Kostarika – Kostarická republika

Území objevil Kryštof Kolumbus v prvních letech 16. století a od začátku jej kolonizovali Španělé. Od poloviny 16. století až do počátku 19. století byla země součástí Guatemaly, poté si ji přivlastnilo Mexické císařství. Ve čtyřicátých letech 19. století obnovila po prvním neúspěšném pokusu svou nezávislost jako republika a dodnes patří k relativně nejstabilnějším středoamerickým státům.

KDY A JAK

Kostarika je vyhlášená svými dlouhými bělostnými plážemi, které se táhnou od Bahía Salinas až po Punta Burica. Nejlepší dobou pro příjezd do Kostariky je období mezi lednem a dubnem, kdy tu panuje teplé a hlavně suché počasí. Doba dešťů trvá od května do listopadu.

Do Kostariky je možné se dostat letecky například přes Frankfurt nad Mohanem či Londýn. Variantou je také let do USA, odkud létají přímé linky do měst San José a Liberia, eventuelně odtud také jezdí autobusy. Po souši je možné se do Kostariky dostat ze sousední Nikaraguy (jeden hraniční přechod) nebo Panamy (tři hraniční přechody).

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je v Kostarice velmi kvalitní, ale zároveň také drahá a většina plateb je vyžadována v hotovosti. Proto se vám vyplatí dobré cestovní i zdravotní pojištění. Služby jsou na poměrně slušné úrovni. V obchodech většinou dostanete dobré zboží, v restauracích chutné jídlo, protože obyvatelé Kostariky jsou skvělí kuchaři. Kostarická kuchyně v sobě obsahuje prvky francouzské, mexické, čínské a americké kuchyně, v restauracích Sodas najdete hlavně místní speciality, například polévku z hovězího masa s banány. Velmi rozšířeným nápojem jsou ovocné džusy, dobrá je káva i pivo. Obyčejnou vodu doporučujeme kupovat jen balenou, protože voda z kohoutků může přivodit žaludeční potíže. Co se týče ubytování, na Kostarice najdete vedle kempů také desítky hotelů, většinou ale neposkytují služby, na něž jsme zvyklí. Telefonních automatů je poměrně dost, pohlednice i známky jsou k dostání na mnoha místech a zásilka putuje do Evropy necelé dva týdny. Elektrický proud je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, k půjčení osobního vozu potřebujete sice jen český řidičský průkaz, ale lepší bude, když se vybavíte i mezinárodním průkazem. Stav většiny silnic včetně těch v hlavním městě je špatný. Některá místa jsou navíc přístupná jen vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Půjčovny aut včetně terénních vozů nebo motocyklů jsou ve všech větších městech, nejvíce jich však je v San José.

Většina obyvatel nevlastní auto, takže veřejná doprava je v zemi velmi rozvinutá. Hlavním dopravním uzlem je San José, odkud vyjíždějí autobusy do většiny částí země. Systém může být chaotický a autobusy nepříliš komfortní, zato jsou neuvěřitelně levné. Pokud tedy zvolíte tuto dopravu, procestujete celou Kostariku bez problémů a za směšný peníz. Autobusy, které obsluhují hlavní turistické lokality, jsou navíc většinou vysoce kvalitní.

Po Kostarice se můžete pohybovat také taxíkem, protože hodně taxikářů se za malý poplatek nechá najmout i na dlouhou cestu. Taxi si můžete pronajmout na celý den, půlden či hodinu. Standardní poplatek za jízdu taxíkem mezi letištěm a centrem San José je 10 USD. Železniční síť v Kostarice byla téměř kompletně zničena při velkém zemětřesení v roce 1991. Je proto nepravděpodobné, že bude v nejbližších letech opět zprovozněna. Pro cestování po Kostarice můžete využít i hustou leteckou síť, protože domácích aerolinky (SANSA a Travelair) létají do všech turistických koutů země. Čas je minus sedm hodin.

NEBEZPEČÍ

Vysoká kriminalita je průvodním jevem především v centru San José. Doporučuje se uschovat pas a další cenné věci včetně letenek v hotelovém trezoru a cestovat pouze s fotokopií pasu. Na cestách je dobré mít jen minimum financí. Dále se doporučuje nenosit šperky, pečlivě si hlídat důležité věci, například fotoaparáty, parkovat jen na hlídaném parkovišti a v autě nikdy nenechávat žádné drobnosti. Nedoporučuje se brát stopaře. Jakýkoliv styk s drogou je přísně postihován.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Golfito

Městečko na jihu Kostariky, z něhož se dají podnikat výlety do národního parku Corcovado. Park se rozkládá na rozloze více než 40 tisíc hektarů a najdete tady mnoho druhů živočichů, kteří nežijí nikde jinde na světě, zejména důsledkem hromadného odlesňování. Corcovado je naštěstí neuvěřitelně bohaté na zvířata. Žije tady více než 400 druhů exotických a 100 druhů obojživelných živočichů. Počet savců se pohybuje okolo jednoho sta.

Opravdovou pýchou parku je však populace jasně červených makawů. Chraplavé ptáky vůbec není těžké zahlédnout, pokud poznáte jejich volání. Vidět párek šarlatových makawů hrajících si na nebesích je zaručeně jeden z nejsilnějších zážitků, s nimiž se tu můžete setkat.

Liberia

Jedno z nejdůležitějších měst severu Kostariky. Obrovským lákadlem oblasti je národní park Rincón de la Vieja, jehož součástí je i téměř dva tisíce metrů vysoká sopka. Říká se, že každý, kdo se do parku vypraví, na něj už nikdy nezapomene. Nejen procházky po úzkých spletitých lesních stezkách, ale hrozivá sopka jsou toho důvodem!

