Homeopatie

První pomoc s homeopatickými léky

Zpočátku je zarážející, ale v konečném důsledku logické dozvědět se, že homeopati používají kopřivu žahavku (Urtica urens) na léčení lidí s prvním, nebo druhým stupněm popálenin. Homeopat by samozřejmě nedoporučil dotýkat se spáleniny skutečnou kopřivou. Namísto ní homeopat použije speciálně připravený, nejedovatý lék z kopřivy žahavky. I když kopřiva žahavka způsobuje popáleniny, když jste jí vystaveni v toxické dávce, rovněž pomáhá hojit spáleniny když jí užíváte v malých netoxických dávkách.

Základním principem homeopatických léků je, že malá dávka konkrétní látky pomáhá vyléčit to, co velká dávka této látky způsobuje (princip podobnosti). Třebaže tento princip může být z počátku trochu matoucí, ve skutečnosti je zcela smysluplný. Novodobé studium funkcí živého organismu a biologie potvrdilo základní předpoklad homeopatie, která připouští že příznaky jsou snahou organismu přizpůsobit se stresu nebo infekci. Příznaky jsou proto chápány, jakým způsobem je tělo a mysl namáháno, i když tělo ne vždy úspěšně obnoví homeostázi nebo rovnováhu. Protože příznaky jsou nejlepší snahou organismu pokusit se o vyléčení sama sebe, je nejlepší vyhnout se léčení, nebo potlačovaní určitých příznaků a je lepší dávat přednost pomáhat posílit tělo a aktivovat v něm imunitní procesy.

Homeopatické léky jsou schopny povzbudit obranný systém těla, protože stejně jako konvenční imunizace a léčba alergií jsou podávány v malých dávkách, což připravuje podmínky pro povzbuzení imunitního systému. Homeopatické léky jsou ale výrazně odlišné od imunizace a léčby alergie, protože homeopatických léku je velké množství druhů a jsou lidem předepisovány individuálně, jsou podávány v menších a méně toxických dávkách a používají se jak pro prevenci, tak pro léčení osob.

Homeopatické lékařství se velmi rozvinulo a v Evropě i ve Spojených státech se těší velké oblibě, protože má úspěchy v léčení cholery, spály, žluté zimnice a dalších infekčních onemocnění, které dříve pustošily celé populace. V poslední době si homeopatická medicína získala pověst úspěšným léčením lidí s rozličnými chronickými potížemi. Co mnozí lidé o homeopatii nevědí je to, že poskytuje mnoho cenných léků na léčení osob, které utrpěly úrazy a zranění. Když jsou tyto léky užívány společně s obvyklými procedurami první pomoci, riziko dlouhodobého poškození od zranění může být významně sníženo a hojivý proces může být pozoruhodně zvýšen.

Homeopatie se musí studovat mnoho let, aby bylo možné se naučit, jak předepsat správný lék pro lidi s chronickými stavy. Naučit se používat léky pro první pomoc je ale velmi snadné. Zatímco ošetření akutního , nebo chronického onemocnění vyžaduje přísně individuální přístup k celkovému fyzickému a duševnímu stavu osoby, léčba úrazů a zranění takovýto přístup nevyžaduje. Důvodem pro tento rozdíl je to, že lidé s akutními nebo chronickými onemocněními, mají zřetelné nebo jemně rozdílné příznaky, jenž způsobují jejich stav a tak na zahájení jejich léčebného procesu potřebují různé léky. Lidé se zraněními mají sklon prodělávat velmi podobné příznaky a obvykle potřebují podobný metabolický podnět k léčení jejich potíží. V podstatě, když se různí lidé pořežou, popálí, zlomí si nohu, nebo se nějak jinak poraní, všichni potřebují k léčbě jejich zranění stejný popud.

Homeopatické léky pro první pomoc a sportovní zranění jsou velmi snadné na předepisování a jsou obvykle velmi efektivní ve snižování bolesti ze zranění a urychlují proces hojení. Tak není divu že mnoho atletických superhvězd se doslechlo o homeopatii a začalo mít z jejího využití prospěch.

