Republika Kyrgyzstán

Území bylo od 18. století součástí Kokandského chanátu, poté byly jednotlivé části postupně připojovány k Rusku. Ve 20. letech 20. století se původní název Kara-Kirgizská autonomní oblast změnil na Kirgizskou autonomní oblast v rámci RSFSR, o několik let později vznikla Kirgizská SSR v rámci SSSR. Nezávislost vyhlásil Kyrgyzstán v roce 1991 a stal se jedním ze zakládajících členů SNS.

KDY A JAK

Kyrgyzstán má kontinentální podnebí s relativně malými srážkami a častým sluncem, vždyť během roku je průměrně 247 slunečních dnů. Zato zima dokáže být především v horách velmi krutá s obrovskými chumelenicemi a záplavou sněhu, teplota klesá i na – 20 °C. Nejvhodnější dobou návštěvy je jaro či podzim, ale pokud vám nevadí vysoké teploty a máte rádi hory, pak do Kyrgyzstánu zamiřte klidně i v létě.

Do Kyrgyzstánu je několik možných cest, nejjednodušší je letecká na letiště v hlavním městě Biškek, kam létají přímé linky z Hannoveru a Stuttgartu. Letiště je ovšem často zavřené kvůli nedostatku paliva či dalším problémům. Variantou může být let do Alma-Aty v Kazachstánu, odkud je možné do Biškeku docestovat autobusem, jízda trvá zhruba čtyři hodiny. Pravidelné autobusové spojení má Biškek také s Taškentem, jízda trvá deset až dvanáct hodin. Železniční spojení má Kyrgyzstán s Ruskem, cesta do Moskvy trvá tři dny.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Základní zdravotnická péče je v Kyrgyzstánu na nízké úrovni, v lékařských zařízeních často chybí i nejnutnější zdravotnické potřeby včetně injekčních jehel, anestetik a antibiotik. Proto byste měli cestu do země důkladně zvážit, protože Kyrgyzstán může být nebezpečný hlavně pro postarší cestovatele. Lékaři přesto vyžadují platbu v hotovosti, takže nesmíte zapomenout na kvalitní cestovní pojištění. Počítejte však s tím, že vám náklady za poskytnutou lékařskou péči budou proplaceny až po návratu do vlasti.

Kyrgyzstán je poměrně levnou zemí, při troše šetření vám postačí 10 USD denně. Pokud však budete vyhledávat lepší hotely a restaurace, budete potřebovat přibližně čtyřnásobek. Počítejte s tím, že turistům jsou často účtovány vyšší ceny než místním. Platit je třeba v hotovosti, bez problémů vám tu přijmou americké dolary nebo německé marky.

Ubytování je nejsnáze dostupné ve velkých městech, mimo ně už se nocleh shání velmi těžce. Hotely také nedosahují našeho standardu, jsou však všeobecně velmi čisté. Hoteliéři vyžadují platbu v tvrdé měně. Pozůstatkem totalitních časů je, že hodně hotelů mimo Biškek neochotně přijímá turisty, kteří cestují bez cestovní kanceláře. Využít můžete i turbázy neboli turistické základny, v nichž za jeden až tři dolary získáte základní nocleh a tři jídla denně. Alternativou jsou i ozdravovny na březích jezera Yssyk-Kul. Zatímco dříve sloužily představitelům státních podniků a institucí, dnes nabízejí své služby turistům. Pod nejvyššími vrchy kyrgyzských hor fungují improvizované kempy.

