Federativní státy Mikronésie

V 17. až 19. století bylo souostroví španělskou kolonií, na konci 19. století převzalo nadvládu Německo. V urputných bojích 1. světové války ostrovy obsadili krvežízniví japonští vojáci. Od konce 2. světové války až do devadesátých let bylo území součástí Poručenského území Tichomořských ostrovů pod správou Spojených států amerických, od konce sedmdesátých let jako Mikronéská federace. Podle písemné dohody mezi ostrovy a USA měly být republikou a volně přidruženým státem USA, v roce 1990 byla poručenská správa zrušena.

KDY A JAK

Mikronésie je krásné souostroví s dlouhými plážemi, zelenými palmami a vždy milými lidmi. Ostrovní ráj leží mimo hlavní turistické trasy, takže cizinců nikdy mnoho nepotkáte. Nejlepší doba pro návštěvu neexistuje, protože do Mikronésie se dá jet kdykoliv. Moře je teplé po celý rok, teplota se dvanáct měsíců v roce pohybuje kolem krásných 26 °C.

Do Mikronésie se létá, nejjednodušší cesta vede do filipínské Manily a odtud na mezinárodní letiště Pohnpei u hlavního města Kolonia. Dobré spojení má Mikronésie s japonským Tokiem a s Honolulu. Mezinárodní přístavy jsou Pohnpei, Chuuk a Yap, kam plují lodi s jiných států Oceánie i z Honolulu.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Lékařská péče je přijatelná, na každém ze čtyř hlavních ostrovních států Mikronésie funguje velká nemocnice a mnoho dalších zdravotnických zařízeních je na menších ostrovech. Občas ale lékaři zápolí s nedostatečnou zásobou zdravotnického materiálu, také kvalita zdravotnické péče není vždy stoprocentní.

Mikronésie je poměrně drahou zemí, protože jednotlivé ostrovy leží daleko od sebe a většina produktů se musí dovážet. Pokud budete nocovat v opravdu levných hotelech, stravovat se na tržištích a chodit pěšky, bude vám stačit kolem 100 USD denně. Středně náročný cestovatel si musí připravit 150 USD denně a velmi náročný turista bude musit každý den zalovit do kapsy i pro 300 USD. Oficiální měnou v Mikronésii je americký dolar, což odbourává problémy se směnou peněz. Platební karty a cestovní šeky jsou přijímány ve větších městech.

Hotely jsou ve většině velkých měst, ostrovní státy Chuuk, Pohnpei a Kosrae se začíná měnit na typické turistické lokality s apartmány a bungalovy. Oficiální kempy v Mikronésii nejsou, ale soukromníci umožňují cestovatelům stanovat na soukromých zahradách a plážích.

Mikronéská kuchyně je skutečně excelentní. Mezi největší speciality patří plody chlebovníku a tenké plátky syrové ryby namáčené do pepřové omáčky. Zajímavou, ale složitě popsatelnou specialitou je sakau. Vyrábí se z kořenů zvláštní rostliny, které se silou promáčknou přes kůru ibišku, čímž vznikne mírně narkotická hmota. V Mikronésii je několik speciálních sakau barů, v nichž můžete tuto zajímavost nejen ochutnat, ale také sledovat její výrobu. Ačkoliv existují restaurace v podobě rychlého občerstvení, ve většině mikronéských podniků funguje obsluha. Bývá však velmi svérázná a také velmi pomalá. Pijí se džusy z čerstvého ovoce, alkohol je na skupině ostrovů Chuuk zakázaný, takže obyvatelé vyrážejí za alkoholem na sousední ostrovy. Elektrické napětí je 110, 120 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního automobilu po Mikronésii potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny jsou pouze v hlavním městě, které trápí časté dopravní zácpy, především v ranních a odpoledních špičkách. Mnoho silnic na ostrovech je úzkých a bez zpevněných krajnic, což je nebezpečné pro řidiče i chodce. Mnoho místních řidičů se navíc často otáčí v nepřehledných úsecích a zastavuje stopařům bez směrovky nebo výstražných světech. Rizikem je i to, že na silnicích si stále hrají děti, promenádují se tu zemědělská zvířata a nepozorní chodci.

Autobusová doprava v Mikronésii neexistuje, zato je možné využívat taxíky, které jsou všude a bývají velmi levné. Dopravu mezi ostrovy zajišťují malé lodě, které ovšem většinou neplují podle pravidelného řádu. Hlavní přístavy jsou Pohnpei, Chuuk a Yap. Letouny obsluhují čtyři hlavní ostrovní státy Mikronésie. Čas je plus devět hodin na skupinách ostrovů Yap a Chuuk, plus deset hodin na Pohnpei a Kosrae.

