Paraguay – Paraguayská republika

V první polovině 16. století dobyli území Španělé a začaly tu vznikat jezuitské misie. O sto let později byli jezuité vypovězeni a země byla spravována z místokrálovství Río de la Plata.

Na počátku 19. století byla neúspěšně vyhlášena nezávislost a zavládla diktatura dynastie Rodríguez-Lopézů, která byla svržena až ve válce s Brazílií, Uruguají a Argentinou na konci 19. století. Během 2. světové války byla formálně vyhlášena válka Japonsku a Německu. Po válce nastalo dlouhé období střídání vojenských a civilních vlád, teprve počátkem 90. let se země začala vracet k demokratickým principům.

KDY A JAK

Do Paraguaje se dá cestovat v jakékoliv roční době, protože počasí je tu neuvěřitelně stálé. Jen je třeba pamatovat na to, že deště jsou největší u brazilských hranic a červenec je nejstudenějším měsícem. Nejvíce turistů obvykle Paraguay navštíví během července a srpna. Pokud chcete zažít nezapomenutelnou atmosféru jihoamerických karnevalů, zvolte si za dobu návštěvy této krásné země únor, kdy se po celé Paraguaji koná národní karneval.

Do Paraguaje se létá přes Londýn. Cesta na mezinárodní letiště Silvio Pettirossi, vzdálené od Asunciónu necelých dvacet kilometrů, trvá 15 až 19 hodin. Přicestovat můžete také po silnici, například z brazilského Rio de Janeiro a Sao Paulo vede do Asunciónu skvělá cesta s pevným povrchem. Autobusy jezdí do země z brazilského Sao Paula či Rio de Janeira, uruguayského Montevidea a argentinského Santa Fé, Rosaria, Córdoby a Buenos Aires.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na dobré úrovni pouze ve velkých městech, většinou je třeba ji uhradit okamžitě v hotovosti, proto se doporučuje cestovat vždy se zdravotním pojištěním. Stejně jako v Argentině existují veřejná zdravotnická zařízení, která ošetří každého pacienta zdarma. Doporučuje se očkování proti choleře, žluté zimnici, tetanu, tyfu, paratyfu, žloutence, dětské obrně. Je nutné vzít s sebou tablety proti horečce, průjmu či poklesu tlaku a prostředky proti štípnutí komárem. Je třeba zachovávat zvýšenou hygienu.

Služby nejsou na příliš vysoké úrovni. Paraguay je levnější než Argentina nebo Uruguay, ale dražší než Bolívie. Ubytování je nejsnáze dostupné v Asunciónu, ovšem už za jeho hranicemi může být zajištění hotelu velkým problémem. Doporučujeme si ubytování zamluvit předem, protože všechny hotely v Asunciónu bývají během turistické sezóny zaplněné.

Paraguayské obchody jsou většinou dobře zásobené. Otevřeno mají obvykle od 8 do 20 hodin, počítejte však s dlouhou, až čtyřhodinovou pauzou na siestu. Restaurací je po celé zemi velký počet, navštěvujte ale raději podniky vyšší kvality, byť budou dražší. Vyhnete se tak možným zdravotním problémům. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z ceny. Vodu v žádném případě nepijte z kohoutku či rovnou na ulici, ale kupujte ji balenou s neporušeným uzávěrem. Směnárny fungují především ve velkých městech, jinak tady můžete bez problémů platit dolary, které udáte v hotelích i na tržištích. Platební karty (Visa, Mastercard, American Express a Diner´s Club) jsou akceptovány pouze ve velkých městech, na venkově minimálně. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, zásuvky jsou atypické, proto je potřeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního automobilu by vám měl stačit náš řidičský průkaz, jistější je však průkaz mezinárodní. Pronájem automobilů je možný u mnoha soukromých společností a cestovních kanceláří, které jsou soustředěny zejména v Asunciónu. Silnice v Paraguaji jsou v přijatelném stavu, nejlepší jsou ve větších městech. Za špatného počasí je mnoho komunikací zavřených. Dálnice spojuje Asunción s vodopády Iguazú, cesta trvá šest hodin. Jezdí se vpravo.

Nejlevnějším způsobem cestování po Paraguaji je autobusová doprava. Vozy jsou překvapivě čisté, jezdí celkem spolehlivě. V okolí velkých měst jezdí expresní autobusy. Využít je možné i železniční dopravu. Mezi takřka 450 kilometrů vzdálenými městy Asunción a Encarnación dodnes jezdí parní lokomotivy, stejně tak mezi San Salvadorem a Abay. Nabízejí ale nepříliš spolehlivé služby, někdy třeba týden nejedou. Spolehlivé služby naopak poskytují soukromé aerolinky. Nejpopulárnější vyhlídkové lety se pořádají z Asunciónu nad vodopády Iguazú.

