JAR – Jihoafrická republika

Pobřeží bylo objeveno Portugalci koncem 15. století. Během napoleonských válek probíhala kolonizace Brity a Nizozemci, v 19. století vznikly na území menší samostatné státy – hlavně britské kolonie s omezenou samosprávou. Počátkem 20. století tu vznikla Jihoafrická unie. V období po 2. světové válce byl zaveden apartheid (oddělený vývoj jednotlivých ras), který směřoval k potlačování práv černošského obyvatelstva.

Poté následovalo vyhlášení republiky, došlo k vytvoření deseti oblastí, které byly vyhrazeny pro černochy (homelands) a mělo sem být přesunuto veškeré domorodé obyvatelstvo. Čtyři z nich byly prohlášeny za nezávislé. V 80. a 90. letech nastaly první změny politiky, byly odstraněny hlavní segregační zákony, došlo k začlenění homelands do nových spolkových států.

KDY A JAK

JAR je zvláštní zemí, jejíž pláže si právem žádají pozornost. Dlouhé, písčité úseky střídají rozeklané skály a ústí modrých řek. Podnebí je příjemné po celý rok, ale jako nejlepší doba návštěvy se nejčastěji udává období od července do října, kdy turisté mohou nejlépe pozorovat divokou zvěř nebo se oddávat lovecké vášni. Období od listopadu do dubna je vhodné pro klasickou turistiku. Pokud do JAR vyrazíte během léta, počítejte s vyššími teplotami především v nížinách. Vyšší oblasti jsou tou dobou příjemné. Severovýchodní regiony mohou být naopak nepříjemně vlhké.

Do JAR je snadné spojení, protože do Johannesburgu létají pravidelné linky z mnoha evropských letišť. Například z Londýna trvá let do Johannesburgu necelých dvanáct hodin, do Durbanu čtrnáct hodin a do Kapského Města přibližně třináct hodin. Přímé letecké spojení funguje i mezi JAR a velkými asijskými a australskými letišti. Do země je možné přiletět i z okolních států, například z Ugandy, Botswany nebo Zimbabwe. Po silnici je možné přicestovat ze Zimbabwe přes most Beit, z Botswany přes Ramatlabama, z Namibie, Lesotha a Svazijska. Příjezd je možný i z Mozambiku, hraniční přechod byl nově otevřen po dlouhé válce. Před cestou však je nutné zjistit aktuální bezpečnostní situaci.

Také je možné využít některou z pravidelných autobusových mezinárodních linek, například mezi Johannesburgem a městy Gaborone v Botswaně, Mbabane ve Svazijsku nebo Bulawayo v Zimbabwe. Autobusy jezdí i mezi Kapským Městem a Windhoekem v Namibii.

Turisté mohou přijet i po železnici, hlavní trasy vedou z Jihoafrické republiky do Zimbabwe, Botswany a Mozambiku. Vlak z Komati na mozambických hranicích jede do Johannesburgu třikrát týdně. Jednou týdně jede mezi městy Bulawayo a Harare v Zimbabwe přes Gaborone v Botswaně do Johannesburgu.

Do JAR je možné přicestovat i po moři, mezinárodní přístavy jsou například v Kapském Městě nebo Port Elizabeth. Pravidelné spojení má země s mnoha okolními státy, jedno z nejlepších funguje mezi Durbanem a přístavem Nacala v Mozambiku.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče v JAR je na poměrně vysoké úrovni. Ceny lékařského ošetření však jsou pro turisty značně vysoké. Dohoda o bezplatné lékařské péči mezi ČR a JAR neexistuje, proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován s výjimkou případů, kdy návštěvník přijíždí ze státu s běžným výskytem nakažlivých chorob. V případě cest do severních oblastí JAR jsou dobrá antimalarika, která lze zakoupit v místě.

Služby jsou na vysoké úrovni především ve velkých městech. Ceny základních potravin jsou v Jihoafrické republice o 20 až 30 procent nižší než v západní Evropě. Ceny ostatního zboží jsou na evropské úrovni. Oběd nebo večeře v restauraci stojí 50 až 100 randů. Průměrná cena ubytování v hotelu je 400 randů na osobu, v ceně je zpravidla zahrnuta snídaně. Mimosezónní ceny jsou ve většině hotelů výrazně levnější.

