Nový Zéland

Ve 14. století osídlili území Maorové, pro Evropu objevil Nový Zéland Abel Tasman. Na sklonku 18. století zde James Cook vyhlásil britské panství. Poté nastala kolonizace Británií, která vyústila ve druhé polovině 19. století prohlášením Nového Zélandu britskou kolonií. Během maorských válek byli Maorové téměř vybiti. Počátkem 20. století se stalo souostroví dominiem a vedle Velké Británie bojovalo v obou světových válkách. V polovině 90. let byla na základě dohody mezi Maory a vládou navrácena původním obyvatelům státní půda a stále narůstá snaha o změnu na republiku.

KDY A JAK

Nový Zéland je kouzelným místem planety. Cestovatelé tu najdou krásnou přírodu plnou stěží uvěřitelných barev, sopky, gejzíry, dlouhé a čisté pláže s bílým pískem, blankytně modré moře Tichého oceánu a Tasmánského moře, krásné korálové útesy s exotickými obyvateli moře a hlavně příjemné domorodé obyvatelstvo. Podnebí Nového Zélandu je velmi různorodé, roční období se střídají obráceně, než jak jsme zvyklí. Nejteplejším měsícem tak je prosinec, následovaný lednem a únorem. Nejchladnější je červen, červenec a srpen. Rozdíly mezi zimou a létem však jsou malé. Zima je velmi větrná a deštivá, proto není tato doba pro návštěvu Nového Zélandu příliš vhodnou. Nejlepší dobou pro návštěvu novozélandského ráje je prosinec až březen, kdy je počasí stálé. Je však třeba mít v patrnosti, že slunce zde svítí velice ostře a nechráněná pokožka se tak velmi rychle spálí. Proto jsou nutné opalovací krémy a také sluneční brýle s UV filtrem.

Na Nový Zéland se dostanete letecky, a to buď přímo, nebo přes Austrálii, kde však budete potřebovat tranzitní vízum. Cesta je poměrně drahá.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče na Novém Zélandu je na dobré úrovni, ceny lékařských služeb jsou však vysoké. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Novým Zélandem neexistuje. Je proto zcela nezbytné, aby turista před cestou na Nový Zéland uzavřel pojistnou smlouvu na cestu a dobu pobytu v zahraničí.

Služby jsou na vysoké úrovni. Síť hotelů je velmi hustá, nicméně jako způsob ubytování je to pro cestovatele z České republika drahá záležitost. Kempování není příliš rozšířené, je vhodné se předem zeptat na svolení majitele pozemku. V největších turistických střediscích však veřejná tábořiště existují, spíše tu však najdete chatky a bungalovy než místa pro stan. Oblíbené jsou Backpapers, levné ubytovny především pro mladé lidi. Najdete je téměř v padesáti městech, seznamy jsou zdarma na letištích a nádražích. Na členskou kartu poskytují slevy. Pokrývky tu jsou sice k dispozici, je však lepší mít s sebou vlastní spací pytel. V sezóně jsou ale ubytovny obsazené, proto je lepší předchozí rezervace. Ubytovat se je možné i v motelech, které jsou na rozdíl od hotelů cenově přijatelné.Také seznam motelů najdete na letištích, nádražích a ve všech informačních centrech. Téměř padesát hostelů je nazváno písmeny YHA. Farmy, které jsou na Novém Zélandě velmi stylové, nabízejí poměrně drahé ubytování. Ve všech druzích ubytovacích zařízení však platí jedno pravidlo. Pokud skýtají kvalitní služby, jsou opatřeny logem KIWI HOST.

