Kambodža – Kambodžské království

Od 1. století nastal rozkvět mnohých domorodých států pod vlivem Indie. Na přelomu 19. a 20. století byla Kambodža pod francouzskou nadvládou jako protektorát. Během 2. světové války byla okupována Japonskem a po obnově protektorátu součástí Francouzské unie. V padesátých letech vyhlásila po odchodu Francouzů nezávislost. Po vyhlášení republiky se k moci dostala komunistická vláda Rudých Khmerů, což znamenalo genocidu milionů lidí, a země byla přejmenována na Demokratickou Kampučiu. Pod nadvládou Vietnamu pokračovala občanská válka až do 90. let. Po změně názvu na stát Kambodža byla země prohlášena monarchií.

KDY A JAK

Kambodže vládnou monzuny, jejichž sezóna je od června do října. Nejpříjemnějším obdobím jsou suché měsíce od listopadu do května, kdy je vlhkost vzduchu snesitelná a příliš tu neprší. Ideální cesta do Kambodži neexistuje. Země je zničená válkou, což se projevuje i na dopravě. Mezinárodní letiště je mimo provoz, civilní lety jsou zrušené. Fungují pouze omezené spoje do Bangkoku, Kuala a Saigonu, avšak jsou velmi nevypočitatelné. Pozemní spojení funguje mezi hlavním městem země a Saigonem.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je absolutně nevyhovující, hygienické podmínky špatné a lékaři nekvalitní. Největší a nejjistější nemocnice je phnompenhská pro pět set pacientů. Očkování není povinné, doporučuje se však proti hepatitidě A, břišnímu tyfu, u osob starších třiceti let pak proti obrně a japonské encefalitidě. Před cestou je dobré užívat antimalarika.

Služby jsou na mizivé úrovni a mnohdy až nebezpečné. Tomu však také odpovídají ceny, které jsou v zemi téměř směšné. I při nocování v lepším hotelu v metropoli a stravování v nejdražší hotelové restauraci vám postačí 10 USD denně, vyšší částku je opravdu těžké utratit. Přijatelné hotely v různých cenových kategoriích jsou dostupné většinou jen v hlavním městě, konkrétně jde například o hotely Sofitel Cambodiana, Royal Phom Peng, Cambodiana Inn a hotel Pailin. Mezi přijatelné tříhvězdičkové hotely patří Alison a hotely Juliana, které najdete především ve větších městech. Mimo ně se ubytování shání jen velmi těžce. Kempovat není v Kambodži ani dovoleno, ani doporučováno.

Restaurací je minimálně a cestovatelům se rozhodně nedoporučují, protože nesplňují ani ty nejzákladnější hygienická kritéria. Výjimkou jsou podniky v hlavním městě, soustředěné okolo Central Marketu, O Ressei Marketu a Tuol Tom Marketu. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat osobní hygieně. Bezpodmínečně nutné je převařování pitné vody a dezinfekce syrové zeleniny a ovoce. Elektrické napějí je 220 V, 50 HZ. Vyjma hlavního města Phnompenh je elektrický proud k dispozici pouze večer a to od 18.30 do 21.30 hodin.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, nedoporučujeme ji. Cesty jsou v katastrofálním stavu, řidiči nedodržují ani hlavní dopravní předpisy. Porušují přednost v jízdě, nejvyšší povolenou rychlost a předjíždějí na nepřehledných úsecích. Individuální cesty do odlehlých oblastí se nedoporučují z bezpečnostních důvodů. Pokud se přesto rozhodnete pro silniční cestování, vyražte na silnici pouze za denního světla. Jezdí se vpravo. Při půjčení vozidla zvolte raději vůz s řidičem, neboť je to bezpečnější než se po kambodžských silnicích trmácet sám. Navíc je to prakticky stejně drahé jako půjčit si vůz bez řidiče. Mezinárodní řidičský průkaz není vyžadován.

Autobusová doprava a taxíky fungují spíše nahodile. S úspěchem je můžete využít v hlavním městě, ale v ostatních částech země jsou prakticky k nenalezení. Železniční dopravu rozhodně nedoporučujeme, protože ve vlacích často dochází k přepadení. Lodní doprava je možná mezi mnoha městy, ale lodi často nesplňují ani základní technické podmínky k provozu a jsou často přeplněné pasažéry. Lodě jezdí z Phnompenh do Siem Reap, ale na této trase bylo v minulosti evidováno mnoho incidentů. Letecká doprava funguje mezi hlavním městem a Siem Reap, kdy let trvá jen několik desítek minut. Nepříliš kvalitní spoje můžete využít i do měst Battambang, Koh Kong, Sihanoukville (Kompong Som) a Stung Treng. Čas je v Kambodži plus šest hodin.