Dopravu ve městech zajišťují soukromé autobusy, minibusy či sběrné mikrobusy. Například v Asunciónu je možné vybrat si mezi několika operátory. Ve dvou ulicích zde jezdí tramvaje. Taxikáři užívají taxametry, navíc jsou slušní, spolehliví a poctiví. Čas je minus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Paraguay je relativně bezpečnou zemí, cestovatelům tu nehrozí žádné teroristické útoky nebo podobné akce. Kvete tu však drobná kriminalita, především krádeže a loupeže. Dávejte velký pozor především v místech, kde je mnoho lidí – na letišti, v obchodech, na tržištích. Nenoste viditelně drahé věci, například řetízky nebo hodinky. Střežte si fotoaparát nebo videokameru. V žádném případě nenavštěvujte chudinské čtvrti, slumy. V oblasti Chaca navíc existuje stálé napětí mezi Menonity, policií a vojskem a etnické problémy mezi Menonity a Indiány. Drogy jsou samozřejmě hledaným proviantem a za jakoukoliv operaci s nimi hrozí přísný trest.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

ASUNCIÓN

Metropole Paraguaye byla založena v polovině 16. století Juanem de Salazar z výpravy, která sem připlula po neúspěšném založení osady nedaleko dnešního Buenos Aires. V prvních letech existence se honosila cílem stát se nejdůležitějším městem oblasti Río de la Plata, což se také podařilo. Později však Asunción ztratil na významu, což se dnes paradoxně jeví jako nejlepší věc, která mohla město postihnout. Díky zpomalení rozvoje má totiž Asunción takřka navlas stejnou podobu jako před stovkami let. I dnes je město na vysokém útesu nad řekou Paraguay plné příjemných stinných ulic s nízkými domy, titěrnými náměstíčky a starou atmosférou. Nic na tom nezměnil ani příliv přistěhovalců nebo diktátorský režim, který tu dlouhá léta vládl.

Centrem Asunciónu je náměstí Hrdinů – Plaza de los Heróes, odkud se táhnou nejdůležitější ulice města, Independencia Nacional, Calle Oliva nebo Calle Palma, kolem níž v současnosti stojí nákupní, obchodní a kancelářské budovy. Mezi významné památky Asunciónu patří také náměstí Constitución s budovou Kongresu, která leží na nábřeží řeky Paraguay. Nedaleko leží Palácio de Gobierno – prezidentský palác. V jeho těsném sousedství pak cestovatelé mohou najít působivé koloniální domy, například Casa Viola s významným muzeem nebo Casa de la Indepencia, nejstarší zachovalý dům Asunciónu z konce 18. století. Poblíž historického jádra města se nalézají chudinské čtvrti, do nichž je všem rozumným cestovatelům vstup zapovězen.

Jihozápadní oblast od Asunciónu patří národnímu parku Ybucuí, do něhož se také z hlavního města pořádají výlety. Ybucuí je vlastně posledních pět tisíc hektarů amazonského deštného pralesa, který na území Paraguaye zbývá. Změtí zeleně se proplétají desítky vodních toků, ve kterých žijí vzácné druhy zvěře včetně jedovatých hadů a dalších nebezpečných tvorů.

CIUDAD DEL ESTE

Velmi mladé město, které bylo založeno teprve roku 1957 a ještě nedávno neslo název Puerto Presidente Stroessener. Vzhledem ke svému mládí zde cestovatelé nenaleznou mnoho zajímavých staveb, ale Ciudad del Este by přesto nemělo zůstat stranou jejich zájmu. Právě odtud se totiž pořádají výlety k nedalekým vodopádům Iguazú. Impozantní, dva kilometry široký vodopád leží na soutoku stejnojmenné řeky a řeky Paraná, na hranici tří států – Paraguaje, Argentiny a Brazílie. Podle indiánských legend se vodopádům Iguazú, které tvoří jednotlivé malé kaskády a pramínky ledové vody, říká Ďáblovo hrdlo. Údajně je stvořil bůh řeky, když se rozzlobil na své poddané. Hřmící proud vody dokazuje, že musel být doslova ve varu, neboť hřmící proud vody je slyšet na dálku několika kilometrů, kapky společně s vodní tříští vytvářejí nad Iguazú mystický šedý mrak. V okolí vodopádů pak cestovatelé naleznou také stejnojmenný národní park, plný subtropické vegetace a vzácných živočišných druhů.

