Kiribati – Kiribatská republika

První zmínka o ostrovech pochází od španělských mořeplavců z počátku 17. století. Kiribati však pojmenoval na začátku 19. století až věhlasný ruský učenec A. I. Krusenstern. Společně s Lagunovými ostrovy byly na přelomu 19. a 20. století součástí britského protektorátu, poté britskou korunní kolonií. Po 1. světové válce tvořily ještě s dalšími ostrovy součást Britské západní Oceánie. Po získání vnitřní samostatnosti byla v roce 1979 vyhlášena nezávislá republika Kiribati v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Kiribati je jedním z ostrovních rájů Oceánie s úchvatnými plážemi obklopenými palmovými háji. Průměrná teplota kolísá mezi 25 a 33 °C a většinu roku je slunečno. Sezóna dešťů začíná v prosinci a končí v březnu, srážky jsou velmi kruté. Nejlepší dobou pro návštěvu Kiribati je proto období sucha od dubna do listopadu.

Na Kiribati se dostanete letecky, na mezinárodní letiště Tarawa můžete letět přes Londýn. Let trvá i s mezipřistáním v australském Sydney a na Nauru téměř 31 hodin. Kiribati má letecké spojení také s Fidži, Havají a samozřejmě Austrálií a Novým Zélandem. Námořní spojení má Kiribati s nejbližšími tichomořskými ostrovy.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče na Kiribati je přijatelná. V hlavním městě Bairiki je k dispozici 120 lůžek. První pomoc zajišťuje Kiribati Central Hospital ve města Nawerewere. Lékárny jsou ve všech městech, ale je lepší přivézt si vlastní léky. Zubaři poskytují pomoc v v Nawerewere a Betiu. Očkování proti žluté horečce je vyžadováno od turistů, kteří přijíždějí z infikovaných oblastí. Doporučuje se proti žloutence. Na celém Kiribati je dobré dodržovat zvýšenou hygienu, nikdy nepít vodu z vodovodu, ale jen kupovanou balenou s neporušeným uzávěrem. Dávat pozor na nápoje s ledem. Zelenina je bezpečná jen vařená. Jezte pouze takové ovoce, které se dá loupat, tedy například banány a pomeranče. Nezbytné je kvalitní cestovní pojištění, protože všechny nemocnice a lékaři požadují platbu v hotovosti.

Služby na Kiribati jsou poměrně rozvinuté. Pokud se budete stravovat v levných restauracích a na tržištích, budete spát v nejlevnějších hotelích a cestovat hromadnou dopravou, bude vám stačit kolem 30 USD denně. Pokud si chcete pobyt na Kiribati skutečně užít a nebudete šetřit, připravte se na to, že vám z peněženky každý den odteče 300 USD. Počítejte s tím, že kreditní karty a cestovní šeky udáte většinou jen v hlavním městě, mimo něj budete mít problémy i se směnou peněz. Proto je dobré vyměnit si potřebnou částku hned po příletu do Bairiki.

Na Kiribati je všehovšudy deset hotelů, na ostrovech Tarawa, Kiritimati a Abemama. Služby jsou dobré, ale ne luxusní. Naštěstí je možné zajistit levné ubytování v malých apartmánech, které jsou k dispozici na všech hlavních ostrovech, například na Otintai, Tarawa, Kiritimati či Abemama. Součástí těchto areálů však většinou není restaurace, proto je potřeba přivézt jídlo s sebou. Ceny se liší místo od místa.

Restaurací je na souostroví poměrně málo, většinou jsou v centrech větších měst. V jídelních lístcích obvykle figurují evropská a čínská jídla, často ryby a mnoho tropického ovoce. Místní specialitou je například palu sami – kokosový krém s krájenou cibulí a kari, zabalený v listech taro a připravovaný v hliněné pecí na chaluhách. Součástí palu sami může být i kuřecí maso. Nejčastějším nápojem jsou džusy z tropického ovoce. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ. Je třeba vzít adaptér.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozidla na Kiribati potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Počítejte však s tím, že autopůjčovny fungují jen ve velkých městech na ostrovech Tarawa a Kiritimati. Většinou nabízejí malá japonská auta s klimatizací, obvyklá taxa je 50 australských dolarů za jednodenní pronájem. Jezdí se vlevo, kvalitnější silnice jsou jen na Tarawě a Kiritimati, přesto potřebují značnou opravu. Po těžkých deštích bývají neprůjezdné. Doprava na Kiritimati je pomalá, což korunuje fakt, že mnoho řidičů požívá před jízdou alkohol, především o víkendu. Taxi a velmi levné autobusy jsou k dispozici jen na Tarawě. Letecká doprava spojuje Tarawu s dalšími ostrovy. Lodě a trajekty plují z přístavů Betio a Bairiki na většinu ostrovů. Kromě pasažérů přepravují i náklad a automobily. Čas je plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ

Kiribati je pro cestovatele bezpečnou zemí, protože tu je velmi nízká míra kriminality. Pouze v krajních případech se turisté setkají s drobnými krádežemi. Přesto je lepší situaci nepodcenit a nenechávat žádné věci bez dohledu, především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Z vlastní zkušenosti vám radíme, abyste se směnou peněz nečekali, protože americké dolary tu kupodivu příliš nechtějí a směnárny jsou pouze v bankách. Pouliční černou směnu rozhodně nedoporučujeme. Pobočky Bank of Kiribati jsou v těchto místech: Bairiki, Betio, Bikenibeu a Kiritimati. Obvykle mají otevřeno od 9,30 do 15 hodin, jen v Bikenibeu mají otevřeno od 9 do 14 hodin a v Kiritimati od 12,30 do 13,30 hodin.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bairiki

Hlavní město souostroví Kiribati se rozkládá na stejnojmenném ostrově, který je ve skupince ostrovů Tarawa. Bairiki je obklopené působivými korálovými atoly. Na jihovýchodním konci ostrova se nalézá nejen mezinárodní letiště Bonriki, ale i téměř nová nemocnice. V jejím okolí vás překvapí mnoho chovných rybníků, které jsou citlivě rozeseté v krajině.

Bairiki je domovem všech důležitých vládních úřadů. Najdete tu budovu parlamentu, kancelář prezidenta, jeho rezidenci, hlavní poštu, banku, knihovnu s archivem a další instituce. Ostrov Betio, součást Tarawy, je nejhustěji osídleným ostrovem Kiribati. Nachází se tu velký přístav, loděnice a největší elektrárna v zemi. Na Betiu se setkáte s velkým množstvím pozůstatků po urputných bojích během námořního napadení v listopadu 1943. Ostrov Ambo je zase místem zrozeným pro půvabné golfové zápasy, protože se tu nachází překrásná hřiště.

Tarawa je oblastí Pacifiku s největší hustotou obyvatel, dokonce se předpokládá, že počátkem milénia dosáhne hustota obyvatel stejné úrovně jako v přelidněném Hong Kongu.

Kiritimati

Vánoční ostrov, jak se mu také často říká, je údajně největším korálovým atolem na světě. Má více než stovku jezer a rybníků, hnízdišť obrovského množství ptáků. Na východním konci se nachází Zátoka vraků. Právě tady v minulosti ztroskotala řada lodí.

Hlavními sídly na Kiritimati jsou městečka s kuriózními jmény – Londýn, Paříž a Banana. Rozsáhlé kokosové plantáže pokrývají velkou část ostrova a jsou nejen krásnou ozdobou, ale i významnou součástí zdrojů místního průmyslu. Kiritimati nerado vzpomíná na 50. a 60. léta 20. století. V té době tu totiž byly testovány britské vodíkové bomby.

Celé souostroví Kiribati oplývá nádhernými písečnými plážemi a lagunami s křišťálově čistou vodou. Jsou tu perfektní podmínky pro potápění a hlubokomořské rybaření. Návštěvníci jsou vítáni v maneaba – tradičním společenském domě, kde mohou vidět domorodé tance, slyšet místní písně nebo si vychutnat vyprávění povídek a lépe se tak seznámit s místní kulturou.

Pokud si chcete Kiribati opravdu důkladně prohlédnout, zajistěte si místo na palubě letounu některé malé letecké společnosti. Speciální výlety se pořádají na ostrovy Abaiang, Abemama, Maina a Tarawa. Na ostatní ostrovy se dostanete po domluvě s dopravci.

Rozloha: 712 km2

Počet obyvatel: 81 000

Hlavní město: Bairiki (29 000 obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, kiribatština

Náboženství: katolické

Měna: Australský dolar (AUD) = 100 centů