Maledivy – Maledivská republika

Ve 12. století tady začínají vznikat první arabské osady, od poloviny 12. století jsou ostrovy domorodým sultanátem, který je v 16. století ovládán Portugalci. V polovině 17. století tu místo portugalských nohou šlapou těžké boty nizozemských vojáků, které koncem 18. století střídají Britové. Poté jsou Maledivy až do poloviny 20. století britským protektorátem. V roce 1965 je vyhlášena plná nezávislost země, o tři roky později republika.

KDY A JAK

Souostroví Maledivy se pyšní dlouhými bílými plážemi, blankytně modrou mořskou hladinou a všudypřítomnými palmami. Jednotlivé ostrovy připomínají opravdový ráj. Na Maledivách je velkou část roku vlhko, nejsušší období je leden a únor. Panuje tu slunečné tropické podnebí. Během roku tu panují hned dva monzuny – severozápadní od května do října, a jihovýchodní od listopadu do dubna. Obvykle deště přicházejí v měsících červnu a červenci a představují příjemný večerní déšť. Vzhledem k těmto skutečnostem je ideální dobou pro návštěvu období od listopadu do jara., turistická sezóna tu však probíhá prakticky dvanáct měsíců v roce.

Vstup na Maledivy je zpravidla prostřednictvím mezinárodního letiště v Malé. Dostat se sem lodí je výjimečné, neboť většinou zajišťují jen nákladní dopravu. Na letiště v Malé létají linky například z Londýna, let trvá necelých 11 hodin. Využít můžete komplikovanější spojení přes velká asijská letiště v Singapuru či v Kuala Lumpur.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je drahá, ostatně jako všechno na Maledivách. První pomoc vám poskytne každá recepce hotelu a půjčovna potápěčského náčiní. Jejich pracovníci, pokud sami nedokáží pomoci, zařídí příjezd lékaře, případně i převoz do nemocnice. Základní zdravotnická péče na Maledivách je na slušné úrovni, náročnější zákroky se však provádějí na Srí Lance, Singapuru nebo ve Spojených arabských emirátech. Na ostrovy není předepsané žádné očkování. Určitě před cestou uzavřete kvalitní cestovní pojištění.

Služby jsou na vysoké úrovni, ale Maledivy mají v celé jižní Asii absolutně nejvyšší ceny, protože naprostá většina zboží je dovážena z jiných zemí. Není proto možné vycházet z cen platných například v Indii, Srí Lance nebo Pákistánu. Nedostatek finančních prostředků patří mezi hlavní potíže cestovatelů z ČR na Maledivách. Zboží se omezuje na mořské produkty, rukodělné výrobky a suvenýry. Pracovní dny jsou sobota až čtvrtek, kdy bývají také otevřeny obchody. Ceny za ubytování jsou vysoké, pohybují se od 70 do 440 USD za noc, vyplatí se proto zajistit si organizovaný pobyt. Nocování pod širým nebem se příliš nedoporučuje.

Stravování je na Maledivách drahé. Maso je k dostání v hotelech vyšších kategorií, místní lidé je požívají hlavně při slavnostních příležitostech. Lepší hotely zajišťují stravu podle přání zákazníka, tedy i evropskou. Běžné jsou mořské produkty a importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Čerstvost stravy často závisí na četnosti dodávek z moře. Je třeba počítat s tím, že jídlo bývá silně kořeněné. Z ovoce je běžně k dostání kokos, banány, mango, papája, chlebovník a další.

Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje na několika málo ostrovech. Je potřeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. Na Maledivách je k dostání poměrně slušný sortiment nealkoholických nápojů, ať už to jsou džusy, sodovka nebo některý z mnoha druhů koly. Alkohol je k dostání jen na turisticky atraktivních místech, za velmi vysoké ceny. V hlavním městě Malé je navíc vyhlášena přísná prohibice.

Obchody i restaurace běžně přijímají americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit pouze americkou měnu, ostatní světové měny banky a směnárny přijímají s neochotou. Platí to pro hotovost i cestovní šeky, které lze navíc kromě směnáren a bank vyměnit i v hotelích. Přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velikých finančních institucí, tedy především American Express, VISA, Master Card a EuroCard. V případě nedostatku peněz je možné si nechat peníze na Maledivy poslat prostřednictvím poboček American Express. Výplatu peněz či cenných šeků na Maledivách zprostředkuje například společnost: Universal Enterprises Ltd. TravelDepartment, 39, Orchid Magu, Malé Maldives, tel.: 00960/310321, 3217925, 325695. Veřejné telefonní stanice, fax, telex a telegraf jsou v hlavním městě Malé k dispozici po celý den, mezinárodní hovory zprostředkovává spojovatel na tel. čísle 190 (informace). Elektrické napětí je 240 V a je zajišťováno pomocí naftových generátorů.

DOPRAVA, ČAS

Přímo na jednotlivých maledivských ostrovech vám stačí chodit, protože cesta kolem každého ostrova nezabere více než hodinu. Spojení mezi jednotlivými ostrovy pak zajišťují pravidelné lodní linky, jachty a motorové čluny, které fungují buď podle jízdních řádů nebo si je můžete pronajmout. Už při příletu na letiště v Malé si můžete zvolit konkrétní cíl, kam vám námořníci rádi odvezou. Cesta lodí z Male na nejbližší ostrovy stojí 30 až 60 USD na osobu. Služby jsou všeobecně precizní.

