Gabon – Gabonská republika

Toto území bylo od konce 15. století až do 19. století kolonizováno Portugalci, oblast byla centrem obchodu s otroky. Počátkem 19. století vyhlásila Francie nad Gabunem protektorát. Na přelomu století byl stát součástí Francouzského Konga, poté Francouzské rovníkové Afriky, později se statutem zámořského území Francie. V roce 1960 byla vyhlášena nezávislost země.

KDY A JAK

Gabon je zvláštní zemí, kterou ze dvou třetin pokrývá hustý deštný prales. Podnebí je typicky rovníkové s velkou vlhkostí vzduchu. Teplota je celý rok stejná, rozdíly jsou minimální. Rtuť teploměru ukazuje průměrně 27 °C. Pobřeží ochlazuje studený Benguelský proud, ale ani ten s teplotou příliš nehýbe. Nejlepší pro návštěvu Gabonu je období sucha, které panuje od června do září. Od října do ledna přicházejí drobné srážky. Nejtěžší deště jsou ve zbývajících měsících. V hlavním městě Libreville spadne průměrně 250 centimetrů srážek ročně, dále na severu to je už 380 centimetrů srážek ročně.

Do Gabonu je nejlepší přiletět. Cestovatelé mohou využít například přímou linku z Paříže na letiště u gabonské metropole Libreville. Významné evropské společnosti létají i z Curychu či třikrát týdně z Londýna, odkud trvá let s mezipřistáním v Paříži necelých jedenáct hodin. Do Gabonu je možné přiletět také z Bruselu, Říma, Madridu, Ženevy nebo z některých afrických zemí, například z Maroka.

Po souši se do Gabonu můžete dostat ze sousední Konžské republiky, cesta vede z konžského města Loubomo přes Doussalu do gabonského N’Dende. Přicestovat můžete také pravidelnou autobusovou linkou mezi kamerunským Yaounde a Libreville. Přijatelné železniční spojení je mezi konžským Brazzavile přes Loubomo do Mbinda. Po moři se do země dostanete z kamerunského přístavu Douala, odkud plují lodi do Libreville.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví ve velkých gabonských městech je přijatelné. Velké nemocnice zajistí základní lékařské ošetření, ale speciální služby jsou obvykle nedostupné. Ve venkovských oblastech je zdravotnická pomoc nedostupná, cestovatelé musí mít vlastní zásobu základních léků. Lékaři ve všech gabonských nemocnicích vyžadují platbu v hotovosti, a proto nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Gabon je na vyšší úrovni než většina afrických zemí a tomu odpovídají také ceny. Pokud se ubytujete v levném hotelu, stravovat se budete potravinami z obchodů a chodit budete pěšky, postačí vám kolem 35 USD denně. Pokud se ubytujete v hezkém hotelu, za jídlem zamíříte do restaurací a jezdit budete taxíkem, připravte si kolem 80 USD denně. A pokud se ubytujete ve skutečně luxusním hotelu, jíst budete v hotelové restauraci a pronajmete si automobil, sáhněte do kapsy i pro 350 USD denně. Cestovní šeky a platební karty si můžete přivézt, pokud budete pobývat ve velkých městech. Ve venkovských oblastech však upotřebíte pouze hotovost, a to ještě malé nominály, protože velké bankovky většinou obyvatelé nemají.

Ubytování se v Gabonu shání poměrně těžce, protože hotely jsou celý rok obsazené zejména podél pobřeží a u národních parků. Hotely jsou většinou velmi drahé, ale na oplátku poskytují kvalitní služby. Tyto ubytovací kapacity najdete hlavně ve velkých městech jako Libreville, Port Gentil, Masuku (Franceville), Mouila, Lambaréné, Oyem, Koulamoutou, Makokou nebo Tchibanga. Tady vám přinášíme seznam nejoblíbenějších hotelů: v Libreville se nachází luxusní Okoumi Palace Inter-Continental s výhledem na moře a kvalitní Novotel Rapontchombo (hotel s klimatizovanými pokoji s koupelnou, telefonem a televizí, nedaleko jsou tenisové kurty, bazény, golfové hřiště a kasino, ceny od 100 USD, telefon 241-764742), Gamba Hotel (pokoje s klimatizací, koupelnou, telefonem a televizí, ceny od 50 USD, telefon 241-732736), Hotel Mots de Crystal Pl. de L’Independance (hotel v centru města u pláže, pokoje s klimatizací, koupelnou, rádiem a televizí, bazén, ceny od 55 USD, tel. 241-762520), Le Meridien Okoume (tel. 241-732619) a Le Meridien Re-Ndama (tel. 241-766161).

