Kolumbie – Kolumbijská republika

Prvními Evropany na území dnešní Kolumbie byli Španělé, kteří na zdejším pobřeží přistáli v roce 1499. Během let 1536 až 1539 si podrobili domorodou říši Čibčů a z celého území vytvořili v letech 1549 až 1564 generální kapitanát Nová Granada. Zlom nastal v roce 1819, kdy byl španělský vliv zcela potlačen.

Území dnešní Kolumbie se stalo součástí tzv. Velké Kolumbie pojmenované na počest objevitele Kryštofa Kolumba. V roce 1830 se federace rozpadla na Ekvádor, Venezuelu a Novou Granadu, kterou tvořila Kolumbie a nynější Panama. Nová Granada se prohlásila v roce 1831 republikou, ale až do roku 1861 tu zuřila občanská válka. Po vyhrané válce s Ekvádorem byla země po roce 1863 přejmenována na Kolumbii a na začátku 20. století přišla o území Panamy. Nový stát kolumbijské úřady dlouho neuznávaly a brousily si zuby na opětovné sjednocení, k tomu však už nikdy nedošlo. V letech 1932 až 1934 zemi poškodila válka s Peru. Během druhého světového konfliktu vyhlásila Kolumbie válku Německu. Poválečné období poznamenaly roztržky mezi liberály a konzervativci. Ani po konci střetů nečekalo zemi období klidu, protože od osmdesátých let roste vliv narkomafie a rozsáhlé oblasti Kolumbie ovládají ozbrojená povstalecká hnutí.

KDY A JAK

Nejpříjemnější dobou k návštěvě Kolumbie jsou měsíce v suchém období, ale prohlídka zdejších památek je možná i během dešťů. Hodně cestovatelů sem přijíždí v prosinci a lednu, kdy si také mnoho Kolumbijců sjednává dovolenou, takže doprava je v těchto měsících velmi hustá, autobusy přeplněné a hotely rychle nabírají hosty.

Kolumbie má celkem čtyři mezinárodní letiště. Největší z nich leží zhruba patnáct kilometrů od Bogoty a dvakrát do týdne sem létají přímé linky z Evropy, především z Londýna. Let trvá necelých třináct hodin. Další způsob dopravy do Kolumbie, ačkoliv podstatně zdlouhavější, je námořní spojení, které funguje například mezi Nizozemím, Francií či Itálií a kolumbijskými přístavy. Po souši se dá do země dostat po Panamerické dálnici z Panamy. Autobusy jezdí do Kolumbie z Venezuely.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče v Kolumbii je na dobré úrovni především ve velkých městech, podstatně horší je na venkově a mimo turistická střediska. Za ošetření je třeba platit ihned v hotovosti, proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Vhodné je i očkování proti žluté zimnici pro cestovatele, kteří hodlají navštívit níže položené oblasti s typicky tropickým podnebím. Také je dobré pořídit antimalarika. Od cestujících, kteří pokračují letecky z Kolumbie do Brazílie, vyžadují letecké společnosti mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným platným očkováním proti žluté zimnici.

V Kolumbii jsou poskytovány veškeré turistické služby. Je třeba počítat s obrovskými rozdíly, protože na venkově je situace často katastrofální. Ceny základních potravin a služeb jsou také podstatně vyšší než v ostatních jihoamerických zemích, přesto není Kolumbie příliš drahou zemí. Cestovatelé musí počítat s denní útratou kolem deseti dolarů, pokud vyhledávají lepší hotely a stravují se v restauracích, vyjde je pobyt zhruba na dvojnásobek. Nároční turisté musí počítat s osmdesáti dolary denně.

Většina bank bez problémů vyměňuje valuty nebo cestovní šeky, ale v Kolumbii je stále ještě mnoho peněžních ústavů, které tyto služby neposkytují. Ochota bankovních úředníků se však mění od pobočky k pobočce. Bankovní služby mohou být komplikované i dalšími faktory, finanční ústavy například často zavádějí jednorázové denní poplatky a limity. Turisté se musí připravit i na to, že banky obvykle směnárenské služby nabízejí bez jasně stanovených otvíracích hodin, většinou jen jednu či dvě hodiny denně. Největší šance “ulovit” ochotného bankovního úředníka, který směnu valut provede, je po ránu. Variantou je pouliční směna dolarů v hotovosti, kterou však rozhodně nedoporučujeme, protože hrozí nebezpečí podvodu nebo nabytí falešných bankovek. V poslední době také v Kolumbii evidujeme stále rostoucí počet bankomatů, které přijímají karty Visa a Mastercard a vyplácejí zdejší měnu. Kreditní karty je možné použít v půjčovnách aut, prodejnách letenek a zájezdů nebo v lepších hotelech a restauracích, kde užijete nejčastěji karty Visa. Při troše štěstí můžete platební karty využít také při nákupech spotřebního zboží a platbě za služby ve velkých závodech a státních obchodech. Co se týče ubytování a stravování, po celé Kolumbii vyjma některé mimořádně chudé nebo neobydlené oblasti seženete mnoho hotelů, hotýlků či apartmánů a restaurací. Pokud si však zvolíte levnější zařízení, počítejte s horší kvalitou poskytovaných služeb. Elektrické napětí je 110 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Tento způsob pohybu po zemi však nedoporučujeme, protože půjčovny poskytují nekvalitní vozový park a silnice tu jsou ve velmi hrozivém stavu. Navíc na nich vládne chaos a nerespektování ani nejnutnějších dopravních předpisů. Služby motoristům jsou značně nespolehlivé a řídké, cestování vozem je nebezpečné i kvůli možnosti přepadení nebo zastřelení na menších silnicích. Úředníci vybírají dálniční poplatky, ačkoli v Kolumbii dálnice našeho typu vůbec neexistují. Platí se i za úseky, které v našich podmínkách odpovídají silnicím třetí třídy.

