Republika Kazachstán

Nejstarší dějiny Kazachstánu až do poloviny 19. století patří kočovným kmenům, kteří oblast ovládali. V roce 1868 však byl Kazachstán připojen k Rusku a k moci se dostali komunisté. Během dalších let se z Kazachstánu stala Kirgizská republika v rámci SSSR, teprve poté se jí vrátil její původní název. Zpod nadvlády SSSR se Kazachstán dostal až po rozpadu sovětské říše v roce 1991, kdy vyhlásil jako jedna z posledních zemí bývalého komunistického kolosu samostatnosti.

KDY A JAK

V Kazachstánu vládne kontinentální podnebí s velmi studenými zimami a horkými léty, která jsou poměrně suchá a teploty stoupají téměř ke 30 °C. Nejteplejším měsícem je červenec, ale v horských oblastech je to srpen. Pokud milujete slunce, zvolte právě toto období. Pro méně teplomilné cestovatele bude lepší, když do Kazachstánu přijedou na jaře nebo na podzim.

Do Kazachstánu se dostanete poměrně jednoduše letecky, protože Alma-Ata získává rychle na významu jako důležité mezinárodní letiště. Létá se odtud do 63 zemí světa. Nejjednodušší spojení je z Frankfurtu nad Mohanem, odkud létá kazašská letecká společnost každou středu a sobotu, renomované evropské společnosti pak odtud létají dvakrát týdně. Let trvá necelých sedm hodin. Můžete letět i každé pondělí z Vídně přes Ataran nebo dvakrát týdně z Londýna přes Taškent. Do Kazachstánu můžete i po železnici, ale jedná se o velmi zdlouhavou cestu přes Slovensko, Ukrajinu a Rusko. Dobré železniční spojení má Kazachstán i se sousedním Uzbekistánem, Turkmenistánem a Čínou. V současné době vyrůstá železniční linka, která má Kazachstán spojit s Iránem a Tureckem. Silniční spojení je dobré především s Ruskem, Čínou a státy centrální Asie. Železniční, ani silniční doprava do Kazachstánu se však nedoporučuje kvůli nebezpečí, které na cestovatele číhá především na ruských silnicích a vlacích.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je v Kazachstánu na nižší úrovni, než na jakou jsou cestovatelé zvyklí ze své vlasti. V mnoha zdravotnických zařízeních je akutní nedostatek základních lékařských potřeb včetně sterilních injekčních jehel, anestetik a antibiotik. Kazachstánské nemocnice ve většině případů často vyžadují platbu v hotovosti, proto nezapomeňte na kvalitní pojištění, ale počítejte s tím, že vám budou náklady za lékařské ošetření proplaceny až po návratu.

Turistické služby se teprve rozvíjejí, přesto je Kazachstán drahou zemí v porovnání se svými sousedy. Při skromných nárocích vám bude stačit kolem 20 USD denně, ale pokud si chcete pobyt v zemi pořádně užít, budete muset do kapsy zalovit až pro čtyřnásobnou denní částku. Útěchou vám může být to, že v Kazachstánu je relativní dostatek bankomatů a akceptují tady platební karty. Přesto je větší jistotou vézt s sebou západní měnu, nejlépe DEM či USD.

Turistických hotelů je v Kazachstánu dostatek, prakticky v každém větším městě můžete najít ubytování. Lepší je rezervace. Počítejte s tím, že většina hotelů bude chtít zaplatit v západní měně, tedy v USD a DEM. Největší počet hotelů je v Alma-Atě. Zdejší hotel Dostyk je vůbec nejlepším hotelem v zemi, ale také nejdražším. Má kontinentální i americkou kuchyni a jeho bar je skvěle zásobený. Hotely Otrar, Medeo a Kazachstan jsou také na vysoké úrovni, trochu levnější je hotel Alatau. Jiné hotely v Alma-Atě a ve městech Karaghandy, Šymkent, Astana, Kokšetau a Kostanaj jsou levnější, ale ne tak kvalitní. V Šymkentu je hotel Voskhod, Družba a Šymkent. Ubytovat se můžete i v turbázách – turistických základnách. Za jeden či dva USD tu získáte skromné ubytování a plnou penzi denně.

