Dominikánská republika

Celý ostrov Hispaniola objevil na konci 15. století Kryštof Kolumbus. O sto let později došlo k rozdělení na francouzskou a španělskou část. Po několika více či méně úspěšných pokusech vyhlásila země v polovině 19. století nezávislost. Od konce 19. století narůstal vliv USA. Dominikánská republika se účastnila 2. světové války na straně protihitlerovské koalice. V šedesátých letech byl opět patrný tlak USA, dnes jsou poměry stabilizované.

KDY A JAK

Dominikánská republika zaujímá dvě třetiny ostrova Hispaniola, je proslulá krásnou přírodou, plnou palmových hájů, horských pohoří, modrého moře, bílými plážemi a fantastickými korálovými ostrůvky. Ideální dobou pro dovolenou jsou měsíce říjen až květen, protože v červnu až září se dají očekávat dešťové srážky.

Vzhledem k ostrovní povaze lze do tohoto malého státečku cestovat prakticky pouze letecky, přičemž z České republiky sem v současné době nelétá žádný spoj. Do hlavního města Santo Dominga však existují pravidelné spoje z mnoha velkých evropských měst, z nichž neblíže je Frankfurt nad Mohanem. Dále je možné letět například z Mnichova, Bonnu, Düsseldorfu, Amsterodamu, Paříže, Madridu a Barcelony. Další možností je let do Spojených států – na floridské letiště v Miami. Odtud létá řada kvalitních společností do celého Karibiku.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na slušné úrovni, co se týče soukromých zdravotnických kapacit, které jsou určené speciálně pro turisty. Svěřit své zdraví státním nemocnicím a ambulancím příliš nedoporučujeme. Veškerá péče se musí platit v hotovosti, proto doporučujeme uzavřít dobré zdravotní pojištění před cestou. Nejsou žádná předepsaná očkování.

Banky a směnárenské domy (casas de cambio) jsou pověřeny obchodováním s cizí měnou včetně její hotovostní výměny. Po uskutečnění směny hotovosti obdržíte doklad, který je zapotřebí si důkladně uschovat, neboť vám bude sloužit na konci vašeho pobytu při případné výměně zdejší měny zpět do měny původní (takto však lze vyměnit jen 30% z původní částky, hotovost obdržená při výběru platebními kartami není počítána). Není dobré spoléhat se na výměnu hotovosti v pobočkách bank na letišti, protože ty nebývají vždy otevřené. Většinu evropských měn uplatníte bez problémů v Banco de Reservas a některých dalších bankovních ústavech, česká koruna je zde v podstatě nesměnitelná. Hotovost lze také příležitostně vyměnit i v některých hotelech, kurz je přibližně stejný jako v bankách. Většina hotelů, restaurací a obchodů bez problémů akceptuje platební karty. V některých bankách můžete uskutečnit výběr hotovosti z platební karty na přepážce, tzv. Cash Advance, obvykle za poplatek pět procent z částky. Takto lze však uplatnit většinou jen platební karty VISA a American Express. Cestovní šeky Thomas Cook a platební karty Eurocard/Mastercard lze uplatnit v kanceláři Vimenca, Av. Abraham Lincoln 306, Santo Domingo, tel.: 532-73181 či v Banco del Comercio Dominicano v Puerto Plata, tel.: 586-2350.

Hotely bývají v nižších částech měst. Průměrná cena ubytování v nejlepších hotelích je kolem 140 USD na osobu a den plus 23 procentní daň. Tyto hotely ale bývají beznadějně obsazené, proto je lepší si pokoj předem rezervovat. Ubytování v menších hotelích je levnější, průměrná cena se pohybuje okolo 130 USD pro dvě osoby. Kvalita poskytovaných služeb se přitom v jednotlivých hotelech výrazně liší, všeobecně platí, že úroveň nejlepších hotelů se vůbec nedá srovnávat s úrovní hotelů stejné kategorie například na Bahamách.