NEBEZPEČÍ

Kambodža je extrémně nebezpečnou zemí, ve které cestovatelům hrozí obrovská kriminalita, pozůstatky občanské války v podobě nevybuchlé munice a závažné nemoci. Většina částí země je bez policejního dohledu a ovládá ho mafie. Proto cestování do této země nedoporučujeme. Pokud se však přece jen rozhodnete pro cestu, dodržujte extrémní opatrnost hlavně při cestě do Battambang a Banteay Meanchey a v žádném případě necestujte v noci. Siem Reap a Angkor Vat zůstávají oficiálně zpřístupněné pro turisty, ale je dobré přicestovat k nim letecky, protože pozemní cestování je velmi riskantní. V mnoha částech provincie Siem Reap jsou totiž běžná loupežná přepadení a přestřelky mezi jednotlivými znepřátelenými frakcemi. Existují i důkazy o aktivitě nelegálních kontrolních stanovišť na cestě k chrámu Banteay Srei, který vzdálený jen třicet kilometrů severovýchodně od města Siem Reap a Angkor Vat. Ozbrojenci žádají platbu v hotovosti za to, že turisty pustí dál.

Obrovskou hrozbou jsou pozemní miny a nevybuchlý arzenál, který se běžně povaluje po zemi ve venkovských oblastech, především v provinciích Battambang, Banteay Meanchey, Pursat, Siem Reap a Kampong Thom. V žádném případě proto nechoďte do zalesněných oblastí nebo v suchých rýžových polích bez průvodce. Oblasti okolo malých mostů na druhořadých silnicích jsou extrémně nebezpečné. Pokud najdete nevybuchlou munici, nedotýkejte se jí a okamžitě ji ohlaste na Cambodia Mine Action Centre, tel. 023-981-083 nebo 084.

Organizovaný zločin je trvalým problémem v mnoha oblastech. Pokles ekonomiky a obrovský počet zbraní mezi obyvatelstvem je živnou půdou pro kriminální činy. Dramaticky se zvyšuje počet ozbrojených loupeží, často během denních hodin. Největší počet přepadení je v hlavním městě a po setmění. Proto v noci nevycházejte z hotelu. Obrovským nebezpečím v Kambodži je nemoc AIDS. V osmimilionové zemi je dnes více než 400 tisíc lidí nakažených virem HIV.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Angkor Vat

Nejslavnější místo v celé Kambodži skýtá fantastický pohled. Jeho přesně navržené střapaté zdi, věže i věžičky vypadají jakoby z jiného světa. Názorný příklad hinduistické architektury, kterou byste čekali spíše v sousední Indii, pochází z 12. století, kdy nechal Angkor Vat postavit khmerský král Súrjavarman II. Chrám je zasvěcen hinduistickému bohu Višnuovi a po smrti krále Súrjavarmana posloužil také jako jeho pohřebiště.

Obrovský areál z tmavého kamene má rozlohu téměř dva kilometry čtvereční a je obehnaný vysokou zdí. Bezpečí králů zajišťoval ještě mohutný vodní příkop před branami, který měl zároveň symbolizovat oceán kolem Svaté hory, významného místa indické mytologie.

Už pouhý příchod po široké kamenné silnici útrobami mohutných věží a bran je fascinující. Ještě větším zážitkem však je ústřední plocha Angkor Vatu, které dominuje téměř sedmdesát metrů vysoká věž. Všude kolem jsou nádherně zdobené zdi chrámů s hustými grafickými obrazci a bohy, z nichž nejznámější je tančící khmerská bohyně Apsaras. Pozorní cestovatelé tu však najdou i vysloveně erotické výjevy, v nichž jsou navzájem propletená lidská i zvířecí těla. Vypadají jako lehce zhotovitelné dřevořezby, ale jsou vytesané do kameny, což je vzhledem k tehdejších schopnostem a možnostem Khmerů téměř nepochopitelné.

Spousta úchvatných obrazů však bohužel vzala za své při občanské válce v sedmdesátých letech 20. století, kdy byli archeologové z Angkor Vatu vytlačeni a jejich místo zaujali bojovníci Rudých Khmerů. Nešetrnost k památce dokumentují díry po kulkách ve zdech chrámů, uražené hlavy některých bohů i zohavené obrazy.

