Dominika

Tento ostrovní stát objevil koncem 15. století Kryštof Kolumbus, ale od 17. století jej osidlovali zejména Francouzi. V polovině 18. století se ho zmocnili Angličané, stala se z něj britská kolonie, od konce 19. až do poloviny 20. století byl součástí federace Závětrných ostrovů, poté pod správou Návětrných ostrovů. V šedesátých letech byla země autonomně přidružena k Britskému společenství. Samostatná republika v rámci Commonwealthu byla vyhlášena v roce 1978.

KDY A JAK

Dominika je jedním z četných rájů Karibiku. Je plná krásných dlouhých pláží, kokosových palem a přátelských lidí, kteří z dovolené na Dominice udělají nezapomenutelný zážitek. Vládne tu typické subtropické klima plné slunce a pohody, díky němuž můžete na ostrov přijet prakticky kdykoliv. Musíte však počítat s tím, že měsíce od července do října nejsou nejvhodnější, protože zrovna panuje období dešťů. Občasné přeháňky ale přicházejí po celý rok. Platí, že vyšší oblasti jsou podstatně deštivější a studenější než pobřeží.

Na Dominiku je poměrně komplikované spojení, protože z Evropy sem nelétá žádný přímo spoj. Je proto nutné volit cestu s přestupem. Nejpopulárnější spojení z Evropy vede přes Londýn nebo jiné významné letiště, odtud přes Antiguu a Barbudu, Barbados nebo Portoriko na Dominiku. Let přes Londýn trvá minimálně deset hodin. Přicestovat můžete i lodí, mezinárodní přístavy jsou Roseau, Portsmouth a Anse du Mai.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je velmi limitovaná, a to hlavně kvůli nedostatku kvalitních nemocničních zařízení a nedostatečné fundovanosti lékařů. Za jakékoliv ošetření je třeba okamžitě zaplatit v hotovosti, proto je nezbytné kvalitní cestovní pojištění.

Služby jsou na přijatelné úrovni. Počet hotelů v posledních letech vzrůstá, většinou se jedná o malé nebo středně velké skvěle vybavené hotely, z nichž největší mají maximálně sto pokojů. Na hranici národních parků existují tři velmi dobré hotely, které uspokojí náročné cestovatele. Dobře fungující apartmány najdete po celém ostrově. Penziony nabízejí slušný komfort a také přátelskou atmosféru. Kempy na Dominice v současné době nefungují. Cestovní kanceláře ale pořádají několikadenní safari s bezpečným spaním pod širým nebem.

Restaurací není tolik, jako na ostatních ostrovech v oblasti. Proto je lepší objednávat si hlavně speciality dne, protože je zaručené, že nebudou připraveny ze starých ingredienci. Ostrovní kuchyně je plná kreolských i typicky amerických vlivů. Mezi speciality patří třeba tee-tee-tee (malé čerstvé jikry), ceny jsou obvykle rozumné. Restaurace ve všední dny zavírají o půlnoci, ale o víkendech jsou otevřeny déle. Pijí se skvělé ovocné džusy. Sea Moss je nealkoholický nápoj vyrobený z mořských mechů nebo řas. Tvrdé nápoje, především místní rum, jsou velmi levné, zato dovážená vína neuvěřitelně drahá. Milovníky piva potěší pestrý výběr značek.

Na Dominice můžete bez problémů platit americkými dolary. Přijímány jsou, byť omezeně, platební karty American Express, Visa a Master Card. Cestovní šeky přijímá většina hotelů. Elektrické napětí je 220/240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu na Dominice potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Ostrov má více než 700 kilometrů skvěle udržovaných silnic, na kterých je kromě Roseau slabá hustota provozu. Rizikem však může být to, že silnice jsou úzké, klikaté a s příkrými srázy po celém ostrově. Řídí se vlevo, půjčovny najdete ve větších městech. Je také možné pronajmout si vůz i s řidičem, avšak minimálně na tři hodiny.

