Gambie – Gambijská republika

V polovině 17. století byla při ústí řeky Gambie založena Angličany obchodní stanice. Na základě Versailleské smlouvy z druhé poloviny 18. století se Francie vzdala svých nároků na toto území. Začátkem 19. století byla země prohlášena britskou korunní kolonií, poté došlo k připojení k Sierra Leone. Na počátku šedesátých let 20. století získala vnitřní samosprávu, poté nezávislost a v roce 1970 se stala republikou.

KDY A JAK

Gambie je horkou zemí s typickou černošskou kulturou a nezkaženou přírodou. Podnebí má subtropické. Nejlepší dobou pro návštěvu této africké země je období od října do června, kdy tady panují teploty okolo 35 °C. V ostatních měsících, především v srpnu, vládne doba dešťů, které však přicházejí hlavně v noci, zato jsou velmi vydatné.

Do země se dostanete letecky. Gambie má pravidelné letecké spojení se západní Evropou. Do Gambie je například možné přiletět ze švýcarského Curychu nebo z Londýna, odkud trvá let na letiště u gambijského města Banjul necelých šest hodin. Po silnici se do Gambie dostanete nejlépe ze Senegalu po trase Dakar, Kaolack a Banjul. Na této trase dokonce jezdí pravidelné linkové autobusy. Mezinárodní přístav je v Banjulu, kam plují pravidelné linky z Liverpoolu, Londýna a dalších evropských měst.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je přijatelná většinou jen v Banjulu. Některé specializované činnosti však nejsou dostupné ani tady.

Cestovatelům se doporučuje navštívit v případě tísně jedno ze dvou státních zdravotnických zařízení. V Banjulu se nachází Royal Victoria Hospital, další zařízení je ve městě Basang. Veškeré lékařské úkony je třeba uhradit v hotovosti, a proto nezapomeňte na cestovní pojištění. Náklady na ošetření vám budou proplaceny po návratu do vlasti. Není povinné žádné očkování, doporučuje se však očkování proti žluté zimnici a malárii.

Gambie je zemí, ve které mohou turisté přebývat za 10 USD denně i za 500 USD denně. Je tu dostatek levných i luxusních restaurací, malých barů i honosných restaurací, půjčoven vozidel i zábavních center.

Ubytování se v Gambii shání celkem jednoduše, prakticky v každém městečku existují hotely či kempy. Mnoho ubytovacích zařízení má podobu rozsáhlého komplexu s desítkami malých bungalovů. Součástí komplexů bývají i restaurace a bary. Navzdory pestré škále ubytovacích možností nemá většina pokojů klimatizaci.

Největší výběr je samozřejmě v Banjulu a jeho okolí, které se skládá z nádherných písčitých pláží. Nacházejí se tu levné motely, luxusní hotely i plážová střediska s chatkami. Vyhlášené jsou zejména dva hotely: Atlantic Hotel (klimatizované pokoje s balkónem, obrovská zahrada a rozsáhlá sportoviště, pokoje od 78 USD, tel. 220-28601 až 6) a Tafbel Maisonettes (pokoje s barevnou televizí, proslulá restaurace, pokoje od 60 do 120 USD, tel. 220-460510 až 14). Další renomované hotely v Banjulu jsou Atlantic, Carlton a Sambou’s Motel.

Pestrý výběr je i v jiných místech. V Bakau je Limbas Accommodation (pokoje s klimatizací, televizí videem a telefonem, nocleh od 30 do 50 USD, tel.: 220-497434). V Georgetownu je skvělý Bird Safari Camp s bazénem a výbornou restaurací. Na Kotu Beach je Kairaba Beach Hotel (klimatizované bungalovy s televizí a minibarem, sportoviště, nocleh od 80 USD, tel.: 220-462940 a 1), Novotel-Kombo Beach Hotel (hotel na pláži s bazénem a sportovišti, nocleh od 85 USD, tel.: 220-465466) a Senegambia Beach Hotel (bungalovy s balkónem, sportoviště a vyhlášená kuchyně, nocleh od 100 USD, tel.: 220-462717).

