Fidži – Fidžijská republika

Jednotlivé ostrovy byly osídleny před třemi tisíci lety domorodci, koncem 17. století je pro Evropu objevil holandský mořeplavec Abel Tasman. Původem domorodé království se ve druhé polovině 19. století stalo britskou kolonií. Ve druhé polovině 20. století bylo Fidži konstituční monarchií v rámci Commonwealthu, v roce 1987 byla vyhlášena republika.

KDY A JAK

Souostroví Fidži tvoří kolem tří stovek korálových ostrovů a ostrůvků, jen třetina z nich je ale obydlená. Vyhlášené bílé pláže patří k nejkrásnějším na světě, protože je obklopují palmové háje i korálové útesy, k nimž často směřují ploutve potápěčů. Vládne tu tropické podnebí, od května do října je suché a teplé počasí, návštěva v této době proto patří k nejhezčím. Doba dešťů je od prosince do dubna.

Na Fidži se vzhledem k obrovské vzdálenosti od České republiky létá, využít můžete několik různých možností. Jednou z nich je let do Londýna, odkud létá do Nadi přímá linka. Let trvá téměř 28 hodin. Další možností je let do Soulu, odkud létají letouny do Nadi třikrát do týdne. Nejvíce se však při cestě na Fidži využívají letiště v Austrálii a na Novém Zélandu, například ze Sydney trvá let do Nadi téměř čtyři hodiny. Pokud na Fidži přijíždíte z Oceánie, můžete se sem dostat i po moři. Mezinárodní přístavy jsou ve městech Suva a Lautoka. Pravidelné spojení funguje mezi Fidži a souostrovími Tuvalu, Kiribati, Nezávislá Samoa a Nauru.

Při cestě po Oceánii můžete využít tzv. Polypass, který nabízí letecká společnost Polynesian Airways. Díky němu je možné po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi těmito letišti – Sydney (Austrálie), Auckland (Nový Zéland), Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni, spolehlivě však ošetří jen běžná zranění a nemoci. Proto je lepší zamířit do soukromých zařízení. Na Fidži jsou dvě hlavní nemocnice – Lautoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital v metropoli Suva. Zajišťují jak první pomoc, tak i ambulantní péči. Veškeré lékařské zákroky se však musí platit v hotovosti, a proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Není třeba speciální očkování.

Fidži je destinací s rozvinutým cestovním ruchem, přesto je možné ji poznat poměrně levně. Pokud se budete stravovat v levných restauracích, nocovat v zastrčených hotelích a cestovat veřejnou dopravou, bude vám stačit 25 USD denně. Můžete tady ovšem utratit balík, protože na Fidži jsou i luxusní hotely a nádherné restaurace.

Díky rozvinutému cestovnímu ruchu tu bez problémů koupíte kvalitní produkty. V restauraci, jichž je tu skutečně požehnaně, se dá navíc koupit kontinentální strava i místní speciality, například kakoda, což je ryba na kokosovém krému s citrónem, nebo duruka, vařená speciální zelenina. Co se týče nápojů, dají se koupit kdekoliv. Zdejší pivo Fidži Bitter je chutné, stejně jako Fidži Golden Rum. Alkohol mohou podávat jen podniky se speciální licencí. Obyčejnou vodu můžete pít prakticky ze všech zdrojů, lepší je však požívat kupovanou balenou vodu.

Na ostrovech je dostatek luxusních ubytovacích kapacit, které jsou zejména v těchto místech a městech: Nadi, Sigatoka, Douba, Suva, Raki Raki, Tavua, Lautoka a mimo hlavní ostrov Viti Levu na Savusavu a Ovalau. Na Fidži je ale také mnoho malých, levnějších hotelů. Roste i počet soukromých ubytovacích kapacit včetně samostatných pokojů a apartmánů, což může být velmi příjemné pro nenáročné turisty. Přesným seznamem hotelů disponuje Fiji Hotel Association, P.O. Box 13560, 42 Gorrie Street, Suva, tel: 302980, fax: 300331. Přímo v Suvě se navíc nachází hostel.

Pohlednice putuje z Fidži do Evropy téměř čtrnáct dní, pošty jsou obvykle otevřené od 7 do 15 hodin vyjma dvouhodinové polední pauzy. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozidla na silnicích souostroví Fidži potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízejí kvalitní vozový park a jsou na každém rohu. Na Fidži je kolem pěti tisíc kilometrů silnic, z nichž nejdůležitější jsou ve skvělém stavu a sjízdné celý rok, ale řada venkovských silnic zejména na malých ostrovech nemá pevný povrch a jsou sjízdné jen těžce. Na ostrově Viti Levu vedou hlavní silnice podél pobřeží a spojují všechna důležitější města. Přibližná doba jízdy mezi Nadi a Suva jsou tři hodiny. Jezdí se vlevo.

