Filipíny – Filipínská republika

Ostrovy objevil na počátku 16. století Fernando Magalhaes a po dohodě s Portugalci připadly Španělsku. Jejich kolonizace přetrvávala až do poloviny 19. století. Když Španělsko na konci 19. století prohrálo španělsko-americkou válku, Filipíny se dostaly pod nadvládu USA. Po desetiletém období autonomie se ve třicátých letech 20. století země stala přidruženým státem USA. Za 2. světové války Filipíny okupovali Japonci, samostatnost byla vyhlášena až v roce 1946.

KDY A JAK

Filipíny jsou zemí s tropickým klimatem, který však tlumí neustálé svěží mořské větry. Panují tu tři různé sezóny – deštivá s příležitostnými tajfuny od června do září, chladná od října do února, kdy je také nejlepší na Filipíny přiletět, a horká a suchá od března do května. Večery tu jsou vždy studené.

Moderní mezinárodní letiště Ninoy Aquino, které leží zhruba deset kilometrů jihovýchodně od Manily, má spojení s mnoha evropskými velkoměsty, takže cesta sem je poměrně svižná. Musíte však přesedat například v Londýně, odkud se do Manily letí necelých šestnáct hodin, nebo v Paříže, odkud to trvá zhruba čtrnáct hodin. Manila je také hlavním přístavem oblasti, proto sem můžete i lodí. Cesta je však neúměrně dlouhá.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je na evropské úrovni. Cizinec si veškeré náklady na léčbu hradí sám, a proto nezapomeňte na uzavření zdravotního pojištění před odjezdem z ČR. Ze zdravotních zařízení se doporučuje nemocnice Cardinal Santos Hospital, Wilson Street, Greenhills, San Juan, tel.: 7213756, nebo Makati Medical Center, No. 2, Amorsolo Cor., De la Rosa Street, Makati.

Služby jsou na Filipínách na dobré úrovni. Hned na letišti je stánek Hotelového svazu Filipín (HARAP), kde je možno zajistit ubytování hned při příletu do Manily. Ceny hotelů se pohybují od 2000 PHP do 5000 PHP a výše. Cenová hladina je vyšší než v ČR, potraviny tady koupíte bez problémů včetně západní provenience. Ze zdravotních důvodů se doporučuje vyvarovat se tepelně nezpracovaných jídel a vody včetně ledu neznámého původu. Elektrické napětí je 220 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízejí své služby ve velkých městech a na letišti, minimální věk pro půjčení vozu je osmnáct let. Jezdí se vpravo. Stav silniční sítě je většinou dobrý, dálnice jsou na Mindanao, Visayas a Luzonu. Poplatek za použití dálnice činí cca 5 PHP. Pro dopravu na Filipínách můžete používat také autobusy, dálkové bývají klimatizované a několikahodinová jízda vyjde na 100 až 150 PHP. Oblíbené jsou i jeepneys – soukromé minibusy s pohonem na všechna čtyři kola, do nichž se vejde kolem patnácti cestujících. Jízdné je podobné jako v autobusech.

Za nejlepší způsob cestování po Filipínách jsou mnohdy označovány taxíky, ale musíte si dát pozor na některé řidiče, kteří počítají přemrštění jízdné. Využít můžete kvalitní lodní spojení, cena jízdenky na jiný ostrov začíná na 300 PHP). Železniční doprava je pouze na Luzonu, a to mezi Legazpi a San Fernandem. Vlaky jsou často klimatizované s restauračními i lůžkovými vozy. Letecká doprava je nesmírně drahá. V samotné Manile zajišťují městskou hromadnou dopravu autobusy, minibusy a metro. Čas je na Filipínách plus sedm hodin.

NEBEZPEČÍ

Pohyb po Manile je bezpečný. Nedoporučuje se však navštěvovat chudinské čtvrti (slumy). Pokud návštěvník dodržuje základní pravidla bezpečnosti, neměly by během pobytu nastat problémy. Dovoz zakázaných drog, jejich prodej, distribuce, transport, výroba, přechovávání a užívání, spolu s podporou narkomanů, jsou postihovány trestem doživotí a pokutou od 500 000 do 10 milionů PHP. Zakázané drogy zahrnují opium a jeho komponenty a deriváty (např. heroin, morfium), listy koky a její deriváty (například kokain), alfa a beta eucaine, halucinogenní drogy (například LSD), marihuanu a její deriváty. Zákon umožňuje za dovoz zakázaných omamných nebo psychotropních látek, jejich prodej, distribuci, transport, výrobu, přechovávání a užívání v zákoně stanoveném množství uložit i trest smrti. Ten hrozí například v případě transportu 40 gramů opia nebo heroinu.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Iloilo

Nejdůležitější město stejnojmenné provincie významné obchodně i turisticky. Samotné město je úžasnou směsicí pobřežních společenství a plážových resortů. Najdete tady nejen příjemné ubytování, ale i restaurace, v nichž vám ochotná obsluha přinese skvělé dary moře.

Provincie Iloilo se vyznačuje zachovalou přírodou. Na ostrovech Guimaras a Sicogon jsou vyhledávaná místa pro hlubokomořské potápění a koupání. Další sporty, které tady můžete provozovat, jsou windsurfing, jachting nebo plážové létání. V lednu se tu koná známý festival Dinagyang. Další významnou sportovní událostí je Regata Paraw, které se účastní místní i mezinárodní sportovci.

