Království Tonga

Souostroví bylo objeveno Nizozemci na začátku 17. století, ve druhé polovině 18. století je mořeplavec James Cook nazval Přátelskými ostrovy. V polovině 19. století bylo souostroví sjednoceno pod jednu dynastii a vznikla monarchie, která trvala až do sedmdesátých let 20. století pod britským protektorátem. V roce 1970 došlo k vyhlášení nezávislosti.

KDY A JAK

Tonga je malým královstvím s velkým počtem písčitých pláží. Nejlepší dobou pro návštěvu je období od dubna do října. V době od listopadu do března je totiž Tonga ve spárech hurikánů, vládne tu obrovské horko, dusno a často silně prší.

Souostroví je poměrně dobře dostupné, protože na Tongu létají hned čtyři významné pacifické letecké společnosti. Je možné letět například přes Austrálii nebo Nový Zéland, let z Londýna na letiště u tonžského města Nuku’alofa trvá 20 hodin. Využít můžete také služeb Polynesian Airlines, které nabízejí tzv. Polypass. Díky němu je možné po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi letišti Sydney Auckland, Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti.

Vstupními přístavy království jsou Nuku’alofa, Pangai, Neiafu a Niuatoputapu. Bohužel sem nejezdí žádné pravidelné lodní linky, ale kotviště jsou otevřená pro soukromé jachty z celého světa.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče na souostroví Tonga je přijatelná, ale nepříliš rozšířená. Města Nuku´alofa a Neiafu mají nemocnice s pohotovostí i s ambulantní péčí. V případě vážnějších zdravotních komplikací však většina bohatších místních obyvatel vycestuje na Nový Zéland. Platit je třeba v hotovosti, proto nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Voda z veřejné vodovodní sítě by měla být zdraví neškodlivá, je ovšem jistější pít kupovanou vodu v lahvích s neporušeným a dobře překontrolovaným uzávěrem. V malých vesnicích se vyvarujte nápojů s ledem.

Tonga je o něco levnější zemí než ostatní ostrovní ráje Oceánie. Pokud se budete stravovat ve velmi levných restauracích, nocovat v horších hotelech a chodit pěšky, postačí vám na jeden den kolem 30 USD. Pokud si chcete pobyt v království užít, budete večeřet u stolu se svíčkou, spát v posteli s nebesy a jezdit půjčeným terénním vozem, připravte si kolem 150 USD.

V Nuku´alofě jsou tři komerční banky, v nichž je možné měnit peníze: Bank of Tonga, ANZ Bank a MBF (Malaysian Borneo-Finance). Bank of Tonga má pobočky na Tongatapu, Vava’u a Ha’apai. Platební karty a cestovní šeky využijete výhradně v největších hotelech a nejlepších restauracích. Doporučujeme cestovní šeky v australských dolarech či britských librách, karty Diners Club a VISA tu příliš nevyužijete.

Ubytovat se můžete téměř na každém ostrově, protože Tonga oplývá ubytovacími kapacitami. Najdete tu luxusní hotely v západním stylu, tradiční plážové domky v duchu tonžské historie i malé kempy s jednoduchými apartmány.

Restaurace jsou na ostrovech výhradně s obsluhou a většinou tvoří součást hotelu. Zahrnují od tonžské, francouzské, taiwanské až po japonskou kuchyni. Místní specialitou jsou lu pullu, to je maso a cibule marinované v kokosovém mléce a opečené v listech taro v hliněné peci. Feke je grilovaná chobotnice v kokosové omáčce. Ke každému jídlu se přidává zelenina a saláty ze zdejších darů půdy jsou skutečně excelentní. Pamatujte na to, že dobrá hostina hraje značnou roli v životním stylu obyvatel království. Proto vám mohou naservírovat až třicet předkrmů, hlavních jídel a zákusků. Pijí se džusy z čerstvého ovoce. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního automobilu v království Tonga potřebujete místní řidičskou licenci, kterou je možné získat na každé policejní stanici. Většinou postačí náš i mezinárodní řidičský průkaz s pasem a malý poplatek. Minimální věk je 18 let. Půjčoven je na ostrovech dostatek a často vyřídí nutnost místní licence za řidiče. Je možné si půjčit kvalitní vozy nebo si najmout řidiče. Jezdí se vlevo. Silnice v Nuku´alofě mají pevný povrch, ale ostatní silnice většinou ne. Navíc se na silnicích často pohybují chodci, jezdci na koních a zemědělská zvířata. Především v noci se proto turistům jezdit nedoporučuje.

Autobusy a minibusy zajišťují hromadnou dopravu na Tongatapu, taxi si můžete najmout jen ve větších městech. Trajekty jezdí mezi hlavními ostrovy. Pravidelná lodní doprava funguje mezi Nuku’alofou, Ha’apai a Vava’u. Jízdní řády trajektů se často mění podle počasí. Leteckou dopravu zajišťuje Royal Tongan Airlines, pravidelné linky fungují mezi Vava’u, Ha’apai, Eua, Niuatoputapu a Tongatapu. Čas v království Tonga je plus 12 hodin.

