Namibie – Namibijská republika

Území bylo objeveno v 15. století portugalskými mořeplavci. Poté se ho snažili kolonizovat Britové a Nizozemci, nakonec ho však ovládli Němci na konci 19. století. Po 1. světové válce byla země jako mandátní území Společnosti národů ve správě dnešní Jihoafrické republiky a nesla název Jihozápadní Afrika. Po mnoha letech občanské války přijala Jihoafrická republika v roce 1990 rozhodnutí OSN a vyhlásila nezávislost spravované země. Namibie je však stále na Jihoafrické republice ekonomicky závislá.

KDY A JAK

Do Namibie se jezdí především za poznáváním divoké africké přírody, ale existují tu i krásné písečné pláže. Nejlepší dobou návštěvy Namibie je období sucha od března do října, kdy vládne slunné počasí a téměř nikdy neprší. Horkým měsícům od prosince do konce února se raději vyhněte, protože vedro je opravdu nesnesitelné. To platí především pro poušť Kalahari, která zabírá velkou část Namibie. Pobřeží bývá příjemnější, protože chladnější mořské větry nedávají nesnesitelným teplotám šanci cestovatele umořit.

Nejlepší cesta do Namibie je letecká. Národní letecká společnost Namibie létá pravidelně ze dvou velkých evropských letišť – z Frankfurtu nad Mohanem a Londýna, odkud trvá cesta do Windhoeku déle než dvanáct hodin. Letecky se do Namibie dostanete i z okolních afrických zemí, například z Jihoafrické republiky nebo Botswany.

Kvalitní silniční spojení má Namibie s Jihoafrickou republikou. Silnice s pevným povrchem vede z Kapského Města přes Upington do namibijského Grünau. Ze sousední Botswany vede prašná cesta do namibijského Gobabisu. V současnosti se pracuje na začlenění této cesty do nové dálnice přes poušť Kalahari, takže v budoucnu bude spojení obou zemí velmi kvalitní.

Železniční spojení Namibie s Jihoafrickou republikou je velmi dobré. Hlavní trasa vede přes Keetmanshoop do měst Windhoek, Okanhandja, Swakopmund a Walvis Bay. Po železnici se z okolních zemí dostanete i do měst Omarruru, Otjiwarongo, Otavi, Tsumeb a Grootfontein. Do Namibie se můžete dostat i po moři. Země má dva přístavy – Walvis Bay a Lüderitz. První z nich je určený pro velké námořní lodi a tankery, druhý slouží pouze malým lodím.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je na slušné úrovni a nemocnice jsou velmi moderní, zejména v hlavním městě. Je však třeba uzavřít pojištění léčebných výloh, protože veškerou zdravotnickou péči je nutné platit v hotovosti. Doporučuje se očkování proti tetanu. Na jih od hlavního města se vyskytuje dětská obrna. Nebezpečí malárie je v oblastech Etosha, Ovambu a Caprivi.

V Namibii je poměrně rozvinutý turistický ruch. Tomu odpovídají i ceny, které jsou vyšší než v jiných afrických zemích. Přesto Namibie nepatří mezi drahé destinace. Pokud budete bydlet v obyčejných hotelech, nakupovat jídlo v obchodech a využívat hromadnou dopravu, postačí vám asi 15 USD denně. Pokud budete nocovat v lepších hotelech, stravovat se v restauracích a jezdit taxíkem, připravte si 50 USD denně. Pokud se ubytujete v renomovaném hotelu, jíst budete v hotelové restauraci a půjčíte si terénní vůz, sáhněte do kapsy pro 100 USD denně.

