Indonésie – Indonéská republika

V 7. až 11. století na ostrovech převládal kulturní vliv Indie, ve 13. až 16. století dominoval stát Madžapahit. Od 16. století je znát vliv Nizozemí, které do poloviny 18. století obsadilo většinu ostrovů v této oblasti. Během napoleonských válek bylo Nizozemí načas vystřídáno Brity, koncem 19. a počátkem 20. století odolávali Nizozemci řadě povstání. Ve 2. světové válce zemi okupovala japonská armáda, po válce byla vyhlášena nezávislost, ale definitivní nezávislost nastala až roku 1949 jako federativní Republika spojených států Indonésie. O rok později, po přijetí prozatímní ústavy, došlo ke sjednocení země do Republiky Indonésie.

KDY A JAK

Podnebí Indonésie je různé, mění se podle oblastí. Východní monzuny přinášejí od června do září suché počasí, zatímco západní monzuny přinášejí od prosince do března deště. Pamatujte však na to, že vás kruté lijáky mohou potkat po celý rok. Nejlepší dobou návštěvy Indonésie je suché období, ideálními měsíci jsou srpen a září.

Indonésie má dvě mezinárodní letiště, první leží dvacet kilometrů severozápadně od Jakarty, druhé patnáct kilometrů jižně od Denpasaru na Bali. Dostat se sem můžete z většiny velkých evropských letišť, například let z Londýna trvá necelých 21 hodin do Jakarty a přes 22 hodin na Bali. Cestovat se dá i po moři, ale je to zdlouhavé. Dobré silniční a železniční spojení má Indonésie s Malajsií a Papuou-Novou Guineou.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují pouze poměrně drahá zdravotnická zařízení, která se nacházejí jen v největších městech.Veškerá zdravotní péče se musí platit v hotovosti, proto je dobré kvalitní cestovní pojištění.

Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A (B při delším pobytu, vysoce endemická je i virová hepatitida E), poliomyelitidě a břišnímu tyfu. Před odjezdem do Indonésie je třeba prověřit platnost očkování proti tetanu, popřípadě proti poliomyelitidě. Osoby, které za posledních šest dní pobývaly v oblasti se žlutou zimnicí, musí předložit potvrzení o očkování vyjma osob, jenž neopouštějí tranzitní prostor. K získání pracovního povolení musí mít cizinec potvrzení o negativním výsledku testu na HIV. Riziko nákazy malárií je velké na celém území Indonésie kromě Jakarty, větších měst a významných turistických center na Jávě nebo Bali. Mezi zvířaty je značně rozšířena vzteklina, při pobytu v nepřehledném terénu hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady.

Služby jsou na přijatelné úrovni. Poměrně rozšířená je síť mezinárodních fast food restaurací, ve kterých je stravování bezpečné. Mezinárodní hotely jsou zárukou kvality a hygieny. Lidové jídelny mohou být zdrojem nákazy. Není vhodné pít vodu z neznámého zdroje, to samé platí samozřejmě také pro led. Cestovatel by měl pít pouze vodu průmyslově stáčenou, kterou lze koupit prakticky všude, také v odlehlých oblastech za mírné ceny. Vždy je dobré zkontrolovat neporušenost uzávěru. Ubytovacích kapacit je v zemi dostatek, levnější hotely a priváty však nemusí být vždy čisté, kvalitní. Elektrické napětí je 220 až 240 V, 50 Hz, potíže mohou nastat s různými druhy zásuvek.

DOPRAVA, ČAS

Pro půjčení osobního automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je dostatek zejména ve velkých městech a nabízejí vedle osobních vozů také motocykly. Jezdí se vlevo, ale většina vozidel má řízení na stejné straně, jako u nás. Silnice jsou v dobrém stavu zejména ve velkých městech, ale v odlehlých regionech a venkovských oblastech jsou úzké, často nepříliš udržované. Řízení v noci může být velkým hazardem, proto je lepší přivolat si taxi. Vozy taxislužby jsou v každém větším městě. Nenasedejte do taxi, v němž už je nějaký pasažér, a vždy trvejte na použití taxametru.

