Království Lesotho

Po rozmachu basutských kmenů v 17. století zde vznikl v 19. století státní útvar, který byl až do konce století ve válce s Búry. Poté, co země požádala o pomoc Brity, stala se britským protektorátem s vnitřní samosprávou pod názvem Basutsko. Po vyhlášení nezávislosti v roce 1966 byl název země změněn na Lesotho.

KDY A JAK

Lesotho je zemí obklopenou Jihoafrickou republikou. Vyznačuje se krásným počasím, vždyť 300 dnů v roce svítí slunce. Prší většinou jen na horách, kde se můžete od května až do září setkat také se sněhem. Nejteplejším a také nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Lesotha jsou měsíce leden a únor. Pozor na chladné večery!

Nejsnazší způsob dopravy do Lesotha je letecká cesta. Každý turista musí zamířit nejdříve do jihoafrického Johannesburgu, odkud letadla létají na letiště Moshoeshoe I International poblíž hlavního města Lesotha Maseru vícekrát denně. Přibližná doba letu z Evropy s mezipřistáním v Jihoafrické republice je přibližně patnáct hodin.

Po souši se do Lesotha dostanete po dobře udržovaných silnicích z Jihoafrické republiky. Hraniční přechody jsou otevřené celý rok od 8 do 16 hodin. Z Jihoafrické republiky vede do Lesotha také železnice přes město Marseilles až do metropole Maseru.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je v Lesothu na velmi nízké úrovni. Nemocnice a kliniky nedisponují potřebnou vybaveností, specialisté v Lesothu neexistují. V království je častý nedostatek kvalitních léků. Přesto nemocnice vyžadují platbu v hotovosti za jakoukoliv péči. Proto doporučujeme vhodné cestovní pojištění. Počítejte s tím, že náklady na ošetření vám budou proplaceny až po návratu do vlasti.

Lesotho je neuvěřitelně levnou zemí, ve které je dostatek ubytovacích i stravovacích zařízení. Malé pokoje s vlastní koupelnou a toaletou pořídíte už za dolar či dva, stejně je tomu s jídlem. Nejvyšší ceny jsou v hlavním městě Maseru. Když si tady pronajmete levný pokoj, jíst budete na tržištích a chodit pěšky, postačí vám 5 USD. Když zavítáte do luxusního hotelu, stravovat se budete v hotelové restauraci a pronajmete si vůz, připravte si i 200 USD.

Ubytovacích kapacit je v Lesothu dostatek. Ve městech většinou najdete typické hotely, ale ve vzdálenějších a divočejších oblastech vám poslouží maximálně kempy a bungalovy. Nároční turisté najdou v Lesothu i prvotřídní hotely.

V regionu Maseru jsou hotely Lesotho Sun Hotel (klimatizované pokoje s televizí, telefonem, rádiem a výhledem na Maseru, ceny od 109 USD, tel: 266-313111, fax: 310104), Kahli Hotel (čtyřicet klimatizovaných pokojů s televizí, tel: 266-325800), Lakeside Hotel (padesát pokojů s televizí, u hotelu je bazén a restaurace, tel: 266-313646), Lancer’s Inn Private Bag (pokoje v koloniální podobě jsou vybavené televizí a rádiem, u hotelu je bazén, noční klub, restaurace, tel: 266-312114, fax: 310223), Maseru Sun Hotel Casino (hotel v centru Maseru, 112 pokojů s klimatizací, televizí, rádiem, telefonem, součástí hotelu jsou všechny možné služby, bazény, sauna, tělocvična, tenisové kurty a jízdárna, ceny od 57 USD, tel 266-312434, fax: 310158), Victoria Hotel (103 pokojů s klimatizací, televizí, rádiem, telefonem, u hotelu bazény, noční kluby a bary, tel: 266-312922, fax: 310318).

V Maseru a jeho okolí jsou k dispozici také bungalovy Ha Matela-Morija, Mabotlenyana (tel. 266-336827), Mahloenyeng (tel: 266-311396), Mmelesi (tel: 266-357215 a 6, fax: 312369), Mountain Delight Private Bag (tel: 266-322516) a Setleketseng (tel: 266-312492).

V regionu Berea se můžete ubytovat v hotelu Blue Mountain Inn (výborné pokoje a kemp, tel. 266-500362) a v hotelu Palace (tel. 266-500700, fax: 500010).

