Jordánsko – Jordánské hašimovské království

Ve středověku bylo území součástí Arabské a poté Osmanské říše. Po 1. světové válce byl stát vyčleněn z britského mandátního území Palestiny jako emirát Zajordánsko. Během dalších let bylo vyhlášeno nezávislé království Jordánsko. Po třech arabsko-izraelských válkách byla země okupována Izraelem, v 70. letech zde proběhla občanská válka. V 80. letech Jordánsko postoupilo své nároky Organizaci pro osvobození Palestiny. Od počátku 90. let platí mírová smlouva s Izraelem.

KDY A JAK

Jordánsko je zemí s různorodou podobou podnebí. Léta jsou tu všeobecně velmi žhavá, avšak překvapit vás mohou studené večery. Také zima dokáže cestovateli pořádně zalézt pod nehty, ale například v oblastech podél pobřeží je klima příjemné neustále, to je typické pro letovisko Aqaba. Srážky trápí turisty od listopadu do března. Nejlepší dobou návštěvy Jordánska je tedy jaro nebo podzim, kdy se vyhnete neúnosným vedrům, studené zimě i vlezlému dešti.

Do Jordánska se létá, spojení zajišťuje mnoho evropských společností. Sedmkrát týdně létají letouny z Londýna, let trvá přibližně pět hodin. Využít ale můžete i další letiště, například ve Frankfurtu nad Mohanem, Paříži, Amsterdamu či Milánu. Silniční nebo železniční doprava do Jordánska je neúměrně zdlouhavá.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na dobré úrovni, prakticky každé větší město má alespoň jednu dobrou nemocnici. Veškeré služby se ale většinou platí v hotovosti, proto potřebujete dobré cestovní pojištění. Není povinné žádné očkování.

Služby jsou na dobré úrovni, čemuž však také odpovídá cena. Jordánsko je rozhodně levnější než Izrael, ale spořivé cestovatele příliš nepotěší. Minimální útrata denně se pohybuje kolem 20 USD denně, ale pokud si chcete více užít, lépe se najíst a dobře bydlet, počítejte zhruba se čtyřnásobkem. Směna peněz je v Jordánsku bezproblémová, v řadě míst akceptují i platební karty a cestovní šeky. Ubytovací zařízení jsou snadno dostupné zejména v Ammánu a Aqabě, kde jsou také hotely vysokého mezinárodního standardu, v nichž vám nabídnou i tvrdý alkohol. Vždy je lepší zajistit si rezervaci. V ostatních částech Jordánska už není takový výběr hotelů, ale ubytovat se můžete v méně honosných zařízeních nebo v soukromí.

Řada restaurací nabízí evropská i zdejší jídla. Arabská kuchyně vždy zahrnuje mnoho chodů, jejichž spořádání rozhodně není nic jednoduchého. Začíná se předkrmem, který má zajímavá jména (humus, fool, kube či tabouleh), pokračuje se přes různé varianty kebabu ke hlavnímu jídlu (specialitou je například mensaf – dušené jehněčí maso v jogurtové omáčce s rýží). Vždy se končí sladkou lahůdkou. Jí se rukama. Pije se místní i dovážené pivo i víno. Téměř nutností je v Jordánsku silná káva v miniaturních šálcích. Během Ramadánu je na veřejnosti zakázáno pití a kouření, a to od rozbřesku až do setmění.

Místní telefonní síť je poměrně kvalitní, hovor stojí 100 filů. Známka na pohlednici vás přijde na 300 filů a koupíte ji na každém rohu. Počítejte však s tím, že zásilka poputuje do ČR kolem čtrnácti dnů. Elektrický napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pro cesty osobním automobilem potřebujete náš řidičský průkaz, který vám policisté uznají za předpokladu, že ho vlastníte déle než rok. Silniční systém je velmi rozsáhlý a kvalitní, značení je výborné a kromě arabských nápisů obsahuje i angličtinu. Vůz, motocykl či kolo si můžete půjčit na každém rohu. Noční jízdu může znepříjemnit nedostatečné osvětlení. V zalidněných oblastech také vládne velký provoz. Rizikem jsou i stále ještě nevyčištěná minová pole, která jsou většinou označena lebkou a zkříženými hnáty. Těmto oblastem je bezpodmínečně nutné se vyhýbat.