Autobusy spojují celkem kvalitně všechna hlavní města, ale mohou být nepříjemně přecpané cestujícími. Posádku obvykle tvoří tři muži, kteří se střídají za volantem a vybírají jízdné. To odpovídá jízdnému ve třetí třídě zdejší železnice. Vlaky jezdí na ostrovech Sumatra, Madura a Jáva. Na Sumatře koleje spojují Belawan, Medan a Tanjong Balai/Rantu Prapet (dvakrát až třikrát denně) na severu, Palembang a Panjang (třikrát denně) na jihu. Na Jávě je rozsáhlá síť, vlaky mají restaurační a lůžkové vozy a spojují Jakartu se Surabayou. Využít můžete tři třídy, první třída je však k dispozici pouze na hlavních trasách. Děti do tří let cestují zdarma, děti do sedmi let platí poloviční jízdné. Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje několik společností. Lodní doprava je k dispozici na Sumatře, Sulawesi i Kalimantanu. Trajekty mezi Ketapangan, Jáva, Gilimanuta a Bali nefungují tak často. Dopravu v Jakartě zajišťují autobusy, minibusy a vozítka rikša, která jsou levnější než taxi. Jízdné je smluvní.

Indonésie leží ve třech časových pásmech. Bangka, Billiton, Jáva, západní a centrální Kalimantan, Madura, Sumatra: plus šest hodin na západě, plus sedm hodin v centrálních částech a plus osm hodin na východě. Bali, Flores, jižní a východní Kalimantan, Lombok, Sulawesi, Sumba, Sumbawa, Timor: plus sedm hodin. Aru, Irian Jaya, Kai, Moluky, Tanimbar: plus osm hodin.

NEBEZPEČÍ

V Indonésii pokračuje těžká hospodářské krize, která je doprovázena eskalací napětí zejména v oblastech provincie Aceh, Jižní Kalimantan, Ambon, Východní Timor a Irian Jaya. Je proto lepší, když se cestovatelé těmto oblastem vyhnou. Celková bezpečnostní situace je tu nestálá a vrtošivá. Krádeže osobních věcí turistů jsou v celé Indonésii běžnou záležitostí. Při pobytu v Indonésii si musí turisté řádně hlídat své osobní věci (především peníze, pasy nebo letenky). Největší koncentrace kriminálních živlů je na ostrově Bali, kde nejčastěji dochází k okrádání nepozorných turistů. Každý návštěvník musí neustále pečlivě dbát o svá příruční zavazadla, která mohou být v nestřežený okamžik odcizena pouličními organizovanými gangy. Často dochází k okradení tak, že zloděj narazí do chodce motocyklem, dojde k nepřehledné situaci, kterou zloděj zneužije, vytrhne oběti zavazadlo a ujede. Policie takové případy nevyšetřuje, sepíše pouze protokol, čímž je celý případ uzavřen.

Převoz, uchovávání a výroba omamných látek je v Indonésii postihována stejným způsobem jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie. Nejvyšší trest, jaký mohou indonéské úřady udělit, je trest smrti.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Ambon

Provinční město oplývá velkým počtem zajímavých historických a kulturních míst. Mezi ně patří zbytky starých pevností, které tu vybudovala Holandská východní společnost v dobách největšího rozkvětu obchodu s kořením. Zapomenout nesmíme ani na muzeum Siwa Lima, ve kterém můžete obdivovat skvělou sbírku umění a řemesel.

Válečný hřbitov nedaleko Ambonu je místem každoročních oslav na počest vojáků, kteří tady zahynuli během 2. světové války. Jednou do roka se tu koná jachtařský závod, jehož lodi plují až do Austrálie.

Pokud vás potápění chytilo pevně za srdce, zamiřte na některou z nádherných pláží. Korálové zahrady, to je pravý název pro přírodní div, který můžete ve světě ticha pozorovat. Oblíbenou rekreační oblastí je Natsepa.