V regionu Leribe jsou tyto ubytovací kapacity: Teng Lodge (tel: 266-400262, 324589), Leribe Hotel (jedno a dvojlůžkové pokoje, tel. 266-400559), Sekekte Hotel (velmi levné pokoje, tel. 266-430621). V regionu Butha-Buthe je hotel Crocodile Inn (tel. 266-460223) a bungalovy Moteng (tel. 266-460350) a Cindi (tel. 266-460616). V regionu Mokhotlong jsou hotely Mokhotlong (tel. 266-920212) a Senqu (tel: 266-920330). V regionu Qachas Nek najdete hotely Central (tel: 266-950224) a Nthatuoa (tel: 266-950260) a bungalovy Sehlabathebe (tel: 266-323600). V regionu Quithing jsou hotely Mountainside (jednoduché jedno a dvoulůžkové pokoje, bar a restaurace, tel: 266-750257) a Orange River (tel: 266-750252). V regionu Mohales Hoek stojí hotel Mount Maluti (jedno a dvojlůžkové pokoje, tel: 266-785224) a bungalovy Monateng (tel. 266-785337) a Malealea (rozsáhlý areál se sportovišti, poníky a dráhou pro rallye, tel. 266-785727, fax: 750326). V regionu Mafeteng je hotel Golden (tel. 266-700566) a Mafeteng (jedno a dvoulůžkové pokoje, tel: 266-700236). Naprosto přesné a aktuální informace o ubytování poskytuje Lesotho Hotel and Hospitality Association v Maseru, tel: 312922, fax: 310318.

Restaurací a barů je v Lesothu dostatek a uspokojí prakticky všechny národnosti. Na jídelních lístcích totiž najdete italskou, anglickou, německou, francouzskou a indonéskou kuchyni. Na hlavních třídách měst postávají Číňané a lákají turisty k posezení nad skvělým jídlem v jejich čínské restauraci. Tradičním jídlem je halal a výtečně připravené dary moře. K pití se podává dobré jihoafrické pivo. V menu lepších podniků figurují také známé značky tvrdého alkoholu. Elektrické napětí je 220 až 250 V.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu na území Lesotha vám postačí národní řidičský průkaz, ale k němu je potřeba přiložit úředně ověřený překlad v angličtině. Tato varianta platí, pokud délka vašeho pobytu nepřesáhne dobu šesti měsíců. Proto doporučujeme vybavit se platným mezinárodním řidičským průkazem. Dvě půjčovny osobních automobilů jsou v Maseru.

V Lesothu se jezdí vlevo. Silniční cestování je všeobecně velmi složité, ale katastrofální bývá v období dešťů. Většina silnic je sjízdná jen terénním vozem s pohonem všech čtyř kol. Platí, že komunikace jsou špatně udržované, bez řádného osvětlení a dopravního značení.

Dopravu po zemi zajišťují minibusy, které však jezdí pouze v nížinách. Do vyšších oblastí se dostanete jen taxíkem, který si můžete najmout ve větších městech. Jízdné je vhodné sjednat před nasednutím do vozu.

Při cestě po Lesothu můžete využít také železniční trať, která vede z Maseru až na hranice. Letecká doprava je kvalitní, malé stroje létají do významnějších měst. Oproti našemu času je v Lesothu plus jedna hodina.

NEBEZPEČÍ

Lesotho je z hlediska bezpečnostní situace problematickou zemí. Po významných nepokojích v roce 1998 a 1999 se situace stabilizovala, ale občasné politické demonstrace představují pro cestovatele stále hrozbu. K nepokojům dochází zejména v ulicích Maseru. Turisté by se měli vyvarovat účasti na jakékoliv protestní akci a obezřetně vyhodnocovat situaci ve svém okolí. Cestování po setmění je extrémně nebezpečné.

Zhoršující se ekonomická situace království vede ke zvýšenému počtu drobných i závažných trestných činů. Nejčastěji dochází k ozbrojeným loupežím a vykrádání automobilů. Tyto činy se stávají obvykle v Maseru, ale dojít k nim může kdekoliv v zemi. Obětí se stávají diplomati i členové různých humanitárních a zdravotnických misí.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Maseru

Hlavní město Lesotha bývalo jen ospalou vesnicí. Rozvoj nastal ve čtyřicátých letech 20. století, kdy sem začali za prací mířit nezaměstnaní obyvatelé horských oblastí a v ulicích vyrostly první vyšší domy. Ulice byly v této době z udusané hlíny, první dláždění bylo položeno až v roce 1947 kvůli návštěvě britské královské rodiny. Po mnoho let zůstala Královská cesta jedinou dlážděnou komunikací v zemi.