Restaurace jsou v každém městečku, avšak nejlepší jsou samozřejmě ve velkých centrech, kde vám připraví i typické skvělé pokrmy. Mezi ně patří samozřejmě šašlik, skopové maso pečené na žhavém uhlí a podávané na nezbytných jehlách. Bešbarmak jsou nudle s drobně krájeným masem v bujónu. Okolo jezera Yssyk-Kul vám připraví spíše nudle s bramborem v rosolu než výtečné maso. Pije se nejčastěji zelený a černý čaj, za nímž je nejlepší zamířit do chai khanasi – čajovny pod širým nebem, které bývají otevřeny během léta. Mezi dobré alkoholické nápoje patří kumys na bázi zkvašeného mléka či boso (fermentované proso s chutí podobnou pivu). Vodu je lepší kupovat. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz. Vzhledem k občasným výpadkům proudu je vhodné přivézt si vlastní baterku či svítilnu.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a dvě fotografie, zdroje ale neudávají, k čemu je místní úřady potřebují. Půjčovny automobilů v Kyrgyzstánu neexistují, je však možné pronajmout si vůz s řidičem. Vzhledem k tomu, že je v zemi akutní nedostatek pohonných hmot, jde o velmi drahou možnost dopravy. Jezdí se vpravo. Silniční síť je uboze udržovaná a sestává z dvouproudových, věčně rozbitých silnic. Místní řidiči příliš nedodržují dopravní předpisy, jezdí nepřiměřenou rychlostí a v noci nesvítí, proto často dochází k těžkým nehodám. Jízda po Kyrgyzstánu proto vyžaduje obrovskou opatrnost.

Autobusovou dopravu mohou využívat pouze otrlejší cestovatelé, protože je velmi přeplněná. Spojuje však všechna hlavní města v zemi a nepatří k nejdražším způsobům cestování. Taxi je dostupné pouze ve velkých městech. Službu často zajišťují řidiči bez licence, takže je vhodné domluvit si cenu před nasednutím. Pozor na chaotické pojmenování zdejších ulic, které často nesou ještě staré socialistické názvy, ačkoliv byly oficiálně dávno přejmenovány. Domluvte si proto s taxikářem, kam chcete jet, aby nedošlo ke zbytečným trampotám. Železniční doprava není v Kyrgyzstánu příliš rozvinutá. Letecká cesta je nespolehlivá, služby jsou nekvalitní. Čas je plus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Kyrgyzstán trápí stále rostoucí kriminalita, kterou podporuje vysoká nezaměstnanost. Běžně dochází k vloupáním, loupežím a krádežím, často se kradou zrcátka a autorádia. Specifikem je přítomnost organizovaných band, jejíchž členové v přestrojení za policisty si vynucují platbu za různé většinou nesmyslné přestupky. Okolí hotelů není příliš bezpečné, cestovatelé by měli dávat obrovský pozor po setmění a v městské dopravě, kde řádí kapsáři. Je třeba počítat s tím, že policejní pomoc je minimální.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Biškek

Hlavní město Kyrgyzstánu bylo založeno v roce 1878 na místě původní pevnosti, která stála na úpatí pohoří Tien Šan. Typicky sovětská metropole má podobně jako její kazašský soused, Alma-Ata, podobu rozlehlého města s gigantickými budovami i velkými náměstími. Od centra Biškeku se směrem k nádraží táhne stromy lemovaná široká třída Sovětskaja, na níž se nachází známá Kyrgyzská Státní opera, Divadlo baletu, Veřejná knihovna a Státní muzeum umění. V jeho útrobách je to nejlepší, co se kyrgyzským historikům a umělcům podařilo dát dohromady a nezůstalo za nehty ostatním pohrobkům Sovětského svazu.

Biškek je ostatně městem muzeí, posuďte sami! Na Starém náměstí leží Historické muzeum, opodál je Leninovo muzeum a Muzeum zoologie. Připravuje se také rekonstrukce původního Muzea generála Frunzeho ve stejnojmenné ulici, které bude v expozicích oslavovat ruského vojevůdce narozeného v Kyrgyzstánu. Výtečným vojenským čichem a pevnou rozhodností si tento generál podrobil Střední Asii. Aby toho nebylo málo, v Biškeku byla nedávno otevřena sekce židovské kultury.