Leteckou dopravu zajišťuje společnost Air Maldives, jejíž linky spojují Malé s Hanimaadhoo, Kadhdhoo, Kaadedhdhoo a Gan. Využít můžete helikoptéru, patnáct minut letu stojí přibližně 60 USD. Bližší informace vám podá Hummingbird Helicopters, tel.: 325708, fax: 323161, či Seagull Airways, tel.: 315234, fax: 315122. Čas je plus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Maledivy jsou poměrně bezpečným místem planety, kriminalita je minimální, závažné druhy trestné činnosti prakticky neexistují. Největším rizikem proto zůstávají specifické klimatické podmínky. Vzhledem k počasí je nezbytné přivézt si s sebou pokrývku hlavy. Při ztrátě pasu je potřeba navštívit Department of Immigration v Malé a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu, tzv. Identity Certificate, na nějž je možné dostat se letecky zpět do vlasti. Osamělé turistky mohou být někdy terčem provokací domorodců.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Malé

Hlavní město Malediv patří k nejmenším metropolím světa, pokud ho budeme hodnotit podle skutečné rozlohy. Na rozdíl od dalších měst souostroví je Malé domovem výškových budov a dlážděných ulic. Tak jako v každém jiném městě, v němž sídlí vláda, jsou také zdejší hlavní třídy poseté obchůdky, kavárničkami, bary a restauracemi. Město je rovněž centrem obchodu, v němž najdete spleť uzounkých uliček.

V Malé nejsou přírodní pláže, ty jsou nahrazeny mořskými přehradami obklopujícími město po téměř celém obvodu. Nicméně, novější uměle vytvořená plážová oblast na jihozápadě ostrova je místem jako stvořeným pro odpočinek. Malé si stále uchovává příjemný, zelený ráz. Ulice v obytných čtvrtích jsou chráněny stíny stromů, které tady tvoří jakousi přírodní klenbu, když se tyčí do velkých výšek po obou stranách ulice. Město nabízí bezpočet míst pro dlouhé a zajímavé procházky, kdy si můžete vychutnat jedinečnou atmosféru rybího trhu, poznávat život obyvatel a nebo jen tak sedět v některém z malebných parků.

Jednou z nejdůležitějších památek města je Hukuru Minskiy, mešita postavená v 17. století, která sloužila obyvatelům Malé do doby, než Islámské centrum s mešitou Grand Friday převzalo v roce 1984 její funkci. Mešita Hukuru Minskiy byla postavena roku 1656 sultánem Ibrahimem Iskandharem. Jedná se o jednu z architektonicky nejcennějších mešit světa.

Před mešitou Hukuru Miskiiy se rozkládá impozantní palác Mulee-aage, postavený v roce 1906 sultánem Mohamedem Shamsuddeenem III. Palác nahradil dosavadní sídlo panovníků ze 17. století. Budova je charakteristická dokonalou řemeslnou prací, zjevnou na železných vratech i na střechách. Milým dojmem působí dobře udržovaná zahrada, která byla sultánem založena a udržována pro jeho syna, který se však daru nikdy nedočkal – sultán byl sesazen. Zahrada se však přesto významně zapsala do dějin souostroví, protože během 2. světové války zelenina ze zahrady pomohla obyvatele částečně uchránit před hladem.

Další zajímavostí Malé je Národní muzeum v budově bývalého Sultánského paláce. Jedná se o budovu v koloniálním stylu, o třech podlažích, jejíž vnější vzhled neodpovídá neuvěřitelné bohatosti výzdoby a výbavy jejích interiérů. V expozicích najdete mimo jiné takové rarity, jako je trůn bývalého sultána, první tiskovina ostrova, puška Mohameda Thakurufaana, s níž bojoval v 16. století proti Portugalcům, obřadní róby a mnoho dalších exponátů. Návštěva je také jedinečnou příležitostí poznat historii ostrovního státu i styl života obyvatel.

Při návštěvě města by vaší pozornosti neměla ujít ani budova Islámského centra s jedinečnou architekturou, které dominuje zlatá kopule. Spatříte ji při příjezdu do města, ať už přijíždíte odkudkoliv. Budova má za cíl symbolizovat důležitost islámské víry, která nejvíce ovlivnila a stále ovlivňuje život zdejších obyvatel. Centrem mešity je obrovská místnost pro více než pět tisíc lidí. Součástí komplexu je knihovna, konferenční hala, posluchárny a kanceláře.

Hlavním obchodním centrem je proslulý Rybí trh na severním nábřeží, které je poseté řadou obchodů s rozličným sortimentem i kanceláří mnoha firem. Na samotném tržišti si můžete koupit desítky druhů ryb, a to v perfektní čistotě, protože trh se každý den čistí a dezinfikuje. O pouhý jeden blok dále se rozkládá místní tržiště, kde vládne mírumilovná atmosféra. Celý objekt je zahalen do zeleného světla, které způsobují zelené výplně oken a dveří. Stánky jsou obloženy místními produkty především z korálových útesů, ale i zeleninou, ovocem, místním cukrovím a dalším sortimentem. V jiné budově se zase prodávají uzené a smažené ryby.

Rozloha: 300 km22

Počet obyvatel: 220 tisíc

Hlavní město: Male (60 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: dhivehi, sinhálština

Náboženství: sunitské, muslimské

Měna: Rupie (MWR) = 100 centů