v angličtině nebo jiné světové řeči.

Jachting je možné provozovat na mnoha místech Dánska. Nejvíce jachet však uvidíte jižně od Sjaellandu, kde se nacházejí také četné půjčovny lodí. Jachtu si můžete zapůjčit s kapitánem i bez něj. Lodě se většinou půjčují na týden s veškerým vybavením.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Alborg

Město Alborg, původně vikingská osada, si množstvím hotelů, hotýlků, penziónů, restaurací a bister vysloužilo přezdívku Malá Paříž severu. Jednou z nejstarších historických památek je kostel sv. Rudolfi. Pochází přibližně z roku 1500 a proslavila ho především zvonkohra hrající každou hodinu.

Chcete-li dokonale poznat historii města, navštivte Alborg Historiske Museums, které nabízí k vidění mnoho expozic. Turistickým magnetem tohoto města je i zábavní park Tivoliland s téměř stovkou atrakcí a zoologická zahrada.

Oblast Nordjylland (Severní Jutsko) s městem Alborg se rozkládá na severní části Jutského poloostrova. Do této oblasti patří také ostrov Leso, který se nachází nedaleko východního pobřeží. Území rozdělují v rovnoběžkovém směru zálivy Limfjorden a Mariager Fjord. Ty se člení na mnoho poloostrovů, ostrovů a zálivů.

Největším ostrovem je Mors, na kterém se nachází největší dánská květinová zahrada s více než půl milionem rozličných rostlin a tropickým pavilónem s volně létajícími exotickými ptáky. Dále tu nalezneme slévárenské muzeum a největší soukromý skanzen Evropy – Morso skanzen. Mezi zajímavosti této oblasti bezesporu patří Fyrkat, vikingská pevnost z přelomu tisíciletí a rekonstruovaný vikingský dům. Fyrkat se nachází u města Hobro, v jehož muzeu jsou umístěny archeologické vykopávky z celé oblasti.

Přístavní městečko Frederikshavn je známé nejen pro své lodní spojení se Švédskem, ale i pro Krudttarnet Museum, Muzeum umění a nedaleko ležící zámek Bangsbo. V rybářském městečku Hirtshals si můžete prohlédnout Muzeum severního moře s mnoha ojedinělými exponáty.

Ebeltoft

Malé město s přibližně 12 tisíci obyvateli. Každý den je odsud možné využít lodní spojení se Sjaellands Odde na Sjaelandu. V těsné blízkosti města se nachází velmi pěkné, turisty vyhledávané pláže.

Mezi největší zajímavosti Ebeltoftu patří nejmenší dánská radnice (Det gamle Radhus), která se nachází na náměstí Torvepladsen. Budova byla postavena stavitelem J. Mollerem na základě původní budovy z druhé poloviny šestnáctého století a sloužila jako radnice. Brzy se však ukázalo, že je pro potřeby radních příliš malá, a tak se úřad přestěhoval jinam. Stará radnice dnes slouží jako vlastivědné muzeum, strážnice i jako místo svatebních obřadů.

Za návštěvu rozhodně stojí i místní muzeum skla s ukázkami výtvorů sklářských mistrů z celého světa a 300 let stará barvířská dílna v ulici Adelgade. Nejen malé návštěvníky pak nadchne muzeum loutek se stovkami exponátů.

Z nejbližšího okolí stojí za zmínku mimo jiné Mols Bjerge – kopce na poloostrově Mols, které jsou označovány za jednu z nejkrásnějších částí přírody v Dánsku.

Helsingor

Nachází se v úžině Oresund, má zhruba 60 tisíc obyvatel a v současnosti je velmi významným městem především díky velmi častému trajektovému spojení se švédským Helsinborgem. Historie Helsingoru se datuje už od 12. století, ale opravdového rozvoje se město dočkalo až v první polovině 15. století, kdy se na příkaz krále Erika VII. Pomořanského začalo vybírat tzv. sundské clo v nepříliš široké mořské úžině. V druhé polovině 19. století bylo toto privilegium prodáno evropským státům, a tak význam druhého největšího dánského města poklesl.

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Helsingoru je renesanční zámek Kronborg. Ten byl založen Erikem VII. Pomořanským a je velmi silně opevněn. Dodnes můžete na jeho opevnění vidět baterie děl, které byly připraveny pro případ, že by se některé z projíždějících lodí nechtělo platit clo. V první polovině 17. století zámek vyhořel, ale ještě téhož roku byl Kristiánem IV. znovu postaven. Před poslední rekonstrukcí byl používán jako kasárna. Největší slávu mu přineslo to, že do jeho prostor Shakespeare umístil děj slavného Hamleta.