Angkor Vat je úchvatnou stavbou uprostřed obrovského území, které je plné podobných chrámů. Neuctivé chování k těmto stavbám je však příčinou toho, že úchvatné krásně zdobené a tesané chrámy pomalu zarůstá džungle, ohlodává je zub času a rozpadají se v prach. Jednou z těchto památek je nedaleké starověké město Angkor Thom. Na počátku 13. století ho postavil král Džajavarman VII. a jsou v něm patrné jak hinduistické, tak buddhistické vlivy. Jeho centrem je obrovský chrám Bajon s mohutnou hlavou Budhy a válečnými scénami na zdech.

Kompong Som

Jediný kambodžský námořní přístav není pouze významným dopravním uzlem, ale díky svým krásným plážím také letoviskem. Turisté si tady mohou vybrat hned z několika pohádkových pláží. Některé z nich jsou zcela klidné, nezalidněné. Nejpopulárnější jsou pláže Ochatial a Sokha v bezprostřední blízkosti města.

Místní rybáři vás na svých člunech za mírný poplatek rádi zavezou na blízké ostrovy, na nichž se především milovníci potápění okamžitě zamilují do úžasných korálových scenérií s hejny tropických ryb.

V samotném městě najdete celou řadu výborných restaurací s mezinárodní kuchyní. Pokud se na to váš žaludek cítí, ochutnejte některý tradiční pokrm z dílny místních kuchařů, kteří umějí skvěle připravit zejména dary moře.

Phnompenh

Vznik hlavního města Kambodži se váže k události z roku 1327. Říká se, že velmi zámožná vdova Don Penh našla strom s pěti Budhy uvnitř. Na tomto místě nechala postavit pagodu, chrám Phnom Don Penh. Kolem ní se během následujících let rozrostlo dnešní hlavní město, které bylo v roce 1434 dokončeno králem Ponhea Yat.

Dnes se bohužel kdysi slavné město pomalu propadá do propasti kriminality, drog, prostituce. Pokud ale přemůžete strach, nabídne vám Phnompenh několik krásných a zajímavých míst. Mezi nejzajímavější patří budova Královského paláce se zajímavou klenutou střechou v srdci města. Návštěvy turistů nejsou omezovány, přesto si majestátnost budovy vychutnáte nejlépe při pohledu zvenčí.

Vedle paláce je další skvost města, chrám Preah Keo (Stříbrná pagoda). Byla postavena v roce 1962, kdy nahradila původní dřevěný svatostánek z roku 1900. Zajímavé jméno získala díky stříbrným dlaždicím, kterých je na podlaze přesně 5281. Každá váží více než jeden kilogram. Dominantou chrámu je socha Budhy v životní velikosti vyrobená z 90 kilogramů ryzího zlata. Je pokrytá celkem 9584 diamanty, z nichž největší má 25 karátů.

Za návštěvu stojí i Národní muzeum, domov zajímavých expozic týkajících se historie země a života místních lidí. Muzeum bylo postaveno v roce 1917 v tradičním khmerském stylu, jeho otevření v roce 1920 se účastnil i král Sisowat. Střešní prostory muzea jsou domovem největší netopýří kolonie na světě, která žije v člověkem vytvořeném prostředí. Netopýři každý večer v hejnech odlétají, aby si našli něco k snědku.

Poněkud hrůzným místem je muzeum Tuol Sleng. Bývalá škola byla v roce 1975 přeměněna Rudými Khmery na mučírnu, dnes v jejích útrobách najdete mimo jiné také fotografie a malby mnoha zdejších obětí. Můžete si prohlédnou i jednotlivé cely s nejrůznějšími mučidly.

Často fotografovaným místem je Památník nezávislosti, který byl postaven v roce 1958, aby vzdával čest obětem kambodžské občanské války. Národní knihovna poblíž hotelu Royal je skvělou ukázkou francouzské koloniální architektury. Byla postavena roce 1924 v nádherných květinových zahradách. Rudí Khmerové ji později zdevastovali a vybrakovali, velké množství knih však místní obyvatelé zachránili. Po roce 1979 se umělecká díla vrátila zpět.

Patnáct kilometrů od Phnompenhu leží Boeung Choeung Ek. Právě tady bylo zavražděno více než 17 tisíc civilistů, kteří skončili v masových hrobech. Toto místo je mrazivou připomínkou brutality režimu Rudých Khmerů. Hrozivou podívanou skýtá stavba z osmi tisíc lebek, které byly vyzdviženy z hrobů.

Rozloha: 181 050 km2

Počet obyvatel: 10 milionů

Hlavní město: Phnompenh (900 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: khmerština

Náboženství: buddhismus

Měna: Riel (CRI) = 100 senů