Restaurací a barů je v Gambii obrovské množství. Hotelové restaurace a podniky v turisticky atraktivních místech běžně nabízejí evropská jídla, ale vychutnat si můžete i skvělé gambijské speciality. Mezi ty patří zejména benachin (kousky kořeněného masa s rýží v rajčatové šťávě se zeleninou, base nyebe (dušené maso se zelenými fazolemi a další zeleninou), chere (vařené koule z prosné kaše) či plasas (dušená ryba připravovaná v palmovém oleji se zeleninou). Ke každému jídlu se podává obrovské množství čerstvé zeleniny a ovoce, například grapefruity, banány nebo pomeranče. Pijí se výtečné ovocné džusy, pivo, víno a alkohol. Elektrické napětí v Gambii je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu v Gambii potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který místní úřady uznávají po dobu tří měsíců. Pak musíte požádat o gambijský řidičský průkaz. Půjčovny vozů fungují ve velkých městech. Služby nabízejí také renomované zahraniční společnosti. Jezdí se vpravo. V okolí Banjulu jsou dobře udržované silnice s pevným povrchem, v dalších částech země jsou většinou prašné silnice, které mohou být v období dešťů nesjízdné.

Gambie je sice na africké poměry turisticky celkem rozvinutou zemí, ale individuální jízdu po zdejších silnicích nedoporučujeme. Jsou totiž úzké a s výmoly. Osvětlení existuje v Banjulu, ale na ostatních komunikacích ho nenajdete. Provoz je navíc velmi hustý a silnice využívají zemědělci k převádění dobytka. Proto je lepší Gambii procestovat v autobusech a minibusech, které jezdí do všech koutů země. Využít je možné také kolektivní taxíky, které jsou absolutně nejlevnějším způsobem dopravy.

Srdcem země je ovšem řeka Gambie, která je významnou dopravní tepnou. Trajekty jezdí do mnoha měst a městeček. Každé dvě hodiny například vyplouvá loď z Barra Point do Banjulu, plavba trvá kolem 30 minut. Jiný trajekt vyplouvá jednou týdně z Banjulu do Basse Santa Su, plavba trvá jeden den. Můžete si najmout vlastní loď. Oproti našemu času je v Gambii minus jedna hodina.

NEBEZPEČÍ

Gambie je zemí s přijatelnou kriminalitou, násilné trestné činy turistům nehrozí. Obrovským problémem ale je drobná pouliční trestná činnost. Zahraniční návštěvníci si musí dávat velký pozor na kapesní krádeže, ke kterým dochází nejčastěji na tržištích a trajektech. Nenechávejte cenné věci bez dozoru v taxících ani na plážích. Nenavštěvujte politické demonstrace.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Podél gambijských hranic se line řeka Gambie, která patří mezi nejkrásnější veletoky světa. Měří kolem půl tisíce kilometrů a výlety k ní jsou turisty často vyhledávané.

Pokud si budete chtít přivézt hezký suvenýr, zamiřte na zdejší tržiště. Sice tu budete muset smlouvat, na což nejsou Evropané příliš zvyklí, ale můžete tu koupit například krásné, ručně vyřezávané a zdobené sošky z ebenového dřeva nebo drobnosti ze slonoviny.

V Gambii se nejen v turistických střediscích domluvíte celkem bez problémů anglicky, občas tu můžete uspět také s francouzštinou.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Banjul

Metropole Gambie je jedním z nejmenších hlavních měst Afriky. Leží na ostrově sv. Marie v ústí mohutné řeky Gambie, která se v tomto místě zužuje na pouhých pět kilometrů. Poloha města na malém ostrově byla dlouhá léta příčinou toho, že se Banjul nerozvíjel. Byl spíše ospalou osadou než hlavním městem. Dnes je tomu jinak a Banjul je živým přístavem a sídlem vlády.