Kroky dobrodruhů však mohou směřovat také k další přírodní zajímavosti, vodopádům Salto Monday, které jsou od Ciudad del Este vzdálené pouhých patnáct kilometrů. Mezi impozantní díla lidské dovednosti pak patří společný paraguaysko-brazilský projekt, monstrózní přehrada a vodní elektrárna Itaipú. Obrovské vodní dílo bylo spuštěno v říjnu 1982, kdy se do ledových vln řeky Paraná poprvé zakouslo dvanáct velkých vrat. Po necelých deseti minutách bylo dílo dokonáno a přehrada Itaipů se začala plnit vodou. Dlouhé dva týdny trvalo, než se první vlny přelily přes obrovskou hráz, začaly padat do speciálních kanálů a vyrábět elektrickou energii. Betonový skelet je dlouhý osm kilometrů a měří takřka dvě stě metrů. Generátory elektrárny jsou údajně největší na světě. Vodní plocha pokrývá 1400 kilometrů čtverečních a na jejích březích roste dvacet milionů uměle nasázených stromů. Dnes se k tomuto důkazu lidského umu i k vodopádům Iguazú dostanete z brazilského města Foz do Iguazú, jenž je s Ciudad del Este spojeno mohutným mostem Přátelství.

ENCARNACIÓN

Pohraniční město na severním břehu řeky Paraná má své počátky už v 17. století, kdy tu stála jezuitská misie. Kruté časy ale misionářům příliš nepřály, a tak se nejstarší historie města topí spíše v krvi, než v porozumění. Postupem času však Encarnación vyrostl do krásy, z níž dnes cestovatelé příliš neuvidí. Koloniální domy totiž skončily pod hladinou zbrusu nové přehrady, Encarnación byl proto postaven znovu. Nové čtvrti jsou plné zastoupení paraguayských firem, obchodů a úřadů. Společně s argentinským městem Posada na druhé straně přehrady spojuje Encarnación velký mezinárodní most.

Jihovýchodně od Encarnaciónu leží městečko Trinidad, tedy jmenovec podstatně slavnějšího města na Kubě, proslulé především nelidskou otrokářskou kolonií. Paraguayský Trinidad byl odjakživa příjemnějším místem na zemi. Na počátku 18. století se zde totiž začala rodit velká jezuitská misie na vysokém kopci. Její obyvatelé si brzy získali srdce indiánů, kteří se časem dokonce přistěhovali do misie a začali se tu od mnichů učit nejen náboženství, ale i různým dovednostem a řemeslům. Dnes je Trinidad nejlépe zachovalou misií v celé zemi.

FILADELFIA

Hrdé město jižně od polopouštní planiny Gran Chaco, do níž přinášejí vláhu pouhé dvě řeky – Rio Verde a Pilcomayo. Gran Chaco je místem, v němž dnes žije zvláštní komunita menonitů, uprchlíků z Německa, Ruska a dalších evropských zemí. Žijí uprostřed drsných přírodních podmínek, v potu tváře dobývají zemi a pěstují obilí, ale jsou v souladu se svojí životní filozofií a náboženstvím. Jejich jednotlivé kolonie se vyznačují strohostí a účelností, která jim umožňuje přežít navzdory nepřízni okolí. Gran Chaco bylo ostatně vždy útočištěm odhodlaných lidí. Právě sem se uchýlily poslední zbytky indiánů, kteří se živili lovem, sběrem plodin a pěstováním některých plodin. Jejich potomky tu můžete dodnes vidět v rezervacích, jak se snaží navázat na tradice svých předků.

Gran Chaco je územím několika tváří. Nejsušší oblasti byly odjakživa místem, kde živořily maximálně vojenské jednotky, protože tu vládne neskutečné horko a prach. Střední Chaco už je příjemnějším místem, dá se tu pěstovat obilí i jiné plodiny a roste tu známý strom kebračo. Jižní Chaco je zelená savana se stromy a vodními toky. Především kolem nich stojí příjemné osady dobytkářů a zemědělců.

PEDRO JUAN CABALLERO

Menší město zajímavé architektury, atmosféry a pohody. Ve zdejších restauracích vám uvaří výtečné místní speciality a v barech namíchají typické koktejly. Především je však Pedro Juan Caballero místem, odkud se vyráží k návštěvě národního parku Cerro Corá na severovýchodě Paraguaje. Cerro Corá je impozantní park o ploše více než dvacet tisíc kilometrů čtverečních. Působivé strmé kopce chrání civilizací nedotčenou přírodu, která tu má dvě základní podoby, subtropický prales a pustou savanu. Obě formy krajiny nabízejí krásný zážitek, umocněný tím, že se v Cerro Corá nacházejí také předkolumbovské jeskyně plné artefaktů historie a vzácných zkamenělin.

Rozloha: 406 750 km2

Počet obyvatel:

4,5 milionu

Hlavní město: Asunción (950 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: guarani (PYG) = 100 centimů