Typické pro zdejší kuchyni je dušené maso společně s dušenou nebo čerstvou zeleninou, které se podává s polévkou. Pochoutkou jsou i malé kousky kuřete s citrónem a oregánem. Výborná jsou také jídla z darů moře a rozličné zeleninové a ovocné saláty. Tradiční jsou smažená jídla, která bývají dosti mastná. Z nealkoholických nápojů jsou tady nejvíce rozšířeny různé druhy džusů. Nejoblíbenějším pivem je značka Presidente společně se Quisqueya a Heineken. Rum seženete v Dominikánské republice na každém rohu. Nejoblíbenější je světlý rum s ovocným džusem a jinými nealkoholickými nápoji. Dovážené nápoje jsou velmi drahé. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ, používají se americké typy zásuvek. Dodávky elektrické energie jsou často přerušovány i na několik hodin, při nočních výletech je proto dobré vybavit se příruční svítilnou nebo baterkou. Mnoho místních zařízení je vybaveno vlastním, obvykle velmi hlučným generátorem.

DOPRAVA, ČAS

Půjčovny osobních automobilů, motocyklů a kol, kterých je v každém turistickém středisku dostatek, poskytují svoje poměrně kvalitní služby držitelům mezinárodního řidičské průkazu. Většinou požadují zálohu, kterou vyplácejí zpět po vrácení nepoškozeného vozidla. Věnujte pozornost dobrému pojištění. Vůz se půjčuje pouze osobám starším 25 let. Půjčování osobních automobilů se však příliš nedoporučuje, protože zdejší cesty nejsou v dobrém stavu a hodně domorodců jezdí pod vlivem alkoholu. Dopravní předpisy, ani ty nejzákladnější, se proto moc nerespektují. Jezdí se vpravo. Hlavními dopravními tepnami země jsou dálnice ze Santa Dominga do Elia Pina Higuey, Santiaga a Monte Cristi. Doporučujeme cestovat vozem s náhonem na všechna čtyři kola, což platí hlavně pro období dešťů. Při cestování do oblastí, kde jsou vojenská zařízení, je třeba se podřídit všudypřítomným vojenským kontrolám, které jsou však většinou pouze formální.

Kvalitní autobusová doprava s pohodlnými a klimatizovanými vozy je provozována zejména mezi velkými městy. Taxíky stojí na každém rohu. V zemi existuje několik pravidelných leteckých linek mezi Santo Domingo, Santiago, Samaná, Punta Cana a Puerta Plata. Tento způsob dopravy je poměrně drahý, lze však využít některé charterové lety. Dopravu v Santo Domingu zajišťují velkokapacitní autobusy, minibusy a taxíky, kterých tu jezdí více než sedm tisíc. Nazývají se Carro de Conchos. Ve starší části města se setkáte s velmi úzkými uličkami, kde je zapotřebí respektovat právo přednosti v jízdě. Místní řidiči často více než brzdy vozů používají hlasité troubení jako nástroj k uvolnění cesty. V Dominikánské republice si nezapomeňte přeřídit hodinky, oproti našemu času je zde minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ

Dominikánská republika je poměrně bezpečná země, cestovatelům tu hrozí především drobné krádeže. Přesto tu existují čtvrti, zejména chudinské, kam se rozhodně nedoporučuje cestovat. Hrozbou je i černá směna peněz, při níž hrozí krádeže i podvod. Jakákoliv operace s drogami je samozřejmě přísně trestána.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

La Romana

Město se 100 tisíci obyvateli se nachází na východ od San Pedra. Milovníky památek však příliš nepotěší, protože jde spíše o důležité obchodní a průmyslové centrum. Důkazem mohou být výrobny cukrové třtiny či jiné závody. Mezi hrstku památek uvnitř města patří starobylý kostel Santa Rosa de Lima a kino Colón poblíž rozlehlého Centrálního parku nebo významná komerční zóna s kostelem Mercado Modelo v jeho sousedství.

Více zajímavostí najdou zvídaví cestovatelé za branami La Romany. Jedna ze tří hlavních cest totiž vede do vesnice Guaymatu, kam jezdí z města čtyřikrát do hodiny autobus. Vedle mnoha obchodů a restaurací tady mohou turisté nají amfiteátr a regionální archeologické muzeum, do něhož je umožněn přístup zdarma.

Další příjemný výlet může směřovat na Isla Catalina, a to buď individuálně či organizovaně s některou z mnoha místních cestovních kanceláří. Impozantní příroda je přísně chráněna. V roce 1996 byly vyhlášeny nové ekologické předpisy a jejich porušení je tvrdě trestáno. Vše, co by mohlo ohrozit místní nezasaženou vegetaci, je předem odsouzeno k tučné pokutě. Ne nadarmo byla místní fauna a flora zapsána do seznamu Sistema Natural de Areas Protegidas. Východně od La Romany se nalézají národně chráněné oblasti Casa du Campo a Río Chavón, které jsou jako stvořené pro odpočinek turistů. Hříchem by bylo nenavštívit krásné pláže s bílým pískem a skvělými příležitostmi pro koupání mezi útesy.

