Eritrea

Země byla nejdříve součástí Etiopského císařství a později patřila k Osmanské říši a Egyptu. Po dobytí Itálií bylo území koncem 19. století prohlášeno za kolonii. V první polovině 20. století bylo součástí Italské východní Afriky, následně okupované Velkou Británií. Hnutí za nezávislost Eritreje se v 70. a 80. letech změnilo ve válku proti etiopské okupaci. V roce 1993 byl na základě referenda o nezávislosti vyhlášen nový stát.

KDY A JAK

Půvabná Eritrea má tři klimatické oblasti. Dobu své návštěvy musíte přizpůsobit tomu, kdy se sem hodláte vypravit. Počítejte s tím, že v centrálním regionu panují největší teploty okolo 35 °C v květnu, zatímco v prosinci až únoru může rtuť teploměru ukázat teploty na hranici bodu mrazu. První sezóna dešťů je v březnu a dubnu, ale nejtěžší deště přichází až v červnu a trvají do začátku září.

Pobřežní oblasti jsou po celý rok velmi horké. Nejvyšší teploty kolem 25 až 40 °C tady panují od června do srpna. Stupnice teploměru málokdy ukáže méně než 18 °C. Na severním pobřeží prší od prosince do února, na jižním pobřeží obvykle celý rok nespadne ani jedna kapka.

Západní oblasti zažívají nejvyšší teploty přes 40 °C od dubna do června. Nejstudenější měsíc s průměrnou teplotou kolem 12 °C je prosinec. Mezi dnem a nocí jsou velké teplotní rozdíly. Sezóny dešťů přicházejí v podobných měsících jako v centrální oblasti. Do Eritreje se létá. Nejbližší letiště, které může turista využít, je ve Frankfurtu nad Mohanem (pravidelná linka létá dvakrát týdně), Římě (dvakrát týdně) či Londýně (třikrát týdně, let trvá přibližně sedm hodin).

Po souši se do Eritreje dostanete po přijatelných silnicích z Etiopie a Džibutska. Po moři vede cesta z některých významných evropských přístavů do Assabu a Massawy. Část massawského přístavu však byla během posledních bojů o nezávislost zničena.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je v Eritreji na hrozivé úrovni, mimo největší města prakticky neexistuje. Může být velmi nebezpečné vydat se do rukou eritrejských lékařů, protože nemají dostatečné znalosti ani zkušenosti. Turisté by si měli do Eritreje dovézt vlastní léky, v lékárnách je velký nedostatek i základních medikamentů. Navzdory všem nepříznivým podmínkám léčby lékaři požadují po každém turistovi platbu v hotovosti, proto nezapomeňte na kvalitní pojištění před cestou. Počítejte však s tím, že vám náklady na léčbu budou proplaceny až po návratu.

Eritrea je cenově přijatelnou zemí, ve které stačí skromnému turistovi kolem 15 USD denně. V zemi je ale možné utratit daleko více. Při pobytu v kvalitním hotelu, stravování v hotelové restauraci a pronájmu vozu i 250 USD denně. Platební karty ani cestovní šeky nemá cenu do Eritreje vozit.

Ubytovacích kapacit je v Eritreji přiměřené množství, mnoho kapacit patří státu. Ceny závisí na velikosti pokoje a vzdálenosti hotelu od hlavního města Asmary. Platí totiž, že kvalitnější a tudíž dražší hotely jsou jen v metropoli. Platit je nutné hotově a v dolarech.

Cestovatelé v Asmaře naleznou tři opravdu dobré hotely, Hamasien (tel. 12-3411), Salam (tel. 12-7244, fax 12-0662) a Ambassoira (tel. 12-3222, fax 12-2595). Cenově přijatelné hotely v Asmaře jsou Ambassador (tel. 12-6544, fax 1-6545), Keren (tel. 12-0740), Nyala Hotel (tel. 12-3111, fax 12-2914), Expo a Bologna. Dobré hotely fungují také ve městě Massawa, kde najdete mimo jiné hotely Dahlak (tel. 55-2725), Gurgussum (tel. 55-2522) nebo Red Sea (tel. 55-3710). V menších městech jsou spíše apartmány a bungalovy.

Restaurací je dostatek především ve velkých městech a podávají nejčastěji italská jídla. Pokud vás cesta po Eritreji zavede do města Massawa, nezapomeňte navštívit tradiční rybářské bary a hospůdky. Zdejší kuchaři dokáží připravit fantastické dary moře, zejména krevety a humry. Ke každému jídlu se přidává pečivo, buď tenký pšeničný chléb kitcha nebo palačinky injera. Eritrejské speciality bývají velmi kořeněné.