NEBEZPEČÍ

Tonga je královstvím s velmi nízkou mírou kriminality, cestovatelům hrozí výhradně drobné trestné činy, jimž dominují kapesní krádeže. Proto doporučujeme nenosit u sebe velké peníze, cennosti a neponechávat osobní věci bez dohledu, především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi krásné suvenýry patří tkané rohože, modely tradičních kánoí, popelníky z kokosových ořechů, brože, typické obleky, náušnice, prsteny a stříbrné nože. Sběratelskou vzácnosti jsou tonžské poštovní známky, razítka, mince. Kompletní sady můžete koupit v mnoha obchodech, otevřeno je ve všední dny od 8 do 17 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Niuas

Nejodlehlejší ostrůvek Tonga, kam pokrok jakoby stále ještě nenašel cestu. Tradice zdejšího života je proto prakticky neposkvrněná moderním světem, a proto je výlet na Niuas krásným zážitkem pro každého cestovatele. Důvodem je i přátelská povaha místních lidí, kteří každou návštěvu vítají širokými úsměvy a s otevřenou náručí.

K jedinečným zážitkům, které si z tohoto místa odnesete, patří cesta panenskou přírodou ke kraji kráteru sopky Tahafi, pěší túra okolo neúrodných míst zaplavených lávou nebo koupání v čarokrásném jezeře Vai Lahi na Niuafo´ou.

Nomuka

Malý ostrov, který byl odpradávna významným zdrojem svěží pitné vody. Díky ní sem často připlouvaly lodě, jejichž posádky nabíraly na Nomuce sílu po dlouhé plavbě. Dnes je ostrov ceněný především pro jeho poloslané jezero, které pokrývá většinu pahorkatého vnitrozemí. Nomuka má dokonalé podmínky pro pěší turistiku, obyvatelé zdejších vesnic však cestovatele nevítají zrovna nadšeně.

Pouhých 30 kilometrů od Nomuky se nachází skalnatý vulkanický ostrov Fonuafo´ou. Je jen dva kilometry dlouhý a v roce 1949 byl málem smazán ze světových map díky obrovskému vlnobití, které jej postihlo a zanechalo na něm dobře zřetelné jizvy. Dnes tu můžete vidět páru stoupající z úzkých průduchů. Umístění ostrova v azurově modrém moři a jeho celkový ráz se vám vryje nesmazatelně do paměti.

Nuku´alofa

Hlavní město země se rozkládá na ostrově Tongatapu, největším ostrově Království Tonga. V Nuku´alofa se nachází sídlo krále – bílý Viktoriánský královský palác přímo nad nábřežím Vuna. Byl dokončen roku 1867 a od té doby slouží nepřetržitě svému účelu. Když je panovník doma, vlaje nad impozantní stavbou královská vlajka. Okolí je zdobeno tropickými květinami. Ačkoliv návštěvníkům není umožněn přístup do paláce ani do královských zahrad, nádherný pohled je alespoň z okolních hradeb. V jižní části obchodní čtvrti podél Taufa´ahau třídy leží Mala´ekula – královské hrobky, které jsou pohřebním místem královských rodin Tonga už od roku 1893.

Ostrov Tongatapu, na němž se metropole nachází, je domovem většiny obyvatel Tonga. Má tvar trojúhelníku a měří od západu k východu zhruba 34 kilometrů. Jednou z nejpůsobivějších zajímavostí ostrova jsou Větrné jámy, které se táhnou podél pobřeží Houma necelých patnáct kilometrů od Nuku´alofa. Mořské vlny tu dosahují výšky osmnácti metrů. V Kolovai mohou návštěvníci vidět vzácné tmavě hnědé netopýry, některé s rozpětím křídel jeden metr.

Za zmínku stojí i další pamětihodnosti a krásy přírody – půvabné pláže Ha´atafu a Monotapu na západním konci ostrova nebo terasovité hrobky v Langi. Mají tvar čtyřbokých mohyl, které jsou na povrchu obložené obrovskými bloky kamenů. Kameny jsou z korálů pocházejících ze 13. století a zřejmě sem byly dopraveny z ostrova Wallis na obrovských kanoích. Hrobky byly postaveny pro duchovní krále Tonga. Ha´amonga Trilithon je masivní kamenný oblouk, který asi sloužil jako sezónní kalendář. Byl postaven ve stejné době jako hrobky a je také z korálů.

Rozloha: 750 km2

Počet obyvatel: 105 tisíc

Hlavní město: Nuku´alofa (24 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: tongánština

Náboženství: protestantské, katolické

Měna: Pa´anga (TP) = 100 senitů