Okolní ostrovy, na které se z Ambonu bez problémů dostanete, jsou plné krásných přírodních scenérií. Například ostrov Ternate býval sídlem důležitého království, které prosperovalo díky obchodu s kořením. Ve městě Ternate najdete v budově starého sultánského paláce muzeum. V nejbližším okolí jsou roztroušeny zbytky starých portugalských, španělských a holandských pevností. Pozůstatky mohutného hradu se nacházejí i přímo ve městě. Necelých pět kilometrů od posledních domů Ternate, na úpatí 1715 metrů vysoké sopky, je místo zvané Afo s velkým stromem hřebíčku, který je prý více než 350 let starý.

Další z ostrovů nazvaný Morotai býval během 2. světové války důležitou leteckou základnou. Zpočátku patřila spojeneckým vojskům, ale na konci konfliktu se jí zmocnili Japonci. Hustá buš je dodnes plná vraků letadel a zbraní, proto je tady duch války stále patrný.

V nejhlubším indonéském moři se nachází skupina ostrovů s úsměvným jménem Banda. Dva ze tří největších ostrovů – Banda Neira a Gunung Api – jsou porostlé stromy muškátového oříšku a ostatní bujnou vegetací. Třetí velký ostrov je pustý a sopečný. Moře kolem ostrovů je plné nádherně zbarvených korálů a množství různobarevných ryb. Průzračně čisté vody jsou ideální pro potápění. Banda však potěší i ctitele historie – na ostrovech je několik pevností, mezi nejzajímavější patří Belgica a Nassau. Navštívit můžete panství holandského guvernéra, historické muzeum v Neiře nebo rozsáhlé plantáže muškátového oříšku.

Banjarmasin

Nejdůležitější město indonéské části Bornea je především obchodním a turistickým centrem v deltě řeky Barito. Banjarmasin je propletený množstvím řek, z nichž největší jsou Martapura a Nagara. Díky propletenci řek dostal přezdívku Říční město. Jeho obyvatelé jsou na to velmi hrdí, ostatně celý jejich život je spjatý s řekou. Staví si tradiční plovoucí domy ze dřeva nebo bambusu a vodní tok využívají pro obchod a ekonomiku. Také turisty vodní život láká, proto jsou plavby po řekách Barito a Martapura na říčních autobusech velmi vyhledávané.

Banjarmasin se během posledních let rozvinul do nebývalé krásy, vše je tady připraveno pro turisty ze všech končin světa. Nachází se tu obrovské množství luxusních i levnějších hotelů. Zábavu nabízí více než dvacet divadel, kulturních center a restaurací. Milá obsluha v nich má na starosti nejen vaši spokojenost, ale často i přípravu skvělých místních jídel.

Zajímavé je také okolí Banjarmasinu, například ostrov Kembang. Najdete ho na pravém břehu řeky Barito. Ostrov Kembang tvoří převážně lesní rezervace, kterou obývají ochočené opičky z rodu Kalimantan. Největším lákadlem je malý chrám, v němž turisté mohou opičky krmit. Podle legendy totiž krmení malých žroutů přináší štěstí.

Dalším lákadlem je ostrov Kaget, který také leží na řece Barito. Dostanete se sem nejlépe díky rychlé motorové lodi z Banjarmasinu, cesta trvá necelou hodinu. Ostrov je rezervací, ve které žijí opice rodu Bekantan a Lutung stejně jako mnoho druhů ptactva.

Kroky cestovatelů a milovníků bohatství často míří do diamantových dolů do vesnic Cempaka a Martapura. Cempaka je vesnička nepříliš vzdálená od Banjarmasinu. V jejím okolí se stovky let nacházely diamanty, mnohdy za použití jednoduchých pomůcek. Největší úlovek přišel až v roce 1985, kdy tu byla nalezena obrovská zásoba diamantů o ryzosti 116,7 karátů. Vytěženy byly z hloubky patnácti metrů. Martapura je centrem obchodu s diamanty a drahými kameny. Největší obchody se už tradičně odehrávají na Martapura Plaza, ale po celém městě najdete řadu obchůdků se šperky, jejichž cena se pohybuje od 500 až několik miliónů rupií.

