Jamajka

Koncem 15. století byla Jamajka objevena Kryštofem Kolumbem, poté ji kolonizovala vojska Španělska, ale od 17. století byla britskou korunní kolonií a součástí Západoindické federace. Od poloviny 20. století se Jamajka pyšní částečnou autonomií, rozvíjí se turistický ruch a životní úroveň obyvatel utěšeně stoupá.

KDY A JAK

Jamajka je ostrov plný palem, banánovníků, dlouhých písčitých pláží a reggae. Podnebí je tu tropické, teploty se po celý rok pohybují kolem 25 °C. Deštivé období je koncem dubna a od září do listopadu, proto je lepší vyrazit na cesty v ostatních měsících. Přibližně každých sedm let bývá Jamajka postihována ničivými hurikány, pro nejbližší léta by však měl být klid.

Na Jamajku se dostanete nejlépe přes Londýn, avšak přiletět se sem dá i z dalších evropských měst. Například z Düsseldorfu, Frankfurtu nad Mohanem či Amsterdamu se do Montego Bay létá pravidelně jednou týdně. Během sezóny sem navíc létají četné charterové linky, a proto se před odjezdem dobře informujte u cestovních kanceláří.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na slušné úrovni, doporučujeme však uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Na ostrově také nejsou stanovena žádná předepsaná ani doporučená očkování. Služby jsou vzhledem k rozvinutému cestovnímu ruchu dobré.

Jamajka je oblíbenou turistickou destinací, proto jsou cestovatelům k dispozici stovky hotelů, především v turistických oblastech. Ubytovací kapacity včetně all-inclusive se nacházejí hlavně na severním pobřeží Jamajky. Díky neustále vzrůstající popularitě této části ostrova jsou ostatní hoteliéři nuceni snižovat ceny, takže na jiných místech najdete dobré ubytování za skvělé ceny. Přesné adresy hotelů je možné získat v turistických informačních centrech.

Také restaurací je na Jamajce dostatek, kvůli možným zdravotním problémům si ovšem raději zvolte lepší podniky. Jamajská kuchyně je vynikající, v restauracích proto za slušnou cenu dostanete především rýži a hrách, kokosové mléko a olej, ostré koření a pepř. Mezi tradiční pochoutky patří jamajské kuře na kokosovém oleji s mrkví, cibulí, pórkem, sladkými bramborami, rajčaty a pepřem. Oblíbeným nápojem je jamajský rum, džusy, místní pivo Red Stripe a Tia Maria, což je káva s čokoládovým likérem.

Obchody jsou slušně vybavené, nejčastěji mají otevřeno od 8.30 a 9.30 do 16 a 17,30 hodin. Směnu peněz můžete provést v bankách, hotelech, letištích a směnárnách s licencí. Cestovní šeky jsou o trochu výhodnější, než výměna hotovosti. V každém případě si však ponechejte potvrzení o výměně, abyste mohli zpětně měnit při odjezdu. Počítejte i s tím, že většina bank a směnáren nemění stodolarovku, protože jde o nejčastěji padělanou bankovku. Banky mají obvykle otevřeno od pondělí do čtvrtka od 9 do 14 hodin, v pátek od 9 do 16 hodin, to se však může měnit podle oblastí. Poplatky v Negril jsou vyšší než v Montego Bay. Elektrické napětí je 110 V, 50 HZ, v některých hotelech 220 V.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který však platí jen s pasem a platným vstupním vízem. Půjčoven osobních automobilů je na Jamajce dostatek a nabízejí vozy v dobrém stavu. Na Jamajce se jezdí vlevo po špatných, často neudržovaných silnicích bez krajnic. Jamajští řidiči jezdí zuřivě až sebevražedně, často zní klakson. Dopravní předpisy se příliš nedodržují, směrovky se nepoužívají. Proto je třeba dávat při jízdě obrovský pozor. Od listopadu 1999 musí mít všichni pasažéři osobního automobilu bezpečnostní pásy, motocyklisté helmu.

Veřejnou silniční dopravu většinou zajišťují minibusy. Jsou sice velmi levné, zato přecpané pasažéry a jezdí chaoticky. Jízdní řády prakticky neexistují, respektive existují pouze v ústním podání. Minibusy se doporučují mladým zdravým jedincům, protože se často musí naskakovat a vyskakovat za jízdy. Klasické autobusy jsou pomalé a nebezpečné kvůli možným krádežím a dopravním nehodám. Na hlavních autobusových nádražích občas stojí vozidla, která suplují činnost autobusů. Vyjíždějí však pouze tehdy, když jsou plná. Ačkoliv má minimum obyvatel Jamajky vlastní jízdní kolo, funguje tu řada půjčoven, které vám půjčí kolo bez problémů.