Co se týče stravování, nejlevnější je v restauracích Takeaways. Většinou se však jedná o jídlo s sebou, jen málokde najdete malé stolky. V obchodech jsou ceny pevné, nesmlouvá se. Obchody i supermarkety nabízejí široký výběr kvalitních produktů, otevřeno je většinou od 9 do 18 hodin. Suvenýry je možné koupit přímo u výrobců, kteří na ně upoutávají u většiny novozélandských cest. Telefonní automaty jsou na každém rohu, fungují spolehlivě. V zelených se platí telefonní kartou, ve žlutých kreditní kartou, v modrých budkách mincemi. Elektrická síť je 220/240 V, 50 Hz, zásuvky jsou odlišné, je nutno opatřit si adaptér.

Novozélandské silnice jsou ve velmi dobrém stavu, dostanete se na všechna zajímavá místa. Automobil je také nejrozšířenějším dopravním prostředkem. Jezdí se však vlevo. Cestovatel z České republiky potřebuje mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řidiče je 21 let. Půjčovny jsou téměř v každém městě. Při pronájmu věnujte pozornost druhu pojištění, abyste se vyhnuli nemilému překvapení. Obvykle se skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu a zaplacení nepředplacených služeb.

Provoz je hustý jen poblíž velkých měst. Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci a 100 km/h na ostatních úsecích. Toleruje se 0,8 promile alkoholu v krvi. Ve všech situacích se musí používat bezpečnostní pásy.

Autobusová doprava je řídká, ale zdejší autobusy jezdí pravidelně. Je možné zvolit některou z mnoha soukromých společností, lze zakoupit také zvýhodněné jízdenky na 5, 22 nebo více dnů. Tyto slevy lze kombinovat i s jinými způsoby dopravy.

Železniční doprava spojuje jen největší města a je poměrně drahá. Dají se však zajistit různé atraktivní slevy, které je možné kombinovat například s autobusovou dopravou. Leteckou dopravu na ostrovech zajišťují tři velké společnosti i řada malých aerolinek. Linky spojují především tato města: Auckland, Blenheim, Dunedin, Gisborne, Hamilton, Hastings, Hokitika, Invercargill, Kaitaia, Napier, New Plymouth, Oamaru, Palmerston North, Rotorua, Taupo, Tauranga, Timaru, Wanganui, Wellington, Whakatane a Whangarei. Čas je plus jedenáct hodin. Mezi začátkem října a polovinou března tu platí letní čas, časový posun je tedy plus deset hodin.

NEBEZPEČÍ

Nový Zéland je civilizovanou zemí. Je však třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům. Na severovýchodě severního ostrova žije převážná část domorodého obyvatelstva Maorů a v případě zájmu navštívit tuto oblast doporučujeme konzultovat cestu do této oblasti v příslušném regionálním informačním centru. Maorů se ale cestovatelé nemusejí bát, jsou přátelští a seznámení se s jejich kulturou je životním zážitkem. Nedoporučuje se však je fotografovat bez předchozího svolení. Na pozoru je třeba se mít ve větších městech, například Aucklandu, noční ulice tu mohou být velmi nebezpečné.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Místní lidé jsou velmi milí, okamžitě se s vámi dávají do řeči. Zpravidla vám hned nabídnou, abyste jim říkali křestním jménem.

V Dopravním a technickém muzeu MOTAT v Aucklandu je k vidění letadlo, které sestrojil zdejší rodák Richard Pearse. Vzlétlo roku 1903, tedy ve stejném roce, v jakém odstartovalo legendární letadlo bratří Wrightových.

Stopování je příjemným způsobem dopravy, rizika nevybočují z normálu. Novozélanďané vám velmi rádi zastaví, za což očekávají trochu vlídného slova.

Hlavní město Auckland je poměrně rozlehlé, vyznat se ve zdejší hromadné dopravě je složité. Proto je lepší zajistit si v některém z mnoha zdejších informačních středisek plány, jízdní řády a orientační ceny různých jízdenek.

Nový Zéland je velmi rozvinutou zemí, takže se tu běžně používají platební karty, i bankomaty najdete na každém rohu.

Domluvíte se většinou jen anglicky. Vzhledem k obrovskému počtu přistěhovalců však nikoho nepřekvapí ani chatrná znalost angličtiny, takže se domluvíte i posunky.