V Masuku (Franceville) jsou hotely Leconi Palace Inter-Continental (luxusní hotel situovaný na skvělém místě) a Le Meridan Leconi (tel. 241-677416). Ve městě Oyem je Relais du Mvet Hotel (klimatizované pokoje s telefonem a koupelnou, telefon 241-786301). V Port Gentil je Meridien Mandji Hotel (klimatizované pokoje s výhledem na moře, telefonem, televizí, bazén a tenisové kurty, půjčovna automobilů, ceny od 125 USD, tel. 241-752103).

V Gabonu je také několik kempů, ale doporučujeme je využívat jen velmi obezřetně. Vhodné ubytovací zařízení vám pomůže zajistit Direction Generale de l’Hôtellerie et du Contrôle des Hotels, P.O. Box 12419, Libreville, tel: 738380, fax: 761345. Většina hotelů a restaurací nabízí evropskou, zejména francouzskou kuchyni. Pokud zamíříte do renomovaného podniku, počítejte s vyššími cenami. Na tradiční kuchyni narazíte bohužel jen zřídka, spíše se dostanete k senegalské, kamerunské nebo konžské kuchyni. Pijí se ovocné džusy, limonády, k dostání je alkohol, především francouzské víno. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu na území Gabonu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Vůz musí mít pojištění. Automobil si můžete pronajmout ve všech důležitých městech, na letišti a prostřednictvím hotelu. Služby v Gabonu nabízejí i renomované světové společnosti. Jezdí se vpravo. Pouze jedna desetina silnic má pevný povrch, protože většinu území pokrývá deštný prales. Dobré spojení neexistuje ani mezi Libreville a druhým největším městem Port Gentil a ostatními velkými městy, proto je třeba využít blátivých stezek. Komunikace nejsou značené ani osvětlené a běžně se na nich vyskytuje dobytek a chodci.

Vnitrostátní dopravu zajišťují autobusy a minibusy, které mají práci se zdoláváním nedobrých silnic. Hlavní tahy vedou z Libreville do měst Lambaréné, Mouila, Oyem a Bitam. Využít je možné i železniční trať, tzv. Trans-Gabon Railway, která spojuje Libreville s Ndjole, Booué a Masuku (Franceville). Hlavní stanice v Libreville se jmenuje Owendo a je vzdálená necelých deset kilometrů od centra města. Načas jezdící vlaky vyjíždějí z Owenda čtyřikrát týdně. Děti do čtyř let jezdí zdarma, děti od čtyř do jedenácti let platí poloviční jízdné.

V Gabonu je hustá námořní a říční doprava. Kvalitní spojení je denně mezi Lambaréné, Libreville a Port Gentil. Nejrychlejší lodi tuto trasu zdolají za čtyři hodiny, nejpomalejším to trvá osm hodin. Letecká doprava je hustá. Letadla létají několikrát týdně do mnoha měst, například do Libreville, Port Gentil, Oyem, Mitzic, Lambaréné, Masuku (Franceville). Ve městech, například v Libreville nebo v Masuku (Franceville), zajišťují dopravu minibusy a levné taxíky. V Gabonu je stejný čas jako u nás.

