Kanada

V průběhu 16. a 17. století soupeřila o území Británie s Francií, po úporné Sedmileté válce ve druhé polovině 18. století zvítězila Velká Británie. Po sjednocení Horní a Dolní Kanady se země stala právoplatnou britskou kolonií. Krátce nato získala samosprávu a vznikly provincie Quebec a Ontario, k nimž byly připojeny Nové Skotsko a Nový Brunšvik.

Po vyhlášení plné nezávislosti v rámci Commonwealthu došlo k připojování dalších území. Kanada se společně s Velkou Británií účastnila obou světových válek. V osmdesátých letech byl schválen tzv. Konstituční akt, který umožňuje Kanaďanům měnit svou ústavu, aniž by byl nutný souhlas britského parlamentu.

KDY A JAK

Pro poznávání Kanady a turistiku v její úchvatné přírodě je ideální jaro, léto či podzim. Pokud však chcete v této zemi lyžovat, musíte přijet nejpozději v polovině jara. Pro cestovatele, kteří chtějí navštívit daleký sever, jsou jedinými přijatelnými měsíci červenec a srpen. V této době však do Kanady přijíždí nejvíce návštěvníků, proto je řada turisticky zajímavých míst doslova obsypána davy lidí. Pohodovější pobyt nabízí jarní a podzimní měsíce, kdy jsou i nižší ceny. Je však potřeba počítat s tím, že je řada muzeí a pamětihodností zavřená.

Do Kanady se nejčastěji létá, hlavní mezinárodní letiště jsou ve Vancouveru, Torontu, Montrealu a Halifaxu. Z Prahy se dá letět do Montrealu a Toronta. Spoje však nelétají denně, proto je lepší zvolit cestu přes některé významné evropské letiště, například ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Londýně.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na velmi výborné úrovni, a to i v menších nemocnicích. Za lékařské ošetření se platí ihned záloha nebo je nutno předložit průkaz pojištěnce. Proto se doporučuje uzavření zdravotního pojištění na celou dobu pobytu. Náklady na ošetření jsou v porovnání s ČR značně vyšší. Průměrné náklady na jednodenní pobyt v nemocnici se pohybují nad 2000 CAD. Pobyt na jednotce intenzivní péče stojí 3000 až 3500 CAD na den.

Síť služeb je na velmi dobré úrovni. Ceny ubytování v hotelech jsou však značně vysoké, zato seženete hotel prakticky v každém městě. Nejdražší jsou samozřejmě ve velkých městech, ale například na severu jsou i levné ubytovací kapacity. Skvěle fungují hostely a kempy, umístěné hlavně na jihu Kanady. Stravování je drahá záležitost, restauraci najdete v každém městečku. Spropitné by se mělo pohybovat okolo patnácti procent z účtované částky. Obchody nabízejí široký sortiment zboží většinou od pondělí do pátku od 9 do 21 hodin, v sobotu do 17 hodin. V turistických centrech bývají otevřené nonstop. Uplatníte tady všechny známé platební karty (Visa, Mastercard, American Express) i cestovní šeky. Banky mají otevřeno od pondělí až do čtvrtka od 10 do 15 hodin, v pátek od 10 do 18 hodin. Řada z nich je však otevřená i v sobotu. Poštovní i telekomunikační služby tady fungují precizně. Pošty jsou otevřené ve všední dny od 9 do 18 hodin, často také v sobotu dopoledne. Veřejné telefonní automaty jsou na každém rohu, místní hovor stojí 25 centů. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Automobilová doprava je využívaná zejména na jihu země podél velkých řek, protože je tady husté osídlení a mezi blízkými městy jsou velmi kvalitní silnice. Po celé Kanadě si je možné pronajmout skvělé a levné vozy, o dost levnější než v sousedních Spojených státech. Největší půjčovny, například National, sídlí v každém větším městě. Daleko výhodnější je však využít některé soukromé autopůjčovny v malém městě, vždy je třeba překontrolovat vůz a nabízené pojištění. Zájemce o půjčení vozu je nutno upozornit, že je to možné pouze na základě platné kreditní karty. Muži zákona uznávají většinou i národní řidičské průkazy, ale to se mění podle státu. Proto je lepší vzít si s sebou i mezinárodní řidičský průkaz. Silniční síť, vždy kvalitní, je hustá zejména na jihu země, sever je pustoprázdný a silnice tu neexistují. Mýtné na dálnicích se nevybírá, benzín je levnější než ve Spojených státech, tankuje se v galonech (3,785 litru). Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 100 km/h na dálnicích. Jedna míle na ukazatelích měří 1,609 kilometru. Ostatní značky a dopravní předpisy se příliš neliší od našich.

