Grenada

Ostrov objevil v polovině 15. století Kryštof Kolumbus a do poloviny 17. století byl kolonií Španělska. Poté byl ovládán Brity, které vystřídali Francouzi. Od poloviny 18. století byla země opět kolonií britskou, nejprve jako korunní kolonie součástí Návětrných ostrovů, v 50. a 60. letech dvacátého století jako člen federace Západoindických ostrovů. V roce 1974 získal ostrov nezávislost v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Průměrná teplota je v Grenadě 26 °C. Obecně platí, že prosinec a leden jsou nejstudenějšími měsíci. Období dešťů je od června do listopadu. Zimní sezónou, která je příznačná zvýšenými cenami díky zvýšenému zájmu turistů, se dá označit období od poloviny prosince do poloviny dubna. Dobou, kdy sem míří největší počet návštěvníků, je období mezi prosincem a březnem společně s měsíci červenec a srpen. Nejlépe se do Grenady dostanete letadlem z Prahy do Londýna a odtud pravidelným letem do města St. George´s. Letouny startují dvakrát týdně, cesta trvá méně než deset hodin.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotní péče je v Grenadě velmi omezená. Lékaři a nemocnice často očekávají okamžité zaplacení výkonů. Lékárny bývají dobře zásobeny a běžně předepisované léky jsou k dostání. Cestovatelé jsou však upozorňováni, aby se předem vybavili odpovídajícím množstvím léků. Každopádně doporučujeme před odjezdem uzavřít adekvátní pojištění.

Grenada sice není tak vybavená, jako některé jiné ostrovy v karibské oblasti, ale ceny tu také nejsou tak přemrštěné. Cestovatelé však musí počítat s tím, že pobyt není z nejlevnějších. Pro nepříliš náročné turisty může být útěchou, že jejich denní náklady nepřekročí 60 USD.

Hotelů je na Grenadě dostatek, většina z nich se nachází v oblasti Grand Anse. V St. George´s najdete celou řadu soukromých penzionů. Za ubytování zaplatíte kromě ceny i desetiprocentní poplatek za služby a osmiprocentní za ubytovaní, stravování a nápoje. Najmout si na Grenadě můžete i apartmány a soukromé vily, většinou za cenu stanovenou na víkend či týden. Zdejší kempy většinou nevzbuzují velkou důvěru, neboť často chybí základní vybavení. Kempování je povoleno v národním parku Grand Etang a na některých církevních a školních pozemcích.

Stravování je na velmi dobré úrovni. Velice oblíbené je lambi (škeble) nebo polévka callaloo. Pochoutkou jsou i další jídla z darů moře a zelenina upravená na mnoho způsobů. Oblíbeným alkoholickým nápojem je rum, přičemž značky Clark´s Court, River Antoine a Westerhall Plantation Rum patří mezi nejvyhledávanější. Rum lze kombinovat s nealkoholickými nápoji, hlavně ovocnými džusy. Z Grenady údajně pochází název grog (Georgius Rex Old Grenada). Nejoblíbenějším pivem je Carib Lager společně s dováženým pivem Guinness. Obecně platí, že importované nápoje jsou znatelně dražší. Místní voda je pitná, přesto doporučujeme raději kupovat vodu balenou, která je k dostání na každém rohu. Platit můžete i kreditními kartami či cestovními šeky. Banky mají otevřeno obvykle od pondělí do čtvrtka od 8 do 13 hodin a od 14.30 do 17 hodin, v pátek od 8 do 12 či 13.00 hodin. Obchody mívají otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin, v sobotu od 8 do 13 hodin. Elektrické napětí je 220/240 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení automobilu je nutno mít místní řidičský průkaz. Dočasný řidičský průkaz je možno získat za 22 amerických dolarů ve většině autopůjčoven nebo na místním dopravním oddělení (The Carenage v St. George´s) na základě předložení mezinárodního řidičského průkazu. Vůz si můžete vypůjčit ve větších městech za zhruba 50 USD za den. Doporučujeme pronajmout si automobil s náhonem na všechny čtyři kola, což je praktické s ohledem na místní silnice. V turistické sezóně doporučujeme automobil rezervovat s dostatečným předstihem.

V Grenadě se jezdí vlevo, ale drtivá většina automobilů má řízení vpravo. Grenadská silniční síť zahrnuje 1000 kilometrů udržovaných i neudržovaných cest, které jsou uzoučké a klikaté. Jejich povrch je značně zhoršený v období dešťů a v krátkém čase po něm, kdy ještě nejsou dokončeny odstraňovací práce. Celková dopravní situace je v duchu obrovského nárůstu osobních automobilů, což má za důsledek vyšší nehodovost i dříve neznámé dopravní zácpy. Situaci navíc komplikují nedisciplinovaní řidiči minibusů, kteří zde provozují soukromou dopravu. Příliš nehledí na veřejnou bezpečnost ani na rychlostní limity.