Denpasar

Nejdůležitější město ostrova Bali, mystického a pověrami opředeného místa. Nikde jinde jako na Bali nejsou tak významné památky, nikde jinde nejsou tak krásné pláže i půvabná města jako právě Denpasar. Dějiny města jsou velmi podobné dějinám ostrova Bali. První holandští kolonisté tady přistáli v posledních letech 16. století a postupem staletí si ostrov začali podmaňovat. V 19. století byl Bali diplomatickou cestou přinucen k připojení se ke koloniím Holandska, ale sever Bali se kolonistům nepodařilo získat. Odpor domorodých obyvatel byl definitivně zlomen až v roce 1906, kdy se v Denpasaru uskutečnil odporný masakr – perfektně vyzbrojení holandští vojáci tu postříleli jen kopími ozbrojené domorodce.

Také proto to tu kolonisté měli vždy těžké, často se konaly demonstrace za samostatnost a v pralesích zuřila partyzánská válka statečných domorodců. Po vyhlášení nezávislosti se Bali stalo jednou z nejdůležitějších součástí mladé Indonésie.

Srdcem města je náměstí Puputan s parkem. V jeho středu stojí pomník, který připomíná oběti masakru roku 1906. Na východní straně náměstí najdete Balijské muzeum imitující architektonický chrámový a palácový styl ostrova Bali. V útrobách muzea mohou turisté obdivovat památky minulosti – masky, dřevořezby i předměty ze života domorodců. Jen několik desítek metrů od muzea stojí hlavní chrámu Pura Jagatnatha, v němž se pořádají pro našince velmi poutavé obřady. Nejstarším chrámem Denpasaru je Pura Maospahit.

Mezi významné památky patří také Státní hudební a taneční akademie z roku 1960 nebo umělecké centrum Abian Kapas. V něm můžete nakoupit různé zajímavé suvenýry, které jsou však ke koupi také na rušných tržištích Denpasaru.

Bali, to však není jen Denpasar. V jeho těsné blízkosti se například nachází nejkrásnější a také nejnavštěvovanější mořský chrám Pura Tanah Lot nebo dva královské paláce Puri Agung a Puri Anyar. Pokud toužíte po nákupech suvenýrů, zamiřte do Ubudu. Je srdcem Bali, protože se tu nacházejí prastaré královské chrámy, monumentální paláce i vesnička řemesel. Šikovní obyvatelé před vašimi zraky vytvoří dílo, které si můžete odvézt domů.

Důležitým místem ostrova je také komplex dvou desítek chrámů Besakih. Rozkládá se na svazích posvátné sopky Agung a některé z chrámů dva tisíce let staré. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na pláže, které jsou proslavené především na jihovýchodním pobřeží Bali.

Djakarta

Metropole Indonésie na ostrově Jáva je kosmopolitním městem, které odjakživa udávalo tón širokému okolí. Už v polovině 16. století si muslimové uvědomili důležitost města na výhodné poloze u ústí řeky Ciliwung a během krátkého tažení si Djakartu podmanili. Asi o padesát let později však město zničila flotila Holandské východní indické společnosti pod vedením admirála Coena. Od té doby se Djakartě říkalo Batávie a byla významnou obchodní a vojenskou kolonií Holandské Indie.

Památky z této doby mohou turisté vidět ve čtvrti Koka, kde jsou dodnes patrné zbytky opevnění. Staré obchodní sklady byly přestavěny na muzeum Bahari, které leží severně od bývalých významných loděnic. V nich Holanďané opravovali válečné lodi pocuchané během častých konfliktů. Skutečným centrem města však je Batavské náměstí s městskou radnicí, v němž se dnes nachází historické muzeum. Velký rozvoj Djakarta zažila v 19. století, kdy tu vyrostlo mnoho významných budov. Jmenujme například Národní archiv, Prezidentský palác nebo Národní muzeum.

Indonéské hlavní město je také sídlem mnoha náboženských staveb. Zajímavé je, že se v něm prolínají různá náboženství. Čínským bohům je například zasvěcen chrám Dharma Djaya z poloviny 17. století, ale najdete tu i židovské synagogy a křesťanské kostely. Svatostánky tu samozřejmě mají také muslimové.