Hotely jsou umístěny zejména na turisticky atraktivních trasách a mají slušnou úroveň. Téměř 800 hotelů je členem FEDHASA (Federated Hospitality Association of South Africa), P.O. Box 718, Randburg 2125, tel: (11) 8862394, fax: 7894811, e-mail: fedhasa@fedhasa.co.za.

V JAR funguje dobrá síť kempinků a karavanparků. V turistických lokalitách lze bydlet v soukromí, ceny se blíží dvouhvězdičkovým hotelům. Mládežnické hotely jsou v Johannesburgu, v East London a Kapském Městě. Cena za noc je 50 randů. Ubytování zajišťuje S. A. Youth Hostels Association, P. O. Box 4402, Cape Town 8000.

Rezervace ubytování ve všech kapacitách se doporučuje v prosinci a lednu (hlavní prázdniny), březnu a dubnu (velikonoční svátky) a v červenci a srpnu (zimní prázdniny). V národních parcích jsou kvalitní kempy a bungalovy, ty většinou není nutné rezervovat. Restaurace a bary jsou v JAR na každém rohu. Čerpají z výnosů zemědělství a chovatelství, která obyvatele zásobují množstvím čerstvého masa, ovoce, zeleniny a vína. Typický pokrm nabízený v restauracích je sosaties, ne nepodobný arabskému kebabu. Další tradiční jídla jsou bobotie (kořeněné maso na nudličky), výtečný rak, mořský humr a biltong (skutečná pikantní pochoutka, sušené maso nabízené jen v sezóně). Mnoho restaurací je samoobslužných, avšak najdete tu i klasické podniky s milou obsluhou. V barech se pije světoznámé místní červené a bílé víno a sherry. Také pivo je výborné. Elektrické napětí je 220/230 V, 50 Hz. Zásuvky jsou atypické, proto je třeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

Při řízení osobního vozidla cestovatelé potřebují náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny aut existují ve větších městech, půjčení vozidla však nedoporučujeme, protože v zemi panuje na silnicích chaos a dopravní předpisy se příliš nedodržují. Silnice tu nejsou v dobrém stavu, jízda není bezpečná. Při cestách doporučujeme uzamykat dveře a maximálně omezit cesty v noci nebo používat hlavní silnice. V žádném případě neberte stopaře. Bezpečnostní pásy se musí používat na všech sedadlech. Pokud řidič nezaplatí pokutu na místě, je uvězněn. Čerpací stanice jsou velmi dobře rozmístěny, na dálnicích jsou otevřeny nonstop. Pohonné hmoty jsou poměrně levné. Někde je vybíráno mýtné, například na trase Pretoria-Durban. Jezdí se vlevo, rychlostní limity jsou obdobné jako v Evropě.

Autobusovou dopravu zajišťuje několik renomovaných společností, které disponují kvalitním vozovým parkem. Autobusy jsou rychlé, čisté a klimatizované. Nejpopulárnější autobusové společnosti jsou Translux a Gryhoond. Autobusovou dopravu mezi menšími městy zajišťují soukromé minibusy, které jezdí spolehlivě, ačkoliv kvalita cestování je samozřejmě nižší.

Taxíky jsou ve všech koutech země, v každém městě, vesnici a hlavní silnici. Při cestování do vzdálenějších oblastí je lepší obejít několik řidičů a dojednat individuální cenu. Jízdné je pak mnohem levnější.

Železniční doprava je v JAR velmi rozsáhlá, železnice spojují všechna hlavní města. Rozlišují se různé druhy vlaků. Blue Train je luxusní expres mezi Pretorií, Johannesburgem a Kapským Městem, který jede každý druhý den. Trans-Oranje je kvalitní rychlík mezi Kapským Městem a Durbanem. Trať vede přes Kimberley a Bloemfontein, vlak jede jednou týdně. Trans-Natal Express jede každý den mezi Durbanem a Johannesburgem. Kromě těchto hlavních spojení je v JAR mnoho jiných speciálních tratí nebo společností. Například Rovos Rail je luxusní parní vlak do východních oblastí. Jízdu parním vlakem nabízí i jiné instituce. Transnet Museum je schopné zajistit jízdu kamkoliv v JAR a Zimbabwe. Trans-Karoo Express jezdí mezi Pretorií, Johannesburgem a Kapským Městem, a to čtyřikrát týdně. Dálkové vlaky bez výjimky jsou vybavené spacími a restauračními vozy. Doporučujeme místenku, a to především na hlavních trasách a při cestách v noci. Všechny vlaky mají první a druhou třídu. Děti do dvou let cestují zdarma, děti od dvou do jedenácti let platí poloviční jízdné.