Letecká doprava je dobrá. Může být použita pro rychlý přesun mezi Montego Bay, Negrilem, Kingstonem, Ocho Rios a Port Antoniem. Vrtulníky se využívají k vyhlídkovým letům, je ale třeba počítat s tím, že vám pořádně vysají peněženku. Čas je mínus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Jamajka není tak nebezpečnou zemí, jako některé jiné státy Latinské Ameriky, přesto je třeba počítat s tím, že tu jsou vcelku běžné násilné trestné činy. Jejich obětí se můžete stát kdekoliv na ostrově, ale nejčastěji k nim dochází v centru Kingstonu. V hlavním městě Jamajky jsou velmi nebezpečné západní části, v nichž byste rozhodně neměli opouštět hlavní ulice a zamčená auta. Rozhodně nedoporučujeme vycházet po setmění, protože bezpečnostní situace se v Kingstonu poslední dobou zhoršuje. Extrémně nebezpečné pak jsou chudinské čtvrti města, které mají pod kontrolou drogové mafie. Ročně je tu zavražděno kolem tisíce lidí.

Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní opatření, nebudete mít během svého pobytu na Jamajce žádný problém. Obyvatelé totiž turisty vítají a snaží se jim pomoci. Bezpečnostní rady: Nenoste viditelně cennosti. V turistických centrech dávejte pozor na kapsáře. Buďte neústupní, ale zdvořilí k žebrákům. Vyvarujte se příjezdu do města v noci. Při dopravní nehodě okamžitě přivolejte policii, protože obyvatelé jsou při sebemenším karambolu velmi agresivní. Pokud vám budou nabízeny drogy, buďte opatrní, protože se často stává, že po odmítnutí přichází výhružky či dokonce násilí. Otázka drog je vůbec specifická. Marihuana totiž běžně roste ve vzdálených oblastech země a je turistům často nabízená. Dovážený kokain je pokoutně nabízen na severním pobřeží a v Kingstonu. Vyvarujte se však nákupu, protože desítky turistů ročně stráví několik dní v jamajských věznicích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kingston

Město na úpatí Modrých hor vzhlížející přes sedmý největší přírodní přístav světa. Kingston je metropolí Jamajky a zároveň jejím skutečným srdcem. Je také centrem obchodu s širokou nabídkou historických a kulturních atrakcí, muzeí, galerií, divadel, stejně jako nočních klubů a diskoték.

Historie se v Kingstonu nachází všude – od Farního kostela, v němž je nejstarší hrob z roku 1699 až k Parade, přeplněnému náměstí, na němž se kdysi cvičili britští vojáci. Relaxovat naopak můžete při poslechu Filharmonické symfonie, při sledování Národní divadelní taneční skupiny, při pikniku na pláži nebo při procházce v botanické zahradě. Po celém městě jsou rozmístěny obchůdky s řemeslnickými výrobky, drobnými uměleckými předměty a duty-free obchody. Z návštěvy pověstných kávových plantáží v Modrých horách si můžete přivézt prý nejlepší kávu na světě. Nedaleko Univerzity tvoří množství květin a stromů Zahrady naděje o rozloze 200 akrů, které byly otevřeny v roce 1881. Samotná univerzita byla založena v roce 1948 na místě původních plantáží a nyní je nejslavnějším karibským centrem studií.

Na konci poloostrova Palisadoes, který se rozkládá kolem kingstonského přístavu, leží Port Royal. V 17. století býval doupětem nejznámějších pirátů. Zbytky prostopášné minulosti města najdete v Muzeu historické archeologie, Námořním muzeu či ve Vrtkavém domě. Nad městem se vzpínají již zmiňované Modré hory, které se tyčí do výšky více než 2100 metrů.

Montego Bay

Město na severozápadním pobřeží Jamajky je nádhernou směsicí kvetoucích stromů, zelených luk, vrcholů pokrytých palmami společně s tyrkysovým mořem a bělostnými plážemi. Kryštof Kolumbus nazval tuto oblast El golfo de buen tiempo – zátokou dobrého podnebí. Španělé ji pojmenovali Tučnou zátokou a později se stala hlavním lodním přístavem pro dopravu cukru a banánů. V létě se tu pořádá výroční festival reggae.

Montego Bay je srdcem jamajské riviéry. Chráněné vody zdejšího vodního parku tvoří zhruba šestnáct čtverečních kilometrů překrásných korálových útesů. Velmi populárním sportem je tu jachting. Další oblíbenou činností je nakupování, jemuž se můžete oddávat na Přístavní třídě. Duty-free obchody nedaleko odtud nabízejí například skotský kašmír, parfémy, cigarety, alkohol, porcelán a sklo.