Následující léky jsou užívány pro léčení lidi v případech, vyžadujících první pomoc. Jsou i jiné homeopatické léky, které se mohou použít, ale toto jsou nejběžněji užívané léky pro popsané situace.

POZNÁMKA: Homeopati používají pro své léky latinské názvy. Toto označení je nutné, aby se mohli domluvit s homeopaty po celém světě.

ARNICA (Arnica Montana)

ARNICA je uvedena první protože to je znamenitý lék na šok, nebo trauma z jakéhokoliv poranění. Zraněnou osobu musíme nejdříve léčit na šok, když zranění není vážné. Pokud osoba hodně krvácí musíme se věnovat nejprve zastavení krvácení. Jelikož ARNICA je prvním lékem předepisovaným v četných druzích zranění, je nejběžnějším lékem používaným v první pomoci. Pomáhá zmírnit šok, tiší bolest, zmenšuje otok, a zahajuje hojivý proces. ARNICA je důležitým lékem na poranění svalů, zvlášť když jsou bolestivé z přetažení.

ARNICA je také výborný lék pro použití před nebo po chirurgických zákrocích, když tělo prodělává stav šoku z těchto zákroků. Je dobré jí užívat před a po zákrocích v dentální chirurgii. Dále je dobré podat Arnicu rodičce před, během a po porodu, aby se pomohlo matce i dítěti vypořádat se ze šokem z porodu.

Obvyklé podmínky pro použití: Otřes nebo trauma ze zranění; chirurgický šok; poranění svalů.

HYPERICUM (Třezalka tečkovaná)

HYPERICUM je vynikající lék na poranění nervů, nebo poraněných částí těla bohatě zásobených nervy (prsty, prsty nohou, páteř). Všeobecně: taková zranění která způsobují ostré, nebo vystřelující bolesti a poraněná část je velmi citlivá na dotek.

Hypericum je také dobré na staré poškození nervů, které jsou dosud pro osobu citlivé.

Obvyklé podmínky pro použití: Poranění nervů.

URTICA URENS (Kopřiva žahavka)

Jak byste mohli předpokládat z učení o zákonu podobnosti, URTICA URENS je lék, který se používá na popáleniny (jak víte, kopřiva žahavka způsobuje při dotyku s listy rostliny popáleniny). URTICA URENS je při externí aplikaci prospěšná ke snižování bolesti při popáleninách a podporováním jejich hojení. Pro takové aplikace by měla být matečná tinktura URTICA URENS zředěna s vodou v poměru 1 díl tinktury s 10 díly destilované vody.

Obvyklé podmínky pro použití: Spáleniny.

LEDUM (Ledum Palustre)

LEDUM je nejlepší lék na bodná poranění, ať pocházejí od jehly, hřebíku, nebo jiných ostrých předmětů. Hluboká bodnutí, nebo bodnutí rezavým hřebíkem budou vyžadovat lékařské ošetření, ale neměli byste odkládat nasazení tohoto léku. LEDUM nemá žádné vedlejší účinky, je užitečné na hojení poranění a je to prevence tetanu. LEDUM je také obvykle předepisováno při popíchání hmyzem, nebo pokousání zvířaty. Lze také použít na těžké podlitiny (podlitiny oka, nebo rány od pevných objektů), zvláště jestli v zasažené části pociťujete chlad a mimoto se uleví po přiložení chladného obkladu.

Obvyklé podmínky pro použití: Bodná poranění,  bodnutí hmyzem.

RHUS TOX (Škumpa jedovatá)

Ačkoliv se někteří lidé krčí, když jenom slyší zmínku o škumpě jedovaté, homeopatický lék je připraven v dávkách, které nikomu nemohou uškodit!  Je to vynikající lék na určité druhy stavů kůže (protože ve velké dávce tyto příznaky vyvolává). Jeden ze stavů které v přílišné dávce způsobuje, je natržení šlach a vazů. Kvůli tomu je to nejběžnější lék předepisovaný na vymknutí kloubů a přetažení šlach, zvláště druh vymknutí a přetažení který je při prvním pohybu bolestivý, ale s dalším pohybem ze bolestivost zmenšuje. Je také lékem, který se používá při vykloubení kloubů. Dalším lékem na vykloubeniny je ARNICA.

