Republika Nauru

Tento ostrov byl objeven na konci 18. století americkými rybáři, do počátku 20. století byl pod protektorátem Německa. Během 1. světové války ho ovládla Austrálie, ve zlých časech 2. světové války byl pod okupací Japonska. Pak ho až do sedmdesátých let spravovala Austrálie. Vyhlášení nezávislosti proběhlo v roce 1968.

KDY A JAK

Nauru je zajímavým ostrovem, jehož podoba ostře kontrastuje s ostatními ráji Oceánie. Jedná se totiž o velmi bohatou zemi, protože se tady nacházejí naleziště fosfátů, na jejichž vyčerpání ostrov neustále pracuje. Díky všudypřítomné těžbě je 80 procent Nauru neobyvatelných, proto se tady nenacházejí kouzelné pláže ani romantická místa. Na Nauru se nedá přijet od listopadu do února, protože v této době tu zuří cyklóny a je nesnesitelné dusno. V ostatních měsících je pobyt na Nauru příjemný, protože horko tlumí chladnější východní větry.

Na Nauru se dá doletět z Londýna, let trvá 31 hodin s mezipřistáním na některém významném asijském letišti, například v Hong Kongu nebo Manile. Do jediného mezinárodního přístavu Nauru míří pravidelné námořní linky z Austrálie, Nového Zélandu a Japonska.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče na Nauru je na dobré úrovni, protože se o ni stará bohatý stát. Fungují tady dvě hlavní nemocnice – jedna státní a jedna fosfátové společnosti. Vyžadují platbu v hotovosti, proto nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Nauru je drahá země, protože většina základních surovin včetně vody se dováží. Pokud budete nocovat v levnějším ze dvou hotelů na Nauru, nakupovat jídlo v supermarketu a chodit pěšky, postačí vám 70 USD denně. Pokud chcete hýřit penězi, připravte si 250 USD.

Jediné dva hotely Nauru leží každý na jiné straně ostrova. První se nachází na západním pobřeží a jeho součástí je restaurace a obchod, druhý je na východním pobřeží. Drtivá většina potravin je nakládaná, zavařovaná a dovážená. Příležitostně narazíte na čerstvé ryby, po ovoci a čerstvé zelenině si nechejte zajít chuť. Restaurací je na Nauru velký počet, většina z nich má bohatý jídelní lístek, ovšem opět bez čerstvých ingrediencí. Pijí se dovážené limonády, lehce dostupný je dovážený alkohol. Elektrické napětí je 110/240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozidla na Nauru vám postačí náš řidičský průkaz, ale mezinárodní řidičský průkaz je jistotou. Půjčovny nabízejí kvalitní vozový park. Jezdí se vlevo. Hlavní komunikace kolem ostrova má pevný povrch, ale ostatní silnice jsou prašné. Zvířata a chodci, kteří skáčí do vozovky, kdy je napadne, dělají noční jízdu po neosvětlených silnicích nebezpečnou.

Veřejnou dopravu zajišťují autobusy. Zajímavé je, že na Nauru existuje jedna z mála železnic v oblasti. Měří rovných pět kilometrů, ovšem zajišťuje pouze transport fosfátu do přístaviště. Čas je na Nauru plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ

Nauru se pyšní nízkou mírou kriminality, proto je pobyt na tomto ostrově velmi bezpečný. Jen zřídka se cestovatelé setkají s drobnou kriminalitou, zejména s kapesními krádežemi. Přesto je lepší situaci nepodcenit a nenechávat žádné věci bez dohledu, především na tržištích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Na Nauru nekoupíte mnoho suvenýrů, protože se tu prostě nevyrábějí. Většina obyvatel žije z těžby fosfátů, jezdí v luxusních vozech a bydlí na supermoderních jachtách. Přesto můžete nakoupit řadu zajímavých věcí, například cigarety, alkohol nebo elektroniku, protože Nauru je státem bez daní.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Yaren

Možná, že se Finové smáli velikosti nejmenší republiky na světě, když jí dávali jméno. Nauru totiž znamená ve finštině smích. Nicméně země jako Austrálie, které vydělávají na produkci fosfátů z nauruanské půdy, se velikosti nebo síle této maličkaté ostrovní republiky v žádném případě nesmějí.

Ostrov má tvar oválu a vyznačuje se horkým a vlhkým podnebím. Na rozdíl od ostatních rájů je Nauru zemí pustou a vyprahlou. Nenajdete tu původní druhy ovoce a zeleniny, ale pouze několik kokosových palem, které sem dovezli přistěhovalci.

Hlavní město Nauru je známé jako region Yaren. Právě tady lze nakoupit trochu čerstvých ryb nebo konzervovaného masa a zeleniny. Navzdory neexistujícímu zemědělství patří příjmy na Nauru mezi nejvyšší na světě a životní úroveň je vyšší než na okolních ostrovech. Nauru je totiž živé z největší zásoby fosfátů na celém světa, která se na ostrově nachází a je největším vývozním artiklem.

Fosfáty se však začaly těžit až v 19. století. Do té doby byl Nauru izolovaným ostrovem, než na něj začaly připlouvat skupiny Polynésanů a Melanésanů, kteří přiváželi různé druhy zboží a bohužel i zbraně a alkohol. To bylo také příčinou zničení dvanácti mírumilovných kmenů i příčinou desetileté občanské války, během které byla zabita téměř třetina obyvatel. Když se vzduch vyčistil, zjistili přeživší obyvatelé, že jsou jejich domovy obsazeny Němci, kteří tady vesele obchodují s fosfáty. Trvalo desítky let, než se vlády nad výnosnou komoditou chopili samotní obyvatelé Nauru.

Dnes se fosfáty těží v samém srdci ostrova – v oblasti, které se také říká Střední planina. Je to vyprahlá pustina s bílými skalami, bizarními korálovými výtvory a děsivými propastmi. Toto místo je důkazem pustošivého vlivu těžby na ekologii a kulturu ostrova.

Rozloha: 22 km2

Počet obyvatel: 11 tisíc

Hlavní město: Yaren

Úřední řeč: naurština

Náboženství: křesťanství

Měna: Australský dolar (AUD) = 100 centů