Městská hromadná doprava je kvalitní ve všech velkých městech, často ji zajišťují autobusy a příměstské motorové vlaky. Jízdné v Kapském Městě a Johannesburgu se platí podle toho, ve které zóně se nalézáte. Platí se buď v hotovosti u řidiče a nebo se označí předplacená jízdenka zakoupená na ulici. V Pretorii je rozvětvený předplatní systém. Nejlevnější jízdenky jsou pro jízdy mimo špičku. V Durbanu jezdí klasické autobusy, cestující však využívají i minibusy či sběrné taxíky, ať už s licencí nebo bez ní. Sběrné taxíky doporučujeme využívat pouze zřídka a s velkou opatrností. Řidičům se dává pevná taxa s desetiprocentním spropitným.

Letecká doprava je v JAR kvalitní. Každý den létají spoje mezi Durbanem, Johannesburgem, Kapským Městem, Pretorií, Kimberley, Bloemfonteinem, Port Elizabeth a East London. Čas je v JAR plus jedna hodina.

NEBEZPEČÍ

Bezpečnostní situace v JAR není příliš příznivá. Země má nechvalně známé světové prvenství v počtu vražd a znásilnění včetně malých dětí , především v Johannesburgu. Je nutno počítat s vysokou kriminalitou, zejména v centrech větších měst, ovšem Pretorie je poněkud výjimkou. Nedoporučují se návštěvy sídlišť černošského obyvatelstva (Soweto), procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. Zvláště se nedoporučuje používat tzv. černošské taxíky, mikrobusy na pravidelných trasách.

Cestovatelé jsou obvyklým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat například viditelně nošenými kamerami nebo nahlížením do turistických průvodců a map. Případné ztráty lze podstatně snížit tím, že místo hotovosti budou turisté používat při placení úvěrové karty a doklady a letenky budou mít uloženy na bezpečném místě. Rozhodně je nutné vyhýbat se pouličním demonstracím.

Při cestách autem se doporučuje dodržovat tato opatření: Držet se hlavních cest. Cestovat vždy jen v uzamčeném autě, okna auta spouštět jen do poloviny. Nezastavovat na opuštěných místech. Pro oddech a občerstvení využívat čerpacích stanic. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou, protože může být fingovaná.

Nedoporučujeme koupání ve stojatých vodách s ohledem na výskyt bilharzie. Pokud turista plánuje cestu do Krugerova parku, případně jiných míst na severovýchodě země, je nutno se vybavit účinným antimalarikem (Lariam). Antimalarikum je třeba vždy užívat ve spojení s repelentem. Vzhledem ke značné intenzitě slunečního záření je nezbytné používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (20 a více).

V JAR přibývá denně nejméně 1500 HIV pozitivních osob. Vysoké procento populace je nakaženo i jinými pohlavními chorobami. Doporučujeme zvýšenou opatrnost, zejména při styku s krvácivými poraněními. Dovoz a vývoz omamných nebo psychotropních látek je zakázán. Po zadržení osoby převážející omamné nebo psychotropní látky následuje velmi rychle soudní řízení. Zadržené osobě hrozí trest odnětí svobody na 3 až 5 let, k němuž lze uložit i peněžitý trest ve výši od 15.000 do 30.000 ZAR.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

V Jihoafrické republice se bez problémů domluvíte anglicky, často tu lze užít také němčinu, a to nejen v turistických střediscích.

Obchody nabízejí prakticky všechny možné výrobky včetně tradičních suvenýrů, mezi které patří například opracované drahokamy, výrobky z kůže, keramika, nebo ručně vyráběné zboží od domorodců.

Podání ruky je tu obvyklá forma pozdravu. Od Evropanů akceptují jakékoli oblečení, pokud není vyzývavé. Protože vláda bojuje s kouření, vyhlásila zákaz kouření na mnoha veřejných místech. Tato opatření jsou ovšem hromadně porušována, a proto se není třeba příliš obávat nějakých sankcí či pokut.

Restaurace nabízejí pestrou paletu jídel. Typické je maso se zeleninou, například sosaties, což je mleté maso na roštu nebo bobotie, kořeněné kari mleté maso. Mnohdy se podávají dary moře, kterých je tu skutečně požehnaně. Pije se výborné místní víno a alkohol. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z účtované částky.