V Kanadě funguje velmi dobře železniční síť, kterou využívá několik společností. Nejlepší by měla být VIA Rail. Při dlouhých trasách jsou běžné vagóny s lůžkovou úpravou a sprchou, ve kterých nenajdete smítko. Autobusová doprava je velmi kvalitní a rozvinutá, jednotlivé spoje jezdí téměř do všech oblastí země. Autobusy jsou však vždy dražší než cesta osobním vozem. Taxislužba je přijatelná především ve velkých městech, je však překvapivě velmi drahá. Zato si můžete být jisti, že vás žádný z mužů za volantem neobere ani o jediný cent.

Kanada je osídlená především na jihu, sever pokrývá tundra, skalnatá země a samota. Vůbec tu neexistují silnice, proto se používají jako dopravní prostředky malé jednomotorové letouny. Velké společnosti, například Air Canada nebo Canadien Airlines, nabízejí slevy studentům či seniorům, často je však cenově přijatelnější soukromý letoun, jichž najdete dostatek hlavně na severu této krásné země. Kanada má šest časových pásem, na Newfoundlandu je minus čtyři hodiny, na východním pobřeží minus 8 hodin.

NEBEZPEČÍ

Podmínky pro turistiku jsou dobré. Při pobytu v kanadských národních a provinčních parcích je nutné dodržovat příslušné předpisy stanovující mj. podmínky pohybu a chování v těchto parcích, úhradu poplatků za pobyt v nich, podmínky lovu zvěře a rybolovu, což je možné jen na základě povolení. V lesích a parcích se vyskytuje jedovatý plazivý břečťan. Místa jeho výskytu jsou většinou označena tabulkami “poison ivy”. Bezpečnost v Kanadských velkých městech je lepší než v sousedních Spojených státech, například v Torontu, Montrealu, Ottawě i Vancouveru. Za polárním kruhem je kriminalita nulová. Postih nedovolené výroby, držení a užívání omamných a psychotropních látek a jedů a šíření toxikománie je v Kanadě velmi přísně postihováno, počínaje nízkými pokutami a konče doživotním vězením.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Calgary

Významné město provincie Alberta je velmi zvláštním místem. Ačkoli leží vysoko na severu, napadne tu podstatně méně sněhu, než například v New Yorku. Může za to chinook, teplý vítr od Tichého oceánu. Původně bylo Calgary jen malé prérijní městečko, které se však rozrostlo do nebývalé krásy. Zemědělci tu totiž více méně čirou náhodou narazili na ropu a zemní plyn, a ten sem přinesl nebývalé bohatství. K nebi vyrostly mohutné moderní mrakodrapy, v okolí města zase stovky luxusních vil.

Doby dávno minulé připomíná zejména Heritage Park, jakýsi skanzen. Rekonstruovaná víska je plná historických srubů, loveckých dřevěnic, saloonů a barů. Cestovatelé tu najdou i kostel a zachovaný hřbitov, to vše z konce 19. století. Kroky návštěvníků města často vedou také na zdejší nádraží, odkud vyjíždí pravidelné historické vlaky na okružní jízdy městem a po okolí. Skvostný výhled na zástavbu je z vyhlídkové věže Calgary Tower.

