Republika Čad

Ve středověku vznikly na území Čadu mocné domorodé říše, počátkem 19. století část území dobyli Fulbové. Koncem 19. století musel Čad vzdorovat francouzské koloniální expanzi, ale nakonec bylo území prohlášeno francouzským teritoriem, nejprve vojenským. Poté se stalo součástí administrativního celku Ubangi-Šari-Čad. Ve čtyřicátých letech 20. století obdržel Čad statut zámořského území Francie, poté došlo k vyhlášení autonomní republiky a o dva roky později k plné nezávislosti. V 70. a 80. letech v zemi proběhla občanská válka.

KDY A JAK

Čad je chudou africkou zemí s proslulým Čadským jezerem, které neustále vysychá. Nejlepší dobu návštěvy není možné jednoznačně určit, protože Čad má tři klimatické oblasti, všechny jsou velmi horké. Období dešťů přichází od na jihu od května do října a v centrální oblasti od června do listopadu. Na severu Čadu drobně prší po celý rok. Období sucha bývá většinou velmi horké, teploty se pohybují okolo 45 °C, navíc je větrné počasí a chladné večery. Nejčastěji bývá jako nejlepší období pro cesty do Čadu udáváno rozmezí měsíců od prosince do dubna, kdy je teplota snesitelnější, ale na večery si přibalte teplejší prádlo.

Do Čadu se dostanete nejlépe letecky, a to z Paříže, odkud létá přímá linka jednou týdně. Let trvá necelých šest hodin. Variantou letecké dopravy je cesta po zemi. Silniční spojení má Čad se Středoafrickou republikou, Kamerunem a Nigérií. Momentálně je nejlepší cesta z hlavního města Čadu N’Djamény do Bangui ve Středoafrické republice. Pokud zvolíte tuto silnici, je lepší jet po trase Bongor, Lai, Doba, Goré a Bossangoa než přes město Sarh. Hranice s Kamerunem tvoří řeka Logone. Až k ní se dostanete po silnici, přes řeku ale musíte malými čluny. Železnice v Čadu neexistuje, ale na světě je plán spojit Čad s Kamerunem.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je v Čadu na extrémně nízké úrovni. V nemocnicích je nedostatek lékařů, léků i základních prostředků typu sterilních jehel a obvazů. Mimořádně špatná situace je především na chudém severu. Zdejší zdravotnická zařízení doporučujeme využít jen v případě skutečně krajní nouze. Přes katastrofální kvalitu a hygienu lékaři vyžadují platbu v hotovosti, a proto si před cestou zajistěte dobré cestovní pojištění.

Vzhledem k velké chudobě je Čad velmi levným místem na zemi, kde seženete základní věci za opravdu nízké ceny. To platí o stravování i ubytování. Faktem ale zůstává, že kvalita levně pořízených věcí je velmi mizivá. Pokud se s tím smíříte, stačí vám 5 až 10 USD denně. Pokud ale chcete bydlet jako člověk, musíte zamířit do některého z luxusních hotelů, a ty jsou velmi drahé. Proto vás pobyt v Čadu přijde na 150 a více USD denně. Platební karty a cestovní šeky nemá cenu vozit.

S ubytováním je to v Čadu problematické. Otrlí cestovatelé mohou nocleh pořídit za babku, ale musí počítat s tím, že budou spát ve špinavém pokoji a společnost jim budou dělat švábi. Pokud chcete bydlet lépe, můžete zamířit do některého z nemnoha dobrých hotelů. V hlavním městě N’Djamena jsou tři. Údajně nejlepší z nich je Novotel vzdálený pouhé dva kilometry od letiště v rezidenční čtvrti s vyhlídkou na řeku Chari. Pokoje jsou klimatizované, mají televizi, koupelnu a telefon. Součástí hotelu je bazén a tenisové kurty, noc stojí minimálně 92 USD. tel. +(235) 514312/514525, fax: 514397. Dva kvalitní hotelu jsou ve městě Sarh. V národním parku Zakouma je moderní hotelový komplex. Metropole N’Djaména nabízí pestrý výběr restaurací, které servírují francouzskou i africkou kuchyni. Mimo hlavní město je restaurací méně, avšak jsou podstatně levnější. Můžete v nich narazit na nedostatek potravin. Obrovským rizikem jsou pouliční vývařovny, které mohou prodávat jídla připravená ze zkažených produktů. Pije se čaj, káva, limonády a skvělé čadské pivo Gala, které můžete koupit v nemuslimských čtvrtích metropole. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu na území Čadu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Vůz si můžete pronajmout na letišti či v centru N´Djameny, kde působí i jedna renomovaná světová společnosti. Jezdí se vpravo.