Variantou cestování mohou být autobusy, které však jezdí podle nepochopitelných jízdních řádů. Proto jsou nejlepším způsobem dopravy taxíky a minibusy. Při cestách podél pobřeží si můžete pronajmout loď. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Dominika je poměrně příznivým místem na zeměkouli, alespoň co se kriminality týče. Lidem tu hrozí především drobné pouliční krádeže. Neponechávejte proto věci bez dozoru, zejména na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Porthsmouth

Příjemné městečko nad malebnou zátokou. Jeho dominantou je působivá zřícenina pevnosti Shirley, kterou dělníci postavili z místního sopečného kamene. Kdysi tvořila ochranu zdejšího přístavu a byla domovem pro šest stovek po zuby ozbrojených mužů. V minulých letech byla skvěle zrekonstruována a dnes poskytuje skvělý pohled na zátoku.

Poloostrov nad Porthsmouthem je součástí Cabritského národního parku, který pokrývá téměř 1400 akrů. Jeho návštěva je fascinujícím zážitkem. Nedaleko parku podél indiánské řeky se rozkládá strašidelná bažinatá oblast s různorodou vegetací. Pláž v zátoce Prince Ruperta s kokosovými palmami je vhodnou příležitostí pro pikniky a potápění.

Rosalie

Přístavní město s milými domky a přátelskými rybáři je místem, odkud se pořádají výlety do nedalekých deštných pralesů v národním parku Morne Trois Pitons na jihu ostrova. Vede tu šest turistických stezek. V parku se nachází také jezera Boeri a Freshwater, obě dostupná pěšky z ulice Laudat. Hůře dostupné je Vařící jezero, trasa měří zhruba šest kilometrů a vede těžce prostupným terénem. Pokud ji však zvládnete, bude vám odměnou nádherný pohled do Údolí odpuštění, Titou Gorge a po okolí řeky Breakfast.

V sousedství parku leží také Traffalgarské vodopády – jedna z nejvíce fascinujících přírodních zajímavostí Dominiky. Burácející voda ze dvou hlavních vodopádů padá do rozeklaných tůní, mezi obrovské černé skály obrostlé mechem, kapradím a orchidejemi.

Roseau

Metropole Dominiky je malé a přátelské město s překvapivě velkým počtem nádherných zachovalých starých budov. Ulice jsou vyzdobeny tradičními atraktivními vzory, nechybí květiny a rozkvetlé stromy. Jedním z nejdůležitějších míst je staré Trhové náměstí, které bylo přebudováno v pěší zónu s desítkami obchodů a restaurací.

Mezi náměstí a mořem stojí stará pošta, v současnosti sídlo Dominikánského muzea, které je vděčným cílem návštěv cestovatelů. Zdi pošty v ulici Hillsborough v Přední zátoce jsou pokryty malebnými reliéfy a výjevy, které zobrazují rozvoj poštovních služeb v Dominice. Zajímavá je také Filatelistická přepážka v útrobách budovy.

Tržiště, které se rozkládá na severním konci třídy Bay, je fascinující především v pátek a sobotu ráno, kdy to tu doslova kypí životem. Přímořská zeď byla dokončena v roce 1993 jako součást rozsáhlých prací, které tuto část Roseau proměnily v krásnou přímořskou oblast známou spíše jako bulvár Dame Eugenia Charles. Přístavní hráz v Roseau, zničená v roce 1979 hurikánem David, byla přestavěna na moderní místo, u něhož stále kotví jachty a malé loďky. V roce 1995 bylo navíc dokončeno nové molo ve tvaru T, které dnes slouží pro křižníky a válečná plavidla. Příjemnou promenádu se stromy a lavičkami tvoří cesta ze Starého mola na třídu Victoria.

Botanickou zahradu o rozloze 40 akrů z roku 1980 tvoří především arboretum. Cestovatelé tu najdou obrovské množství zajímavých rostlinných druhů, v ptačím útočišti navíc mohou spatřit také vzácné druhy papoušků.

Rozloha: 751 km2

Počet obyvatel: 72 000

Hlavní město: Roseau (22 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Východokaribský dolar (ECS) = 100 centů