Kypr – Kyperská republika

Strategická poloha Kypru hrála odpradávna velkou roli v historii středomořských civilizací, proto vždy čelil snahám o ovládnutí. Ve 12. století je ostrov obsazen křižáky, pak putuje do rukou Benátek, odkud jej později získávají Turci. Koncem 19. století už ovšem patří Angličanům, nezávislost ostrova je vyhlášena až v roce 1960.

Podle smlouvy se Kypr neměl nikdy stát součástí Řecka ani Turecka. V roce 1974 ostrovem otřásá válka mezi Řeckem a Tureckem. To v severní okupované části vyhlásilo Severokyperskou tureckou federativní republiky, kterou ale nikdo jiný neuznává. Od konce 80. let probíhají žhavé rozhovory o další budoucnosti Kypru, který je dodnes rozdělen na dvě části.

KDY A JAK

Kypr je proslulý krásnými a čistými plážemi a krystalicky průzračným mořem. Na jedné pláži se tu podle pověsti vynořila z mořské pěny bohyně lásky a krásy Afrodita. Nejpříjemnější čas k návštěvě Kypru je od dubna do května a od září do října. Během června až srpna totiž bývá velké horko. Zimy nejsou příliš studené, ale zato bývají velmi deštivé.

Na Kypr se létá, využít je možné jedno ze dvou mezinárodních letišť v Larnace nebo Paphosu (let z Londýna trvá 4.30 hodiny, z Paříže 3.30 hodiny, z Curychu 3 hodiny a z Frankfurtu nad Mohanem 3.30 hodiny).

NEMOCNICE, SLUŽBY

První pomoc je na Kypru poskytována zdarma. Za lékařskou pomoc od soukromých lékařů či dentistů se platí. Doporučuje se proto uzavřít v ČR před cestou pojištění. Lékařská péče je na velmi dobré úrovni.

Služby jsou na Kypru na výborné úrovni. Cenová hladina odpovídá Řecku. Bez problémů tu užijete cestovní šeky i platební karty, směnárny fungují na každém rohu. Ubytování je možné v kempech, hostelech, turistických apartmánech, soukromých penzionech, pětihvězdičkových i tříhvězdičkových hotelech. Na ostrově je 500 hotelů a hotelových apartmánů. Mnoho z nich nabízí mimo turistickou sezónu výrazné slevy. Bližší informace poskytuje Kyperská turistická kancelář a Kyperská hotelová asociace, P. O. Box 4772, Nicosia, tel.: 2-37451, fax: 375460, která má sídlo také na larnackém mezinárodním letišti.

Na Kypru existuje sedm oficiálních kempinkových míst: Polis (březen-říjen, tel.: 6-321526), Troodos (květen-říjen, tel: 5- 421624), Kalymnos Beach (20 kilometrů východně od Lemesos, otevřené nonstop, tel: 5-632300, Forest Beach (červen-říjen, tel: 4-644514), Feggari (otevřené nonstop, tel: 6-621534, Geroskipou Zenon Gardens (duben-říjen, tel: 6-996008) a Ayia Napa (březen-říjen, tel: 3-721946. Mládežnické ubytovny najdete v Nikósii (5 Hadjidaki Street, tel. 2-444808, 442027), v Paphosu (37 Eleftherios Venizelos Avenue, tel: 6-232588), v Troodos (otevřeno duben-říjen, tel: 5-421649) a v Larnace (27 Nicolaou Rossou Street, tel: 4-621188). Nocování pod širým nebem je v praxi možné.