Individuální jízda po Čadu je prakticky nemožná, protože vláda kvůli loupežím a nedostatku paliva zabraňuje cestovatelům v cestách po Čadu a především po severních oblastech. Pokud se vám podaří získat propustku, počítejte s tím, že jízda je extrémně nebezpečná. Silnice jsou v katastrofálním stavu a automobily jsou častým cílem ozbrojených banditů. Během období dešťů je navíc většina silnic nesjízdná, takže budete potřebovat terénní vůz s pohonem všech čtyř kol. Pokud seženete pohonné hmoty, budou velmi drahé.

Autobusová a minibusová doprava není příliš spolehlivá. Pravidelně funguje pouze v hlavním městě, přijatelné autobusové linky jezdí i mezi městy N’Djamena, Sarh a Mao. Taxi seženete v metropoli. Železniční doprava v Čadu neexistuje. Pravidelná letecká doprava funguje mezi městy N’Djaména a Moundou, Sarh a Abéché. Letenku je nutné uhradit v hotovosti. Pokud se ve vaší peněžence nachází dostatek peněz, můžete si pronajmout dvoumístné letadlo. V Čadu je stejný čas jako u nás.

NEBEZPEČÍ

Čad je problematickou zemí. Chudoba plodí velkou kriminalitu, kterou se vládě nedaří snížit. Proto je cestování do Čadu extrémně nebezpečné. Turistům hrozí úhona během častých střetů ozbrojených povstalců s vládními jednotkami, k nimž dochází především v regionu Tibesti na severu Čadu. Oblasti kolem hranic s Libyí jsou navíc stále zaminované.

O čadských silnicích je možné všeobecně říci, že jsou mimořádně nebezpečné. Na vozy totiž často útočí ozbrojení bandité. Rizikem je také rozšířená městská kriminalita, zejména kapesní krádeže. Vloupání do vozidel a jejich krádeže jsou běžné. V poslední době roste počet útoků na rezidenční čtvrti a hotely. Turistům se doporučuje, aby se vyvarovali přeplněných oblastí, zejména tržišť, a aby se neúčastnili politických shromáždění či demonstrací.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

V Čadu můžete koupit mnoho krásných suvenýrů – koberce z velbloudí srsti, zahnuté dýky, hliněné figurky zvěře, mosazné vázy, krásně vyšívané koberce a další. Pokud nenakupujete na tržištích, ale chcete zamířit do obchodů, máte nejlepší výběr v hlavním městě. Obvykle bývá otevřeno od úterý do soboty, pondělí je zavírací den.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Abéché

Starobylé město na východě země zažilo během staletí své existence časy dobré i zlé. Nejtěžší rána přišla na začátku století, kdy Abéché postihlo několik vražedných epidemií.

Třicetitisícové město choroba téměř zahubila. Tisíce obyvatel zemřely v hrozných mukách a Francouzi, kteří tu pobývali během kolonizace, město urychleně opustili.

Nepřízeň osudu však město přečkalo se ctí. Do Abéché se přistěhovali noví obyvatelé, takže dnes má přes čtyřicet tisíc lidí. Snad každého návštěvníka uchvátí orientální duch města s honosnými mešitami a uzoučkými uličkami. V přítmí půvabných domů se ukrývají starobylá tržiště, v nichž se čas jakoby zastavil.

Čadské jezero

Jezero, které dalo zemi jméno. Kdysi bývalo centrem výnosného obchodu se solí a rybami, ale to už dávno pryč. Vodní plocha v sousedství obrovských plání písku totiž neustále vysychá a podle odborníků jednou přijde den, kdy místo původně velkého jezera zůstane jen bahnitý močál.

Čadské jezero přitom živí tisíce domorodých obyvatel, kteří obývají nuzné chatrče na pobřeží. Ti všichni vyrážejí ráno co ráno na vodní hladinu, aby nalovili dostatek ryb pro vlastní obživu a na prodej. Současně s ubývající vodní plochou samozřejmě ubývá i ryb a lidé odcházejí.

Návštěvníci se k jezeru dostanou pouze kvalitním terénním vozem. Nejlepší je přicestovat na podzim, kdy je v Čadu nejvíce vody. Při troše štěstí je v té době možné pozorovat nejen hejna ptáků, ale také krokodýly.

Nedaleko od Čadského jezera leží národní park Zakouma. Rozkládá se v rozsáhlé nížině, kterou protéká řeka Bahr Salamat s přítoky. Zakouma je domovem divoké flóry a fauny, protože zdejší příroda je civilizací prakticky nedotčená.