Provincie má také mnoho zajímavých míst s kostely a starobylými domy z různých období. Například opevněný chrám Miag-ao je příkladem středověké bašty, jejíž fasáda je vyzdobená krásnými květinovými ornamenty.

Jen úzký průliv dělí provincii Iloilo od ostrova Cebu. Stejnojmenné město bývalo v minulosti sídlem králů, dnes představuje unikátní směsici tropického ráje a obchodního přístavu. Také si získalo statut nejoblíbenějšího turistického centra Filipín, protože se v jeho sousedství nachází nádherné pláže s možnostmi potápění. Největší událostí roku bývá na ostrově Cebu překrásný slavnostní průvod Festival Sinulog.

Manila

Hlavní město Filipín je zároveň důležitým přístavem, do něhož denně míří stovky větších i menších lodí. Manila leží v Manilském přístavu při ústí řeky Passig do moře a pyšní se velmi dlouhou historií. Už ve starověku tu stával důležitý přístav, který později obsadili muslimové. Na troskách muslimského sídla postavil novou Manilu španělský kolonizátor Legazpi. Španělská nadvláda však městu příliš mnoho šťastných chvil nepřinesla, protože Manila se stala častým cílem cizích lodí, především anglických a holandských. Město značně poškodily i konflikty, španělsko-americká válka v roce 1898, filipínsko-americká válka v roce 1899 a druhá světová válka. Když se v roce 1975 Manila sloučila s okolními městy, stala se jednou z největších metropolí světa.

První kroky cestovatelů vedou vždy do starého města jménem Intramuros. Dominantou Manily jsou totiž mohutné španělské hradby, v jejichž středu leží pevnost Santiago. Byla sídlem španělských a později amerických kolonizátorů a i dnes slouží vojenským účelům, takže je turistům nepřístupná, což je opravdu škoda.

Zajímavostí města je jeho katedrála. Celkem šestkrát byla od základů zničena a celkem šestkrát ji obyvatelé Manily znovu postavili, naposledy v roce 1955 po zásahu japonské bomby ve druhé světové válce. Předtím křesťanský svatostánek zpustošily pětkrát tajfuny, které se ošklivě podepsaly i na mnoha dalších stavbách Manily. Významnou stavbou je také univerzita sv. Tomáše ze začátku 17. století nebo kostel sv. Augustina, v němž je pochován zakladatel novodobého města, španělský guvernér Legazpi.

Protipólem staré zástavby je čtvrť Makati. Právě tady se nacházejí nejmodernější budovy, mrakodrapy a honosné vily. Makati je prestižní adresa, na které sídlí významné společnosti, největší rejdařství a celebrity zdejšího hudebního nebe.

Manila má samozřejmě také významné parky, které skýtají oddech obyvatelům města i unaveným návštěvníkům. Zřejmě nejznámější zelenou plochou je park Rizal. Jméno má podle národního hrdiny a bojovníkovi za nezávislost. Daleko odtud se nachází další důležité zelené místo – Americký válečný hřbitov, na němž je pochováno téměř 20 tisíc amerických vojáků zabitých při osvobozování Manily na sklonku druhé světové války. Na jejich hroby obyvatelé města dodnes kladou věnce.

Jižně od Manily leží Tagytay, město oblíbené především mezi milovníky sopek. Tagytay leží uprostřed ovocných a kokosových hájů a pyšní se skvělým klimatem, který z něj dělá vyhlášené místo odpočinku. Zajímavostí je to, že se rozkládá v těsném sousedství zvláštní sopky. Uprostřed vyhaslého vulkánu se totiž k nebi tyčí další sopka – Taal, možná vůbec nejnižší na světě. Neměří ani 320 metrů, ale je jedním z nejaktivnějších vulkánů Filipín, který obyvatele vystrašil naposledy v roce 1981.

Zamboanga

Významné město stejnojmenné provincie je považováno za nejromantičtější místo Filipín a za jednu z nejoblíbenějších turistických destinací. Zamboanga je známá nedotčenou tropickou scenérií a skvostnými květinami. Založili ji Španělé a hradby pevnosti Pilar ze 17. století byly základem obrany španělských Filipínců a místních křesťanů před útoky muslimů.

Město má mnoho hotelů, autopůjčoven, dobrou veřejnou dopravu a vintas – malé loďky, které poskytují zajímavý způsob transportu do řady míst Zamboangy. Oblíbené tržiště Flea nabízí muslimskou keramiku, oblečení a výrobky z mosazi. Necelé dva kilometry od přístavu Pilar stojí skupina domů Badjaos, které jsou postaveny na speciálních konstrukcích, takže doslova visí na vodě. Za návštěvu stojí i Plaza Pershing a park Pasonanca. Nedaleký ostrov Santa Cruz má nádherné písečné pláže, které se zbarvují do růžova, když je omývá moře plné korálů. Je ideálním místem pro koupání a potápění. Je tu i starý muslimský hřbitov.

Provincie Zamboanga má řadu i jiných zajímavých měst, nacházejí se tu například obdivovaná města Dipolog a Dapitan. V Dipologu se můžete nechat unášet nádherou korálových útesů, zatímco se budete potápět v neuvěřitelně průzračných vodách. Můžete také podniknout túru na vrchol hory Linabo. Dapitan je historické starobylé španělské město, v němž je většina zajímavých míst spojena s filipínským národním hrdinou Jose Rizalem.

Rozloha: 300 000 km2

Počet obyvatel: 68 milionů

Hlavní město: Manila (10 milionů obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, filipínština

Náboženství: křesťanství

Měna: Peso (PHP) = 100 centavů