Ostatní dopravu po Jordánsku zajišťují především státní autobusy JETT, jejichž linky vedou z Ammánu do různých koutů země. Mimoto je možné využít řadu minibusů, které jezdí hlavně mezi menšími vesničkami a městečky za pár drobných. Před cestou je třeba vždy se zeptat lidí na přibližnou cenu, protože je často smluvní a při neznalosti reálné ceny hrozí to, že budete ošizeni. Letecká doprava je drahá. Čas v Jordánsku je plus jedna hodina.

NEBEZPEČÍ

Bezpečnostní situace odpovídá okolním státům. Příliš velké nebezpečí cestovatelům nehrozí, alespoň v turistických lokalitách, maximálně možnost okradení v tlačenicích nebo na tržištích. Cennosti je lepší nechávat v hotelích. Peníze nenoste ve velkém i na jednom místě, neukazujte na veřejnosti peněženku ani cennosti, například zlaté řetízky nebo hodinky. Velmi nebezpečná může být návštěva oblastí, které jsou předmětem konfliktu sousedních zemí.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Akaba

Přístav, který získal na významu až v posledních letech. Původně chudou rybářskou vesničku totiž vystřídalo vyhledávané letovisko s krásnými plážemi, dokonalými turistickými službami a příjemným středomořským podnebím. Je vyhlášené především mezi potápěči, protože už pouhý jeden metr od břehu se pod azurově modrou hladinou prohánějí hejna pestrobarevných rybek mezi krásnými korály. V těsné blízkosti Akaby leží proslulá soutěska Vádí Rum. Zdejší malou pevnost zčásti kryjí rozeklané skály, ovívané táhlým pouštním větrem plným zrníček nejjemnějšího písku.

Ammán

Velmi zvláštní hlavní město, jemuž dominuje chaos a neexistující řád v dopravě. Je však významným dopravním uzlem a většina cestovatelů začíná pouť po Jordánsku právě zde.

Ammán byl osídlen už před pěti tisíci lety, doba jeho hlavního rozkvětu však začala až příchodem Římanů. Během jejich vlády město neslo název Filadelfia. Z té doby také pochází krásně zrestaurované divadlo, kolonáda, forum i mohutná citadela, která slouží cestovatelům především jako nádherná vyhlídka na město i okolí. Na dohled leží moderní čtvrti města se zastoupením významných firem, ať jordánských nebo zahraničních. Nacházejí se tu i všechny důležité instituce země.

Jihozápadně od Ammánu je zřejmě nejnavštěvovanější zajímavost Jordánska, Mrtvé moře. Nejnižší místo světa je konečným cílem řeky Jordán. Vysoký obsah soli, údajně až třicetiprocentní, má na svědomí to, že je jakýkoliv život v tomto kousku země naprosto nemožný. Přesto je oblíbeným cílem návštěvníků, a to pro své léčebné účinky i zajímavé zážitky, protože díky vysoké koncentraci soli tu nemusíte plavat a přesto se neutopíte.

Významnou památkou, kterou je možné z Ammánu navštívit, je Umm Al-Jimal. Dodnes nikdo neví, kdo toto krásně zachovalé starobylé město postavil. Jih města se rozkládá na nezvyklém černém čedičovém usazení. To je dokladem toho, že bylo založeno už ve 2. století a během svého vývoje bylo součástí obranné linie římsko-arabských hlídek. Poté nastala léta rozkvětu, ale zemětřesení, které Umm Al-Jimal zasáhlo v roce 747, jej zcela zničilo. Většina budov, které zůstaly zachovány do dnešních dnů, bývaly kdysi domovy a obchody. Největší místní zajímavostí je Západní kostel.

Východně od Ammánu leží v poušti pásmo hradů, které pocházejí z dob Umájovské dynastie. Některé z nich jsou původní románské stavby, jiné jsou ještě starší. Během jednoho dne si můžete prohlédnout ty hlavní, aniž byste museli scházet daleko z trasy, ale pokud budete chtít vidět všechny pusté hrady, budete potřebovat několik dní, auto a průvodce. Stavby byly většinou kompletně zrekonstruovány a dokonce tu můžete vidět kanál, který byl používán jako přívod horké vody a páry. Sto kilometrů východně od Ammánu leží v oáze město Azraq s obrovským hradem z černého čedičem, který byl během arabských povstání arabským velitelstvím. Směrem zpět k Ammánu je nejlépe chráněná oblast hradů, Qusayr ´Amra, jejichž hradby jsou pokryty freskami.

