Republika Guinea-Bissau

Od poloviny 15. století bylo území kolonizováno Portugalci. Sjednoceno bylo až v 19. století, kdy vznikla nejdříve samostatná kolonie Portugalská Guinea, která později získala statut zámořské provincie. V roce 1973 byla vyhlášena nezávislost, které předcházela gerilová válka usilující o samostatnost země. V roce 1998 vypukla válka o moc, která sice neměla dlouhého trvání, ale uvrhla zemi do ještě větší bídy. Dnes patří Guinea-Bissau mezi nejchudší státy světa.

KDY A JAK

Guinea-Bissau není příliš navštěvovanou destinací kvůli nevypočitatelné bezpečnostní situaci. Přesto je tady mnoho zajímavého k vidění. Tento západoafrický stát má horký vlhký tropický klimat. Nejlepší dobou návštěvy jsou měsíce od prosince do května, kdy vládne období sucha. Období od června do listopadu je velmi deštivé, největší srážky přicházejí v červenci a srpnu. Průměrná teplota v sezóně dešťů je 27 °C.

Do Guiney-Bissau se létá. Turisté mohou volit cestu přes některé významné evropské letiště, například přes Lisabon, Paříž, Moskvu nebo Londýn, odkud trvá let na letiště u města Bissau necelých jedenáct hodin. Nejlepší variantou je přímá linka Bissau-Lisabon, která létá jednou denně. Guinea-Bissau má pravidelné letecké spojení s dalšími africkými státy. Pozemní cestu především ze Senegalu příliš nedoporučujeme, protože stav silnic není dobrý a hrozí možnost přepadení. Hlavní trasa mezi Guineou-Bissau a sousední Guineou vede přes Gabti, Koundara a Labe. Hlavní trasa mezi Senegalem a Guineou-Bissau vede mezi městy Ziguinchor a Bissau přes Sao Domingos. Do země je možné také připlout, a to ze senegalského Dakaru a guinejské Conakry do Bissau.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je v Guineji-Bissau na extrémně nízké úrovni. Turistům se nedoporučuje zdejší nemocnice využívat, znamená to ohrožení života. Ve zdravotnických zařízeních chybí kvalitní personál, potřebné vybavení, léky, o hygieně se v žádném případě nedá mluvit. V krajní nouzi je vhodné kontaktovat některou ze zahraničních ambasád, většinou mají spojení na specialisty v zahraničních zdravotnických misích, které v Guineji-Bissau působí. Nejvhodnější je obrátit se na švédskou ambasádu, údajně má vlastního lékaře. Bezpečné ošetření nabízejí nemocnice provozované OSN. Nutné je dobré cestovní pojištění, protože veškeré zdravotnické úkony se musí platit v hotovosti na místě. Před cestou je také nutné oslovit lékaře, který vám doporučí očkování proti právě hrozícím chorobám.

Guinea-Bissau je velmi chudou zemí, proto cestovatel pořídí většinu služeb levně. Problémem je, že kvalitních služeb je nedostatek a jsou neúměrně drahé. Ubytování je dostupné v hlavním městě Bissau, kde se počet nabízených lůžek v soukromých bytech neustále zvyšuje. Je ovšem nutné důkladně zvážit, u koho se ubytujete. V Bissau je i skutečně kvalitní hotel Hotti Bissau Hotel, Avenida 14 de Novembro, BP 107, Bissau 1602, tel: 245-251225, fax: 221152. Pokoje jsou vybaveny minibarem, telefonem a balkónem. V přízemí je bazén. Nejlevnější pokoj stojí 105 USD. V zemi se nachází i několik míst pro kempink, ale nedoporučujeme je využívat. Hrozí možnost okradení či přepadení ve spánku.

Najít dobrou restauraci je stejně složité jako najít dobrý hotel. Pokud restaurace nabízí dobrou kuchyni, je nesmírně drahá. Tradiční jídla jsou ale skutečně skvělá. Základem je většinou kuřecí maso, rýže a kukuřice. Často se pijí ovocné džusy. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz. Většina země je bez elektrické energie.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu na území Guineje-Bissau stačí náš řidičský průkaz, ale doporučujeme přibalit i mezinárodní řidičský průkaz. Místní půjčovny automobilů mají své zastoupení pouze v Bissau. Vozy zpravidla nejsou příliš kvalitní, zato ceny jsou vyšroubované do vesmírných výšin. Jezdí se vpravo. Silnice nejsou v dobrém stavu, jen jediná komunikace vyhovuje. Vede z Bissau přes města Gabti, Cacheu a Farim až na hranice se Senegalem.

Vnitrostátní dopravu zajišťují především minibusy a sběrné taxíky, které vyrážejí pouze plné. Minibusy i taxíky jsou velmi levné, ale bývají nesnesitelně přeplněné pasažéry. Železnice na území Guineje-Bissau neexistuje.

