Federace svatý Kryštof a Nevis

Koncem 15. století ostrovy objevil Kryštof Kolumbus, poté se zde usadili nejprve Angličané, později Francouzi, kteří založili hlavní město Basseterre. Od konce 18. století až do poloviny 20. století byly ostrovy jako britská korunní kolonie součástí Závětrných ostrovů. V dalších letech pak spadaly pod Západoindickou federaci. Nezávislost v rámci Commonwealthu byla vyhlášena v roce 1983.

KDY A JAK

Svatý Kryštof a Nevis je jedním z mnoha rájů Karibiku, který je jako stvořený pro milovníky idylických dovolených. Dlouhé bílé pláže lemované palmami jsou vhodné nejen pro perfektní relaxaci, ale úchvatné podmořské korálové útesy v jejich těsné blízkosti potěší i ctitele potápění. Je velmi těžké jednoznačně rozhodnout, kdy je nejlepší doba pro návštěvu souostroví. Počasí je totiž příjemné po celý rok, přesto se jako nejvhodnějším obdobím cestování na Sv. Kryštof a Nevis jeví suché měsíce od listopadu do května. Teplota kolísá mezi 17 a 33 °C, vane mírný mořský vítr s malými nočními srážkami.

Na malebné souostroví létá z Evropy celá řada renomovaných společností. Let například z Londýna na mezinárodní letiště Robert L. Bradshaw, které je od hlavního města souostroví Basseterre vzdálené přibližně dvě míle, trvá rovných osm hodin. Druhé letiště na souostroví Newcastle Airport je vzdálené od metropole Nevisu Charlestownu přibližně půl míle a může obsluhovat pouze malá, dvoumotorová letadla, takže je využíváno zejména při dopravě mezi blízkými karibskými ostrovy.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je přiměřená, je však velmi drahá. Při převozech do kvalitních nemocnic počítejte s tím, že může jít o částky vyšší než tisíc dolarů. Ve zdravotnických zařízeních také často čekají platbu v hotovosti, kterou upřednostňují i před mezinárodním pojištěním. Přesto toto pojištění důrazně doporučujeme, před odjezdem se informujte u své pojišťovny, zda bude platba při případném ošetření provedena přímo pojišťovnou nebo zda vám budou náklady za poskytnutou zdravotnickou péči proplaceny až zpátky v ČR. Očkování proti žluté zimnici a choleře jsou vyžadovány, když cestovatel přijíždí z rizikových oblastí, například z Afriky.

Vzhledem k tomu, že je souostroví vyhledávaným cestovatelským rájem, jsou služby na velmi vysoké úrovni. Obecně platí, že ceny jsou nižší během slabé turistické sezóny od středu dubna do listopadu. Na obou ostrovech je kolem dvaceti hotelů, luxusní na Sv. Kryštofu. Většinou jde o vkusně přestavěné staré domy a farmy či malé rodinné hotely, všechny nabízejí vysoký standard a komfort. Existuje tu i několik penzionů.

Restaurace a bary jsou nedílnou součástí dovolené na krásném souostroví. Pyšní se výbornou pověstí a zdejší kuchyně je kombinací mnoha vlivů, indických, kreolských, severoamerických i francouzských. Většina podniků však nabízí i kontinentální menu. Restaurace na Nevisu nejsou tak rozšířené a využívají je spíše místní než turisté. Specialitami jsou přírodní rostlinné polévky, humr a skopové, hovězí a želví dušené maso. Excelentní místní alkoholické nápoje si cestovatelé okamžitě oblíbí, dostupné jsou i dovážené nápoje. Platit je možné bez problému i kreditními kartami. Elektrické napětí je 230 V, 60 HZ, ale mnoho hotelů má 110V.

DOPRAVA, ČAS

Pokud si chcete půjčit automobil, můžete využít služeb některé z mnoha půjčoven na obou ostrovech. Potřebujete však dočasnou řidičskou licenci, o kterou musíte požádat na dopravním oddělení policie. Jezdí se stejně jako ve Velké Británii vlevo, značení je stejné.