Na Novém Zélandě najdete také bývalou vesničku českých přistěhovalců z Plzeňska, kteří tu přistáli na konci 19. století. Jmenuje se Puhoi a každoročně se tu koná česká slavnost. Naši rodnou řeč tu však už nikdo nezná, jen na místním kostele najdete pár českých jmen. Dodnes tu však funguje Bohemian Museum.

Je dobré si s sebou vzít do zásoby několik pasových fotografiích. Kvůli některým slevám je na Novém Zélandu vyžadují.

Typickou novozélandskou lahůdkou je různě upravované jehněčí maso – pečené, roštěné či často grilované. V restauracích nabízejí také mnoho ryb, přílohu nejčastěji tvoří brambory nebo rýže, typické je množství zeleniny. Nevynechejte Kumara (sladké brambory) či úžasné barbecue, které nechybí v žádném hotelu.

Novozélandské pivo je velmi oblíbené, společně s ostatním alkoholem ho ale dostanete, jen když je vám více než jednadvacet let. Otevírací hodiny v restauracích i barech jsou od 11 do 23 hodin po celý týden, obvyklé spropitné by mělo činit kolem deseti procent.

Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte šperky z darů moře nebo výrobky, které stále vyrábějí potomci původního maorského obyvatelstva.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Auckland

Město na severu Nového Zélandu je rájem všech milovníků sportu, zábavy i historie. Je plné velkých golfových hřišť, koňských stájí i dostihových ploch, cyklistů i zajímavých památek. Auckland se pyšní i bohatým společenským životem, dobrými podmínkami pro vodní sporty, stovkami skvělých obchodů i zábavními centry.

Ctitele turistiky uchvátí především krátery ze sopečné lávy, kterých je v tomto městě skutečně nepřeberné množství. V současné době jsou pokryty hustým porostem neustále zelené trávy a cestou podél nich se dostanete až k Národní muzeum. Za jeho zajímavými zdmi se ukrývají bohaté sbírky maorské a polynéské kultury.

V Aucklandu však stojí za vidění i jiné zajímavosti. Na první příčku pomyslného žebříčku se řadí podmořské akvárium, které svou rozmanitostí uchvátí každého cestovatele. Je domovem desítek druhů podmořských obyvatel, kteří tu žijí v dokonalé symbióze s lidmi. Jinou hezkou zajímavostí je obrovský zábavní park nejen pro děti nebo 300 let starý sopečný ostrov.

Dunedin

Město prospektorů, zlaté horečky, potomků zlatokopů i zklamaných duší. V 19. století byl Dunedin hlavním centrem zlatokopectví na Novém Zélandu. To znamenalo rychlý rozvoj, ve městě vznikla první lanová a tramvajová trať, vzdělanci založili univerzitu, jiní hospůdky a zábavní centra. To vše tu také dodnes naleznete.

Na každém rohu jsou k vidění pozůstatky viktoriánských dob. Například na hlavním náměstí se nachází typická radnice, budova městského úřadu i půvabná hospůdka nebo katedrála sv. Pavla. Nemůžeme zapomenout na místní nádraží, které jeho staviteli Georgi Troupovi vyneslo povýšení do šlechtického stavu.

Dalšími zajímavostmi, které stojí za zmínku, je architektonický skvost Olveston z roku 1904 nebo univerzita Otago z černého a bílého kamene. Rovněž okolí města nabízí něco poutavého, zámek Larnach, kolonie tučňáků a albatrosů nebo Catlin Forest Park.

Christchurch

Město, jehož sláva začala růst během kolonizace, kdy vznikala nová a nová města. Už během jeho stavby bylo plánováno, že bude kolonistům připomínat Anglii. Proto je na Christchurch znát novoanglický styl.