Restaurace a bary všech kategorií jsou po celém Kypru. Ve větších hotelech nabízejí kromě domácí kuchyně i mezinárodní jídla. Typickým zdejším pokrmem jsou grilovaná masa pečená na dřevěném uhlí a čerstvé dary moře. Známý je například kebab (kousky jehněčího či jiného masa na jehle opečené na dřevěném uhlí), dolmas (mleté maso na víně a rýže) a tava (chutné dušené maso s cibulí a kořením). Čerstvé ovoce je na Kypru nabízeno v hojném množství za nízké ceny. Voda by měla být bez problémů pitná, koupit můžete vína, alkoholické nápoje či typickou kávu řeckého typu. Elektrické napětí je 240 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pro cesty osobním automobilem potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je po celém ostrově dostatek, poskytují dobré služby a vozový park za přijatelné ceny. Jezdí se vlevo. Používání bezpečnostních pásů je povinné i ve městech. Silniční síť je v dobrém stavu, poplatky za používání dálnice se nevybírají.

Na Kypru není železnice, meziměstskou dopravu zajišťují autobusy a servisní (sběrné) taxíky až pro deset osob, které jezdí každou půlhodinu a jsou spolehlivé. Místa si lze zajistit předem. Cestování tradičními soukromými taxíky je rovněž spolehlivé a bezpečné, ale dražší. V zimě tu platí čas plus jedna hodina oproti našemu času, v létě plus dvě hodiny.

NEBEZPEČÍ

Pobyt na Kypru je bezpečný, a to i v nočních hodinách. Pouliční kriminalita je zanedbatelná. Turisté by se měli důsledně vyvarovat pokusů o proniknutí do bezprostřední blízkosti linie příměří oddělující jižní část ostrova kontrolovanou vládou Kyperské republiky od severní části ostrova, která je od roku 1974 okupována tureckými vojsky. Jediný přechod přes demarkační linii se nachází poblíž nikosijského hotelu Ledra Palace, ve kterém je dnes sídlo mírových jednotek OSN (UNFICYP). V bezprostřední blízkosti linie příměří je zakázáno fotografování a používání videokamer. V Kyperské republice jsou přísně stíhány výroba, distribuce, dovoz i držení drog. Zákon o narkotikách a psychotropních látkách, ve znění pozdějších předpisů, umožňuje kyperským soudům, aby za ilegální dovoz drog uložily trest odnětí svobody až na 8 let nebo peněžitý trest nebo oba tresty současně. Stejný trest může být uložen i za držení drog za účelem jejich distribuce. Za držení drog za účelem vlastní konzumace může být uložen trest odnětí svobody až na 4 roky, peněžitý trest nebo oba tresty současně.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Famagusta

Kdysi jedno z nejbohatších měst světa a sídlo Shakespearova Othella je stejně romantické jako v minulosti. Famagusta je opěrným bodem strašidelného, opuštěného poloostrova Kárpas. Je známá především díky mnoha zajímavým chrámům, které pocházejí z období Otomanské říše, tedy z 16. století. Nejznámější je katedrála sv. Nicholase – známá jako Mešita paši Mustafy. Pozornost budí netradiční stavba minaretu, který byl postaven na jedné ze zřícených věží.

Další známou turistickou zajímavostí je Othellův hrad. Podle legendy tady Christophore Moro (vládce Kypru v letech 1506 až 1508) zabil svou ženu Desdemonu. Jiná legenda praví, že všichni bohatí benátští obchodníci z Famagusty, kteří se vzdali během otomanských útoků a později byli brutálně povražděni, jsou pohřbeni v jedné z věží. I když se pravděpodobně žádná z legend nezakládá na pravdě, stojí za to navštívit tento tajemný hrad už pro krásný výhled na přístav.

Limassol

Druhé největší město Kypru a hlavní přístav ostrova, který odbavuje cestovní i nákladní lodě. Oblast je rovněž centrem vinařského průmyslu. V září se tu koná festival vína, během něhož se servíruje víno a občerstvení zdarma.

Limassol je srdcem turistického ruchu. Najdete tu muzeum a veřejné parky, zoologickou zahradu i hrad. Po celém městě je rozseté mnoho historických a archeologických zajímavostí. Amathus býval kdysi hlavním městem království. Dnes tu najdete pouze trosky, zčásti zalité mořem. V nižší části města můžete vidět Akropolis, Nekropolis a zbytky raně křesťanské baziliky. Dále na východ leží ženský klášter Ayios Georgios a na západ robustní hrad Kolossi, hlavní sídlo rytířů sv. Jana Jeruzalémského. Byl postaven v roce 1210, roku 1933 byl opraven Brity. Nedaleko leží cukrovar ze stejného období.

