Kuvajt – Kuvajtský stát

Od 7. století byl tento přímořský stát součástí Arabské říše, od poloviny 16. století náležel k Osmanské říši. Zhruba v polovině 19. století se stal formálně součástí provincie Basra, odtud pocházejí dnešní nároky Iráku. Až do šedesátých let 20. století byla země nezávislým knížectvím pod britskou správou.

Vyhlášení nezávislosti v roce 1961 odmítá Irák, který zemi považuje za svou provincii. Tyto nároky vyústily v přepadení Kuvajtu Irákem v roce 1990. Po sedmi měsících byla po vojenském zásahu OSN v čele s USA obnovena nezávislost země.

KDY A JAK

Kuvajt má vcelku příjemné klima, ale především léto se svými až 40 °C vysokými teplotami je velmi žhavé a suché. Vzhledem k tomu, že jara bývají deštivá, je nejlepší čas pro návštěvu země podzim, kdy jsou teploty snesitelné.

Do Kuvajtu se létá, přímý spoj existuje i z pražského Ruzyňského letiště. Využít však můžete i další evropská letiště, například v Londýně, odkud do Kuvajtu létá každý den jeden spoj, let trvá necelých šest hodin. Přímé linky létají i z Frankfurtu nad Mohanem, Paříže, Amsterdamu či Milána. Silniční cesta je prakticky nepoužitelná, zato se dají využít námořní spoje.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Pro cestovatele s povoleným pobytem je tu zavedena bezplatná zdravotnická péče s výjimkou některých speciálních úkonů (ultrazvuk) a některých nadstandardních služeb (třeba plastická chirurgie). Pro krátkodobé návštěvníky platí stejná pravidla, vztahují se na ně stejná práva a povinnosti jako na osoby s povoleným pobytem, a to po dobu platnosti víza. Takto jsou však poskytovány zdravotnické služby pouze ve státních zařízeních. Pokud pacient není spokojen s jejich úrovní, může se obrátit na soukromou kliniku, kde si veškerou péči hradí z vlastních prostředků. Pokud má návštěvník zajištěno cestovní pojištění, může proplacení těchto nákladů na základě potvrzených účtů nárokovat u své pojišťovny.

Kuvajt je velmi drahou zemí, takže i při velkém šetření neutratíte méně než 70 USD. Pokud si ovšem chcete pobyt v Kuvajtu opravdu užít, připravte se na to, že z peněženky budete muset denně vylovit i 200 USD. Kreditní karty jsou v Kuvajtu běžně přijímané, s cestovními šeky to však už tak jednoznačné není. Příjemná směna naráží na vysoké poplatky.

Ubytování není levná záležitost, protože v Kuvajtu jsou především luxusní hotelové kapacity, jejichž součástí jsou bazény, perfektní restaurace a sportoviště. Levnější variantou ubytování jsou soukromé byty, které si můžete pronajmout prostřednictvím turistických agentur.

Restaurací, barů i občerstvení je v ulicích kuvajtských měst dostatek, v jídelních lístcích jsou jídla mezinárodní i arabské kuchyně. Hladovým cestovatelům ale poněkud zkazí chuť k jídlu příliš vysoké ceny. Alkohol je absolutně zakázaný. Telekomunikace poskytují služby zdarma. Elektrické napětí je 220 a 240 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pokud má cizinec zájem o překročení hranice ve voze, je potřeba si na hraničním přechodu zajistit pojištění auta. Po vyplnění příslušného formuláře se vyžaduje úhrada pojistného na jeden měsíc, přičemž je možné pojistku po uplynutí lhůty platnosti prodloužit opět o další měsíc. Na krátké cesty motorovými vozidly (do dvou měsíců na tzv. visit visa) je uznáván mezinárodní řidičský průkaz s vyznačenou platností jeden rok. Po dvou měsících je nutno tento průkaz přeložit do arabštiny a v pojišťovně, uzavírající zákonné pojištění automobilů, tento doklad legalizovat (za poplatek 10 KWD). Půjčovny automobilů nabízejí své služby na každém rohu. Jezdí se vpravo, používání silniční sítě je zdarma. I když jsou silnice v dobrém stavu, není řízení v Kuvajtu příliš bezpečné. Časté překračování rychlosti a nerespektování ani těch nejzákladnějších dopravních předpisů vede často k tragickým nehodám.

Autobusy jezdí v zemi spolehlivě a jsou překvapivě poměrně levné. Ani zdejší taxislužba není příliš drahá, jízdné je vždy lepší sjednat před nasednutím. Pro plavbu podél pobřeží je možné si najmout tradiční loď dhaw. Čas je plus dvě hodiny.