Obvyklé podmínky pro použití: Vymknutí, nebo přetažení kloubů.

RUTA GRAVEOLENS (Routa vonná)

RUTA GRAVEOLENS je lék, který se podává na vážné vymknutí kloubů, když osoba má potrhané, nebo vykroucené šlachy, prasklé vazivo, nebo pohmožděnou okostici (obal kosti). Je také nejběžnějším lékem předepisovaným na nedávná nebo stará zranění kolena, nebo lokte. Jako takový, je to jeden z léků předepisovaných pro „tenisový loket“.

Obvyklé podmínky pro použití: Těžké vymknutí kloubů, poranění kostí.

SYMPHYTUM (Kostival lékařský)

Homeopati, stejně jako bylinkáři, používají SYMPHYTUM na zlomeniny. Homeopati ale raději podávají lék ve formě homeopatického léku, než ve formě čajů a obkladů, jako to dělají bylinkáři. I když člověk musí vyhledat lékaře, aby zlomeninu napravil a zafixoval, SYMPHYTUM přispěje ke zmenšení bolesti a podporuje rychlé hojení zlomeniny. Mimo jeho použití na zlomeniny, je SYMPHYTUM vynikajícím lékem na zranění oční bulvy, kostí kolem očí, a lícních kostí.

Obvyklé podmínky pro použití: Zlomeniny, poranění lícních kostí.

Vnější použití homeopatických léků

Některé homeopatické léky se používají externě, mezi ně počítáme:

CALENDULA (Měsíček zahradní)

CALENDULA tinktura (v lihovém základu), gel, sprej, a mast jsou neocenitelné při externím použití v léčbě řezných ran a odřenin. CALENDULA je známá svými antiseptickými vlastnostmi díky obsahu organického jódu. CALENDULA pomáhá zastavit krvácení, zabraňuje infekci, a podporováním granulace tkání pomáhá hojit poranění a popáleniny. Tinktura CALENDULA by neměla být použita přímo na řeznou ránu, protože obsah alkoholu způsobuje bodavou bolest. Pro tyto účely je nejlépe rozředit tinkturu trochou destilované vody. Pokud se nechcete zabývat ředěním tinktury, můžete přímo na rány použít CALENDULA gel, sprej, nebo mast.

Poznámka: CALENDULA působí při hojení kůže tak rychle, že se nedoporučuje používat při hlubokých řezných ranách. V hlubokých řezných ranách může CALENDULA při hojení uzavřít kůži dříve, než se zcela zahojí podkožní tkáň.

Obvyklé podmínky pro použití: Řezné rány, odřeniny, popáleniny.

HYPERICUM (Třezalka tečkovaná)

HYPERICUM tinktura je doporučena pro externí použití na léčení hlubokých řezných ran, protože pomáhá hojit vnitřní struktury tkáně stejně tak jako kůže. Má také schopnost uzavírat otevřená poranění a tak lze v některých případech předejít potřebě šití. HYPERICUM se také používá na hnisavé (infikované) zranění (Calendula se pro porovnání používá přednostně na čisté neinfikované řezné rány). HYPERICUM tinktura, stejně jako jiné léky pro externí použití, které mají alkoholový základ, se doporučuje před použitím rozředit trochou destilované vody.

Obvyklé podmínky pro použití: Hluboké řezné rány, infikované řezné rány.

Obecná pravidla pro určení dávkování

Lidé, kteří jsou v homeopatii začátečníci by měli v první řadě používat šestou potenci (označenou na štítku jako  6X, 6C, nebo 6 CH) nebo třicátou potenci s označením (30X, 30C, nebo 30CH).

Potence 6X je dávka léku, která zředěná v poměru 1:10 šestkrát, s energickým natřásání mezi každým ředěním, zatímco 6C, nebo 6 CH bylo zředěno v poměru1:100 šestkrát.

Větší potence (200X, 1000X, nebo vyšší) by měli používat pouze praktičtí homeopati, kteří mají s homeopatií velké zkušenosti.

Je důležité si zapamatovat, že homeopatické léky jsou tím silnější, čím mají větší potenci (potenciace = lékárnický postup ředění a natřásání). Vyšší potence se musí užívat pod kontrolou zkušeného homeopata.