Zajímavou budovou je novogotická katedrála v samém srdci města. Právě z její věže je krásný pohled na celý Christchurch, zasněžené vrcholky okolních hor i řeku Avon. Musíte sice zdolat rovných 133 schodů, ale výsledný výhled za to rozhodně stojí.

Kroky cestovatelů často míří také do novogotické Canterburské univerzity, která je zasvěcena umění, nebo do místního muzea. Z jeho expozic se dozvíte naprosto vše o dobytí Jižního pólu. Nejen dětem, ale i dospělým je určen zajímavý program na místním náměstí.

Queenstown

Proslulé centrum adrenalinových i jiných sportů. Každým rokem sem míří tisíce dobrodruhů, kteří vyznávají bungee jumping. Dříve se skákalo pouze z místního mostu, ale dnes se lidé na pružné gumě vrhají střemhlav do hlubin i v mnoha nedalekých kaňonech.

Mezi další sporty, které jsou pro Queenstown typické, patří seskoky z letadla, lety vrtulníkem, plachtění na rogalu a na své si tady přijdou i lyžaři.

Pro klidnější jedince je tu lanovka, díky níž se mohou vydat na vyhlídkovou pouť nad město. Pokud vás nenadchne pohled z ptačí perspektivy, můžete Queenstown projet parníkem, což si můžete zpestřit večeří na břehu řeky v restauraci Colonels. Milovníkům vína město umožňuje návštěvu desítek vinných sklepů.

Rotorua

Nejnavštěvovanější místo Nového Zélandu, které je proslulé obrovským počtem termálních pramenů. Na vlastní kůži můžete poznat gejzíry vody, v pravidelných intervalech vyvěrající z hlubin země. Některé vybuchují každou chvilku, ale některé si dávají na čas a na povrch se vyřítí až za několik týdnů. Cestovatelé procházejí po rozehřáté půdě mezi oblaky páry. Všude páchne sirovodík. Pro natáčení filmů s tématikou pekla je tato oblast naprosto ideální.

Na břehu velkého jezera můžete najít nejvíce památek maorské i pozdější kultury. Nachází se tady maorský obecní dům, polodřevěný anglický kostelík i socha královny Viktorie. Určitě se neubráníte možnosti navštívit vesničku Whakarewarewa. Tady totiž můžete uvidět skanzen, ve kterém maorské ženy předvádějí tradiční práce, například tkaní z listů lenovníku.

Wellington

Hlavní město Nového Zélandu vzniklo díky Novozélandské společnosti, která během britské kolonizace souostroví hromadně skupovala výhodné pozemky. Na nich stavěla začala stavět nová města a přístavy. Jedním z nich je Wellington, který po čase získal díky své strategické poloze statut hlavního města.

Wellington nebylo zrovna lehké vybudovat. Zdálo se totiž, že je prokletý. Jednotlivé stavební plány architektů neustále hatila nepřízeň osudu – nejdříve rozestavěný Wellington zpustošila ničivá povodeň, později to bylo zemětřesení.

Dnes je novozélandská metropole naprosto bezpečným místem, protože smůla Wellington už opustila. Je to město mnoha různých tváří. Vedle kolosů z betonu a skleněných mrakodrapů se nachází původní dřevěné stavby, navíc obklopené všudypřítomnou zelení.

Za návštěvu stojí vysoká hora Mount Victoria, z níž je úžasný pohled na celé město. Nahoru se můžete dostat pěšky nebo lanovkou. Díky ní se dostanete do čtvrti Kelburn, odkud je to jen kousek do nádherné botanické zahrady. Další zajímavostí Wellingtonu je kostelík sv. Pavla či moderní katedrála zasvěcená stejnému muži. Vnitřní části budov jsou v novogotickém stylu, při stavbě bylo použito výhradně dřevo z Nového Zélandu.

Rozloha: 268 860 km2

Počet obyvatel: 4,1 milionu

Hlavní město: Wellington (360 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: protestantské

Měna: Novozélandský dolar (NZD) = 100 centů