Tekoucí vodu nedoporučujeme používat, je lepší pitnou vodu kupovat. Vždy je potřeba důkladně překontrolovat neporušenost uzávěru. Vyvarujte se nápojů s ledem. Z trhu nejezte žádné potraviny, ani zeleninu a ovoce.

Letecká pošta do České republiky jde přibližně jeden týden, pozemní pošta asi dva měsíce. Do adresy se doporučuje dodat za Czech Republic ještě Europe, doba putování zásilky se tím alespoň trochu zkrátí.

Jihoafrická republika přijala tvrdý zákon proti kuřákům. Zakázala reklamy tabákových výrobků, nařídila omezení kouření na pracovištích a majitelům restaurací a barů přikázala, aby oddělili kuřáky od ostatních hostů neprodyšnými zdmi. V hotelích, barech a restauracích musí všude viset plakáty s upozorněním, že kouření škodí zdraví.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Durban

Třetí největší město země nese jméno na počest britského generála D´Urbana, který stál v první polovině 19. století u jeho založení. Už během prvních desetiletí existence Durban rychle zbohatl, protože se v jeho okolí začala pěstovat cukrová třtina. Dnes je důležitým přístavem a vyhledávaným letoviskem.

Centrem města je náměstí Francise Farewell. Na jeho místě založili angličtí osadníci první kolonii. Právě tady stojí nejkrásnější historická budova, radnice. V jejích útrobách našlo útočiště muzeum historie s umělecká galerie. Nedaleko odtud se nachází mešita Jumah, vůbec největší muslimský svatostánek na jižní polokouli. Její součástí je i Victoria Street Market – obrovské tržiště, na němž je možné nakoupit za slušné peníze, samozřejmě při troše smlouvání, od ryb až po suvenýry. Za návštěvu stojí také velká botanická zahrada. Největší raritou Durbanu je obrovský mořský svět a delfinárium. Domov tu našly desítky obyvatel moře, želvami počínaje a žraloky konče.

Okolí Durbanu je proslulé především díky dlouhým a čistým plážím. Díky ohromnému množství různých pláží si můžete vybrat mezi otevřenými místy či romantickými plážemi ukrytými mezi skalisky. U některých z nich bez obav dovádějí delfíny.

Johannesburg

Původně malá zlatokopecká osada, dnes město s téměř dvěma miliony obyvatel. Historie Johannesburgu se začala psát v první polovině 19. století, kdy stovky holandských kolonistů nespokojených s britskou nadvládou vyrazily hledat nový domov. Búrové se usídlili na místě dnešního Johannesburgu a dlouhá léta žili v poklidu. Na konci 19. století tu ale bylo objeveno zlato a od těch dob se tu těží nepřetržitě. Nejhlubší štoly měří téměř čtyři kilometry.

Díky zlatu sice Johannesburg rychle zbohatl, ale také je poddolován mnoha kilometry důlních chodeb, což činí především v okrajových čtvrtích problémy.

Dnešní Johannesburg je městem kontrastů. Najdete tu prosklené mrakodrapy, zastoupení zahraničních firem a haciendy úspěšných podnikatelů stejně jako velké slumy, v nichž žijí statisíce černých obyvatel v neuvěřitelné špíně a bídě.

Prohlídku města je nejlepší začít na vyhlídce budovy Carlton Centre, protože právě odtud si návštěvník nejrychleji uvědomí, v jak obrovském městě se vlastně ocitl. Vyhlídka je totiž ve výšce 200 metrů. Slabším náturám se doporučuje, aby se před prohlídkou města z 50. patra občerstvili ve zdejší restauraci poněkud ostřejším nápojem.

Dole, ve výšce obyčejným smrtelníkům podstatně příjemnější, je možné zamířit několika směry, například k cihlové stavbě staré pošty a bývalé radnice. Obě stavby pocházejí z přelomu 19. a 20. století a oko cestovatele upoutají na první pohled.

Nedaleko odtud se nacházejí významné budovy současnosti – mrakodrap burzy cenných papírů a tzv. Diamond Building – monstrum s průčelím v podobě broušeného diamantu. Podle průvodců se právě tady stavěly první domy nového Johannesburgu. Bývalé sklady stavebních materiálů byly zhruba před třiceti lety přestavěny na obrovský komplex kultury Market Theatre, v němž návštěvníci najdou divadla, kina, restaurace a pohodové bary. V blízkosti kulturního centra se nachází tzv. Market Africa. Obrovský bazar ne nepodobný súkům v Arábii. Stejně jako třeba v syrském Damašku či iráckém Bagdádu se tu promenádují prodavači cetek i užitečných věcí, baviči i kapsáři. Neprodávají se tu však vodní dýmky nebo ručně tkané arabské koberce, typické africké suvenýry, ale i zdejší léky či třeba užitné předměty ze slonoviny.