Homeopati zjistili , že zranění lidé potřebují krátce po zranění častější opakování dávek léku. Někdo může potřebovat dostat lék každých 30 až 60 minut ihned po těžkém zranění.

Po několika hodinách, se frekvence podávání dávek může prodloužit na dvě hodiny, nebo každou čtvrtou hodinu, v závislosti na  míře bolestivosti.

Pokud člověk nemá těžké poranění, je běžné dávkování homeopatického léku 1 dávka každé 4 hodiny, nebo jedna dávka čtyřikrát denně. Ve většině případů nebude potřeba brát homeopatický lék déle než 2 až 4 dny, s vyjímkou zlomenin, nebo těžkých vymknutí, kde je běžné dávkování jedna dávka léku třikrát denně po dobu 5 až 7 dnů.

Základní princip jak určit dávkování je: Čím vážnější je stav, tím častější bude opakování dávky homeopatického léku.

Je důležité si zapamatovat si, že lék by se měl brát pouze tak dlouho, dokud člověk pociťuje bolest. Nepokračujte v užívání léků jestliže zmizely příznaky, kvůli kterým jste je začali užívat. Hlavní myšlenkou je užívat tak málo léků jak je to jen možné, ale ještě dost na to, aby se zmenšila bolest a v člověku se aktivizovala hojivá síla.

Užívání homeopatických léků

Lék by měl být podáván do čistých úst, 15 minut před a po podání homeopatického léku by se nemělo jíst, pít, kouřit, čistit si zuby a neměly by se do úst strkat ani jiné látky. Všeobecně nejlepší je, umístit lék pod jazyk.

Homeopati zjistili, že některé látky mohou neutralizovat účinky homeopatických léků. I když se kolem toho vede polemika které látky jsou v tom zapleteny víc než jiné, nejlepší je vyhnout se následujícím látkám alespoň 48 hodin po podání poslední dávky léku:

Péče o homeopatické léky a jejich uskladnění

Zvláštní zacházení a skladování homeopatických léků je potřebné z důvodů vyhnout se jejich možné kontaminaci. Když se s homeopatickými léky správně zachází a jsou správně skladovány, homeopati zjistili, že jejich účinky mohou trvat několik generací.

Protože je velmi obtížné určit jestli léky byly kontaminované, měly by se vzít v úvahu  následující opatření, aby se zabránilo případným problémům.

Samostatné léky a kompozity

Homeopatické léky jsou dostupné jako jednotlivé léky nebo jako kompozity složené ze dvou, nebo více léků smíchaných dohromady. Kompozitní léky jsou více uživatelsky přívětivým způsobem použití homeopatických léků, protože indikace pro jejich použití je neobyčejně jasná. Použití několika léků v kompozitech umožňuje široké spektrum účinnosti nedosažitelného pro jediný lék.

Protože zranění někdy postihnou svaly, nervy, a kostní tkáně, dává někdy smysl použít kompozitní homeopatický lék aby pomáhal různé poškozené tkáně hojit.

Jednotlivé léky jsou doporučeny na zranění, když znáte správný lék, který podáváte a když chcete podat vyšší potenci léku, než má ten, který je k dispozici v kompozitním léku.

Kompozitní výrobky obvykle obsahují léky ve 3., 6., nebo 12. potenci, zatímco lidé se silnými bolestmi budou potřebovat léky s 30. potencí.

„X“ po číslici potence (např. 6X) ukazuje kolikrát je příslušný lék ředěn v poměru 1:10, zatímco „C, nebo CH“ po číslici potence (např. 6C, 6CH) je zředěný v poměru1:100 (nejsnadnější k zapamatování je považovat tato písmena „X“ a „C“ za římské číslice).

Dvě stě let klinické homeopatické praxe zjistilo, že čím vyšší je potence, tím silněji a rychleji lék působí. Výběr a používání vyšších potencí léků, musí být pro zraněnou, nebo nemocnou osobu mnohem přesnější.

Kvůli tomu je doporučeno použít 30. potenci, když si je uživatel zcela jistý, že použitý lék je pro něho správný.