Používat je možné také železnice nebo autobusy, jde však o velmi nekvalitní možnost pohybu, navíc je také nebezpečná. Ve vlaku více než jinde hrozí možnost okradení a oloupení s nožem v ruce. Relativně nejbezpečnějším dopravním prostředkem jsou vnitrostátní letecké linky, byť jsou na latinskoamerické poměry poněkud drahé. Jednotlivá letadla přitom nejsou udržovaná, o čistotě na palubě nemluvě. Taxislužba není příliš pohodlná, není vhodné svěřit se do rukou neznámého řidiče, protože je často členem pouličního gangu a jízda může skončit i smrtí. Čas je v Kolumbii minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ

Kolumbie patří mezi země světa držící nechvalný rekord co do počtu únosů, v roce 1999 jich tu zaregistrovali téměř tři tisíce. Více než polovina je připisována marxistickým povstalcům, kteří kontrolují čtyřicet procent území. Bogota zase patří mezi nejnebezpečnější města světa, těsně ji ale následuje i Meddelín a Cali. Důrazně doporučujeme nenosit cenné předměty nebo vyšší hotovost, po setmění se raději vyhněte temným městským čtvrtím. Nejlepší však zůstává nevycházet vůbec. Dobré je využívat hotelových bezpečnostních schránek pro bezpečnější uložení cenností, cestovních dokladů a letenek. Vhodné je pořídit si fotokopii příslušných stránek cestovního pasu a originál uložit na bezpečném místě. Vážná bezpečnostní rizika na převážné většině kolumbijského území vyplývají z ozbrojeného konfliktu mezi povstalci a ozbrojenými složkami státu. Při cestách českých turistů do odlehlejších oblastí se doporučuje konzultovat s naším velvyslanectvím v Bogotě aktuální bezpečnostní situaci v jednotlivých oblastech.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

BOGOTÁ

Hlavní město Kolumbie je skutečným srdcem země, neboť je odjakživa centrem kulturního i společenského života. Architektonická tvář města patří spíše do budoucnosti, přičemž si však metropole uchovává svou historickou a intelektuální tvář díky okázalým kostelům a muzeím. Bogotá je však i městem žebráků, obchodníků s drogami, dopravních kalamit i špinavých chatrčí. Tato směsice prosperity a chudoby vytváří z Bogoty jednu z nejfantastičtějších a nejagresivnějších světových metropolí.

Z pozoruhodností města stojí za zmínku Museo del Oro, v němž jsou uloženy cenné a početné pozůstatky z historie. Dalším z řady zajímavých muzeí je Museo Nacional s expozicemi, které mapují vývoj a rozličnost umění až po současnost. Mezi zajímavé církevní stánky města patří kostel Iglesia de Santa Clara s pestrou freskovou výzdobou a Iglesia de San Ignacio, který se pyšní nejpůsobivějšími interiéry v zemi. Kroky cestovatelů často míří také do nejstarší čtvrti města, koloniální La Candelaria a na vrchol Cerro de Monserrate. Ten je proslulý mnoha zázraky, které se tu údajně odehrály. Opomenout byste však neměli ani Jardin Botánico José Celestino Mutis, rozlehlou botanickou zahradu nabízející exkursi do tajů a krás zdejší přírody.

Působivé jsou však i obyčejné procházky po městě, při nichž můžete sledovat davy lidí, kteří neúnavně kmitají sem a tam i extravagantní obchody hrající záplavou barev. Jedinečný dojem ve vás zanechá pulsující atmosféra na náměstí Plaza de Santander, která vrcholí při sobotních bleších trzích. Solidní zábavu i vzrušující podívanou pak najdete v zdejších divadlech, kinech a hudebních či tanečních klubech ve čtvrti Zona Rosa. Oblíbenou zábavou jsou také fotbalová utkání nebo mrazivá podívaná při býčích zápasech.