Oficiální měnou je namibijský dolar, ale používat můžete i jihoafrický rand. Kreditní kartou je možné platit ve velkých městech, v hotelech a lepších obchodech. Cestovní šeky znějící na tvrdou zahraniční měnu přijímají namibijské banky bez problémů. Ubytovacích kapacit je v Namibii dostatek. Největší výběr hotelů je samozřejmě ve velkých městech, zejména ve Windhoeku a Swakopmundu. Čtyřhvězdičkové hotely jsou Safari Court Hotel, Kalaharie Sands a Windhoek Country Club ve Windhoeku, Mokuti Lodge v rezervaci Etosha, Swakopmund Hotel Station, Entertainment Centre ve Swakopmundu. Hotely se třemi hvězdičkami jsou Safari ve Windhoeku, Hansa ve Swakopmundu a Canyon v Keetmanshoop. V těchto hotelech je vhodná včasná rezervace. Pro bližší informace kontaktujte HAN – Hotel Association of Namibia, P.O. Box 86078, Windhoek, tel./fax: 61-222904.

Další možnost ubytování nabízejí kempy, které najdete ve větších městech. Bývají ve správě města, proto jsou většinou čisté. Mnoho z nich je navíc vybaveno chatkami. Ceny se pohybují okolo 10 USD za noc. Volné kempování v přírodě není povoleno. V národních parcích včetně rezervace Etosha je dostatek kempů a bungalovů, cena začíná na 7 USD za noc.

Kempinky jsou i v Ai-Ais, horké oblasti směrem k jihoafrickým hranicích, v Hardap Dam na jihu, v Gross Barmen poblíž Okanhandja, u Popa Falls v Kavangu, v parku Namib-Naukluft a na mnoha místech podél pobřeží.

Restaurací a stravovacích zařízení je dostatek zejména ve velkých městech. Podniky připomínají doby, kdy byla Namibie v područí Německa, a proto na jídelních lístcích najdete i typicky evropská jídla. Mezi speciality patří sušené maso biltong a uzené maso rauchfleisch. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu je třeba náš i mezinárodní řidičský průkaz. V Namibii se stejně jako v Jihoafrické republice jezdí vlevo. Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/h, pokud místní úpravy nestanoví jinak. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech.

S ohledem na velkou rozlohu je při cestách autem nutno vozit zásobu pohonných hmot, protože čerpací stanice jsou pouze u hlavních silnic. Při cestách do vnitrozemí je také bezpodmínečně nutné mít dostatečnou zásobu pitné vody. Pro návštěvu pouští a písečných oblastí na pobřeží je lepší použít auto s pohonem všech čtyř kol. Při cestách ve večerních a nočních hodinách je třeba věnovat řízení zvýšenou pozornost, protože na silnici se často vyskytují zvířata. Stav silniční sítě je ucházející. Většina silnic má sice nezpevněný povrch, ale hlavní trasy jsou velmi dobře udržované.

Půjčovny automobilů fungují na letištích a ve velkých městech. Většinou jde o renomované zahraniční společnosti, ale služby nabízejí i místní firmy. Vozový park určený k pronájmu je obvykle perfektní.

Kvalitní autobusová doprava funguje pouze mezi Windhoekem a hlavními centry v Namibii a Jihoafrické republice. Minibusy jezdí z města Oshakati do Keetmanshoop a z Windhoeku do Swakopmundu a Walvis Bay. Do menších měst nejezdí nic. Obyvatelé používají taxíky, které si můžete najmout ve větších městech. Železniční doprava je na přijatelné úrovni. Kvalitní denní spojení funguje na trase Windhoek, Keetmanshoop a De Aar. Stejně kvalitní je i trasa Walvis Bay, Swakopmund a Tsumeb nebo trasa Lüderitz, Keetmanshoop. Všechny vlaky mají první a druhou třídu, někdy je k dispozici občerstvení. V nočních vlacích je možné kupé v první třídě přeměnit na čtyři lehátka a kupé ve druhé třídě na šest lehátek. Děti do dvou let cestují zdarma, děti od dvou do jedenácti let platí polovinu. Letecká doprava je kvalitní, letouny létají do všech větších měst. Někdy jde o nejekonomičtější způsob dopravy po Namibii. Oproti našemu času je v Namibii plus jedna hodina, zavádí se letní čas.