Názvy tradičních kazašských jídel zní poněkud tajemně – kazi, suret a bešbarmak. Například bešbarmak je ale fantastická pochoutka vyrobená z koňského či skopového masa. Šašlik není v této oblasti nic neobvyklého, takže vám zde budou běžně nabízet velké porce skopového na špejlích a grilovaných nad ohněm. Stejně jako lepeška (skopové maso v nekvašeném chlebu) je šašlik často ke koupi v malých krámcích na rohu ulic, kde působí obzvláště vábně. Lepší je ale zvolit kvalitnější restauraci. Typickým jídlem země střední Asie je plov, vyrobený ze zbytků skopového masa a servírovaný s tuřínem a rýží. Další skopová jídla zahrnují například manty, což je skopové s nudlemi a zeleninou. Samsa a čibureki jsou proslulé zákusky.

Pije se nejčastěji čaj, a to v čajovnách pojmenovaných Chai-Khana, ve kterých je možné srkat i jiné kazašské speciality. V mnoha restauracích si můžete objednat pivo, vodku, brandy nebo šumivé víno. Národní specialitou ale zůstává kumis, zkvašené kobylí mléko. Vychutnat si ho můžete v podnicích s označením Kumis-Khana. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, používají se evropské typy zásuvek.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny automobilů včetně mezinárodních společností jsou ve městech a na letišti, ale pronájem nedoporučujeme. Řízení v Kazachstánu je totiž poměrně nebezpečné. Hustá silniční síť sice spojuje všechna města a regionální centra, avšak silnice jsou velmi špatně opravované, a to i v Alma-Atě. Jsou však sjízdné. Osvětlení je v noci často vypnuté. Silniční značení je vzácné. Výmoly jsou běžné a mnohdy nebezpečně hluboké. Návštěvníci musí být extrémně opatrní při řízení ve dne i v noci, protože většina místních řidičů neuznává dopravní předpisy. Jezdí se vpravo, zásobování benzínem je o trochu lepší než v okolních státech.

Autobusy jezdí pravidelně mezi všemi hlavními městy v Kazachstánu. Také taxislužba tu je velmi kvalitní, taxíky postávají v každém městečku. Cenu je lepší sjednat předem, protože ne všichni řidiči používají taxametry. Železniční doprava v Kazachstánu funguje dobře, spojuje všechna důležitá města a cena je v porovnání se západní Evropou směšně nízká. Z Čimkentu vyjíždějí denně dva mezinárodní vlaky, jeden do Taškentu v Uzbekistánu a druhý do města Novosibirsk v Rusku. Cestou zastavují v mnoha městech na území Kazachstánu. Cestovatelé musí počítat s tím, že fronty na lístky bývají ve stanicích dlouhé. Do vlaků se také běžně nosí jídlo a pití, protože občerstvovací vozy neexistují. Říční doprava je použitelná jen pro krátké výlety, například z města Semipalatinsk na řeku Irtyš.

Letecká doprava je kvalitní. Z hlavního města létají jednotlivé linky do mnoha měst, některé i čtyřikrát denně. Dostupný je třeba Čimkent, Džambul, Karaganda, Kzyl-Orda a Semipalatins. Hromadnou dopravu v hlavním městě zajišťují trolejbusy a autobusy. V Kazachstánu jsou tři časové zóny. Na východě je plus 4 hodin, v centrálních oblastech je plus 5 hodin a na západě plus 6 hodin.

NEBEZPEČÍ

Kriminalita, především pouliční trestné činy a kapesní krádeže, jsou časté. Loupeže se stávají ve veřejné dopravě, v parcích a nákupních oblastech, kolem hotelů a restaurací pro cizince. Není rozumné chodit osamoceně a v noci. Kazašská policie eviduje zvláštní druh kriminality na mezinárodním letišti v Alma-Atě. K turistům u příletu přistoupí muž a nabídne jim odvoz do města. Pokud cestovatel nasedne, řidič ho zaveze k odlehlé čerpací stanici v zemi. Pak mu řekne přibližně o 100 dolarů na benzín, jinak že ho nedopraví zpět.