V útrobách zámku vás zaujme především největší banketní sál severní Evropy, který je vyzdoben sedmi gobelíny s podobiznami dánských králů. V zámku najdete i Obchodní a lodní muzeum s jedinečnou sbírkou maket lodí a nejrůznějších námořních přístrojů.

Dalším překrásným místem Helsingoru je zámek Marienlyst s parkem ve francouzském stylu, v němž se nachází údajný Hamletův hrob. Mezi další významné památky města patří Městské muzeum a kostel sv. Olafa. Z dalších zajímavostí uveďme mořské akvárium s mnoha druhy ryb, které plavou ve zdejších mořích.

Kodaň

Hlavní město leží ve východní části země a je opravdovým politickým, společenským a kulturním srdcem Dánska. Na místě původní rybářské vesničky během staletí vyrostlo největší obchodní středisko kraje, věčný soupeř města Lübeck. Během své historie byla Kodaň několikrát téměř zničena, zejména v důsledku nejrůznějších válek a požárů. Vždy však byla obnovena.

V Kodani se nachází nepřeberné množství zajímavostí a historických památek mapujících nejen dějiny Dánska, ale i dějiny světové. Popsat byť jen jednu desetinu z nich je úkol téměř nemožný, a tak zkusme uvést alespoň některé.

Mezi turisticky nejatraktivnější patří zámek Christiansborg vybudovaný na místě původního hradu z počátku 12. století. Zámek prošel během své existence mnoha přestavbami, dostavbami a opravami, aby se stal jedním ze symbolů Kodaně a sídlem dánského parlamentu. Dnes se v zámku nachází i bohatá umělecká galerie, divadelní muzeum, expozice kočárů, postrojů a livrejí. V Tojhusmuseetu, komplexu, který kdysi tvořil součást zámku, je jedinečná sbírka zbraní.

Jednomu z nejkrásnějších náměstí Kodaně, Kongens Nytorv, dominuje socha krále Kristiána V. Výjimečné jsou i domy kolem náměstí. Na jižní straně se nachází Det Kongelige Teater (Královské divadlo) z druhé poloviny 19. století, které má pro Dány stejný význam jako pro nás pražské Národní divadlo. Za pozornost stojí zejména mozaiky v průchodu a sochy na fasádě.

Kostel Alexandra Něvského je zajímavý svým ruským stylem a typickými kopulemi. Královský palác Amalienborg se zase proslavil díky jezdecké soše krále Frederika a turisticky přitažlivému střídání stráží.

Z kodaňských muzeí stojí za zmínku především Thorvaldsenovo muzeum, uměleckoprůmyslové muzeum, geologické muzeum, muzeum historie hudby, muzeum historických uniforem a zbraní, muzeum hraček, poštovní a telegrafní muzeum, filmové muzeum a Národní muzeum. Především pro dětské návštěvníky je rájem zábavní park Tivoli a zoologická zahrada.

Odense

Třetí největší město Dánska se nachází na ostrově Fyn a má 180 tisíc obyvatel. V 10. století ho chránil středověký hrad, v němž byl během šlechtické vzpoury zabit poslední Viking na dánském trůnu Knut II, který byl později papežem kanonizován. Ve středověku město vzkvétalo, rozvíjel se obchod a řemesla.

Nejvýznamnější památkou Odense je katedrála sv. Knuta z 13. století, ve které odpočívají tělesné pozůstatky sv. Knuta, jeho bratra Benedikta, králů Jana a Kristiána II. a jejich manželek. Zdejší oltářní triptych patří mezi nejcennější gotické dřevořezby v Dánsku.

Ve městě najdete řadu muzeí, například muzeum kulturní historie, muzeum umění, prehistorické muzeum, grafické muzeum a fotografické muzeum. Velmi zajímavé je železniční muzeum, které se řadí mezi největší v Evropě. Nelze nezmínit nejslavnějšího rodáka Odense – spisovatele Hanse Christiana Andersena a jemu věnované expozice. V jižní části města se nachází skanzen typické fynské vesnice s desítkami historických budov. Šikovní kurátoři je sem nechali přivézt ze všech částí ostrova.