NEBEZPEČÍ

Koupání v řekách se nedoporučuje s ohledem na možnost střetu s krokodýly a hrochy. Ve většině řek je nebezpečí nákazy bilharzií. Přestože je bezpečnostní situace lepší než v Jihoafrické republice, je lepší mít vůz stále uzamčen. Při opuštění auta nenechávejte věci na sedadlech. Při parkování pokud možno využívejte hlídaných parkovišť. Všechny cenné věci mějte dobře uzamčeny na bezpečném místě, nenoste je s sebou. Před cestou se doporučuje pojistit zavazadla.

Rizikovou oblastí je sever Namibie, ovládaný teroristickými skupinami. Výjimkou nejsou ani útoky na turisty, například v lednu 2000 tu byla postřílena pětičlenná skupina francouzských cestovatelů. Jejich vozy byly na cestě z neklidného pásma Caprivi v severovýchodním cípu této jihoafrické země. Většina turistů se zaměřuje na místní pouště nebo pláže a pouze kolem pěti procent se vydává na sever, do neklidné oblasti Kavango a Caprivi u hranic s Angolou. Často si neuvědomují reálnost nebezpečí, které jim tam hrozí.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi tradiční suvenýry z Namibie patří dřevěné masky, diamanty a drahé kameny, pletené houně či čokoládové likéry z Windhoeku. Suvenýry pořídíte ve specializovaných obchodech ve Windhoeku a nebo na zdejším pouličním trhu, který se koná v centru města každou druhou sobotu.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Lüderitz

Ospalé přístavní město, do jehož dějin se nesmazatelně zapsaly diamanty. Ale postupně! Prvním Evropanem v historii Lüderitzu se stal portugalský mořský vlk Bartolomeo Diaz, který během plavby zakotvil v zátoce nedaleko dnešního města. Psal se rok 1448. Pak se dlouhou dobu nic nedělo, až sem na konci 19. století zamířil německý obchodník Adolf Lüderitz. Od zdejších vládců zakoupil kus půdy podél pobřeží a během následujících let tu vybudoval sympatické městečko. Vývoj nabral rychlé obrátky na začátku 20. století, kdy byly jižně od Lüderitzu nalezeny diamanty. Jejich zásoba je sice vyčerpána, ale obyvatelé smutkem netrpí. U pobřeží se totiž nacházejí bohatá naleziště zemního plynu.

Nejzajímavější památky jsou koncentrované v srdci města, v okolí Diamantové hory. Pod ní stojí například Skalní kostel ze začátku 20. století, který je zajímavý jedním z bohatě zdobených oken. Podle historických pramenů ho obyvatelům daroval samotný císař Vilém II.

Lüderitzské muzeum nabízí cestovatelům sbírky týkající se těžby diamantů. V přístavu kotví bývalá nákladní loď, kterou vedení města přestavělo na Floating Museum. Pod dřevěnou palubou se ukrývají exponáty, které dokumentují důležitost přístavu. Jen několik desítek metrů dále se nachází Diazův kříž – replika díla, které na tomto místě postavil slavný portugalský mořeplavec. Za zmínku stojí i mnoho dalších historických památek, například desítky měšťanských domů rozmístěných po celém městě. Nechali si je postavit lidé, kteří zbohatli ze dne na den díky diamantům. Smutnější vzpomínkou na slavnou dobu je Kolmanskop. Leží zhruba deset kilometrů na východ od města. Právě tady nalezl chudý železničář August Stach hrst lesklých kamenů, které z něj učinily multimilionáře. Vzácné diamanty! Kolmanskop se během několika dnů nevídaně rozrostl a stalo se z něj středisko hledačů štěstí. Když tady byl nalezen poslední diamant, začal Kolmanskop chřadnout. Dnes v něm už nikdo nežije a časy plné šťastných i zklamaných lidí připomínají jen pískem zaváté budovy, které musely být kdysi skutečně krásné.