Johannesburg je samozřejmě také městem muzeí, mezi nejznámější patří Museum Afrika, které mapuje vývoj celého jižního cípu Černého kontinentu a k vidění jsou v něm mimo jiné i makety obydlí původních domorodých obyvatel. Skalní malby je možné obdivovat v Museum of South African Rock Art. Závan Evropy je cítit v Johannesburg Art Gallery, ve které našly svůj domov desítky uměleckých děl včetně obrazů Vincenta van Gogha.

Na okraji města leží slumy chudých ubožáků, kteří sem přišli s vidinou zbohatnutí nebo alespoň lepšího života a jejich sen vzal v boji s tvrdou realitou za své. Známým slumem je například Soweto, typicky černošské město. Pohyb po Sowetu je nebezpečný, protože tu kvetou všechny druhy kriminality, přesto je možné ho navštívit. Ne však individuálně, ale s pomocí specializovaných cestovních kanceláří a průvodců, kteří vám zajistí bezpečí.

Vyžití nabízí také okolí Johannesburgu. Deset kilometrů jižně leží Gold Reef City, jakási napodobenina starého zlatokopeckého městečka. Cestovatelé tu najdou například věrné kopie dobových obydlí, nevěstinců nebo barů. Mohou se podívat i do více než 200 metrů hluboké důlní štoly. Podobnou atrakcí, ovšem dokonalejší a daleko propracovanější, je Sun City. Leží 200 kilometrů severozápadně od města a představuje napodobeninu Las Vegas. V bombastických palácích, hotelích, kasinech a restauracích je velmi jednoduché prohýřit majlant za jedinou noc.

Kapské Město

Proslulý cíl většiny cestovatelů leží pod úžasnou Stolovou horou u mysu Dobré naděje na pomezí Atlantského a Indického oceánu. Nynější velkoměsto založili ve Stolové zátoce vyslanci Holandské Východoindické společnosti, psala se padesátá léta 17. století. Od těch dob Kapské Město nabobtnalo do úctyhodných rozměrů, v městské aglomeraci dnes žijí miliony lidí.

Symbolem města je Stolová hora, právem prohlášená za národní památku. Na její vrchol vede několik cest, nejjednodušší je využít lanovou dráhu. Dobrodružnější povahy mohou vystoupat z různých stran po různých stezkách, z nichž ta nejméně náročná zabere téměř pět hodin svižné chůze. Pohled z vyhlídky, jichž je na Stolové hoře přesně devět, však za to stojí.

Centrem města je tzv. City Bowl. Jeho součástí je také pomník mořeplavce Bartholomea Diaze, který obeplul mys Dobré naděje jako první ve druhé polovině 15. století. Několik desítek metrů od něj se nachází pocta další významné osobnosti jihoafrických dějin, Janu van Riebeeck. Jeho stopa ve zdejší zemi v polovině 17.

století odstartovala hromadnou kolonizaci jižní Afriky bělochy. Mezi další významná místa Kapského Města patří bývalá armádní plocha Grand Parade, na níž se dnes konají obrovské trhy.

Londýnský Big Ben tady připomíná městská radnice se šedesátimetrovou věží s hodinami. Právě z ní je dobrý pohled i na Castle of Good Hope, nejstarší kamennou budovu v Jižní Africe. V mohutné stavbě ze 17. století v současnosti sídlí umělecké muzeum. Mezi staré objekty patří i dům dnešního Cultural History Centre, který na konci 17. století sloužil jako ubytovna otroků. O tom, že si tady nežili zrovna v přepychu, asi nemusíme mluvit. Kapské Město je také domovem četných galerií a muzeí. South African National Gallery nabízí nadšeným zrakům turistů díla evropských i jihoafrických umělců. Netypické je, že tu má své místo i Židovské muzeum. Ve věži Clock Tower z konce 19. století se nachází muzeum námořní plavby, v jehož blízkosti je kopie plachetnice Victorie. Kapské Město by nebylo Kapským Městem, kdyby tu chybělo muzeum rybářství. Vždyť právě rybolov byl pro obyvatele po dlouhá staletí jedním z nejdůležitějších zdrojů potravy!