Djakarta je srdcem Jávy, z něhož se dají podnikat zajímavé výlety po celém ostrově. Je možné navštívit například ostrovní sopku Krakatoa v Sundské úžině, jejíž výbuch v 19. století značně poškodil celou Indonésii. Největší perlou snadno dosažitelnou z Djakarty je však chrámový komplex Borobudur – mystický, obrovský a tajemně krásný chrámový komplex. Podle svých stavitelů měl zpodobňovat legendární horu Meru z indické mytologie, na které údajně stojí celý vesmír. Díky tomu jde o monstrózní stavbu, nad jejíž velikostí se tají dech.

První kámen posvátného místa Borobudur položili v 8. století před naším letopočtem dělníci které sem poslali vládcové z dynastie Šailendrů. Podle archeologů trvalo téměř sto let, než byl Borobudur dokončen a pracovaly tu tisíce lidí. Zatím z neznámých důvodů byl po několika stech letech opuštěn a začal na něm pracovat zub času. Jeho objevitelem se stal jeden z anglických důstojníků, velitel vojáků, kteří Jávu na začátku 19. století obsadili. První práce archeologů tu však začaly až o sto let později. Zatím největší kus práce tu odvedli v sedmdesátých letech 20. století s podporou UNESCO.

Srdcem Borobuduru je obrovský chrám, který se klene do výšky neuvěřitelných 34 metrů. Má podobu terasovité pyramidy a odhaduje se, že je poskládán z 55 kubíků skvěle opracovaného kamene. V nejvyšších patrech pyramidy jsou jednotlivé svatyně, každá se skvostnou sochou samotného Budhy. Cesta k nejsvatějším částech chrámu přitom měří rovných pět kilometrů a je vroubená tisíci reliéfy z Budhova života, obrazy se scénami ze života lidí, jejich práce, starostí, radostí. Pomáhají cestovatelům představit si běžný den tehdejších obyvatel Jávy. Právě Borobudur byl totiž centrem říše, která byla odjakživa pod silným vlivem Indie. Proto tu můžete najít další skvostné stavby, například impozantní areál v Prambananu.

Joyapura

Největší město východní provincie je velmi malebné už proto, že se nachází na úpatí hory nad krásnou zátokou. Během 2. světové války tu sídlilo velitelství generála Douglase Mc Arthura. V budově univerzity Cenderawasih je umístěno Muzeum Jayapury, které za zdmi ukrývá řadu zajímavých exponátů. Oblíbeným prázdninovým místem je pláž Tanjung Ria, která byla za války známá jako spojenecká základna G. Z vrcholků nad městem je krásný pohled na město, zátoky Jotefa a Humboldt a okolí jezera Sentani. Právě toto jezero hraje velkou roli v životě místních lidí, je spojené s mnoha pověstmi a na jeho březích můžete poznat zdejší tradice.

Také okolí Jayapury vyráží cestovatelům dech. Na okraji zátoky Cenderwasih se například nachází město Biak. Velká indonéská námořní základna má nejlepší infrastrukturu ze všech měst v provincii. V těsném sousedství města je několik krásných pláží, z nichž nejoblíbenější je Bosnik na východním pobřeží a Korem na severním pobřeží, kde můžete pozorovat hledače perel. Severně od Biaku leží ostrov Supiori, lesní rezervace s malebnými vesničkami.

Pokud rádi fotografujete, nezapomeňte navštívit mys Kasuarina. Je pojmenován po velkých stromech, které tu rostou. V okolí jsou nejen tradiční sídla, ale i půvabné pláže jako stvořené ke koupání a rekreaci.

Oblasti nezasaženou moderní civilizací je Asmat. Jeho obyvatelé jsou proslulí primitivními dřevořezbami, které však nepostrádají skrytý půvab. Za návštěvu stojí zajímavé muzeum plné dřevěných uměleckých děl a ostatních ručně vyrobených předmětů. Největší rozvoj řemesel proběhl koncem šedesátých let, kdy OSN podpořila projekt na zachování místního umění.

Rozloha: 1 905 610 km2

Počet obyvatel: 196 milionů

Hlavní město: Jakarta (10 milionů obyvatel)

Úřední řeč: indonéština

Náboženství: islám

Měna: Indonéská rupie (RP) = 100 senů