NEBEZPEČÍ

Kuvajt je zemí s velmi nízkým stupněm kriminality. Tak jako v každé společnosti se i zde vyskytují projevy násilí. Jedná se však o ojedinělé sporadické případy, které se rekrutují především z nižších vrstev společnosti či pracujících cizinců, kteří však v naprosté většině nehodlají riskovat výhodné platové podmínky v této zemi. Ve srovnání s mnohými světovými velkoměsty je zde četnost kriminálních činů i přestupků citelně nižší. To je také dáno nejen nízkým počtem obyvatel, ale také stavem vědomí ovlivněného striktní muslimskou morálkou a přísnými tresty. Veřejná prostranství jsou v Kuvajtu klidná a bezpečná, a to v kteroukoliv denní i noční dobu. Prakticky zde neexistují pouliční krádeže ani vykrádání automobilů. Proto je možno označit Kuvajt jako zemi pro turisty zcela bezpečnou. Jediné vážnější nebezpečí může čekat na eventuální turisty – automobilisty na místních komunikacích vzhledem ke specifickému a pro tento region typickému stylu řízení motorových vozidel. V daném teritoriu existuje latentní možnost ohrožení ze strany sousedního Iráku, který se čas od času verbálně projevuje a jehož chování a činy nejsou předvídatelné. V Kuvajtu není turistický ruch příliš rozvinutý, a to z několika důvodů. Nejdůležitějším faktorem je přísná restriktivní vízová politika. Kuvajt se kromě toho vyznačuje striktním dodržováním pravidel muslimského světa, což omezuje evropskou představu uvolnění a rekreace. Dalším faktorem je poměrně obtížné pouštní klima. V neposlední řadě je Kuvajt turisticky nepříliš atraktivní země i z hlediska historických památek a přírodních zajímavostí.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kuvajt City

Živá metropole s vysokými kancelářskými budovami, luxusními hotely, širokými bulváry a dobře udržovanými parky. Významný přístav využívají ropné tankery, nákladní lodě a také desítky menších lodí. Nejzajímavější památkou města jsou Kuvajtské věže a nejstarší Šejkův palác z roku 1896, jehož interiér obsahuje původní islámské mozaiky, které ovšem velmi utrpěly během irácké okupace. Také Kuvajtské muzeum přišlo o mnoho exponátů. Část jich však byla opravena a nyní jsou přístupné pro veřejnost. Na Islámském muzeu, které bylo během války také těžce zasaženo, renovační práce dosud nezačaly.

Kuvajtské věže jsou nejznámější pamětihodností země. Tři krásné věže mají dvojí funkci, slouží jako zábavní zařízení i jako vodní nádrže. Na vrcholku hlavní věže je otočná vyhlídka s kavárnou, která lidem nabízí panoramatický pohled na město a záliv. V půli nižší části jsou tři znamenité restaurace, na dně věže je vodní nádrž s milionem litrů vody. Vysoká, štíhlá věž osvětluje ostatní dvě věže a okolí 96 skrytými reflektory.

Kroky turistů často míří také do Kuvajtské zoologické zahrady. Po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce byla opět otevřena začátkem roku 1993. Teď přináší potěšení nejen dětem, ale i dospělým. Zahrada totiž slouží i jako centrum výchovy, ochrany a rozmnožování zvířat. Odborníci tu pomáhají zachraňovat ohrožené druhy z celého Kuvajtu. Vzdělávací centrum umožňuje každému návštěvníkovi možnost studia zvířat z první ruky, a to nejen exotické zvěře z celého světa, ale i druhů pocházejících z Kuvajtu před padesáti lety.

Poznání nabízí také ostrov Failakai. Nejdůležitější tu je malý přístav, který je dosažitelný lodí. Mezi největší zajímavosti patří archeologické vykopávky z doby bronzové a římské. V Al Jahrah se zase staví typické lodě boum a sambuk.

Kuvajtská metropole však skýtá také různé druhy zábavy pro aktivní cestovatele. Pokud se chcete v horkém létu ochladit, zdejší lední kluziště je to pravé místo. Hlavní budova má kluziště velikosti olympijského stadionu s kapacitou 1600 míst. Kuvajtský hokejový tým, Kuvajtští jestřábi, jej využívají při soutěžích. Menší stadion s kapacitou 600 míst slouží spíše pro zábavu. Švédská herecká společnost tu dává lekce bruslení a pořádá také představení pro veřejnost.

Kuvajtskou reakcí na Disneyland je tzv. Zábavní město. Nachází se necelých dvacet kilometrů severně od Kuvajt City a nabízí přes čtyřicet vyjížděk a her. Turisté tu mohou vidět i ukázky na téma Arabský svět, Mezinárodní svět a Svět budoucnosti.

Rozloha: 17 818 km2

Počet obyvatel: 1,6 milionu

Hlavní město: Kuvajt City (30 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: arabština

Náboženství: muslimské

Měna: Dinar (KWD) = 1000 filů