Provincie Alberta je proslulá přírodními krásami, kdy největší zájem turistů vzbuzují národní parky Jasper a Banff, oba v krásné části Skalistých hor. Banff je nejstarším národním parkem Kanady, kterým protéká věčně studená řeka Bow River. Na dohled odtud jsou příjemné lázně. Dalším zajímavým místem parku je také jezero Lake Louise. Měří téměř tři kilometry, široké je 1,5 kilometru, hloubka místy dosahuje 80 metrů. V okolí jezera dodnes žijí houfy vzácných živočichů. Při troše štěstí tu je možné vidět i medvěda grizzly.

Ottawa

Hlavní město Kanady na soutoku řek Ottawa a Rideau je důležitým politickým, obchodním a kulturním centrem země. Sídlí tu vláda, nejdůležitější ministerstva, univerzity, banky i firmy. Mimo to však cestovatelé mohou navštívit také desítky muzeí a galerií, které jsou rozeseté po celém městě. V ulicích se prohání Kanadská jízdní policie v typických červených uniformách, v teplých měsících tu kvetou tulipány, jejichž sazenice věnovala městu holandská vláda jako výraz díků za to, že Kanada poskytla během druhé světové války azyl královské rodině.

Jednou z nejvýznamnějších budov Ottawy je parlament v novogotickém stylu, u jehož bran probíhá každý den od července do června v 10 hodin výměna stráží, a to s velkou důstojností. Na Věži míru, Peace Tower, hraje v létě čtyřikrát týdně hodinový koncert 53 zvonů. Navštívit je možné také kasárna Kanadské jízdní policie.

Mezi vyhlášená muzea patří National Arts Centre, proslavené zejména stovkami divadelních akcí, baletů a koncertů, při nichž se nadšeným kanadským divákům předvedli umělci z celého světa, také z východní Evropy. Národní galerie nabízí cestovatelům sbírku světových mistrů štětce, mezi nimiž figurují velmi známá jména. Kanadian Museum of Civilization je obrovský komplex plný kanadské historie. Obsahuje mimo jiné i velké rekonstrukce různých bitev i šest dokonale zachovalých indiánských obydlí.

Severovýchodně od Ottawy leží Montreal, jedno z největších kanadských měst a také důležitý námořní přístav. V ulicích zní stejně často angličtina i francouzština, také charakter zástavby dokládá směsici americké i evropské kultury. Supermoderní současnost reprezentují výškové budovy z lesklého skla i luxusní zastoupení významných společností. Hrdou minulost ukazuje například chrám Notre Dame de Montreal z poloviny 19. století. Ještě o dvě staletí starší je Saint Sulpice Seminary nebo některé domy. Pro pobavení míří obyvatelé do zábavního parku, který vyrostl na místě světové výstavy Expo 67. Za uměním zase docházejí do MC Cordova muzea, v němž jsou dokonale chráněné sbírky významných malířů.

Quebec

Vysloveně francouzské město, které je také na svůj původ velmi pyšné. Nicméně právě tady skončila v 18. století francouzská nadvláda nad Kanadou, když tu angličtí červenokabátníci na hlavu porazili nepřipravené francouzské vojáky, kteří střežili tzv. Horní město. Tím však vliv Francie v Quebecu nezanikl, a tak město dodnes připomíná svými klikatými uličkami s bary, kavárnami a restauracemi Paříž.

Dominantou města je Citadela z 19. století, kterou vystavěli Britové na místě bývalé pevnosti francouzských vojáků. Je sídlem guvernéra a dodnes slouží svému vojenskému účelu, přesto je možné vidět působivé střídání stráží před branami. Významné jsou také dva kostely, možná nejstarší v celé Severní Americe. Notre Damme de Victories je známý hlavním oltářem, jehož podoba připomíná pevnost se třemi baštami a střílnami. Notre Damme de Quebec byl založen v polovině 17. století a během staletí prošel několika zásadními přestavbami.