Puerto Plata

Hlavní město na Atlantském pobřeží, které je známé i jako Jantarové pobřeží, bylo založeno v roce 1502. Historická část města leží v srdci současné Puerto Platy. Cestovatele tu nadchnou především dřevěné stavby a několik barevně zdobených nových budov. Určitě doporučujeme navštívit koloniální pevnost San Filipe na konci Malecón, která je nejstarší v Novém Světě.

Další zajímavostí je Muzeum dominikánského jantaru s obrovskou sbírkou drahého kamení. Pokud vás vzácné kousky uchvátí natolik, že zatoužíte po jejich vlastnictví, navštivte obchod s jantarem na Playa Dorada Plaza. Za návštěvu stojí návštěva místní katedrály, ctitelé historie by neměli vynechat pozůstatky Vieja Logia a Pargue Centralu. Z novějších staveb stojí za zmínku muzeum umění Taino-Beller y San Filipe, v němž jsou umístěny repliky mnoha divů, které si cestovatelé mohou za rozumnou cenu koupit.

Všechny zmiňované zajímavosti je také možné spatřit z místního výletního vláčku, který jezdí třikrát denně za pouhých 11,50 USD. Lístky na vlak je možné koupit u Discount Plaza, hotelu Heavens (Playa Dorada), Bayside Hill (Costambar) a Sand Castle. Odpočinek lze strávit na místní pláži, která leží východně od města a je dva kilometry dlouhá. Východně od zdejšího letiště leží druhá plážová oblast Playa Dorada s golfovými hřišti a dalšími sportovišti. Večer strávený na diskotékovém parníku si určitě nenechají ujít příslušníci mladší generace, které tu potěší i levné ceny alkoholických nápojů a mnoho tanečníků a tanečnic ovládajících americké tance.

Pouhý jeden kilometr od Puerto Platy jsou pozůstatky lanovky, která vedla na vrchol Loma Isabel, vysoký 779 metrů. Lanovka však byla bohužel před několika lety zrušena a na vrchol se návštěvník může pouze dívat, a nebo si pořádně šlápnout do bot. Určitě to nejsou zbytečně vyplýtvané síly, protože tu stojí překrásně zpracované socha Krista jejíž pohled směřuje na celé Puerto Plata. Zároveň je tu také několik řemeslnických obchůdků, kaváren a botanická zahrada s nádherným pohledem na pobřeží a místní pohoří. Milovníkům zvířat udělá velkou radost přítomnost koní, které si tu mohou vypůjčit k romantickým projížďkám.

Santo Domingo

Hlavní město země založil na konci 15. století Kolumbův bratr Bartoloměj.Od té doby to bylo první hlavní město Španělské Ameriky. Smutnou historickou událostí byl roku 1502 hurikán, který Santo Domingo poškodil a lidé se museli přestěhovat na západní břeh řeky. Po dlouhá léta bylo město základnou pro vyplouvání jednotlivých výprav za objevováním stále nových kolonií. Jedním z mnoha objevitelů, jehož škorně šlapaly po santodomingské dlažbě, byl také Ponce de León, který objevil Portoriko, nebo Hernán Cortés, který zahájil útok na Mexiko. Na cestu za objevením Tichého oceánu odtud vyrazil objevitel Balboa a Diego de Velázguez se tady zapsal do historie Kuby, když ji tu vyhlásil samostatnou zemí.

Santo Domingo bylo právem zapsáno do seznamu UNESCO, protože ukrývá mnoho památek. Na západním břehu řeky to jsou především budovy z 16. století. Nejznámější z nich je Centro de Información Numismatica, v němž jsou tisíce mincí ražených už v 16.století. Mnoho z nich pochází z pokladů, které v různých koutech Karibiku zakopali korzáři. Současně se ve staré části města nachází několik dalších muzeí, katedrál i místní univerzita. Unavený cestovatel uvítá téměř na každém kroku roztroušené kavárny, bary a další nejrozličnější místa pro odpočinek a relaxaci.

Rozloha: 48 730 km2

Počet obyvatel: 7,6 milionu

Hlavní město: Santo Domingo (2,4 milionu obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: Peso (DOP) = 100 centavů