Když si není tak jistý, měl by použít 6. nebo 12. potenci, nebo by měl zvážit použití kompozitního homeopatického léku.

Frekvence dávky

Když bereme homeopatické léky je doporučeno brát několik dávek, nutných na odstranění pocitu bolesti.

Vnější užití

Ačkoliv je většina homeopatických léků vyráběna ve formě pilulek pro vnitřní použití, je několik vybraných homeopatických léků, kterých jsou vhodné na externí použití. Pro vnější užití se vyrábějí ve formě masti, gelu, nebo spreje. I když mají obdobný stupeň účinnosti, každý má ale jisté výhody a nevýhody.

Masti jsou zhotoveny ze základu, který tvoří petrolejová vazelína a nedovolují kůži dýchat. Jejich výhodou ovšem je, že se snadno nesmyjí, nebo nesetřou. Gely a spreje dovolují kůži více dýchat, ale lze je snadno setřít, nebo smýt.

Indikace – Lék – Dávka (potence léku)

Šok a trauma z poranění

 • Arnica (6,12,30)
 • 30. potence přednostně
 • Poranění měkkých tkání/ svalů

 • Arnica (6,12,30)
 • Arnica zevně
 • Léky na rány s obsahem Arnica zevně
 • Poranění nervů, nebo částí těla bohatě zásobených nervy (chodidla, prsty, záda); zranění s vystřelujícími bolestmi.

 • Hypericum (6,12,30)
 • Hypericum zevně
 • Léky na rány s obsahem Hyperica
 • Vymknutí/ Natažení

 • Arnica (ihned po zranění) (6,12,30)
 • Rhus tox* (6,12,30)
 • Bryonia** (6,12,30)
 • Ledum (pro lehce podvrtnuté kotníky) (6,12,30)
 • Arnica zevně
 • Léky na rány s obsahem Arnica zevně
 • Natažené šlachy

 • Rhus tox* (6,12,30)
 • Bryonia** (6,12,30)
 • Arnica zevně
 • Léky na rány s obsahem Arnica zevně
 • Těžké vymknutí (vykroucené šlachy, přetržené vazy)

 • Rhus tox* (12,30)
 • Bryonia** (12,30)
 • Ruta (Jestliže Rhus tox nebo Bryonia nejsou účinné) (12,30)
 • Bellis perennis (když nemůže být použito studených obkladů) (12,30)
 • Vykloubení

 • Arnica (12,30)
 • Hypericum (při vystřelujících bolestech) (12,30)
 • Poranění okostice (obalu kosti)

 • Ruta (6,12,30)
 • Arnica zevně
 • Léky na rány s obsahem Arnica zevně
 • Poranění kolena nebo lokte (zahrnuje dlahy holenní kosti)

 • Ruta (6,12,30)
 • Rhus tox* (6,12,30)
 • Arnica zevně
 • Léky na rány s obsahem Arnica zevně
 • Zlomeniny

 • Symphytum (Také podejte Arnicu na šok ze zranění) (6,12,30)
 • Arnica zevně
 • Léky na rány s obsahem Arnica zevně
 • Poranění hlavy (ihned po zranění)

 • Arnica (12,30)
 • Staré poranění hlavy

 • Natrum sulphicum (12,30)
 • Pomalá léčba zlomenin

 • Calcarea phos. (6,12)
 • Odřeniny/ Pohmožděniny

 • Arnica (6,12,30)
 • když není porušena kůže, použijte Arnicu také zevně, nějaký zevní lék obsahující Arnicu
 • Krvácení

 • Arnica (12,30)
 • Krvácení z nosu

 • Phosphorus (12,30)
 • Puchýře

 • Calendula zevně
 • Řezné rány

 • Calendula zevně
 • Podrásání (hluboké řezy)

 • Hypericum zevně (nejdříve)
 • Calendula zevně (jakmile se začnou hojit hluboké řezy)
 • Staphysagria (12,30)
 • * Rhus tox se doporučuje když osoba zakouší příznaky „rezavé brány“: při počátečním pohybu cítíme bolest, ale při pokračování v pohybu nastane úleva.

  ** Bryonia je doporučena když osoba při větším pohybu zakouší zvýšenou bolest a obtíže.