N´Djamena

Metropole Čadu se pyšní velmi dlouhou historií, která byla překvapivě velmi mírová. Až do roku 1973 bylo město známé jako Pevnost Lamy a o jeho kráse se pěly ódy. Pak však přišla občanská válka, která na tváři metropole zanechala velmi citelné stopy.

Zbylé kulky ve stěnách domů jsou smutnou připomínkou krvavých časů, ale současná atmosféra už je naštěstí plná míru. N´Djamena si rychle vydobyla zpět předválečnou pověst jednoho z nejživějších měst střední Afriky. Mohou za to také lidé, kteří patří mezi nejpřátelštější obyvatele kontinentu.

Neustále rostoucí město nabízí celou řadu zajímavostí. Kdyby byly ceny v nejlepších hotelech přijatelnější a policie by se k návštěvníkům chovala alespoň o trochu lépe, bylo by dokonalé. Fascinující je především historická čtvrť, ve které se nachází ohromné Grand Marché – pestrobarevné denní tržiště. Je nejlepším místem ke koupi typických čadských pokrývek a šperků. Cestovatelé často míří i do Národního muzea se skvělou sbírkou vzácných kulturních předmětů. Mnohé z nich pocházejí až z 8. století.

Muzeum také často pořádá poučné výstavy. Milovníkům sportu je zase určeno precizně udržované golfové hřiště vzdálené čtyři kilometry východně od města.

N´Djamena je rozdělena na dvě části – arabskou a africkou. Rozeznáte je velmi snadno, zejména v noci. Po setmění totiž arabská čtvrť upadá do tvrdého spánku. Všude vládne tma a ticho, které ruší pouze kroky nočních živočichů. Zato africká čtvrť je tou dobou velmi živá. Na každém rohu jsou otevřené bary, z nichž se line tradiční domorodá hudba.

Sarh

Nejdůležitější město a největší dopravní uzel jižního Čadu. Sarh je průmyslovým centrem, jehož správa ovšem nezapomíná ani na turisty. Těm je určeno muzeum s desítkami vzácných exponátů. Za návštěvu stojí také centrální trh plný zvuků, barev a vůní. Nakoupit můžete dary moře, drobné rukodělné předměty i krásné suvenýry.

Východně od Sarhu leží příjemné a přátelské Moundou. Je třetím největším městem země, přesto ho v klidu obejdete pěšky. Při pozornější prohlídce snadno rozpoznáte pozůstatky války. Fasády zdobí stopy po kulkách a na silnicích jsou stále jámy po granátech. Možná, že právě vzpomínky na prožité útrapy mohou za nynější přátelskou atmosféru v Moundou. Cestovatelé mohou klidně obcházet místní tržiště, odpočívat v malebné restauraci nebo se bavit ve skvělých barech. V nich hraje hlavní roli výtečné pivo z pivovaru Gala, který působí právě v Moundou. Navzdory dvaceti letům války nebyl pivovar nikdy uzavřen a vždy vařil jedno z nejlepších piv Afriky.

Tibesti

Nádherné pohoří plné rozeklaných skalních roklí a útesů. Tibesti leží na území, na které si brousí zuby Libye, proto je cestování do této oblasti spojené s velkým rizikem. Jen málokterý Evropan se může pochlubit tím, že navštívil Tibesti.

Pohoří je domovem příslušníků divokého kmene Toubou, kteří jsou vzdáleně příbuzní s Tuaregy ze Západní Sahary. Podle pověstí chovají nejlepší velbloudy na světě a jsou přísnými vyznavači islámu, což je pro nevěřící dalším nepřekonatelným problémem při návštěvě Tibesti.

Pod horami leží v náručí písečné pouště dvě tradiční čadské oázy. Faya, jedna z největších oáz na světě, je správním městem severu. Leží v srdci Sahary necelé dva tisíce kilometrů od nejbližšího oceánu. Může trvat několik let, než tady zaprší. Přesto žijí obyvatelé oázy z výnosů zemědělství. Pod zemí je totiž obrovská nádrž podzemní vody, která zavlažuje pšenici, datle a fíky. Nedaleká pětitisícová Fada je obklopená zrezivělými libyjskými tanky. Leží uprostřed tajemných skalních útvarů, v nichž jsou úžasné jeskyně s malbami starými i pět tisíc let. Nejznámější skalní útvar Guelta d´Archei je možné navštívit jen se spolehlivým průvodcem.

Rozloha: 1 284 000 km2

Počet obyvatel: 6.3 miliony

Hlavní město: N´Djamena (530 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: francouzština

Náboženství: islám, křesťanství

Měna: CFA frank = 100 centimů