Autobusová doprava je spolehlivá, na Viti Levu a dalších hlavních ostrovech jezdí pravidelné linky mezi všemi městy a vesnicemi. Expresní klimatizované autobusy jezdí mezi městy Suva a Nadi, a mezi Suva a Lautoka. Využít je možné i taxíků, které stojí na každém rohu. Městské taxíky mají taxametry, při delších cestách je dobré jízdné domluvit předem.

Mezi ostrovy jezdí luxusní výletní lodě, malé jachty i vodní taxi. Hlavní přístavy jsou v Suvě a Lautoce. Trajekty jezdí pravidelně ze Suvy do přístavu Labasa i na ostrovy Ovalau a Koro. Počítejte však s tím, že jízdní řády nejsou vždy stoprocentně dodržovány. Můžete si najmout jachtu či motorový člun. Především malé loďky najaté na krátké výlety jsou velmi levné.

Dražší variantou cestování po Fidži je letecká doprava, která je velmi hustá. Zajišťují ji nejen velké letouny, ale i malé několikamístné aeroplány. Létají buď podle přesného leteckého řádu nebo si je můžete pronajmout za speciální cenu. Čas je plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ

Na Fidži dlouhá léta bublá situace mezi potomky indických dělníků a současnou politickou garniturou. Od roku 1990 má totiž země novou ústavu, která Indy diskriminuje, což vede k trvalému etnickému napětí v souostroví., které v polovině roku 2000 vyvrcholilo krvavým konfliktem.

Na Fidži se často objevují cyklóny, nebezpečné je i počasí. Kriminalita je přijatelná, turisté by měli střežit cennost a počítat s tím, že na Fidži občas dochází ke krádežím z hotelových pokojů. V hustě obydlených oblastech a na tržištích jsou běžné kapesní krádeže.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Na Fidži se bez problémů domluvíte anglicky, protože to je bývalá kolonie Velké Británie. Znalost jiných jazyků tu však příliš neuplatníte.

Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte ručně vyřezávané drobnosti například z kokosových ořechů nebo mořských mušlí, koberce nebo perly. Na tržištích přitom můžete cenu usmlouvat i na zlomek její původní výše.

Domorodé obyvatelstvo je velmi příjemné, přátelské a pohostinné. Nerado však vidí příliš ležérní oblečení, proto noste plavky jen na plážích.

Spropitné se na Fidži příliš nedává, ale pokud si budete chtít udělat například v restauraci skutečně dobré oko, dejte kolem deseti procent z účtované částky.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Nadi

Třetí největší město Fidži se rozkládá naproti hornatému pozadí na západním pobřeží ostrova Viti Levu. Místní ekonomika se opírá zejména o turistický ruch, přestože samotné město Nadi nepatří mezi nejzajímavější místa země. Slouží však jako jeden z nejvýznamnějších výchozích bodů k cestám okolo ostrova Viti Levu.

Ve městě najdete neskutečné množství hotelů a hotýlků, od špinavých a velmi levných až po nejluxusnější. Obyvatelstvo z velké části tvoří Indiáni, čtvrtá generace potomků původních Indiánů, kteří sem byli přiváženi na práci. Jedním ze zajímavých míst je chrám Sri Siva Subramaniya Swami na jižním konci hlavní ulice. Turisté jsou tady vítáni, ale také důrazně žádáni, aby chrám nenavštěvovali po konzumaci alkoholu či nevegetariánského jídla. Nedaleko odtud je tržiště, které od časných ranních hodin pulzuje životem. Koupíte tu díla Malajců, Číňanů i Indiánů.

Hlavní třída je po obou stranách hustě lemována restauracemi, luxusními obchody s módou a suvenýry. Nadi je také místem, které svým návštěvníkům nabízí mnohé sportovní vyžití. Mezi nejoblíbenější patří potápění, golf, jízda na koni, plachtění a lety kluzáky.

Singatoka

Malé město na jižním pobřeží ostrova Viti Levu. Najdete tu tržiště se zajímavými výrobky či suvenýry, velikou mešitu a mnoho dobrých a levných míst k ubytování. Také tu není žádným problémem dobře a levně se najíst. Zajímavostí, která vám ihned po příjezdu padne do oka, jsou tajemné fantastické domy, které zdobí vrch nad městem.

Singatoka je dobrou základnou při túrách a poznávání obrovských písečných dun, jižního pobřeží a stejnojmenného údolí. To je úrodným pruhem krajiny a nejdete v něm více než dvě stovky archeologických památek, mezi něž patří například pevnost Tavuni a řada obranných staveb z 18. století. Údolí je také domovem vzácných papoušků.