Pulsujícím srdcem města je Albertovo tržiště, na němž můžete strávit několik hodin procházením a nákupy. Stylovějším tržištěm však je Bengdula, což ve zdejším nářečí znamená shromažďovací místo. Je to rozsáhlá obchodní čtvrť plná pestrobarevných stánků afrického stylu. Prodavači se tu snaží prodat zboží všemi možnými prostředky – pokřikováním, zpěvem, taháním za rukáv a nebo třeba plazením před potencionálním zákazníkem. Můžete tu koupit různé řemeslné výrobky.

Nedaleko odtud je MacCarthyho náměstí s velkým Válečným pomníkem a fontánou postavenou na počest korunovace britského krále Jiřího VI. v roce 1937. Čtvrť kolem MacCarthyho náměstí má typickou koloniální atmosféru. Najdete tu půvabné domy, příklady architektury 19. století.

Gambijské národní muzeum se pyšní unikátní sbírkou fotografií, map a textů, které dokumentují bohatou historii země. Několik set metrů odtud stojí nejvyšší stavba Gambie – 35 metrů vysoký Oblouk 22 postavený na oslavu vítězných vojenských tažení. Pomník je přístupný veřejnosti a je z něj nádherný pohled na město a široké okolí.

Na druhé straně řeky v Barra Point postavili britští kolonisté před 200 lety pevnost Bullen, kterou záhy následovala podobná stavba na nedalekém Jamesově ostrově. Kolosy měly za úkol kolonii Gambii uchránit před vpády nepřátel. Dnes jsou pevnosti vyhlášenými cíly cestovatelů.

Necelých deset kilometrů jižně od Banjulu leží přírodní rezervace Abuko, ve které mohou turisté pozorovat krokodýly, opice, antilopy a ptáky. Tato oblast je proslulá i díky možná nejkrásnějším plážím Afriky.

Basse Santa Su

Hlavní obchodní centrum na horním toku řeky Gambie. Střed města dodnes tvoří typické ručně postavené domy z přelomu 18. a 19. století, kdy vrcholil zlatý věk Basse Santa Su. Na půvabném břehu řeky v Perai Tenda najdete mnoho opuštěných obchodů. V dobách, kdy obchod na horním toku řeky přinášel značné zisky soukromým obchodníkům, prodávali v dnes prázdných krámcích gambijští, evropští i libanonští prodavači. Dnes tu skučí vítr.

Georgetown

Město v srdci Gambie se rozkládá v půvabné říční zátoce. Během koloniálních časů bylo druhým nejdůležitějším městem země a část jeho důstojnosti mu zůstala dodnes. Stále se tu nachází milé koloniální domy s tradiční architekturou a je správním a obchodním centrem regionu.

V okolí Georgetownu je velmi rozvinutý rybolov, který odjakživa živil velkou část obyvatelstva. Za hranicemi města proto můžete vidět domorodé rybáře, jak každé ráno rozplétají obrovské sítě, aby se večer vraceli s bohatým úlovkem.

Kiang

Životem oplývající národní park a jedna z největších chráněných oblastí země. Rozkládá se jižně od řeky Gambie. Jeho chloubou je rozmanitost zvířecí populace a početnost jednotlivých druhů. Mezi živočichy, které mohou návštěvníci sledovat, patří paviáni, různé druhy opic a zvířata buše. Když budete mít štěstí, spatříte i grošáka – antilopu ne nepodobnou koni. Dalšími obyvateli parku jsou hyeny, leopardi a delfíni, zapomenout nesmíme ani na krokodýly. Hnízdí tu přes 250 druhů ptáků. Mezi nimi figurují i některé velmi vzácné kousky, například papoušek hnědokrký.

Rozloha: 11 296 km2

Počet obyvatel: 1,1 milionu

Hlavní město: Banjul (55 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: islám

Měna: Dalasi (D) = 100 bututů