Pijí se ovocné džusy, limonády a především čaj a káva, často silně oslazená. Ve vzdálených regionech Eritreje dostanete kávu s černým pepřem a cukrem. Odmítnout ji znamená urazit hostitele. Elektrické napětí je 110/220 V.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu po území Eritreje potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Auto si můžete pronajmout v některé z hrstky půjčoven, které působí v Asmaře. Počítejte ale s tím, že pozemní cestování je nebezpečné. Většina silnic je v hrozivém stavu a nemá pevný povrch. Rizikem jsou také nevybuchlé pozemní miny a další munice, která už připravila o život řadu obyvatel venkova. Ačkoliv čištění odlehlých regionů od min stále pokračuje, doporučujeme si cestu do těchto míst rozmyslet. Nejvíce zaminované jsou oblasti severně a západně od města Keren. Při cestách vozem dodržujte tato bezpečnostní opatření: vyhněte se vedlejším silnicím, pokud to je možné, buďte neustále ostražití, nejezděte v noci a za špatného počasí. Rozhodně se vyhněte silnicím, po kterých očividně dlouhou dobu nikdo nejel! Právě na nich se nachází nejvíce pozemních min.

V Eritreji se jezdí vpravo, hlavní tahy vyčištěné od min spojují všechna hlavní města. Mnoho komunikací je sjízdných pouze terénním vozem s pohonem všech čtyř kol. Na obnově silnic zničených válkou vláda usilovně pracuje.

Hromadnou dopravu zajišťují autobusy a minibusy, které jezdí do většiny měst a vesnic. Při nebezpečných cestách do vzdálených oblastí se však často budete muset spolehnout pouze na vlastní nohy. Naopak při cestách mezi městy Asmara, Teseney, Adit Quala a Senafe můžete využít dálkové autobusy. Taxíky najdete na letištích a ve větších městech. Jízdné je rozumné sjednat ještě před nasednutím. Eritrejské aerolinky zajišťují pravidelné lety mezi městy Assab a Asmara. Oproti našemu času je v Eritreji plus dvě hodiny.

NEBEZPEČÍ

Eritrea je z bezpečnostního hlediska problematickou zemí, které by se cestovatelé měli raději vyvarovat. Stát má stále nepříliš dobré vztahy se sousední Etiopií, se kterou byla na konci 90. let 20. století v krvavém konfliktu. Během něj se odehrávaly tvrdé boje zejména v pohraničí, když byly některé oblasti zpustošeny leteckými nálety. Vzhledem k tomu, že boje mohou opět propuknout, a to bez varování, důrazně varujeme před cestami do Eritreje.

Rizikem jsou nejen napjaté vztahy v oblasti, ale i nábožensky motivované útoky na turisty, ke kterým v zemi občas dochází. Teroristé jsou činní především v blízkosti eritrejských hranic se Súdánem severně a západně od hlavní silnice mezi městy Keren a Barentu. K těmto útokům dochází i podél pobřeží severně od Massawy. Zahraniční zdroje hovoří o tom, že vzbouřenci také položili stovky nových pozemních min v těchto oblastech.

Naopak kriminalita je v Eritreji poměrně nízká. V Asmaře a dalších velkých městech dochází obvykle maximálně ke krádežím a drobným loupežím. Cestovatelé by měli dodržovat běžná bezpečnostní opatření – především by neměli ukazovat cennosti a peníze na veřejnosti.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Z Eritreje si můžete přivézt desítky krásných suvenýrů – tradičních kopí, bubnů, koberců či vyřezávaných masek. Počítejte s tím, že na tržištích budete muset smlouvat, a to vehementně. Pokud ale zamíříte do obchodu ve větším městě, většinou narazíte na pevné ceny.

V Eritreji však nemusíte jen nakupovat suvenýry. V Asmaře je například několik hudebních klubů. Pokud si chcete zahrát kulečník, navštivte bar Lodi u hotelu Nyala nebo bar Oriente u mešity Khalufa el Rashidin.

Nezapomenutelným zážitkem je návštěva eritrejských údolí u Asmary. Pokud máte dostatečně pevnou zadnici, radíme vám, abyste si v hlavním městě najali velblouda a vydali se do údolí na jeho hřbetu. Nic stylovějšího v Eritreji nezažijete.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Asmara

Nynější hlavní město země bylo na začátku 19. století pouze malou skupinou osad. Metropolí se stalo až v roce 1897, kdy první italský civilní guvernér Eritrey Ferdinando Martini přenesl svůj úřad z města Massawa právě do Asmary.

Italské vlivy jsou v Asmaře patrné dodnes a turisté je poznají především v architektuře. Důkazem je velkolepá katedrála z roku 1922 v lombardském stylu. Stojí poblíž ústředního tržiště, na němž se prodává různorodé zboží – ovoce a zelenina, koření, použitý nábytek, keramika, řemeslnické výrobky a oblečení.