Necelou hodinu autem od kyrgyzské metropole se rozkládá přírodní rezervace Ala-Archa. Je plná obdivuhodných scenérií, které jsou jako stvořené pro pěší turistiku a lyžování v zimních měsících. Rovněž hodinu cesty automobilem, tentokrát však na východ od Biškeku, se k nebi tyčí 25 metrů vysoký minaret, jehož vznik se datuje do 11. století. Je jediným pozůstatkem starobylého města Balasagun.

Dále na východ leží skutečná turistická perla – slané jezero Yssyk-kul. Nachází se 1600 metrů nad mořskou hladinou v oblasti, která byla za sovětské éry turistům přísně zapovězena. Jezero je obklopeno horami s vrcholky pokrytými sněhem, po obvodu se rozkládají krásné pláže. Pokud se rádi potápíte s dýchacími přístroji, můžete sestoupat křišťálovou vodou až k městu z 12. století, které je přibližně 2,5 metru pod hladinou Yssyk-kul.

Na severním břehu jezera leží lázeňské město Cholpan-Ata, které kdysi sloužilo ke schůzkám a oslavám vysokých komunistických pohlavárů. Nad jezerem se tyčí pohoří Kungay Ala-Too se třemi trasami pro pěší turistiku. Na jihovýchodním konci jezera leží město Kara-kol, které přitahuje cestovatele všudypřítomnou zelení. O pouhých šestnáct kilometrů dále je léčebné centrum Ak-Soo s horkými minerálními prameny.

Naryn

Nepříliš půvabné město, které je ovšem skvělou základnou pro cesty do středního Tien Šanu. Mohutné pohoří leží východně od Narynu a táhne se podél hranic s Čínou. Jedná se ohromnou řadu hřebenů a vrcholů vyšších než pět tisíc metrů. Jednoznačně jim vévodí Pik Pobědy (Hora vítězství) vysoká 7439 metrů. Krásným vrcholem je i 6995 metrů vysoká Chan Tengri, zřejmě nejkrásnější a nejúchvatnější vrchol Tien Šanu.

Druhé nejvýznamnější město Krygystánu leží jen malý kousek od uzbeckých hranic. Ačkoli je staré více než 2500 let, dodnes tady můžete obdivovat mnoho střípků z jeho bohaté a pohnuté historie. Od 10. století navštěvují poutníci Sulejmanovu horu, vrchol uprostřed města, na kterém se podle legendy modlil prorok. Bezdětné ženy sem přicházejí s vírou, že možná otěhotní – hora je totiž přirovnávána k těhotné ženě ležící na zádech. Dalšími zajímavými místy jsou Muzeum místních studií a bazar.

Pokud vás unaví cestování městem a handrkování se s prodejci na místních tržištích, můžete zamířit do některé typické čajovny, objednat si lahodný nápoj a po vzoru svých spolusedících usrkávat, zatímco budete sledovat hemžení na ulicích.

Severně od Oše leží město Uzgen. Jeho dominantou je mauzoleum, ve kterém se podle mnoha dokladů nachází tělo kyrgyzského národního hrdiny Manase. Východně od města se rozkládá přírodní rezervace Sary-Chelek s velkým stejnojmenným jezerem. V této oblasti nejdete hned několik turistických kempů, jichž je dobré využít jako základny pro pěší túry. Do nezkažené přírody můžete vyrazit samostatně nebo s jedním z mnoha průvodců, kteří vám budou nabízet svoje služby s tím, že lepšího průvodce na světě nenajdete. Skutečného profesionála poznáte podle toho, že vám nabídne i jízdu na koních, rafting, rybaření, ochutnávky místní tradiční kuchyni i trochu riskantní lyžování z helikoptéry.

Rozloha: 198 521 km2

Počet obyvatel: 5 milionů

Hlavní město: Biškek (650 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: kyrgyzština

Náboženství: islám

Měna: Som (KS) = 100 teen