Z Kapského Města se dají samozřejmě podnikat výlety na samotný mys Dobré naděje, který obklopují dlouhé bílé pláže. Poslední kilometry mysu vroubí luxusní stavby lidí, nad jejichž majetkem můžeme nevěřícně kroutit hlavou. Tady bydlí nejbohatší z nejbohatších. Návštěva mysu Dobré naděje je životní zážitek.

Nenápadnou skálu označuje velký kříž, který tu lidé vztyčili na počest odvážných námořníků, pro něž mys často znamenal nejen tragický konec jejich plavby, ale i konec života.

Pretoria

Je oficiálním hlavním městem Jihoafrické republiky, ačkoliv si mnoho lidí myslí, že metropolí je daleko známější Kapské Město. Pretoria je největší město země a stejně jako ostatní sídla se nepyšní příliš dlouhou historií. Zakladatelem Pretorie byl v roce 1855 búrský generál Marthinus Pretorius, během dalších desítek let se metropole rozrostla do dnešních rozměrů, aniž by ztratila cokoliv ze své poutavosti.

Skutečným centrem města je Church Square, na němž upoutá cestovatelovu pozornost pomník bývalého prezidenta Paula Krugera. V těsné blízkosti sochy státníka v typickém obleku a s neodmyslitelným kloboukem na hlavě stojí dvě významné budovy – bývalý parlament Oude Raadsaal a Palace of Justice, v němž byl v roce 1963 odsouzen k doživotnímu vězení bojovník za lidská práva Nelson Mandela. Z náměstí vede Church Street – dlouhá třída, která protíná celé město a dává turistům jistotu, že se v Pretorii nikdy neztratí. Samozřejmě pokud se budou držet hlavního městského bulváru.

Church Street bychom mohli klidně říkat Ulice muzeí. Právě tady se totiž nachází celá řada zajímavých expozic, které můžete najít například v poštovním či dopravním muzeu. Cestovatelům, které zajímá život nejslavnějšího muže Jihoafrické republiky, je určeno Paul Kruger House Museum – dům, ze kterého státník vládl. Pierneef Museum dokonale mapuje dílo malíře Jacoba Hendrika Piernefa, který krásně ztvárnil jihoafrickou přírodu.

Výčet muzeí, které byste v Pretorii rozhodně neměli minout, nebude úplný, pokud neuvedeme Transvaal Museum of Natural History. Za jeho zdmi se ukrývají opravdové přírodní poklady – kompletně zmapovaná fauna a flóra, zkameněliny a další zajímavosti. National Cultural History and Open Air Museum zase návštěvníkům nabízí sbírky plné starých skalních maleb a dobových předmětů.

V Pretorii samozřejmě nechybí ani obrovské botanické a zoologické zahrady, jedny z největších na světě. Vždyť v botanické zahradě roste kolem šesti tisíc druhů vzácných rostlin a zoo je domovem téměř čtyř tisíc druhů zvěře. Skutečným rájem na zemi je však světoznámý Krugerův park. Nejlepší cesta do parku vede z Pretorie do malého městečka Nelspruit, odkud se dá do parku přijet po několika udržovaných i prašných silnicích.

Krugerův park je největším a nejstarším národním parkem Jihoafrické republiky. O jeho zřízení rozhodl kdo jiný než státník Paul Kruger a první práce byly zahájeny v roce 1898. Slavnostního otevření se přírodní div světa dočkal o osmadvacet let později. Dnešní rozloha Krugerova parku činí impozantních 20 tisíc kilometrů čtverečních a žijí tu tisíce živočišných i rostlinných druhů, mimo jiné zhruba deset tisíc slonů, dva tisíce nosorožců a přibližně stejný počet lvů.

Pro pohyb po parku si můžete vypůjčit džíp nebo se jen tak nechat vozit. Oba způsoby poznávání zeleného ráje jsou velmi příjemné. Ubytovat se je možné v některém z desítek kempů s chatičkami, k dispozici jsou i informace a profesionální průvodci. Během cesty Krugerovým parkem je však nutno dodržovat celou řadu bezpečnostních opatření, protože zvířata tu jsou opravdu divoká a kontakt s nimi téměř bezprostřední.

Rozloha: 1 221 081 km2

Počet obyvatel: 41,2 milionu

Hlavní město: Pretoria

(1,1 milionu obyvatel)

Úřední řeč: afrikánština

Náboženství: křesťanství

Měna: Rand (ZAR) = 100 centů