Z blízkého okolí města stojí za zmínku koloniální město Guatavita, které leží zhruba padesát kilometrů severně od Bogoty, a proslulá Laguna de Guativita – obřadní centrum a posvátné indiánské jezero, které jsou také jakousi kolébkou mýtu El Dorado.

CALI

Dvoumilionovému Cali právem patří označení město salsy. Žhavá latinskoamerická hudba tu totiž zní na každém kroku. Moderní Cali, město bohaté historie, je plné nočních klubů, barů a hlavně diskoték. Zatímco za světla vládne v ulicích běžný chaos pracovního dne, v noci se rozzáří neony nočních podniků a začnou do nich mířit jen lehce oděné snědé krásky v doprovodu mužných svalnatců. Ano, teprve teď začíná Cali žít.

Nejznámější a také nejbezpečnější diskotéky najdete v Růžové zóně kolem 6. Avenue. Není tu sice tak levno, jako v ostatních podnicích ve městech, ale zase jsou zdejší diskotéky čisté, příjemné a moderně zařízené, se sympatickou obsluhou. Mnohé z nich nabízejí své služby přímo pod širým nebem, takže je na tancující vidět z taxíků, autobusů i motorek, kterých tu je kupodivu poměrně dost. Nečekanou událostí, která nic netušícím tančícím cestovatelům může vyrazit dech, je zavírací doba ve dvě hodiny ráno. Kvůli neustále rostoucí kriminalitě totiž představitelé města Cali rozhodli o tom, že právě úderem druhé hodiny ranní musí život v diskotékách uhasnout. Zábavu milujícím Kolumbijcům to však vůbec nevadí, protože hromadně nasedají do aut a míří do nedalekého sousedního okresu, kde podobné omezení neplatí.

CARTAGENA

Město proslulé historií i krásou. Hradbami obehnané historické město, jehož součástí je také mohutný španělský koloniální přístav, je skutečným drahokamem. Za vysokými zdmi se totiž ukrývá celá řada nejrůznějších kostelů, klášterů, náměstí, paláců i noblesních domů. Už pouhá procházka Cartagenou je jedinečným zážitkem.

Mezi nejvyhledávanější stavby patří Palacio de la Inquisición, koloniální budova Casa del Morqués a Getsemaní. Okolí města je plné impozantních španělských pevností, mezi něž patří Castillo de San Felipe de Barajas ze 17. století, nepochybně nejmohutnější pevnost, jakou kdy Španělé ve svých koloniích postavili. Islas del Rosario třicet kilometrů jihozápadně od města se pyšní nádhernými korálovými útesy a bohatým podvodním životem.

Další z mnoha zajímavostí na karibském pobřeží je město Mompós, které je architektonickým skvostem s parádními plážemi v Parque Nacional Tayrona. Vaší pozornosti určitě neujde ani Sierra Nevada de Santa Marta, nejvyšší pobřežní horský masív světa, či starobylé indiánské město La Ciudad Perdida skryté v džungli. Je údajně největším archeologickým nalezištěm na území Ameriky.

MEDELLÍN

Druhé největší město Kolumbie má přibližně 1,5 miliónu obyvatel, kteří žijí především díky rozvinutému průmyslu. A také, přiznejme si to, díky obrovskému překladišti drog, jímž město bezesporu je. Také proto tu zuří neutuchající války mezi armádou a drogovými magnáty, díky čemuž je Medellín velmi neoblíbený mezi turisty i samotnými Kolumbijci.

SAN AUGUSTÍN

Město, které je výborným výchozím bodem k návštěvě proslaveného Údolí soch. Nachází se vysoko v horách a do současnosti tu bylo objeveno více než pět set kamenných soch bohů, lidí i zvířat. Jsou rozptýleny na více než dvaceti místech v neprostupném údolí řeky Magdaleny.

První zprávy o Údolí soch pocházejí z konce 18. století, kdy je čirou náhodou objevil mnich Fray Juan de Santa Gertrudis. Odborníci se dodnes neshodli na tom, o jak starý nález vlastně jde. Podle nejvěrohodnějších údajů byly první sochy postaveny kolem 6. století před Kristem. Známo není ani to, která kultura působivé sochy postavila. V každém případě se tak stalo na kultovním či pohřebním místě, kterým údolí ve své době bezesporu bylo. Důkazem je také podoba některých soch, které očividně představují bohy smrti a další symboly pohřbívání.

Cestovatelé tu však najdou i mírumilovnější sochy, žábu, opici nebo orla, a to v impozantních rozměrech, vždyť nejvyšší socha měří přes sedm metrů. Poznání slibuje i zdejší muzeum, ve kterém je možné vidět některé drobnější nálezy, které se v Údolí soch našly.

Rozloha: 1 138 912 km2

Počet obyvatel: 35 miliony

Hlavní město: Bogotá

(5 milionů obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: Kolumbijské peso (COP) = 100 centavů