NEBEZPEČÍ

Mikronésie je ostrovním státem s velmi nízkou mírou závažné kriminality, občas se ale turisté setkají s verbálním i fyzickým napadáním. Největší hrozbou jsou drobné trestné činy, zejména kapesní krádeže. Nenoste cennosti ani velkou hotovost příliš viditelně a neponechávejte vůbec nic bez dohledu, to platí především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi nejkrásnější suvenýry patří válečné kyje z ostrovů Chuuk. Často se kupují také sukně z trávy, barevné tašky, kamenné peníze nebo modely tradičních domorodých kánoí. Obchody se suvenýry mají obvykle otevřeno od 8 do 17 hodin.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kosrae

Nejjižnější ostrov Mikronésie je obklopený útesy a plný nezničené panenské přírody a bohatého mořského života. Ve vnitrozemí je těžce proniknutelná džungle. Pobřeží pokrývají bílé korálové pláže, které tvoří přirozené vstupy do čistého moře i úzkých romantických lagun. Zdejší skalní domky si pronajímají bohatší turisté, kteří upřednostňují soukromí malých pískových zálivů před pulsujícími letovisky. Tenká, částečně dlážděná cesta na východní straně ostrova spojuje vesnice Utwe a Tafunsak, ostatní obydlená místa jsou dosažitelné pouze lodí.

Okolí je jedním z nejpůsobivějších míst na světě. Proto není překvapením, že je cílem milovníků potápění, které sem dopravují americké společnosti a japonské lodě. V prosinci, v období páření, tu želvy kladou vejce, čemuž turisté rádi přihlížejí.

Největší vesnicí na okolních ostrovech je Lelu. Od 15. do 19. století vzkvétala jako hlavní město této skupiny ostrovů, ale dnes tu najdete jen ruiny tvořené obřími čedičovými kameny. Stále však máte možnost vidět síť kanálů, po nichž se v minulosti pohybovali lidé na kanoích. Necelých pět kilometrů od Lelu leží nynější administrativní centrum Tofol. Najdete tady většinu úřadů, poštu, nemocnici i univerzitu.

Kosrae je také jedním z nejvíce nábožensky založených oblastí Mikronésie, a to především díky misionářským snahám v 19. století. Proto tu najdete několik kostelů, který bývají plné v sobotu. Celkově není Kosrae příliš známým a turisty okupovaným ostrovem. Funguje tu však i několik dobrých hotelů, půjčoven automobilů a restaurací. Díky krásné přírodě Kosrae, vlídnému obyvatelstvu a rostoucímu zázemí pro návštěvníky z celého světa je pouze otázkou času, než se z něj stane oblíbená turistická destinace.

Pohnpei

Největší ostrov Mikronéské federace se může chlubit členitým vnitrozemím i tím, že se tu nalézá hlavní město Kolonia. Pohnpei je vulkanického původu. Jeho hlavní tvář představují okrajové strmé útesy, skryté laguny a lesy rozeseté na okrajích ostrova. Pobřežní pás je navíc z velké části pokrytý nehostinnými bažinami, ale přístup k moři tvoří krásně udržované umělé pláže. Kousek od ostrova leží hned několik atolů, které jsou naopak překrásnými plážemi proslulé.

Jedním z nejzajímavějších míst ostrova Pohnpei jsou ruiny Nan Madol – středověkého města ne nepodobného italským Benátkám, protože bylo vybudováno na celkem 93 uměle vytvořených ostrůvcích. S výstavbou se podle nejrůznějších archeologických průzkumů začalo už v 5. století, ale některé budovy pochází až ze století patnáctého. Hlavní budovy byly stavěny z obrovských několik tun těžkých a až šest metrů dlouhých kamenů. Některé z nich tvoří zeď, dvanáct metrů vysokou a pět metrů širokou. Nan Madol se nachází na pobřeží a je nejlépe dosažitelné lodí. Celá oblast je místem jako stvořeným pro dobrodružné výlety a poznávání.

Další atrakcí je dokonalá podmořská krásy atolů Ant a Pakin. Oblíbené jsou zejména podmořské cesty za krásami korálů, děsivou hrdostí žraloků a sledování úchvatných skoků létajících ryb. Pohnpei má hned dvě kulturní centra, kde turisté najdou zajímavé ukázky místního života včetně výroby domácích nástrojů, suvenýrů i tradičních jídel. Pohnpei je zkrátka místem, kde se snoubí krása, historie a kultura.

Yap

Pravděpodobně nejkrásnější ostrov Mikronésie plný středověkých tradic, fascinujících legend a zajímavých kultur. Mezi jeho přednosti patří malé ručně vyráběné domky na pobřeží. Oblíbené jsou výlety do domorodých vesniček, sledování tradičních slavností a tanců, výroby ručních výrobků řemeslníky a pestrobarevný podmořský život. Turisté rovněž míří do místních vysočin pokrytých zelenavými lesy v touze spatřit alespoň část odlehlé krajiny. Povrch ostrova a bujný prales je totiž pravým tropickým rájem. Tuto přírodní nádheru spatříte na každém kroku, zvláštní půvab má Yap při pohledu od moře.

Místní obyvatelé jsou sice trochu ostýchaví, ale velice milí a vřelí. Zpravidla jim nevadí turisté, kteří respektují jejich životní styl. Možná se vám dokonce podaří přesvědčit domorodce, by vám dovolili sledovat přípravu tradičních jídel, výrobu kanoí a pletení košíků určených pro sběr kokosů. Tato setkání patří mezi okamžiky, které navždy zůstanou uloženy hluboko v paměti.

Yap je proslulý také křišťálově čistou vodou, delfíny a bohatostí podmořského života. Sledování rozmanitého mořského života pod útesy a v říčních kanálech je proslulé mezi milovníky potápění z celého světa.

Rozloha: 2910 km2

Počet obyvatel: 109 tisíc

Hlavní město: Kolonia (35 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: katolické

Měna: Americký dolar (USD) = 100 centů