Působivé Dolní město, Basse Ville, se táhne podél Řeky svatého Vavřince a trochu připomíná Evropu – široké bulváry plné zeleně a luxusních obchodů tu střídají úzké uličky s kamennými domy a restauracemi. Jídlo, nápisy, řeč, to vše je nám Evropanům velmi blízké.

Toronto

Město na březích jezera Ontario je domovem asi třiceti národností, které se sem sjely z celého světa. Dominantou Toronta jsou prosklené vysoké paneláky, které reprezentují rozmach města a jeho význam v kanadské současnosti. A přitom ještě před několika sty lety vypadalo úplně jinak, bylo pouhou malou dřevěnou vesničkou, ve které bydleli jen obchodníci s indiánskými kožešinami a dalšími surovinami.

Na tuto dobu také upozorňuje vesnice Black Creek Pioneer Village, replika z 18. století. Dnes je tu možné vidět nejen historické stavby, ale také různé zajímavosti z tehdejšího života, které představují umělci v dobových kostýmech. Poněkud smutnější časy, kdy voněl střelný prach a lidská krev tekla proudem, připomíná pevnost Fort York z poloviny 18. století. Cestovatelé tu uvidí například rozsáhlou kolekci pušek a děl.

Monumentální radnice City Hall je dílem finského architekta a v horních patrech se nacházejí kouzelné vyhlídky. Ontario Place je zase komplexem umělých vodních ostrovů, které slouží jako jedno velké kulturní centrum.

Z Toronta se také pořádají výlety k Niagarským vodopádům. Jejich nejpůsobivější část totiž leží právě na kanadské straně, kde je světoznámá podkova. Nejlepší pohled skýtají vyhlídkové věže a most Přátelství, který spojuje americkou i kanadskou stranu. Samozřejmě, pokud však nevyužijete výlet letadlem nebo vrtulníkem. Nezapomenutelný zážitek je také noční návštěva Niagarských vodopádů, protože jsou osvětlené několika silnými reflektory.

Vancouver

Metropole Britské Kolumbie je z jedné strany omývaná mořem, z druhé strany ční zasněžené vrcholky hor. V létě je vyhledávaným letoviskem kvůli krásným a čistými plážím, v zimě se sem zase sjíždějí milovníci lyžování a podobných sportů. Vancouver je i důležitým přístavem a obchodním centrem země.

Za návštěvu stojí především nejstarší část města Gastown. V přízemních prostorách dobových budov jsou desítky vkusně zařízených restaurací, butiků, obchodů. Fasády září barvami, okna jsou plná krásných žen. Zato Čínská čtvrť vypadá přesně tak, jak byste si ji představovali. Po ulicích jezdí desítky cyklistických kol, z čínských restaurací se line vůně specialit, vyhrává tu skvělá čínská hudba. Fantastický pohled na město je z hory Grouse Mountain, kde jsou krásně připravené vyhlídky. Život na moři naopak ukazuje zdejší Maritine muzeum. Vedle exponátů námořníků tu můžete vidět i perfektní modely válečných a obchodních lodí.

Britská Kolumbie je nejzápadnější kanadská provincie, jejíž součástí je nejen Vancouver, ale také několik úchvatných přírodních parků. Zřejmě nejvýznamnější z nich je Glacier National Park, jehož rozeklané vrcholky skal obklopené hustými lesy a lidmi nezkaženou přírodou jsou balzámem na nervy unavených cestovatelů. Park je otevřený celoročně. Mezi další parky patří Kootenay, Yoho, Pacific Rim a Mount Revelstoke.

Rozloha: 9 976 140 km2

Počet obyvatel: 27,8 milionu

Hlavní město: Ottawa (900 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, francouzština

Náboženství: křesťanství

Měna: Kanadský dolar (CAD) = 100 centů