V Grenadě je provozována poměrně hustá autobusová síť, která je relativně levná a s jejíž pomocí se dostanete do každého kouta země. Pro cesty podél pobřeží mohou posloužit četné soukromé jachty, které si můžete najmout v každém přístavu. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

V Carenago v městě St. George´s je běžným jevem obtěžování turistů (především po setmění) s cílem vylákat peníze. Většinou se však jedná pouze o poněkud nepříjemný zážitek, který se obejde bez ohrožení bezpečnosti. Nepříliš bezpečná je Lagoon Road. Nezaměstnanost a drogy jsou v této zemi, stejně tak jako v mnoha ostatních, vážným problémem, což dokládá fakt, že více než tři čtvrtiny vězňů ve zdejších věznicích si odpykávají tresty za zločiny související s drogami. Policejní hlídky často věnují svou pozornost hotelům a plážím.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Grenville

Druhé největší město ostrova leží na návětrném východním pobřeží Grenady. Grenville je sídlem největší grenadské továrny na výrobu muškátových oříšků, která nabízí návštěvníkům rozsáhlou ukázku procesu úpravy muškátového oříšku. Za návštěvu stojí zdejší sobotní trhy, kde místní farmáři, rybáři a obchodníci nabízejí všechny druhy čerstvého zboží stejně jako řemeslnické výrobky.

Zhruba devět kilometrů na sever od Grenville je Antoine National Landmark. Toto mělké kráterové jezero je plné bohatého divokého života. Na své si tu přijdou především milovníci ptactva.

Hillsborough

Nejdůležitější město ostrova Petit Martinique, který má rozlohu 486 akrů. Hlavní činností obyvatel je stavění lodí a rybaření. V roce 1997 tu došlo k pozdvižení, když vláda navrhla postavit dům pro dvanáct pobřežních strážců, kteří se podíleli na kampani proti pašování drog. Stovky lidí, skoro polovina zdejší populace, demonstrovala proti příchodu vládních dozorců a střetla se s vojenskou policií a speciální policejní jednotkou.

St. George´s

Hlavní město ostrova plné barevných domů s veselými červenými střechami bylo založeno v roce 1705 francouzskými osadníky, kteří jej nazvali Pevnost Royale. Mnoho z dnešního půvabu pochází ze směsi dvou koloniálních kultur – typicky francouzské z 18. století, která se prolíná s nádhernými příklady anglické architektury.

St. George´s se na rozdíl od většiny karibských přístavů ležících podél zátok rozprostírá okolo mysu. Z každého místa je jiný pohled na město, přístav a pobřeží. Čtvrť Carenage se táhne podél vnitřního přístavu a je spojena s Esplanade a pevností George Point tunelem Sendah, který byl postaven roku 1895. Za návštěvu určitě stojí malé Národní muzeum v centru města, které se nachází v celách bývalých kasáren na rohu ulic Young a Honckton. Najdete tu exponáty ze západní Afriky, výstavy cukrovarnického a kořenářského průmyslu nebo místní fauny. Pevnost George z roku 1705 na mysu je v současnosti sídlem policejního velitelství, proto je ne všude povoleno fotografování. Přesně pod pevností se nachází Presbyteriánský kostel sv. Adrewa z roku 1830, známý jako Skotský kostel. Na kostelní třídě je množství důležitých staveb – anglický kostel sv. George, románsko-katolická katedrála, Nejvyšší soud a budova parlamentu z přelomu 18. a 19. století. Nejstarší náboženskou stavbou ve městě je Metodistický kostel z roku 1820 na Zelené třídě. Veřejná knihovna je starou vládní budovou, která byla zrenovována díky zahraničním investicím. V Carenage je mnoho cihlových a kamenných skladišť s červenými střechami. Během série požárů bylo zničeno šest státních budov, mezi nimi Pokladna, tiskárna, zásobárna a pošta. V Carenage stojí také pomník Christi Degli Abbissi, který sem byl dopraven z přístavu a který oslavuje pohostinnost prokázanou posádce a cestujícím na osudném parníku Bianca C. Pomník stojí na ochozu vedle třídy Wharf. Stále rušné je Trhové náměstí na konci ulice Halifax.

Přesně na sever od města se nachází Královnin park, který je využíván pro sportovní aktivity a také se tu konají karnevaly a politické události. Nádherný pohled na metropoli a hory okolo je z vrcholu Richmond. Právě tady stojí tři pevnosti – Matthew postavená Francouzi v roce 1779, Frederick z roku 1791 a Adolphus. Nachází se tu i vězení, v němž byli drženi vrazi biskupa Maurice, důležité postavy grenadské historie.

Rozloha: 340 km2

Počet obyvatel: 91 000

Hlavní město: St. George´s (5 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Východokaribský dolar (ECS) = 100 centů