Namutoni

Malé městečko na severu Namibie, které cestovatelům slouží jako výchozí bod k cestám do národního parku Etosha. Namutoni ale není jen startovním místem. Nabízí i jednu zajímavost – starou německou pevnost. Pochází ze začátku 20. století a v roce 1904 také zažila slavné období. Hrstka německých vojáků se tu opevnila a vydržela vzdorovat velké přesile bojovníků kmene Ovambo tak dlouho, než přišly posily. Dnes je tato koloniální pevnost skvěle zrekonstruovaná a nalézá se v ní nejen ubytovací zařízení a restaurace, ale i malé muzeum.

Rezervace Etosha je proslulá solnou pánví, která německé kolonisty uchvátila natolik, že Etoshu roku 1907 prohlásili za chráněnou oblast. V současnosti patří mezi nejoblíbenější africké rezervace. Její součástí jsou napajedla, u nichž můžete sledovat stáda slonů, žirafy i antilopy, a to naprosto bez zábran. Stačí jen trocha ostražitosti, abyste se neprozradili.

Windhoek

Hlavní město a srdce Namibie leží mezi romantickými pohořími Auas a Eros. Už první procházka po Windhoeku dokáže našince uvést v úžas. Oděvy obyvatel jsou totiž zářivě barevné, což ostře kontrastuje s usedlými barvami Evropanů. Stejně pestrá jako hábity domorodců je i historie města, která se nese ve znamení Německa. Právě tato evropská země se totiž do dějin Namibie zapsala nejvíce.

Byl to generál Curt von Francois, který si roku 1890 zvolil Windhoek za svou základnu. Domorodí obyvatelé tady pod jeho vedením postavili pevnost Alte Feste, která byla první budovou nové metropole a dodnes láká turisty z celého světa k návštěvě. Je perfektně opravená a v současné době v ní sídlí malé muzeum, které mapuje historii Namibie od kolonizace Německem až po vyhlášení samostatného nezávislého státu. Před pevností se nachází pomník německým vojákům a zelený park, v němž jsou vládní budovy.

Centrum Windhoeku je pestrou směsicí moderních výškových budov a dobových staveb. Jednou z nich je i nádraží, které bylo postaveno na začátku 20. století a je na něm patrný vliv německé architektury. Odtud vyjíždí proslulý Pouštní expres, který křižuje obydlená území i pustoprázdnou poušť. Nedaleko od krásné budovy nádraží mohou turisté vidět dva významné pomníky, z nichž první slouží jako orientační bod. Druhý připomíná padlé vojáky, kteří ztratili život při obsazení země jihoafrickou armádou v roce 1915.

Kulturní zařízení návštěvníci naleznou v okolí stále zelené třídy Robert Mugabe Avenue, kde sídlí například Národní divadlo, Národní galerie nebo Národní muzeum s přírodopisnými sbírkami. Nedaleko odtud je nejmenší křesťanská katedrála v jižní Africe, katedrála St. Georgis z první poloviny 20. století. Zvláštností Windhoeku jsou i tři velké budovy, které na první pohled připomínají hrad. Navrhl je známý německý architekt Wilhelm Sander a v současnosti slouží mimo jiné jako velvyslanectví. Ačkoliv je Windhoek všeobecně krásným městem, i tady je možné vidět slumy. Nalézají se především ve čtvrti Katutura. Vzhledem k vysoké kriminalitě nedoporučujeme jejich individuální návštěvu. Přesto nejsou zrakům cestovatelů nepřístupné, protože právě sem pořádají zájezdy specializované cestovní kanceláře.

Nedaleko od namibijské metropole se nachází malý a útulný přírodní park Dan Viljoen Game. Po přesně vytyčených stezkách se turisté mohou procházet bez omezení, protože tu nežije žádná dravá zvěř. Zato zeber, antilop a koňů tu je dostatek. Z Windhoeku se dá lehce dorazit také do pouště Namib, která je skutečně impozantní.

Rozloha: 824 292 km2

Počet obyvatel: 1,6 milionu

Hlavní město: Windhoek

(170 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Namibijský dolar (NAD) = 100 centů