Město je však zajímavé také historicky. Nejznámější je Růžová síň, ve které údajně straší pověstná Annie Palmer, která úkladně zavraždila tři manžely po sobě. Greenwood Great House (Velký lesní dům) postavený bratrancem básnířky Elizabeth Barett Browningové před více než třemi staletími je dalším nádherným pozůstatkem historie.

Z Montego Bay se dají podnikat zajímavé výlety do okolí. Za vidění stojí vápencové vrcholky Cockpit Country nebo Falmouth, přístavní město z 18. století. Zpestřením může být rafting po Velké řece. Město samotné je proslulé romantickými večeřemi, které patří mezi nejlepší na ostrově. Objevíte tu řadu restaurací, kaváren i přímořských gurmánských restaurantů. Kouzelnou atmosféru dokreslují hudební festivaly, golfové turnaje a závody na bambusových raftech.

Negril

Ohromující pláže s bělostným pískem zaujímají v Negrilu více než jedenáct kilometrů. Déle než třicet let láká Negril turisty neustálým slunečním svitem, ospalým tropickým kouzlem a samotou. Procházky po písčitých plážích, koupání a potápění v průzračně modré vodě, to vše může být jen část vaší dovolené. Negril je totiž místem plným poutavé historie.

Přesně na jihu města v Negrilském golfovém klubu si můžete zahrát golf či tenis. Oblíbenou zábavou je cesta na hřbetu koně na romantickou zříceninu Whitehall či vyjížďka loďkou do Booby Cay, kde hnízdí vzácné druhy ptactva a kde se natáčely části filmu 20.000 mil pod mořem. Dobrodruzi se tu mohou plavit na kajaku po moři či na kánoi do tajemné Obrovské bažiny – chráněné přírodní rezervace, ve které rostou vysoké palmy a žijí exotičtí ptáci a draví krokodýli.

Zajímavostí je i Negrilský maják z roku 1895 – unikátní stavba vtěsnaná do skal, se stylovou venkovskou podobou, která je vtěsnána do skal. Právě odtud je nejlepší pohled na impozantní každovečerní úkaz, kdy se obloha zbarvuje pestrými barvami. Legenda praví, že Calico Jack Rackham a jeho pirátská banda byli zajati u Negrilského přístavu poté, co se opili rumem. Prý byli omámeni žárem oranžové, světle fialové a červené barvy.

V Negrilu je také jedna z nejoblíbenějších hudebních scén, od slavnostních plážových pikniků přes celonoční tanec v DeBuss, Alfrédově oceánském paláci nebo v několika dalších místních klubech až po plážové koncerty rytmického reggae.

Ocho Rios

Město Ocho Rios a Zátoka Runaway tvoří srdce severního regionu země, který lemují útesy porostlé kapradím a vodopády, nad jejichž krásou se tají dech. Ocho Rios leží nedaleko místa, kde před více než pětisty lety poprvé zakotvil Kryštof Kolumbus. Jamajčané říkají, že v Ocho Rios se nebe vlévá do moře.

Z Kolumbova parku – muzea pod otevřeným nebem – se dostanete do ospalého Oracabessa, místa s modravými zátočinami, rybářskými vesničkami, písečnými dunami a řadou možností ke koupání a vodním sportům. Oracabessa je také centrem hudebních fanoušků. První týden v únoru se ve vesničce Devět mil oslavují narozeniny legendárního zpěváka reggae – Boba Marleyho, který se tu narodil a je tu pochován.

V Zátoce sv.Anny se nachází Sevillský Velký dům a Park dědictví, v němž jsou pozůstatky vykopávek kolonie Sevilla La Nueva (Nová Sevilla), kterou v roce 1509 založil syn Kryštofa Kolumba. Jednou z nejznámějších přírodních atrakcí ostrova jsou vodopády na řece Dunn, které padají do hloubky téměř 200 metrů a jsou považovány za Niagáru Karibiku. Zhruba pět kilometrů cesty autem odtud se rozprostírají zahrady Shaw, v nichž rostou rozmanité druhy květin a stromů. V muzeu v zahradě řeky Coyaba jsou zbytky chudé indiánské kultury.

Na plantážích Prospect byla od 18. století sklízena cukrová třtina, káva a banány, dnes jsou tu možné výlety na koních. Dále směrem na východ je Harmony Hall – viktoriánský panský dům s galerií, která prodává jedny z nejlepších uměleckých a řemeslnických děl Jamajky.

Dále ve vnitrozemí, v divočině Goshen uprostřed zalesněných zelených hor, mají návštěvníci příležitost k rybaření, plavbě na loďkách nebo jízdě na koních.

Rozloha: 10 995 km2

Počet obyvatel: 2,6 milionu

Hlavní město: Kingston (700 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Jamajský dolar (JMD) = 100 centů