Suva

Bývá často pokládána za největší a nejrušnější město v jižním Pacifiku, samozřejmě kromě australských a novozélandských měst. Suva je hlavním městem Fidži od roku 1883. Leží na poloostrově, který přiléhá k nejkrásnějším přírodou chráněným přístavům v jižních mořích. Největší slabinou města je podnebí, které je tu většinou vlhké a dusné.

Etnické složení je jakýmsi obrovským vroucím kotlem, v němž se mísí zdejší lidé s Indiány, Číňany, Mikronésany, Evropany i obyvateli Tonga, Samoi a Šalamounových ostrovů. Přímo v Suvě, ale i v jejím těsném okolí proto najdete mnoho zajímavostí, které pocházejí z různých koutů světa – křesťanské kostely, hinduistické chrámy, muslimské mešity i opuštěný židovský hřbitov. Suva je také sídlem důležitých mezinárodních i národních institucí a úřadů, mezi něž patří například Univerzita Jižního Pacifiku či Fidžská turistická kancelář.

Strávit čas v tomto městě můžete všelijak. Pokud jste milovníky vodních sportů, nezbývá než se vypravit na krátkou cestu z města směrem dolů. Právě tady najdete překrásné pláže a široké sportovní vyžití.

Pokud jste naladěni na strunu poznávání, zamiřte za památkami. Prohlídku samotného města je zapotřebí vykonat pěšky. Většinu zajímavostí uvidíte za jediný den, musíte ale dobře snášet vysoké teploty. Viktoriánská promenáda je považována za srdce města. Přímo na promenádě i v její těsné blízkosti je mnoho nejrůznějších obchůdků, kanceláře leteckých společností, budovy bank, luxusní hotely, knihovna, radnice a dva nejpopulárnější noční kluby města.

Na městském tržišti seženete od polynéských, čínských, indiánských a samozřejmě fidžských prodavačů vše, co můžete potřebovat. Převažují však stánky s čerstvými rybami, masem, zeleninou, ovocem a kokosovým olejem.

Na Viktoriánské promenádě najdete i učebnicový příklad viktoriánské architektury – budovu Staré radnice. V minulosti nesloužila pouze jako sídlo rozličných vládních a městských úřadů, ale také jako koncertní síň.

Za oddechem míří většina obyvatel do Albertova parku, který je hlavním rekreačním místem města. Najdete tu mimo jiné kriketové hřiště i tenisové kurty. Pokud chcete blíže poznat přírodu jižního Pacifiku, navštivte Thurstonovy zahrady, které byly otevřeny v roce 1913 a nesou jméno amatérského botanika a objevitele Johna Batese Thurstona.

Jen o kousek se nachází vchod od Muzea Fidži, které přetéká stovkami světových unikátů. Dokonale mapují historii i současný život ostrovů. Najdete tu například sbírku náhrdelníků ze slonoviny, vidličky kanibalů, kopí, misky, hrnky, hřebeny a nejrůznější nářadí. Zajímavé jsou také staré domorodé kanoe. Kroky turistů míří i k pozůstatkům ze slavné lodi Bounty.

Pokud se vám v noci nechce spát a milujete zábavu, doporučujeme vám návštěvu některého z místních tanečních či hudebních klubů. Jsou proslulé pestrým a hlučným nočním životem, který z nich vyprchává až brzy k ránu.

Vunisea

Vesnice s letištěm, nemocnicí a dobrými restauracemi na východním konci ostrova Kadavu. Památek tu mnoho nenajdete, ale celý ostrov slouží jako jedno velké pole zábavy. Na Kadavu žije necelých devět tisíc obyvatel. Ostrov zdobí mnoho vysokých majestátních hor a strmých útesů na pobřeží. Kadavu je velmi členitý s minimem použitelných pozemních cest, proto je nejrozšířenějším druhem dopravy jakési místní vodní taxi.

Navzdory nevelké vzdálenosti Kadavu od hlavního fidžského ostrova Viti Levu je zdejší lid velmi konzervativní, což cestovatelům občas ztěžuje dopravu i celkový pobyt. Když se vám ale podaří natrefit na milé obyvatele, neopomenou vás pozvat na šálek místní nesmírně silné kávy. Přestože je Kadavu relativně odlehlý, je známý milovníkům potápění díky úžasnému podvodnímu světu u útesu Astrolabe.

Krásu však nemusíte hledat pouze pod vodou. Samotný ostrov vás totiž překvapí rozličností a pestrobarevností místní flóry i fauny. Nejvíce poutavým obyvatelem ostrova jsou exotičtí ptáci. Můžete tu například vidět pestrobarevného papouška Kadavu.

Rozloha: 18 282 km2

Počet obyvatel: 700 tisíc

Hlavní město: Suva (75 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, fidžijština

Náboženství: křesťanství

Měna: Fidžijský dolar (FD) = 100 centů