Marshallovy ostrovy

Ostrovy objevili španělští mořeplavci na počátku 16. století. Koncem 18. století je navštívil britský námořní kapitán John Marshall, po kterém je souostroví pojmenováno. Na přelomu 19. a 20. století se území stalo německou kolonií, po začátku 1. světové války ho ale obsadili japonští vojáci. Později získaly nad ostrovy poručenství Spojené státy americké. Po vyhlášení republiky Marshallovy ostrovy bylo souostroví volně přidruženy k USA. Poručenství však bylo zrušeno v roce 1990, kdy OSN uznala dohodu, podle které USA poskytují ekonomickou pomoc a odpovídají za ochranu ostrovů.

KDY A JAK

Marshallovy ostrovy jsou příjemným koutem planety, kam je nejlepší vyrazit během května až září, kdy je klidné a teplé počasí. V ostatních měsících trápí souostroví občasné deště, které jsou nejkrutější během měsíců březen, duben, říjen a listopad.

Na Marshallovy ostrovy je komplikovaná cesta, protože musíte letět většinou přes Austrálii či Nový Zéland na Fidži, Kiribati, Tuvalu nebo Honolulu a teprve odtud na mezinárodní letiště Majuro na Marshallových ostrovech. V Majuru je také mezinárodní přístav, do kterého plují lodě z většiny přístavů Oceánie.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni, ale je dostupná pouze v Majuro a Ebeye. Všude je vyžadována platba v hotovosti, proto nezapomeňte na dobré cestovní pojištění. Doporučuje se pít pouze převařenou, či spíše kupovanou balenou vodu v lahvích s neporušeným uzávěrem.

Marshallovy ostrovy jsou v porovnání s mnoha jinými ostrovy Oceánie poměrně levné. Pokud budete nocovat v nejlevnějších hotelech, stravovat se individuálně a žít střídmě, postačí vám okolo 40 USD denně. Pokud si budete vyskakovat, připravte si až pětinásobek. Banky jsou ve všech turistických oblastech, kde bez problémů akceptují kreditní karty a cestovní šeky.

Ubytování je na Marshallových ostrovech poměrně snadno dostupné, především na Majuro se můžete ubytovat v téměř 150 hotelech. Mimo tento atol však není výběr ubytovacích zařízení tak pestrý, většinou najdete jednodušší penziony. Na mnoha plážích Marshallových ostrovech jsou kempy. Hlavní hotel v Majuro je luxusní, jedna noc přijde na 100 USD.

Restaurace jsou dostupné pouze na atolu Majuro, podávají australskou, čínskou, polynéskou i evropskou kuchyni. Na menších ostrovech naleznete pouze rychlá občerstvení. Počítejte s tím, že konzumace alkoholu je na mnoha atolech zakázána. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního automobilu na Marshallových ostrovech vám postačí náš řidičský průkaz, který můžete s klidem využívat po dobu třiceti dnů. Půjčovna automobilů se nalézá v Majuro a nabízí většinou japonské vozy. Jezdí se vlevo. Silnice na atolu Majuro jsou plné výmolů, neznačených oprav, toulavých zvířat a dětí, které na automobily hází kamení a klacky. Žádná ze silnic nemá silniční značení nebo osvětlení. Po těžkých deštích navíc komunikace zůstávají nesjízdné. Pohled na opilého řidiče za volantem je tu bohužel běžný, především o víkendech. Autobusové doprava neexistuje, ale taxíky jsou běžné na každém rohu a velmi levné. Dopravu mezi ostrovy zajišťují čtyři státní trajekty, které plují podle přesného jízdního řádu. Další lodi, většinou soukromé, mohou být najaté pro individuální plavby mezi atoly, pro potápění, vodní sporty nebo relaxaci. Hlavní přístav je na Majuro. Letouny zajišťují spojení s malými ostrovy. Čas je na Marshallových ostrovech plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ

Marshallovy ostrovy jsou poměrně bezpečným místem planety. Kriminalita je tady nízká, ale v poslední době se zvyšuje. Nejčastějším trestným činem jsou krádeže z hotelových pokojů, kapesní krádeže a vykrádání vozidel. Cestovatelé se setkávají i s vandalismem. Doporučujeme nenechávat osobní věci bez dozoru, především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi typické suvenýry patří tašky kili tkané původními obyvateli atolu Bikini, lepené mapy používané domorodci při plavbách mezi ostrovy, pletené rohože, koše a samozřejmě přívěšky a řetízky z ulit mořských živočichů.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kwajalein

Snad nikde jinde ve středním Pacifiku není přítomnost americké armády tak děsivá jako právě na atolu Kwajalein. Nachází se tu středisko amerického ministerstva obrany a probíhají tady zkoušky nejrůznějších zbraní, především jaderných. Jméno Kwajalein se tak pro mnohé stalo synonymem zkázy.

Atol Kwajalein zahrnuje celkem 97 ostrovů. Hlavní laguna často nazývaná největší světovou “lapačkou” je cílem balistických střel vyslaných ze základny v Kalifornii, tedy ze vzdálenosti téměř sedmi tisíc kilometrů. Testy probíhají většinou v noci, takže není vzácností spatřit na obloze ohnivý předmět, jehož dopad doprovází ohlušující exploze.

Na Kwajaleinu žije okolo tří tisíc amerických pracovníků i s rodinami. Bydlí v obrovských kempech, náklady pochopitelně hradí vláda USA. Nezvaní návštěvníci nemají na Kwajaleinu co pohledávat. Jedinou výjimkou jsou cestující putující na ostrov Ebeye, který je domovem zhruba 1500 domorodých dělníků pracujících na Kwajaleinu. Chudé domorodce sem denně přivážejí lodě z jejich domovů, aby se na americké základně celý den dřeli a přitom toužebně sledovali luxusní život amerických pracovníků.

Netřeba dodávat, že nejbližší ostrovy Kwajaleinu jsou turistickým lákadlem, a to nejen díky blízkosti strategické vojenské základny, ale i díky vrakům lodí a další vojenské techniky ze druhé světové války. Právě k nim často míří potápěči.

Majuro

Necelých padesát kilometrů dlouhý atol je zároveň hlavním městem země. Město Majuro se vyznačuje moderními budovami různých úřadů a vyniká dlouhými plážemi zvanými Laura. Cestovatelům tu slouží také příjemné bary a restaurace v typickém tropickém duchu, v nichž je radost posedět.

Celé Marshallovy ostrovy jsou ostatně příjemným místem na zemi, snad jedině kromě atolu Kwajalein, na němž Spojené státy testují balistické střely. Ekonomika souostroví je založena na farmaření, rybaření a turistice, produkty z kokosů čítají téměř 90 procent exportu.

Pro místní obyvatele a především pro turisty jsou Marshallovy ostrovy snovým tropickým rájem, kde palmové stromy, písčité pláže, pohádkové laguny a pestrobarevné korálové útesy tvoří kulisu nezapomenutelné dovolené. Odlehlejší atoly jsou doslova rájem pro dobrodružně a romanticky založené rybáře a milovníky potápění.

Mili

Tento atol je dobrou volbou pro cestovatele, kteří touží vidět panenskou přírodu vzdálenějších ostrovů a jejich přátelské obyvatele. Lákadlem jsou i překrásné pláže a poměrně nízká cena, kterou musíte zaplatit, abyste se sem dostali.

Po Kwajaleinu je Mili jedním z největších atolů Marshallových ostrovů, žije tady méně než jeden tisíc obyvatel. V roce 1937 se slavná americká pilotka Amelia Earhartová ztratila kdesi v této oblasti, přibližně v polovině letu okolo světa. Její zmizení dodnes provázejí pověsti.

Vzhledem k tomu, že za druhé světové války byl Mili hlavní japonskou základnou, najdete tu mnoho pozůstatků války včetně zničených letadel, domů a těžké techniky. Pláže jsou skvělým místem pro sbírání mušlí, příjemné lenošení a koupání v čisté vodě. Díky ní je Mili populární i mezi potápěči.

Rozloha: 182 km2

Počet obyvatel: 56 tisíc

Hlavní město: Majuro (30 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, marshallština

Náboženství: protestantské, katolické

Měna:Americký dolar (USD)=100 centů