Madaba

Toto malé městečko jižně od Ammánu je známé nádhernými mozaikami z byzantské éry. Zahrnují mapu Madaby, mozaikovou mapu Palestiny ze 6. století. Je vyrobena ze dvou miliónů kousků kamení a znázorňuje Nil, Mrtvé moře a Jeruzalém. Tuto mozaiku, jedinečnou součást Madaby, si můžete prohlédnout v Kostele sv. Jiří.

Většina Madaby je dnes součástí důkladně restaurovaného Archeologického parku, do něhož patří Kostel sv. Panny a Proroka Eliáše ze 7. století a ještě starší Hippolytovo sídlo. V něm můžete vidět velkolepou mozaiku zobrazující scény z tragédie Hippolyta.

Jihovýchodně od Madaby leží horké prameny Hammamat Ma´in nebo zbytky pevnosti Makareus, v níž byl popraven Jan Křtitel. V pevnostním městě Kerak na starověké cestě karavan a obchodníků můžete vidět mohutné zdi a zachovalé historické domy.

Petra

Nejznámější jordánská památka. Magické místo, jehož původní poslání dodnes kryje rouška tajemství. Mystické pohřebiště narůžovělé barvy je vytesané ve skalách, které se tyčí ve výšce přes 900 metrů nad mořem. Se stavbou se začalo už ve čtvrtém století před naším letopočtem, kdy zdejší krajinu ovládal nomádský kmen Nabatejců. Zkušení a nelítostní válečníci střežili důležité obchodní stezky, které jim přinášely neskutečné bohatství. Petra je toho důkazem.

Právě tady sní svůj věčný sen nejbohatší z Nabatejců, v hrobech, které vyrážejí dech půvabem a výzdobou. Některé nesou typické nabatejské ornamenty a dekory, na některých je pouhým okem patrný vliv sousedních kultur, syrské a egyptské.

Asi dvě stě let po svém vzniku padla Petra do tenat mocné Římské říše, která jí vnukla novou podobu. Vyrostly tu římské lázně, krásné fórum, divadlo a další stavby. Postupem staletí však Petra ztratila na významu. Obchodníci si vytyčili trasy k novým trhům a stopy karavan se tak k Petře táhly jen zřídka. Impozantní památku zavál duch času a upadla do zapomnění. Kromě místních domorodců sem dlouho nezavítal žádný cizinec. Až do začátku 19. století.

Švýcarský badatel Johann Ludwig Burckardt dlouho hledal posvátné místo, o kterém hovořily starodávné spisy. Jednoho prosluněného rána dorazil až sem. V přestrojení za muslima, skvěle vybavený arabštinou i znalostmi zdejšího kraje přemluvil jednoho z příslušníků domorodých kmenů, aby mu Petru ukázal, že tu chce obětovat kozu. Po dlouhé cestě na oslech se před ním konečně objevila dvanáct set metrů dlouhá rozsedlina s názvem Sik, na jejímž konci stála ona, monumentální klenotnice el-Kasneh a dnes nejvýznamnější místo Petry.

V sousedním údolí je možné navštívit některý z hrobů vládců kraje nebo se vyšplhat k Deiru, skalnímu chrámu s obrovskou reliéfovou fasádou vysokou téměř 50 metrů. Příkré schodiště vede také na vrch Attuf se dvěma obelisky. Podle názorů mnohých odborníků tu bylo obětní místo, na němž byla prolita nejen zvířecí, ale i lidská krev. Na jednom z oltářů jsou také stále patrné žlábky pro odvádění krve.

Rozloha: 97 740 km2

Počet obyvatel: 5,4 milionu

Hlavní město: Ammán (1,6 milionu obyvatel)

Úřední řeč: arabština

Náboženství: islám

Měna: Dinár (JD) = 1000 filů