Taxi najdete na každém rohu. Jízdné je sice fixní, ale jde bez problémů usmlouvat. Počítejte s tím, že mezi 22 a 6 hodinou jsou sazby o polovinu vyšší, o dalších 20 procent se načítají při předem objednané jízdě. Minibusy zajišťují dopravu mezi mnoha místy. Trajekty jezdí mezi Basseterre na Svatém Kryštofu a Charlestownem na Nevisu. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Svatý Kryštof a Nevis je relativně bezpečným místem planety, ale pohyb přesto vyžaduje opatrnost. Cestovatelé se nejčastěji stávají obětí pouličních ozbrojených loupeží, krádeží či vloupání do hotelových pokojů. Nedoporučujeme proto nosit cennosti viditelně například na krku a nechávat věci v autech a na plážích. V hotelech je lepší umisťovat cennosti do trezorů. Jakákoliv operace s narkotiky je přísně trestána.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Basseterre

Zjednodušený francouzský název znamená Nížina a do francouzských námořních map muselo být Basseterre zaneseno už někdy kolem rolu 1620. V pozdějších letech se přes tuto chudou oblast přehnalo mnoho zemětřesení, záplav, hurikánů a nájezdů dobyvačných útočníků. Přes všechna úskalí historie si město na horizontu zelených hor dodnes ponechalo řadu elegantních rysů dřívější doby. Dnes je Basseterre hlavním městem souostroví a zároveň nejdůležitějším městem svatého Kryštofa.

Impozantní budova s mohutnou kupolí je připomenutím významu obou ostrovů jako kolonií pro pěstování cukrové třtiny. Je to Pokladnice, kolem níž projde prakticky každý návštěvník, který ostrov navštíví. Významné je i Kruhové náměstí, které je památkou na doby, kdy oběma ostrovům vládli britští koloniální úředníci. Náměstí je maličkou napodobeninou skutečného Picadilly v Londýně. Uprostřed náměstí stojí světle zelená bronzová stavba – Pamětní orloj Berkeley – zdobená věž se čtyřmi stěnami s hodinami.

Anglikánský kostel sv. George byl vysvěcen už v roce 1670, ale než získal současnou podobu, byl několikrát zničen. Náměstí Nezávislosti bylo původně vybudováno v roce 1790, aby se tu konaly dražby otroků a zasedání rady. V roce 1983 bylo oficiálně pojmenováno na počest nezávislosti ostrova Sv. Kryštofa a Nevisu na Velké Británii.

Sv. Kryštof, na němž Basseterre leží, má rozlohu zhruba 100 čtverečních kilometrů a rozkládá se na třech sopečných vrcholcích rozdělených hlubokými roklemi. Na jihovýchodě je sv. Kryštof tvořen poloostrovem se slanými jezírky a nádhernými plážemi. Ve středu ostrova se nachází odpočívající sopka Mount Liamuiga vysoká 1140 metrů. Původně se jmenovala Hora utrpení, ale později se vrátila k původnímu karibskému názvu, který znamená Úrodná země. Podhůří na severu ostrova kryjí plantáže cukrové třtiny a pastviny. Neobdělávané nížiny jsou plné lesů a ovocných stromů.

Charlestown

Nejdůležitější město Nevisu má velmi pestrou historii. Bylo vystavěno v oblasti, kterou před útoky dobyvatelů chránila pevnost Charles a Černé skály. Narodil se tady Alexandr Hamilton a jeho rodný dům byl pečlivě přebudován na muzeum. Původní dům z roku 1680 totiž zničilo na konci 19. století zemětřesení. Časté otřesy půdy poničily většinu původních kamenných staveb z 18. století. V dalších letech proto byly domy stavěny tak, že základy byly z kamene a zbytek domů ze dřeva. Charlestown je rovněž sídlem nejstarší synagogy v Karibiku. Tržiště je plné života v úterý, ve čtvrtek a sobotu ráno. Nedaleká odzrňovací stanice bavlny má nejvíce práce v období sklizně od března do dubna.

Nevis je menší, ale krásnější než Sv. Kryštof. Ústřední vrchol Nevisu je obvykle zakryt mraky a mlhou. Kolumbovi připomínal španělské hory se sněhovými čepicemi, proto ostrov nazval Las Nieves. Pro místní obyvatele je ostrov zemí dobré vody. Atmosféra Nevisu je příjemná. Hlavní plodinou, která se tu pěstuje, je bavlna.

Rozloha: 360 km2

Počet obyvatel: 50 000

Hlavní město: Basseterre (20 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Východokaribský dolar (ECD) = 100 centů