Ribe

Leží na řece Ribe v západním Jutsku, žije v něm necelých 20 tisíc obyvatel a pyšní se jedním důležitým nej. Je totiž nejstarším městem Dánska. Ribe bylo založeno na počátku 8. století. V polovině 9. století tu byl postaven jeden z prvních dřevěných kostelů v Dánsku, který byl později přestavěn na katedrálu.

Město je od poloviny 10. století sídlem biskupa. Největší význam získalo ve středověku jako přistav, z něhož se vypravovaly lodě do Anglie, Fríska, Středomoří a dalších zemí. Ribe bylo ve své dlouhé historii několikrát zasaženo požáry a sužováno záplavami, které postupně zanesly i koryto řeky a význam města tak postupně upadl.

Z historických památek stojí za zmínku především katedrála matky boží s hrobkami významných obyvatelů a basreliéfy patřící mezi nejcennější a nejstarší v Jutsku. Na věž katedrály, ze které je překrásný výhled na město, vás zavede 248 schodů.

Na náměstí Torvet vás zaujme budova s červenohnědými zdmi, které protínají černé dřevěné trámy. Jedná se Wei´s Stue, jeden z nejstarších a nejkrásnějších hostinců v celém Dánsku. V Ribe je i nejstarší radnice Dánska, postavená koncem 15. století. Prohlédnout si v ní můžete velmi zachovalé interiéry. Milovníci umění zase ocení Umělecké muzeum s velmi cennými sbírkami od počátku 19. století.

Jako poslední zajímavost tohoto výjimečného města uveďme pozůstatky hradu Riberhus Slotsbanke z počátku 12. století s dodnes dobře zřetelným vodním příkopem. Hrad po několik staletí sloužil jako sídlo dánských králů. Stojí zde také socha královny Dagmar, která nedaleko odsud, na ostrově Mando, poprvé vstoupila na dánskou půdu.

Viborg

Město Viborg se rozkládá na březích jezer Sonderso a Norreso ve východním Jutsku. Počet obyvatel nepřesahuje 40 tisíc. Město bylo ve středověku metropolí Jutska a řadí se mezi nejstarší dánská města. Během staletí bylo silně poničeno různými válkami.

Jedním ze symbolů Viborgu je katedrála Viborg Domkirke – kostel postavený z granitových bloků. V této katedrále byli až do 16. století korunováni králové Dánska. Během následujících staletí byl kostel silně poškozen a dodnes se dochovala v podstatě pouze krypta se žulovými oblouky. Pokud vás vážně zaujímá historie tohoto města, pak rozhodně navštivte Viborg Stiftmuseum s expozicemi fotografií, kreseb a rozličných materiálů.

Pouhých 17 kilometrů jihovýchodně za městem leží Tange So – jezero s největší dánskou hydroelektrárnou a muzeem elektřiny. Pokud se vydáte z města na sever, narazíte na Vester Bjerregrav s rozsáhlými archeologickými vykopávkami z doby ledové, kamenné a bronzové.

ZKUŠENOSTI TURISTŮ

Dánština je zvláštní jazyk, který na první poslech vypadá, jako kdyby dotyčný chroptěl. Češi mu nemají šanci porozumět, naštěstí většina Dánů mluví velmi dobře anglicky, hodně lidí zvládá i němčinu. Takže se tu vždycky domluvíte.

Kvalita dánských silnic je velmi dobrá. Pokud v zimě vzniknou potíže se sněhem, situace je vždy rychle vyřešena, alespoň my jsme nikdy neměli problémy. Když náhodou napadlo hodně sněhu, do hodiny ho uklízecí vozy odstranily.

Oficiální název: Dánské království

Rozloha: 43 093 km2

Počet obyvatel: 5,2 milionu

Hlavní město: Kobenhavn (Kodaň) – 1,4 milionu obyvatel

Úřední jazyk: dánština

Náboženství: evangelické luteránské 89 %, ostatní protestantská a katolická 11 %

Měna: 1 dánská koruna (DKK) = 100 ore

Státní zřízení: pluralitní konstituční monarchie s jednokomorovým parlamentem

Nejvyšší hora: Yding Skouhol (173 m)

Nejdůležitější vodstva: jezero Arre, Gudeno

Gramotnost: 99 %

Datum vytvoření: 960

Správní členění: 12 okresů (amtskommuner)

Členství: CE, EBRD, ECE, EU, NATO, OECD

Čas: stejný jako u nás (GMT + 1)