Častým dopravním prostředkem jsou také trajekty a vory, které plují do mnoha měst. Hlavní trasy vedou z hlavního města Bissau do měst Bolama (spojení dvakrát týdně), Bafatá, Catio (jednou týdně), Enxudé a na ostrov Bubaque (jednou týdně). Letecká doprava spojuje deset hlavních měst. Oproti našemu času je v Guineji-Bissau minus jedna hodina.

NEBEZPEČÍ

Guinea-Bissau je nebezpečnou zemí. Důrazně varujeme před návštěvou tohoto státu, protože v zemi stále rozhoduje násilí. Běžné jsou přestřelky v ulicích měst, pumové atentáty či útoky na cizince. Kriminalita je extrémně vysoká.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

V Guineji-Bissau můžete koupit všechny tradiční africké suvenýry, tedy od vyřezávaných masek a bubnů po náramky z korálků. Bezpečně se nakupuje ve specializovaných obchodech, které vyrostly v centru Bissau. Otevřeno mají ve všední dny od 8 do 12.30 hodin a od 14.30 do 19 hodin.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bissau

Metropole jedné z nejchudších a nejzaostalejších zemí světa je dokladem toho, jak bídně na tom tento západoafrický stát je. Propagační materiály, které vydává v malém nákladu vláda, nedokáží zvrátit fakt, že je Guinea-Bissau na míle vzdálená od všech turistických tras.

Bissau bývalo příjemným městem plným pohody, ale pouze za portugalské nadvlády a v prvních letech samostatnosti. Válka, nad kterou svět jen nechápavě kroutil hlavou, pohodu rychle odvála. V roce 1998 se proti sobě postavili dva nejmocnější muži země – generál Ansumane Mane v čele s mnohatisícovou armádou a prezident Joao Bernard Vieira, který chtěl generála Maneho zbavit funkce.

Několik týdnů po sobě znesvářené strany střílely a vraždily nevinné obyvatelstvo. Bissau byla každý den zasypávána palbou raket a bomb, takže v ní nezůstal na kameni kámen. Více než 300 tisíc obyvatel Bissau z města uprchlo, v ulicích zůstaly pouze mrtvoly, hladomor a epidemie. Vzbouřenci opuštěné domy rabovali. Po zbývajících obyvatelích žádali výkupné. Kdo nezaplatil, toho bez milosti popravili.

Dnešní Bissau se snaží na hrůzy války rychle zapomenout, ale představitelům města chybí peníze na obnovu poničených domů. Jedním z turisticky zajímavých míst, která se podařilo zrenovovat, je Muzeum afrických artefaktů. Turisté v něm najdou úžasnou sbírku tradičních soch, hrnčířských výrobků, tkanin a proutěných výrobků. Podobné předměty vyrobené v nedávné minulost jsou ke koupi v nedalekých pestrobarevných stáncích centrálního tržiště. Domorodci se v nich snaží prodat vše, co má nějakou cenu. Jejich jediným cílem je přežít!

Bolama

Bývalé hlavní město země leží na ostrově Bubaque. Starobylé sídlo dnes tvoří bohužel už pouze ruiny. Pokud máte dobrou představivost, můžete si podle půvabných trosek představit, jak kdysi monumentální město vypadalo.

Ostrov Bubaque je součástí souostroví Bijagós, na které se dostanete z metropole Bissau. Bubaque uchvátí každého návštěvníka nádhernými plážemi. Čistý bílý písek, fantastická přírodní scenérie a vysoké palmy. Nebýt krvavé války a následné chudoby, byl by ostrov turistickou destinací číslo jedna.

Mansoa

Město, které přežilo válečné běsnění bez vážnějších šrámů, ale poznat to příliš není. Renovované památky tu neexistují, a proto za zmínku stojí především velká nemocnice. Během konfliktu byla ostrovem naděje ve státě hrůzy. V budově s patnácti lůžky se lékaři snažili zachránit život mnoha nevinným obětím, většinou šlo o malé děti. Obraz z útrob nemocnice byl skutečně příšerný – na zemi leželi polomrtví chlapci přikrytí špinavými pokrývkami. Ošetřovatelé stále mávali rukama, aby zahnali mouchy z jejich otevřených očí. Chybějící léky, nemoderní zařízení a v neposlední řadě i vypnutý elektrický proud, který komplikoval lékařům práci, vzal sílu do života mnoha zoufalým rodičům.

Rozloha: 36 124 km2

Počet obyvatel: 1,1 milionu

Hlavní město: Bissau

(110 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: portugalština

Náboženství: tradiční víry, islám

Měna:CFA Franc (CFA) = 100 centimů