Doporučuje se nenosit velké sumy peněz. Stává se totiž, že k turistovi na ulici přistoupí muž oblečený do oficiální policejní uniformy. Požádá o předložení pasu a hotovosti, protože se tu prý vyskytují falešné peníze. Pak uteče s pasem a hotovostí. Tyto kriminální činy se většinou stávají v Alma-Atě, nejčastěji na tržištích, poblíž hlavních obchodů a kolem hotelů Otrar a Dostyk. Kazašská policie vydala prohlášení, že policisté mohou na ulici kontrolovat chodce jen tehdy, když jim předtím ukáží policejní průkaz. Pokud k vám přistoupí policista, žádejte proto o jeho průkaz či odznak. Když se bude zdráhat, řekněte mu, že celou záležitost ihned oznámíte svému zastupitelskému úřadu. Nikdy nedávejte pas nebo peněženku z ruky!

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Alma – Ata

Bývalé hlavní město Kazachstánu, kterému se také často říká Almaty, leží v krásném kraji mezi horami a planinami. Alma-Ata je městem moderní architektury, širokých tříd, studených fontán, parků, náměstí a velkolepých horských výhledu. Plným právem stojí za návštěvu, a to i přesto, že se tu stále nacházejí příklady obludné sovětské architektury.

Mezi zajímavá místa patří Panfilov park, jemuž dominuje jedna z nejvyšších dřevěných staveb světa – katedrála Zenkov. Za sovětské éry města sloužila jako koncertní a výstavní hala, dnes však zeje prázdnotou. Naopak v katedrále sv. Mikuláše se často konají tradiční bohoslužby.

V Alma-Atě najdete také řadu kvalitních muzeí, mezi něž patří Muzeum kazašských národních nástrojů, Centrální státní muzeum a Státní muzeum umění. V jeho útrobách se mimo jiné nachází i výstava tradičních kazašských koberců včetně ukázek jejich výroby. Lázně Arasan v západní části Panfilova parku obsahují i příjemné finské a ruské sauny.

Bezmála 4000 metrů vysoké pohoří Alatou poblíž Alma-Aty nabízí celý rok bezpočet možností pro dokonalé sportovní a rekreační vyžití. Uvnitř hor se rozkládá velká oblast téměř nedotčené přírody, která přitahuje milovníky pěší turistiky, horolezectví a přírody během letních měsíců, v zimě sem naopak míří desítky lyžařů.

Astana

Významné kazašské město, které bylo do května 1998 známé jako Aqmola. Až do roku 1950 se tady v klidné panenské stepi proháněla divoká zvěř, ale v následujících desetiletí se tu začala na příkaz komunistických pohlavárů pěstovat pšenice. Astana se tak stala důležitým zemědělským centrem a jedním z nejdůležitějších sovětských importérů obilnin.

Hlavním městem se Astana stala i přes velké protesty odpůrců v roce 1997. Přebrala tak roli, na kterou byla po dlouhá léta zvyklá Alma-Ata. Prezident totiž vyzdvihoval přednosti města, jakými je lepší umístění v oblasti méně náchylné k zemětřesení či lepší dopravní spojení se sousedním Ruskem. Politikové si ovšem často stěžují na tvrdé, velmi chladné zimy a extrémně dusné léta.

Astana působí přátelskou atmosférou a chlubí se poměrně rychlým rozvojem. Charakterické jsou široké tříproudé ulice i silné stepní větry. Prozatím se neplánuje přemístění zastupitelských úřadů a konzulátů dalších zemí z Alma-Aty.

Rozloha: 2 717 315 km2

Hlavní město: Astana

Úřední řeč: kazaština

Náboženství: islám, ostatní

Měna: Tenge (T) = 100 tein