NEBEZPEČÍ

Gabon je stabilní zemí, ve které neexistují srážky vládních složek s politickými odpůrci jako je tomu v jiných afrických státech. Největším rizikem pro cestovatele je kriminality, zejména drobná, ke které dochází ve všech městech. Nejběžnější formou jsou kapesné krádeže, a proto by se turisté měli vyvarovat následujících věcí: neukazovat hotovost na veřejnosti, nenosit nic cenného viditelně na těle a nenechávat cennosti bez dozoru. Násilná trestná činnost, například ozbrojené loupeže, není příliš rozšířená, ale občas k ní dochází.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Booué

Jedno z měst, přes které vede důležitá Transgabonská železnice (Trans-Gabon Railway). Díky ní je Booué důležitým místem v plánu cesty každého návštěvníka Gabonu. Nedaleko odtud se totiž nachází úžasný park Réserve de la Lopé. Právě tady můžete nejlépe poznat život divoké zvěře.

Park byl založen v osmdesátých letech 20. století a tvoří ho savany i hustý prales. Turisté mohou obdivovat bizony, slony, krokodýly i opice. Při pohybu po parku je nutná obezřetnost, protože tu občas řádí pytláci. Gabonská vláda však proti nim bojuje všemi možnými prostředky.

Lambaréné

Třetí největší město Gabonu se rozkládá na ostrově uprostřed řeky Ogooué. Lambaréné proslulo především díky známému lékaři Albertu Schweitzerovi, specialistovi na tropické nemoci. Strávil v Lambaréné několik let života, který zasvětil boji s vražednými chorobami. Odkaz lékaře je ve městě stále znát, vždyť nejnavštěvovanějším místem je Schweitzerova nemocnice. Je stále funkční a turisté v ní mohou obdivovat doktorovu kancelář, knihovnu a laboratoř. Část objektu byla přestavěna na muzeum přístupné veřejnosti.

Lambaréné je také skvělým výchozím bodem pro návštěvu jezerních oblastí, v nichž žije veliké množství divoké zvěře. Jižně od města je pravděpodobně nejznámější jezero Evaro. Ještě dále na jih jsou osady M´Bigou a Eteke proslavené řemesly a zlatými doly. Východně od města se rozkládá rovinatý region Bateke. Přes divoké řeky vedou liánové mosty, jeden je v Poubara. V divočině mohou návštěvníci vidět slony, bizony, gorily, opice, krokodýly, opice a různé druhy papoušků.

Libreville

Metropole Gabonu je kouzelným městem plným života. Vypadá spíše jako světoznámé letovisko než město v rovníkové Africe. Nacházejí se tu moderní hotely s výhledem na moře, mrakodrapy a široké bulváry, které neustále brázdí tisíce taxíků. Bílé budovy Libreville kontrastují s okolními zelenými pralesy. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, Libreville patří mezi nejdražší města světa. Najdete tady maximální komfort, na jaký si jen vzpomenete, ale také za něj náležitě zaplatíte. Ve městě nechybí ani noční život. Jsou tu africké čtvrti plné podniků, v nichž se můžete výtečně najíst a napít. Inspirujte se obyvateli Gabonu, kteří zaujímají dvacáté místo v konzumaci francouzského šampaňského.

S plným žaludkem je prohlídka města nejlepší. Museé des Arts et Traditions je prý nejkvalitnější expozicí ve střední Africe, takže ho určitě navštivte, pokud ho ale najdete. Je totiž bohužel velmi špatně značené, ale stojí vedle budovy Elf Gabon. V útrobách objektu můžete vidět masky Fang, Téké a Mitsogho, které doplňuje nádherná sbírka vyřezávaných harf a košíkářského zboží. Chrám L´Eglise St. Michel je významný díky jednatřiceti neobvyklým dřevěným sloupům, které vyřezal slepý gabonský umělec. Každý sloup znázorňuje biblickou scénu. Zajímavá je i návštěva Národního muzea. Obsahuje překrásné africké dřevořezby. Mimořádně vydařené jsou práce ve stylu Fang, které ovlivnily Picassovy malby.

Nad centrem města se tyčí Prezidentský palác postavený v bohatých sedmdesátých letech. Jeho stavba přišla na 800 miliónů dolarů. Palác však bohužel není přístupný veřejnosti a nesmí se tu ani fotografovat. Návštěvníci se mohou pokochat alespoň krásou zahrad Peyrie v srdci města. Za návštěvu stojí i přístav, tržiště Mount Bouet a populární čtvrti Akebe a Nombakele.