Ve městě je velké množství chrámů a mešit, které můžete navštívit. Na stavbu největší mešity ve městě Khalufa el Rashidin byl použit honosný mramor. V sousedství této mešity se nachází další tržiště, na kterém obchodníci nabízejí zlaté a stříbrné šperky. Hlavní třídy lemují palmy a košaté pestrobarevné stromy.

Centrem veškerého života ve městě je Třída osvobození. Táhne se od Státního administrativního centra směrem k východu. Najdete na ní Asmarské divadlo z roku 1918, katolickou katedrálu, úřady městské správy, ministerstvo školství, soudy i centrální banku. Každé odpoledne můžete vidět místní obyvatele, jak se procházejí po této třídě, potkávají se s přáteli a baví se nad kávou, čajem nebo ovocnými nápoji v některém z velkého množství barů a zdejších kaváren. Bývalá rezidence koloniálních vládců, palác Ghibi, v současnosti slouží jako muzeum. Velmi zajímavá je také univerzita a Fontána Mai Jahjah.

Severozápadně od Asmary se nachází Keren, něco jako miniatura metropole. Keren byl za druhé světové války místem bojů mezi Brity a Italy. Vzpomínkou na krvavé časy je vojenský hřbitov. Jsou tu i zajímavá náboženská místa, například hrobka Said Abu Bakr el Mirgani a Mariam de Arit. Na cestě z Asmary do Kerenu je pozoruhodný klášter Sina.

Asseb

Město v jihovýchodním cípu země v provincii Denkalia. Asseb je moderním městem s desítkami nádherných pláží. Období turecké a egyptské koloniální vlády tu zanechalo množství zajímavých staveb. Najdete tu například hrobku Saida Mustafy wad Hasana.

Cestovatelé sem však míří kvůli odpočinku. Vlny Rudého moře nabízejí bezpočet skvělých chvil při koupání či potápění za pestrobarevnými rybami. Milovníci rybaření si tu také přijdou na své. Mohou si pronajmout loď a za časného rána vyrazit za úlovkem. Nikdy se nevrátí s prázdnou.

Massawa

Významné město starých časů. Massawa bývala důležitým obchodním centrem a dodnes zůstává největším přírodním hlubokomořským přístavem v Rudém moři. Jestliže je Asmara označována za italské město, v Massawě převládají turecko-egyptské vlivy. Architektura obráží období vlády osmanské a egyptské říše od 16. století až do konce 18. století.

Massawa se dělí na tři části: Batsa, Twalet a Idaga. Nejdůležitější část Idaga je propojena hrázemi s ostrovy Batsa a Twalet. Přístav a staré město bylo zničeno během občanské války, ale i dnes je velmi působivé. Zničení naopak unikla velkolepá mešita Iman Hanbeli. Ostrov Batsa má desítky malebných restaurací, kaváren a barů. Můžete odtud plout na ostrov šejka Saida, který je častým místem pikniků.

Ostrov Twalet je perfektní ukázkou italské architektury. Také tady je dosti poničený palác Ghibi. Původně byl postaven v 15. století, ale prošel mnoha přestavbami. V poslední válce byl značně zpustošen, potřebuje pořádnou opravu. V Přístavním klubu přístupném široké veřejnosti najdete restauraci, muzeum, malou knihovnu a sportovní zařízení. Na Twaletu je také letiště a hlavní trh. Severně odtud je bělostná písečná pláž Gergussum, která je perfektním místem ke koupání.

Pokud jedete do Massawy z Asmary, čeká vás kouzelná cesta. V serpentinách sestupuje z výšky 2438 metrů až k hladině moře a poskytuje panoramatický pohled na pobřežní pustinu. Vede také kolem známého ortodoxního kláštera Debre Bizen a míjí rozsáhlé citrusové plantáže.

Nakfa

Nejdůležitější město provincie Sahel a symbol eritrejského odporu během těžkých chvil na konci sedmdesátých a začátku osmdesátých let. V současnosti Nakfa prochází obnovou, ale turisticky je zajímavá především kvůli svému okolí poznamenanému těžkou občanskou válkou.

Za hranicemi města je Denden, kde se stále rozkládají mohutné zákopy. Nedaleká nejdůležitější vojenská základna Afabet dodnes nese známky těžkého bombardování. Severozápadně od Nakfy leží Orota, podzemní město povstalců. Sousední pohoří Rora Haba bylo úkrytem partyzánů, ale vědce z celého světa láká kvůli něčemu úplně jinému – rozsáhlým archeologickým nalezištím.

Rozloha: 121 143 km2

Počet obyvatel: 3,5 milionu

Hlavní město: Asmara

(360 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: tigriňa, arabština

Náboženství: křesťanství, islám

Měna: Nakfa (NKFA) = 100 centů