Mezi další zajímavá místa patří dům Eustolia s překrásnými mozaikami, svatyně Apolla Hylata nebo Stadión. Na jihu je slané jezero Akrotiri, v zimě domov tisíců plameňáků. Limassol je také skvělým výchozím bodem pro výlety do hor Troodos.

Nicosia

Hlavní město země leží téměř ve středu ostrova. Je dobře opevněné, se třemi nádhernými branami Paffo, Famagusta a Cirina. Famagusta je z nich nejkrásnější. Byla navržena tak, aby chránila starobylé město. Dnes odděluje starou zástavbu od moderních čtvrtí. Za branou leží Laiki Geitonia, nádherně zrestaurovaná stará čtvrť. Můžete se vydat úzkými kamennými uličkami zdobenými kaskádami květin. Můžete prozkoumat klenotnictví a řemeslné obchody. Můžete povečeřet v kouzelných tavernách nebo se nechat oslnit majestátní krásou chrámů starých tisíce let.

Pokud se zajímáte o historii a umění, zamiřte do Kyperského muzea. Nachází se v něm stovky jedinečných exponátů z od doby neolitické i románské. V Byzantském muzeu je zase uložena oslnivá sbírka ranně křesťanských ikon. Státní sbírka současného umění poskytuje novější perspektivy, na které se soustřeďují kyperští moderní umělci, z nichž někteří se proslavili i na mezinárodní úrovni. Při návštěvě kyperského centra řemesel můžete být svědky ukázek výroby mnoha předmětů přesně tak, jak byly vyráběny v dávné minulosti.

Pafos

Právě tady vystoupila bohyně lásky a krásy Afrodita z pěnivých mořských vln. Petra tou Romiou neboli Afroditina skála je masivním kusem kamene, který údajně věrně označuje toto mystické místo.

Vykopávky odhalují kouzelné mozaiky z 3. až 5. století z domů Dionýsa, Orfea a Aiona nebo vily Thesea. V této oblasti najdete i Odeonské divadlo, jehož kamenná konstrukce dříve sloužila jako místo konání velkolepých představení, koncertů a proslulých divadelních her. Celé město patří právem na seznam světového dědictví organizace UNESCO.

Afroditiny lázně Polis a Latsi poskytovaly starověkým obyvatelům skvělé podmínky pro venkovní koupele. Nedaleko odtud je funkční fontána lásky – Fontana Amorosa. Jestlipak je plná obyčejné vody nebo legendárního Afroditina nápoje? Nezbývá než to vyzkoušet.

Další zajímavostí místního okolí jsou hrobky králů v Kato Pafos. Dech vyráží monumentální struktura jejich stavby, která má tvar medových pláství vytesaných do strmé skály. V jejich klenutí se tísní hrobky šlechticů. Nedaleko se k nebi tyčí kamenný sloup, u kterého byl podle legendy pranýřován sv. Pavel za kázání křesťanské víry.

Klášter Chrysorrogiatissa byl založen ve 12. století. V sousedním klášteře Agios Neofytos jsou uchovány nejlepší světové fresky a ikony z dob byzantských. Nalézá se tu i zajímavé byzantské muzeum. Archeologické objevy v regionu Pafos přitom stále pokračují. Alespoň letno si můžete prohlédnout některé artefakty ve zdejším Okresním archeologickém muzeu. Ale zpět do současnosti a vychutnejte si výborný chlazený nápoj, ledovou kyperskou kávu, nebo tradiční jídlo z darů moře v některé z výtečných taveren.

Rozloha: 9 300 km2

Počet obyvatel: 750 tisíc

Hlavní město: Lefkosia (177 000 obyvatel)

Úřední řeč: řečtina, turečtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Kyperská libra (CL)