Zajímavá místa jsou i za hranicemi města. Jedna z lépe udržovaných gabonských silnic vede přes les obrovských stromů k mysu Esterias. Skály končí v moři, které se hemží ústřicemi a humry. Je to vhodné místo ke koupání. Dále můžete pokračovat po řece M´Bei k vodopádům Kinguele.

Masuku

Druhé a dodnes používané jméno města je Franceville. Název jasně připomíná doby francouzské koloniální nadvlády, na které obyvatelé Gabonu vzpomínají jen velmi neradi. Masuku není nijak velkým městem, ale každého návštěvníka uchvátí příjemnou atmosférou. Tu nachytáte nejlépe ve zdejších barech a restauracích, v nichž vám připraví skutečně skvělá jídla. Podobně je na tom i nepříliš vzdálené Lastoursville, které je s Masuku spojené Transgabonskou železnicí (Trans-Gabon Railway). Leží na jižním břehu řeky Ogooué a obklopují ho vysoké štíty hor. V dobách, kdy se železnice stavěla, bývalo rušným lidským mraveništěm. Právě sem mířily za prací desítky obyvatel. Dnešní Lastoursville je půvabným, ale poněkud ospalým městečkem. Nejnavštěvovanějším místem v jeho okolí jsou vodopády Boundji a jeskyně, k nimž dojdete po hodině pohodové chůze.

Oyem

Srdce země kakaa. V okolí největšího města severního Gabonu se totiž rozkládají velké plantáže kakaovníků a kakao je nejrozšířenějším sortimentem ve zdejších obchodech. Na dvou tržištích se neustále předhánějí muslimští obchodníci ve vychvalování zaručeně nejlepších výrobků. Turisté mohou z Oyem podniknout i zajímavou cestu na vysokou horu Nkoum, na jejímž vrcholu najdou obrovský kovový kříž.

Jihovýchodně od Oyem leží město Makokou. Nachází se uprostřed hlubokých deštných pralesů, které jsou domovem domorodých obyvatel, mimochodem vzrůstem velmi malých. Zatímco jinde v Gabonu za nimi musíte podnikat nebezpečné výpravy do nejhlubší džungle, ve městě je můžete pozorovat naprosto bez obav.

Stejně fascinující je i výprava do nejhlubších pralesů na řece Ivindo. Ve změti zeleně žije mnoho lesních slonů. Na březích řeky Nouna zase dovádějí drzé opice a papoušci na vás pokřikují slova, kterým rozumní jen oni. Nic slušného to však nebude.

Port Gentil

Město v ústí řeky Ogooué je možné bez nadsázky označit za ropnou velmoc. Díky černému zlatu je Port Gentil zaplavený dělníky z celého světa a sídlí tu významné obchodní společnosti. Město má obrovské množství restaurací, nočních klubů, obchodů, kasino i přijatelnou nemocnici. Méně peněž turisté utratí v africké čtvrti, která ale vypadá poněkud tajemně a nebezpečně.

Pokud máte v oblibě osamocené pláže, navštivte Pointe-Dénis či Ekwata Beach. Kromě jednoho či dvou rybářů tu skutečně nepotkáte ani živáčka. Můžete se oddávat odpočinku, slunci a koupání. Když budete dostatečně odpočatí, zamiřte do okolního lesa a nebo poslouchejte hudbu v některém z barů v nedaleké rybářské vesničce.

Jižně od Port Gentil leží přímořské městečko Iguéla. V jeho blízkosti se nachází zvířecí rezervace, která je právem obdivovaná cestovateli z celého světa. Můžete tu vidět slony, bizony, opice a desítky druhů ptáků.

Rozloha: 267 667 km2

Počet obyvatel: 3,9 milionu

Hlavní město: Libreville (435 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: francouzština

Náboženství: křesťanství

Měna: CFA frank = 100 centimů