Nezkaženost parku se rozhodně vyplatí nepodcenit. Proto si u vstupu do parku v turistickém centru najměte průvodce nebo si alespoň pořiďte detailní mapu. Důkladná prohlídka potrvá přinejmenším dva dny. S trochou štěstí se vám podaří ubytovat v některém z malých hotelů, které jsou rozesety po okraji parku.

Cestovatelé s dobrodružnou povahou určitě zamíří k vrcholu sopky. Nejlepší je šlápnout do bot už brzy ráno. Slunce je totiž nemilosrdné a cesta k sopce obnáší putování více než deset kilometrů dlouhou vulkanickou oblastí. Dostatek vody a důkladná ochrana proti slunci jsou na cestě nutností. Už během prvních kilometrů vám vezmou dech jezírka s bublajícím bahnem, sirná jezírka a různé druhy exotických rostlin, divokých zvířat i hmyzu. To je však jen slabý odvar toho, co vás ještě čeká. Prozradíme jen obrovské vodopády, před jejichž kaskádami můžete postát na obrovitých balvanech a vnímat nezkrotnou energii, kterou v sobě divoká voda přináší.

Limón

Toto karibské město je takřka dokonalým místem pro odpočinek a relaxaci. Místní obyvatelé jsou milí, otevření a město samo o sobě láká k poznávání. Klima je tu teplé a tropické, okolní prostředí překrásné a zdejší cestovní kanceláře jedny z nejšikovnějších.

Limón byl založen už v roce 1870 jako přístav pro vývoz banánů a obilí. Dnes tato tradice pokračuje a k dopravním lodím se přiřadily i lodě zábavní a turistické. Úchvatným zážitkem jsou i početné parky v bezprostřední blízkosti města. Limón je oblíbený též díky romantickým hotelům, z nichž některé se nacházejí na útesech vysoko nad mořským pobřežím.

Prohlídku města je vhodné začít na centrálním tržišti. Elegantní stánky nabízí k nákupu vše, od ovoce a zeleniny až po oblečení a boty. Pokud se snažíte šetřit nebo naopak chcete utrácet, jste na správném místě. Místní prodejci vás stačí během chvilky přesvědčit, že právě jejich zboží je to nejlepší a zaručeně nejlevnější v celém městě. Téměř na každém rohu tu koupíte výborně chutnající ovocné nápoje, které jsou kombinací sody, manga, ostružin nebo ananasu. K jídlu si můžete dát empanada, sýrem či masem plněné pečivo, které se připravuje smažením a podává se velice horké. Místem, které se zaručeně postará o ne nejkratší zastávku při vašem putování městem, je bezpochyby čarokrásné karibské pobřeží.

Limón je také výborným výchozím bodem k návštěvě národního parku Tortuguero. Ať se jím pohybujete na kajaku, lodí nebo pěšky po úzké lesní pěšině, nabízí park působivý zážitek a je dokonalým příkladem tropického deštného pralesa. Rozkládá se na ploše více než 18 tisíc hektarů a je domovem stovek druhů divokých exotických zvířat, včetně těch, které mu daly jméno – želv. Existují tu stovky cest, jimiž můžete procházet a obdivovat jedinečnou krásu přírody při překonávání desítek nejrůznějších potůčků a říček, které se vesele točí v klubkách zářivých pramínků. Někteří průvodci nabízejí projížďky na vlastních loďkách, ostatně i sami si můžete pronajmout kajak. Cesta kajakem je však dosti náročný výlet. Připravte se na dřinu!

San José

Metropole Kostariky leží v nadmořské výšce 1150 metrů. Má jedny z nejlepších klimatických podmínek na zeměkouli a mnoho možností kulturního, společenského i sportovního vyžití. To je také hlavním důvodem, proč do země každoročně proudí davy turistů. Centrální údolí, ve kterém se San José nachází, je jakýmsi nervovým systémem země, protože tady sídlí všechny významné instituce včetně úřadu vlády a ministerstva financí.

Většina turistů je při první návštěvě města překvapena lehkostí, s jakou se tady snoubí budovy supermoderních mrakodrapů s klasickou architekturou. Obyvatelé města přitom svorně tvrdí, že pouze v San José je opravdu radost se procházet. Předtím, než vyrazíte na prohlídku města, doporučujeme navštívit místní turistickou centrálu ICT, kde si může vyzvednout podrobnou mapu San José i celé Kostariky, jízdní řády a prospekty některých zajímavostí.

Samotné město nabízí celou řadu muzeí, divadel, kostelů a katedrál. Jedním ze zajímavých míst je Muzeum zlata (The Gold Museum) pod náměstím Plaza of Culture. Můžete se v něm seznámit se všemi zákonitostmi získávání a zpracování zlata i výrobou drahocenných šperků. Alespoň částečné proniknutí do tajů místní přírody a jejích obyvatel nabízí zdejší zoologická zahrada. Není však jediným koutkem zeleně v San José, protože nedílnou součástí města jsou i tři velké parky. Kavárničky, bary a útulné hospůdky v blízkosti patří mezi nejoblíbenější.

Oblíbeným cílem turistů je i blízké okolí města, nejčastěji dvě stále ještě činné sopky, k jejímž vrcholkům stoupáte po neuvěřitelně příkrých cestičkách. Při cestě ke kráteru nezapomeňte na teplé oblečení! Byť sopky slibují úchvatný pohled na město, díky sopečné aktivitě vulkánu si ho však příliš nevychutnáte. Vrcholek i jeho nejtěsnější okolí je totiž stále zahaleno v oblaku šedivého dýmu.

Rozloha: 51 100 km2

Počet obyvatel: 3,3 milionu

Hlavní město: San José (320 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: Colón (CRC) = 100 centimů