Po celém Maseru najdete mnoho zajímavých míst, ale mezi největší pamětihodnosti patří obchod s ručně vyráběnými klobouky, krásně zdobený královský palác a národní muzeum plné cenných exponátů. Velkou místní zajímavostí je historický hřbitov. Už za hranicemi města najdete osady, například Phomolong, ve kterých se můžete blíže seznámit s tradičním způsobem života.

Z Maseru je možné podniknout několik jednodenních výletů po okolí. Poblíž města se například nachází nádherné skalní malby Ha Khotso. Na úpatí pohoří Malutis v Thaba Phatsoa je Outward Bound Centre – obrovský kemp, který mladým lidem poskytuje možnost seznámení s přírodou či sportovní vyžití. Návštěvníci centra se mohou věnovat horolezectví, kanoistice a jízdě na koni. Právě na koních se odtud často pořádají zajímavé okružní výlety, které vedou k obrovským vodopádům Ribaneng a Ketane. Další trasa vede přes rokli Thaba Putsoa a vodopády Oilaone.

Západně od Maseru se nachází Thaba-Bosia, horská pevnost krále Moshoeshoa I., po kterém je v Lesothu pojmenováno prakticky vše včetně hlavního letiště. Thaba-Bosia nebyla nikdy během své staleté historie dobyta, takže návštěvníkům poskytuje obrázek tradiční lesotské pevnosti. Za mohutnými zdmi je věž Qiloane, která byla inspirací pro tvar nejznámějších klobouků v zemi.

Severozápadně od Maseru najdete Teyateyaneng, centrum lidového umění a řemesel. Právě tady se tkají překrásné koberce, právě tady ženy vytvářejí nádherné vzory z vlny. Místní řezbáři patří mezi nejšikovnější umělce světa.

Mohales Hoek

Provinční město na jihu Lesotha je zaměřené na turisty. Proto tu najdete spoustu dobrých hotelů a kempů. Mnoho z nich organizuje pro své hosty výlety na koních, horolezecké výstupy na zdejší skály i pěší turistiku. Samozřejmostí je sportovní vyžití.

Největší zajímavostí Mohales Hoek je jeskyně Motlejoeng těsně za hranicemi města. Ještě o kus dál se nacházejí zachované dinosauří stopy. V horách Thaba-Tsoeu mohou cestovatelé obdivovat zkamenělý les.

Jihovýchodně od Mohales Hoek se rozkládá Quthing, nejjižnější město Lesotha. Je rozdělené na dvě části – Dolní Quthing s mohutnými domy a Horní Quthing, kterému vévodí dramatická rokle řeky Orange a kde najdete mnoho soch z koloniální éry.

Jižní Lesotho je zřejmě nejkrásnějším regionem země, ne-li celé jižní Afriky. Právě tady najdou turisté mnoho fantastických míst k chození po horách, například národní park Sehlabathebe nebo oblast Semonkong s úžasnými vodopády Maletsunyane.

Mokhotlong

Studené město na severozápadě Lesotha leží hluboko v srdci hor. Tomu odpovídá chlad, s jakým vítá cestovatele. Přesto se tu nachází několik přijatelných hotelů, díky nimž mohou turisté pobýt v Mokhotlongu, spatřit všechna zajímavá místa a vyrazit na výlety do půvabného okolí. Pokud se nenecháte zlákat některou z místních skvělých restauracích, zamiřte do regionu Drakensberg. Už samotný název regionu působí tajemným dojmem, ale výsledkem budete ještě více nadšeni.

Drakensberg, to je mystická oblast plná rozervaných skal a roklí. Nezdolnou přírodou budete po většinu času chodit úplně sami, což může být pro slabší nátury hrozivý zážitek. Za každou skálou se totiž ukrývá děsivá příšera, alespoň to tvrdí každý druhý návštěvník.

Rozloha: 30 355 km2

Počet obyvatel: 2 miliony

Hlavní město: Maseru

(170 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, sesotho

Náboženství: křesťanství

Měna: Loti (LSL) = 100 lisentů