Katar – Katarský stát

V 7. století byl součástí Arabské říše, pak o něj soupeřily sousední státy, Persie a Osmanská říše. V 18. století došlo ke vzniku emirátu, který byl až do první poloviny 20. století součástí Osmanské říše. Poté byl Katar pod britskou správou. V roce 1971 byla vyhlášena nezávislost, když Katar odmítl stát se součástí Spojených arabských emirátů.

KDY A JAK

Zima dokáže být v Kataru neuvěřitelně studená, na jaře tu zase vládnou časté písečné bouře. V létě se teploty šplhají až ke 45 °C. Nejvhodnější dobou návštěvy proto zůstává podzim, kdy jsou teploty snesitelné a nepříjemný vítr minimální, přitom si však můžete pořádně vychutnat zdejší úžasné moře.

Cesta do Kataru je poměrně komplikovanější, protože na mezinárodní letiště u hlavního města Dauhá létají jen některé společnosti. Využít můžete například přesedání v Londýně, odkud let trvá zhruba sedm hodin. Pozemní cesta vede přes Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, což se však kvůli časové náročnosti nedoporučuje.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na dobré úrovni. Základní ošetření i náročnější zákroky se provádějí ve státní nemocnici Hamad (Hamad Medical Corporation 392222, Hamad Medical Corporation Emergency 393507). Provedené úkony jsou však drahé a lékaři očekávají platbu v hotovosti. Proto nezapomeňte na kvalitní pojištění, počítejte však s tím, že náklady na léčbu vám budou proplaceny až po návratu do vlasti.

Katar není zrovna levnou zemí pro cestovatele. I při maximální úspoře peněz a stravování ze svých zásob budete potřebovat kolem 40 USD denně. Reálnější denní útrata ovšem bude činit spíše kolem 80 USD. Pro náročného cestovatele není problém utratit i 300 USD denně. Měnit peníze můžete v Kataru bez problémů v husté síti bank, oficiálních směnáren i na černém trhu na ulici. Platební karty i cestovní šeky jsou akceptovány ve většině podniků.

Ubytování v Kataru si můžete zajistit bez nejmenších starostí, protože slušné hotely fungují i v malých městečkách. Většina ubytovacích zařízení vás plně uspokojí, jejich ceny však trochu podráždí vaši peněženky. Naštěstí tu existují i tříhvězdičkové, cenově příznivější hotely.

V Kataru existuje hojnost restaurací, která servírují jídla mnoha národních kuchyní – západní, čínská, indická, thajská i syrská. V hotelích mají kvalitní podniky, v nichž podávají výborné pokrmy. Využít však můžete i desítky stravovacích zařízení mimo hotely – bary, restaurace i pouliční občerstvení. Jejich počet však klesá úměrně ke vzdálenosti od metropole. Alkohol je v Kataru zakázaný a nesmí se pít na veřejnosti. Lepší hotely ale mají k prodeji alkoholických nápojů oprávnění. Elektrické napětí je 230 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu na území Kataru potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale měli byste zažádat o místní licenci, kterou vám úřady vystaví po předvedení řidičského průkazu. Tuzemské i mezinárodní půjčovny nabízejí své služby ve větších městech a na letištích. Jezdí se vpravo. Stav silniční sítě je všeobecně dobrý, ale během dešťů se rapidně zhoršuje. Silnice v Dauhá a katarský dálniční systém je dobře plánovaný, ale nezvyklé místní zvyklosti mohou návštěvníky těžce potrápit. Ve venkovských územích je navíc chudé osvětlení a po silnicích se neustále prohání velbloudi a koně.

Klasická autobusová doprava v Kataru neexistuje, proto je dobré využívat k cestování vozidla taxislužby. Řidiči používají taxametry, ale můžete si je najmout i na celou hodinu za paušální poplatek. Železniční doprava v Kataru nefunguje. Čas je plus dvě hodin.

NEBEZPEČÍ

Katar je zemí s velmi nízkou mírou kriminality. Cestovatelům tady proto hrozí pouze drobné krádeže, ani s těmi se ovšem prakticky nesetkají. Násilná trestná činnost je v Kataru událostí, která plní titulní stránky novin.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Al-Wakrah

Staré obchodní a rybářské centrum Al-Wakrah leží na cestě mezi Dohou a Umm Said. Pyšní se starým přístavem stejně jako velkým množstvím historických mešit a tradičních budov. Jeden ze starých městských domů byl velkým nákladem zrestaurován a slouží jako krásné muzeum.

Al-Zubarah

Možná nejhistoričtější město v Kataru. Al-Zubarah je známý starými pevnostmi, které tu postavil místní řemeslník v časech šejka Abdullaha Qassima Al-Thaniho (1913 až 1949). Město má bohatou historii, ačkoli zdaleka ne vše, co tu můžete spatřit, tomu nasvědčuje. Ještě před 100 lety bylo hlavním sídlem země. Déle než 200 let bylo řízeno Al-Khalifem, bahrajnskou vládnoucí rodinou, která ale měla velké spory s katarskou rodinou Al-Thani. Pevnost v centru Al-Zubarah byla postavena roku 1938 poté, co rodina Al-Thani násilně převzala nadvládu nad zdejším krajem. V osmdesátých letech sloužila pevnost armádě.

O několik kilometrů dále jsou trosky mnohem starších pobřežních opevnění. Pocházejí ze 17. až 18. století, kdy vévodily širokému okolí. Nacházejí se tady i odkryté vykopávky starobylého města.

Doha

Hlavní město Kataru je důležité kulturní a obchodní centrum, které má perfektní spojení s okolním světem, a to díky modernímu přístavu, letišti a telefonním linkám. Mezi místní atrakce patří Katarské národní muzeum, Centrum uměleckých řemesel a bazary. Velmi dobře vybavenou institucí je Katarská národní knihovna. Oplývá bohatou sbírkou knih, vzácných svazků a rukopisů. Město je proslulé i obdivuhodnými mešitami.

V centru města stojí Pevnost Al-Kout, stará pevnůstka z roku 1880. V roce 1978 byla kompletně rekonstruována a v současnosti slouží jako výstavní místo tradičních řemesel. Etnografické muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 1982 a kromě exponátů je zajímavé také tím, že je umístěno v poslední větrné věži, která ve městě stojí. Věže dříve sloužily ke klimatizaci.

Hlavní předměstí Dohy leží asi sedm kilometrů od centra a nese název Al-Rayan. Je to elegantní oblast paláců, krásných staveb a dostihových závodišť. Dalším předměstím je Khalifa, které leží šest kilometrů od centra. Většina domů byla postavena díky finanční podpoře vlády jako součást programu výstavby a obyvatelům byly stavby předány za velmi výhodných podmínek.

Rozloha: 11 427 km2

Počet obyvatel: 500 000

Hlavní město: Doha (300 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: arabština

Náboženství: islám

Měna: Rial (QR) = 100 dirhamů